poster

Proces H (TV seriál)

Dokumentární

Česko, 2009, 10x52 min

Režie:

Martin Vadas

Střih:

Michal Cuc
(další profese)
 • gudaulin
  *****

  Po shlédnutí poloviny dílů už si snad mohu dovolit hodnotit - jde o mimořádně pečlivě zpracovaný dokument, který se opírá o autentické filmové záznamy procesu s politickými odpůrci komunistického režimu na přelomu 40. a 50. let. Je to sugestivní podívaná, doplněná vstupy historiků, kteří dění na obrazovce komentují a doplňují informacemi. Určitou nevýhodou je jedině délka a celková obsáhlost materiálu, který vyžaduje vnímavého diváka. Pro fanouška historie jde nicméně o velkolepý, byť tíživý zážitek a možnost doplnit si obraz celkové devastace právní a politické kultury v komunistickém Československu. Celkový dojem: 95 %. Velmi potřebný dokument.(4.6.2009)

 • Přemek
  *****

  Není třeba opakovat to, co již napsali jiní... Smutek, děs a sevřené pěsti. Když náhodou probleskne trocha toho smíchu, to když se člověk podívá na nezvládnutý spejblovský výkon Vávry-Staříka, který se při tom tak snaží povědět všechno o zrádné emigraci, té "panštině", zmrzne vám na rtech, uvědomíte-li si, že i tento komik hrál o život - a o tři roky později boj prohrál.. - Mimochodem, v písemných materiálech je dochováno, že při popravě Milady Horákové se nesl dvorem hysterický ženský smích. Pokud vím, přítomna byla pouze jedna žena. Soudružka prokurátorka. - - - PS: V "komparzu" publika zahlédnut též herec František Vnouček. Dát ho do obsazení? Nedat ho do obsazení...?(10.6.2009)

 • Lindiště
  *****

  Sice jsem zatím viděla jen první díl, ale myslím, že za ocenění stojí už jen to, že se dokumenty o této nechvalně známé kapitole našich (bohužel velmi nedávných) dějin, konečně vysílají v televizi. Při každé zmínce pojmu "politické procesy 50. let", se mi otvírá kudla v kapse a každý, kdo kdy viděl nebo slyšel autentické záběry a nahrávky, musí vědět proč. Justiční vraždy nesmí být zapomenuty, ale naopak musí být stále připomínány, abychom věděli, jak může dopadnout zneužití státní moci, také pro všechny nadšené voliče komunismu, o tom, jakou minulost má tato strana. ........................................................................................................ Po skončení série mě docela udivuje počet hodnocení. 199 není opravdu nic moc, i když to snad nevypovídá o tom, kolik lidí to vidělo dohromady... doufám tedy.(1.6.2009)

 • Ištván87
  *****

  Z hlediska historie je tohle neuvěřitelně důležitý film. Učitelé dějepisu by ho měli povinně pouštět svým žákům na hodinách a komunisti by měli přestat kecat a konečně se začít aspoň trošku stydět, tedy dělat to, co nedokázali za posledních dvacet let. Rozhodně by to měli reprízovat minimálně jednou za rok, a dát tomu hodně velkou reklamu, aby se na to jak to tu vypadalo před padesáti lety mohli podívat všichni bez ohledu na věk, či politické přesvědčení. Co se týká dokumentu v rámci pravdivosti a objektivity, tak by se Michael Moore mohl přijet učit, aby viděl, jak by měl vypadat seriózní dokument. A američtí herci by se mohli učit od prokurátorů Urválka, Viesky a Brožové, aby viděli, jak se správně přehrává v průběhu procesu a při závěrečných řečech (týká se herců, kteří budou někdy v brzké době hrát obhájce), protože takový výkon, jaké podali ti tři výše jmenovanní (proč jenom nemohli ty zmetci skončit u zdi), to chce opravdu talent a HLAVNĚ hodně HODNĚ silný žaludek.(6.6.2009)

 • Tomesh
  *****

  Škoda, že sme ty sviňe po revoluci nezakázali. Oni si teď dokonce stěžují. Na tuhle partaj bych poslal pár zfetovanej negrů z kleštěma a ledlampou, aby si tady kluci trochu zablbli. A pro soudruha Filipa mám tento vzkaz: "Ještě jsem s tebou hochu neskončil, tvoje prdel pozná středověk. Slyšíš to, ty vidláku? Zádnej soud, žádná porota!"(3.6.2009)

 • - Závěrečné řeči obhájců (Den devátý) se dochovaly pouze na stenozáznamu. Filmaři je nesnímali, rozhlas je nevysílal. (hippyman)

 • - Koncept zpřístupnit sérii veřejnosti vznikl v Letní filmové škole v roce 2005. Zájem projevil ředitel Českého rozhlasu, strhující téma to bylo také pro mladé historiky, kteří se do projektu zapojili. Nejtěžší bylo získat televizní producenty. (hippyman)

 • - V rámci Dne pátého mají diváci příležitost poprvé shlédnout i dobový pokus o interpretaci procesu ve filmovém týdeníku, který se však na plátnech kin nikdy neobjevil. (hippyman)