Ak by sme sa sústredili "iba" na životopisnú líniu majstra Zolu, pochopiteľne by to ani zďaleka nestačilo na plnohodnotný portrét. Rozšafárené, vtipné a tragické pointy (z dielne Zolu, Cezannea a spol.), ktoré dávajú dole okovy z idealizácie parížskej metropoly v očiach cudzincov sú trefné, ale scenár by sa v tom ľahko stratil a schádzal by k teatrálnosti. Filmu dáva veľký a nový rozmer kauza Dreyfusa, kde sa Zola výrazne aktivizoval a prakticky bojoval s establishmentom a spoločnosťou aj inak, než len perom. Muni je tu na nerozoznanie. Fakt, ohromné, ako sa do postavy zžil.(6.10.2019)

Navzdory názvu je tenhle film více než o životě Emila Zoly (nemluvě o jeho rozsáhlém literárním díle) vlastně v drtivé většině pouze o Zolově angažmá v Dreyfusově aféře. V této souvislosti je poněkud paradoxní, že Zolův slavný otevřený dopis prezidentu francouzské republiky "Žaluji" patří pravděpodobně se vší svou patetickou květnatostí a rozvláčnou nepřehledností k jeho nejslabším literárním kouskům - nicméně zde jistě nešlo ani tak o literaturu, jako spíš o podporu správné věci, která Zolu zařadila (společně třeba s T. G. Masarykem) mezi první moderní "veřejné intelektuály", jimž není lhostejný politický osud jejich země a kteří vědomě nesou pro spravedlivou kauzu kůži na trh i proti značné nepřízni veřejného mínění a oficiálních autorit. Film, jehož děj je poněkud nekonzistentní (a plný historických a dalších nepřesností - nejen v dataci různých událostí, ale např. i v kreativním přetvoření výše zmíněného "Žaluji"), jehož hlavní typy postav i dramatická stavba dílčích zápletek jsou klasicky stereotypní a jehož poselství se vyznačuje předvídatelnou tezovitostí, zaujme (samozřejmě vyjma vlastního tématu) vedle propracované výpravy především díky skvělému Paulu Munimu v hlavní roli mladého i starého spisovatele.(9.3.2014)

PAUL MUNI mal zhruba 42 rokov pri nakrúcaní,a jeho postava má pritom aj o 20 rokov viac,EMILE ZOLA je v jeho podaní majstrovský výkon na nepoznanie,dostatočné zamaskovanie,keď herca takmer nie je poznať,až sa čudujem,toto je Muni zo SCARFACE?Áno,bez pochýb zvláda hrať takúto starú postavu na jednotku s hviezdičkou. Žral som ho všetkými desiatimi.Uvedomoval som si vlastne jednu dôležitú vec,že film apeluje k nastoleniu MIERU,aby sa nezačal najväčší konflikt v dejinách,film ako celok,ide na to takticky,pekne od začiatku prichádzajú do diania ďalšie a ďalšie indície,aby sa bežný laik čo najlepšie orientoval i aby ovládal ako tak základy histórie. Réžia už škrípe,William Dieterle až miestami dosť naťahuje film,čo mal so strihačom viac postrihať aspoň o desať,pätnásť minút,výsledok by fungoval 100%,chcel som zo začiatku udeliť plných 5 hviezd,ale s ďalšími minútami som mal chvíle,keď som sa nudil,tak preto dávam slušných 4 hviezdy. Joseph Schildkraut,ktorý obdržal cenu akadémie pre najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe prakticky,čo je na plátne,tak to zanechá stopy pre nespravodlivosť,a tak je na Emilovi,čo s tým narobí. Ja som chcel vidieť tento oscarový film najmä preto,že mám tradíciu vidieť ich všetky,aké kedy boli,t.j od začiatku až po teraz,ak by som mal tvrdiť,že som maximálne nadšený,tak by som klamal,ako keď zatvorili neprávom kapitána Alfreda Dreyfusa,skôr to nazvem vecou zotrvačnosti,keď chodievajú ľudia pravidelne na nedeľnú omšu,potom napríklad 15% bude rozoberať,kto tam bol,čo mal oblečené,klasicky staré babky preberú a zaženú nudu,ohováranie. Ja nebudem ohovárať tento klasicky počin o živote Emila Zolu,lebo on nelenil,bojoval za pravdu,písal publikácie,pomohol tomuto kapitánovi za cenu vlastného poníženia,aby sa neskôr veci posunuli vpred,a tento film má stále čo povedať,aj napriek prílišnému naťahovaniu,ale asi to tak proste musí byť...?(23.9.2014)

Snímok rieši dôležité problémy ľudskej spoločnosti, ale akosi často pri tom strieda žánre, od životopisu cez väzenskú drámu až po súdne drama. A to ešte v trochu viac komornejšom podaní akoby si zaslúžil. Čo si rozhodne nezaslúžil bol Oscar za najlepšiu snímku roku a jedným z tých zaujímavých prvkov je naozaj vynikajúci herecký výkon Paula Muniho, ktorý by si bol cennú sošku zaslúžil viac ako producenti tohto filmu.(21.5.2012)

Paul Muni byl neskutečný herec a tady v tomto snímku to dokazuje naplno. Emila Zolu zahrál dokonale, i když by bylo jedno, jestli je tohle podle skutečné události, či nikoli. Je to velmi silná výpověď o tom, jak jsou předsudky důležitější a jak nenávist k některým lidem může přerůst v něco, co lze nazvat celospolečenskou proměnou. Síla slova je neuvěřitelná.(18.8.2014)