Paul Muni byl neskutečný herec a tady v tomto snímku to dokazuje naplno. Emila Zolu zahrál dokonale, i když by bylo jedno, jestli je tohle podle skutečné události, či nikoli. Je to velmi silná výpověď o tom, jak jsou předsudky důležitější a jak nenávist k některým lidem může přerůst v něco, co lze nazvat celospolečenskou proměnou. Síla slova je neuvěřitelná.(18.8.2014)

{108/1001} Ve Francii 30. let bylo téma Dreyfusovi aféry ještě do určité míry živé, takže asi nikdo neměl chuť pouštět se do filmového zpracování, ale stejně je škoda že tenhle film nenatočili sami Francouzi, ale Američané. Takhle je Život Emila Zoly jenom nezúčastněným pohledem zvenku, bez emocí a bez vlastního názoru, který bych zrovna u tohoto filmu uvítal, ať už by byl jakýkoliv. Trochu komplexnější dobový náhled na realitu francouzské společnosti třetí republiky by taky neuškodil. 50%(22.11.2010)

Sčasti životopisný film, sčasti prípeh zo súdnej siene. Tam je film samozrejme najsilnejší, respektíve najnapínavejší. Prípad kapitána Dreyfusa je síce pomerne konvenčne natočená snímka, avšak pri svojej dĺžke vôbec nenudí a skôr ma napadlo, že by mal byť kvôli lepšiemu vykresleniu niektorých záležitostí ešte dlhší. Napríklad ak by bol celý film venovaný práve onomu prípadu a jeho pozadiu. Warnerovci si razili kedysi svoju serióznejšiu cestu filmovým biznisom ako konkurencia a aj tento film je toho dôkazom.(23.9.2015)

Snímok rieši dôležité problémy ľudskej spoločnosti, ale akosi často pri tom strieda žánre, od životopisu cez väzenskú drámu až po súdne drama. A to ešte v trochu viac komornejšom podaní akoby si zaslúžil. Čo si rozhodne nezaslúžil bol Oscar za najlepšiu snímku roku a jedným z tých zaujímavých prvkov je naozaj vynikajúci herecký výkon Paula Muniho, ktorý by si bol cennú sošku zaslúžil viac ako producenti tohto filmu.(21.5.2012)

PAUL MUNI mal zhruba 42 rokov pri nakrúcaní,a jeho postava má pritom aj o 20 rokov viac,EMILE ZOLA je v jeho podaní majstrovský výkon na nepoznanie,dostatočné zamaskovanie,keď herca takmer nie je poznať,až sa čudujem,toto je Muni zo SCARFACE?Áno,bez pochýb zvláda hrať takúto starú postavu na jednotku s hviezdičkou. Žral som ho všetkými desiatimi.Uvedomoval som si vlastne jednu dôležitú vec,že film apeluje k nastoleniu MIERU,aby sa nezačal najväčší konflikt v dejinách,film ako celok,ide na to takticky,pekne od začiatku prichádzajú do diania ďalšie a ďalšie indície,aby sa bežný laik čo najlepšie orientoval i aby ovládal ako tak základy histórie. Réžia už škrípe,William Dieterle až miestami dosť naťahuje film,čo mal so strihačom viac postrihať aspoň o desať,pätnásť minút,výsledok by fungoval 100%,chcel som zo začiatku udeliť plných 5 hviezd,ale s ďalšími minútami som mal chvíle,keď som sa nudil,tak preto dávam slušných 4 hviezdy. Joseph Schildkraut,ktorý obdržal cenu akadémie pre najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe prakticky,čo je na plátne,tak to zanechá stopy pre nespravodlivosť,a tak je na Emilovi,čo s tým narobí. Ja som chcel vidieť tento oscarový film najmä preto,že mám tradíciu vidieť ich všetky,aké kedy boli,t.j od začiatku až po teraz,ak by som mal tvrdiť,že som maximálne nadšený,tak by som klamal,ako keď zatvorili neprávom kapitána Alfreda Dreyfusa,skôr to nazvem vecou zotrvačnosti,keď chodievajú ľudia pravidelne na nedeľnú omšu,potom napríklad 15% bude rozoberať,kto tam bol,čo mal oblečené,klasicky staré babky preberú a zaženú nudu,ohováranie. Ja nebudem ohovárať tento klasicky počin o živote Emila Zolu,lebo on nelenil,bojoval za pravdu,písal publikácie,pomohol tomuto kapitánovi za cenu vlastného poníženia,aby sa neskôr veci posunuli vpred,a tento film má stále čo povedať,aj napriek prílišnému naťahovaniu,ale asi to tak proste musí byť...?(23.9.2014)