• Revanx

Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete.(22.1.2009)

Konečně zajímavá Oskarovka. Život Emila Zoly je z půlky životopisný film a z půlky soudní drama, přičemž obě části závisí především na fantastickém Paulu Munim. Ten hraje Zolu výborně v každém věku ať už jako mladého rebela nebo zpohodlnělého starce a hlavně díky němu je třeba Zolův proslov u soudu fantastický, Těžko říct, kolik z toho byla pravda, nicméně pokud něco ano, Zola musel být pořádný rebel. Jinak nad případem kapitána Dreyfuse si člověk může jen povzdychnout, že podobné procesy na objednávku se bohužel dějí stále.(26.9.2015)

PAUL MUNI mal zhruba 42 rokov pri nakrúcaní,a jeho postava má pritom aj o 20 rokov viac,EMILE ZOLA je v jeho podaní majstrovský výkon na nepoznanie,dostatočné zamaskovanie,keď herca takmer nie je poznať,až sa čudujem,toto je Muni zo SCARFACE?Áno,bez pochýb zvláda hrať takúto starú postavu na jednotku s hviezdičkou. Žral som ho všetkými desiatimi.Uvedomoval som si vlastne jednu dôležitú vec,že film apeluje k nastoleniu MIERU,aby sa nezačal najväčší konflikt v dejinách,film ako celok,ide na to takticky,pekne od začiatku prichádzajú do diania ďalšie a ďalšie indície,aby sa bežný laik čo najlepšie orientoval i aby ovládal ako tak základy histórie. Réžia už škrípe,William Dieterle až miestami dosť naťahuje film,čo mal so strihačom viac postrihať aspoň o desať,pätnásť minút,výsledok by fungoval 100%,chcel som zo začiatku udeliť plných 5 hviezd,ale s ďalšími minútami som mal chvíle,keď som sa nudil,tak preto dávam slušných 4 hviezdy. Joseph Schildkraut,ktorý obdržal cenu akadémie pre najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe prakticky,čo je na plátne,tak to zanechá stopy pre nespravodlivosť,a tak je na Emilovi,čo s tým narobí. Ja som chcel vidieť tento oscarový film najmä preto,že mám tradíciu vidieť ich všetky,aké kedy boli,t.j od začiatku až po teraz,ak by som mal tvrdiť,že som maximálne nadšený,tak by som klamal,ako keď zatvorili neprávom kapitána Alfreda Dreyfusa,skôr to nazvem vecou zotrvačnosti,keď chodievajú ľudia pravidelne na nedeľnú omšu,potom napríklad 15% bude rozoberať,kto tam bol,čo mal oblečené,klasicky staré babky preberú a zaženú nudu,ohováranie. Ja nebudem ohovárať tento klasicky počin o živote Emila Zolu,lebo on nelenil,bojoval za pravdu,písal publikácie,pomohol tomuto kapitánovi za cenu vlastného poníženia,aby sa neskôr veci posunuli vpred,a tento film má stále čo povedať,aj napriek prílišnému naťahovaniu,ale asi to tak proste musí byť...?(23.9.2014)

Navzdory názvu je tenhle film více než o životě Emila Zoly (nemluvě o jeho rozsáhlém literárním díle) vlastně v drtivé většině pouze o Zolově angažmá v Dreyfusově aféře. V této souvislosti je poněkud paradoxní, že Zolův slavný otevřený dopis prezidentu francouzské republiky "Žaluji" patří pravděpodobně se vší svou patetickou květnatostí a rozvláčnou nepřehledností k jeho nejslabším literárním kouskům - nicméně zde jistě nešlo ani tak o literaturu, jako spíš o podporu správné věci, která Zolu zařadila (společně třeba s T. G. Masarykem) mezi první moderní "veřejné intelektuály", jimž není lhostejný politický osud jejich země a kteří vědomě nesou pro spravedlivou kauzu kůži na trh i proti značné nepřízni veřejného mínění a oficiálních autorit. Film, jehož děj je poněkud nekonzistentní (a plný historických a dalších nepřesností - nejen v dataci různých událostí, ale např. i v kreativním přetvoření výše zmíněného "Žaluji"), jehož hlavní typy postav i dramatická stavba dílčích zápletek jsou klasicky stereotypní a jehož poselství se vyznačuje předvídatelnou tezovitostí, zaujme (samozřejmě vyjma vlastního tématu) vedle propracované výpravy především díky skvělému Paulu Munimu v hlavní roli mladého i starého spisovatele.(9.3.2014)

Sčasti životopisný film, sčasti prípeh zo súdnej siene. Tam je film samozrejme najsilnejší, respektíve najnapínavejší. Prípad kapitána Dreyfusa je síce pomerne konvenčne natočená snímka, avšak pri svojej dĺžke vôbec nenudí a skôr ma napadlo, že by mal byť kvôli lepšiemu vykresleniu niektorých záležitostí ešte dlhší. Napríklad ak by bol celý film venovaný práve onomu prípadu a jeho pozadiu. Warnerovci si razili kedysi svoju serióznejšiu cestu filmovým biznisom ako konkurencia a aj tento film je toho dôkazom.(23.9.2015)