Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Podle předlohy Gustava Bareše. Příběh z doby okupace, inspirovaný skutečným osudem pokladníka ilegálního ÚV KSČ Emila Ševčíka. Po zatčení předstírá duševní poruchu a přes veškerý nátlak vydrží mlčet i po přemístění do ústavu pro choromyslné. Až za pomoci provokatéra je prozrazen, převezen i s ním do Terezína, a tam jsou oba zastřeleni "na útěku"... Film je součástí zlatého fondu České televize. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (2)

Volodimir2

všechny recenze uživatele

Gustav Bareš sa k osobám prvého ilegálneho ústredného výboru KSČ, ktorý začal pracovať v Protektorátu Čiech a Moravy hneď po rozpustení KSČ gestapom 27. decembra 1938, ani nemohol dostať. KSČ pôsobilo v ilegalite už od zákazu činnosti 20.10.1938 a jeho prvý ilegálny výbor začal svoju činnosť už v novembri 1938. Ale už vo februári 1939 bolo v rámci Akcie Mreže (Aktion Gitter) zatknutých 300 komunistických funkcionárov. Ale Gustav Bareš už bol mimo územia Protektorátu v teplúčku v Sovietskom zväze, odkiaľ sa vrátil až po vojne. Predlohu pre film a divadlo napísal Roman Hlaváč a tak vznikol dvojdielny film Zajatec šialenstva a divadelná hra Zvláštní řízení, ktorá bola uvádzaná v Národnom divadle 1986 až 1987 v hviezdnom zložení Brabec, Petrovická, Doležal, Somr, Navrátil, Velda, Štěpnička, Vala aj Petr Štěpánek. Prvý ilegálny ústredný výbor KSČ pracoval v zložení Emanuel Klima, Viktor Synek, Jan Zika, Eduard Urx a pokladník Emil Ševčík. Najväčší úder zasadilo gestapo KSČ 12.2.1941 kedy došlo k zatknutiu troch členov prvého ilegálneho ústrednému výboru s výnimkou Ziky (o ňom je film Klíč 1971) a 22.2.1941 zatkli aj pokladníka Emila Šefčíka. A o ňom je tento dvojdielny film. Nakoniec bol popravený v Malej pevnosti Terezin 10.10.1944. Večná česť všetkým, ktorí sa postavili na odpor nemeckým okupantom aj keď boli členmi "zločineckej organizácii" a všetci jej členovia "zločinci" myslím tým KSČ. ()

Maskati 

všechny recenze uživatele

Vzpomínám si na tento film jen velmi mlhavě,nevím už o co úplně šlo,ale vím stoprocentně,že pan Řehoř tam hrál člověka,který předstíral blázna,aby unikl gestapu.Jeho herecký výkon na mne v mých patnácti nesmírně zapůsobil,hrál to excelentně! ()

Reklama

Reklama