Mulan

Ya-Dong Zhang

Chi-Leung Kwong

Scénografie:

Bruce Yu

V neanimovaném zpracování legendy o dívce, která v přestrojení vstoupí do armády, mi vadilo několik věcí. Mulan vlastně nijak nezmění svoji vizáž a během neuvěřitelných dvanácti let její podvod téměř nikdo neodhalí. Dvanáct let je mimochodem docela dlouhé časové období, které se ale na nikom kromě Mulanina otce (bílé vousy) nepodepíše, hm. A co bych lhala, taky mi chyběl dráček Mushu.(15.8.2015)

Určitě se z toho dalo vytěžit víc. Už jen samotný námět, že se dívka přidá k armádě, protože její nemocný otec nemůže. Rozhodně se tato verze hodně liší od klasické animované od Disneyho (kterou asi české publikum zná více než kterékoliv jiné zpracování). Zde se režisér zaměřil na epické bitvy, ztrátu přátel ve válce a především na otázku, jestli je nutné, aby lidé mezi sebou neustále bojovali. Já jako divák spíše čekala psychologický rozpor Mulan, její skrývání mezi muži a strach z prozrazení totožnosti. Na to se ale film vůbec nezaměřuje. Ihned po nástupu do armády potká chlapce z vesnice, který ví, že Mulan je dívka, ale nechá si to pro sebe. Následně její totožnost zjistí její nadřízený, do kterého je tajně zamilovaná. Ten si to také nechá pro sebe. Pak se už nějaké prozrazování neřeší (kde se Mulan koupala? kde se převlékala? nikdo nepoznal ženský hlas, který se ani nesnažila měnit? nikdo nepoznal ženské rysy ve tváři? atd.) Film mi svými neustálými bojovými scénami přišel hodně vleklý a nudný (vlastně se asi první hodinu jen bojuje a nic se neděje). Čínský humor zrovna moc nechápu, takže ani po této stránce mě film nezaujal. Možná změním názor, až najdu chuť podívat se na to znovu.(14.10.2010)

Mám rád azijské historické filmy které se tváří alespoň trochu reálně. Nesnáším takové ty bojovky kde všichni lítají vzduchem jak superman a tak podobně. Prostě mám u těchto filmů rád reálnost. A Mulan přesně taková je, jediné co mi na ní fakt vadilo byla ta přílišná romantičnost, ale jinak jsem spokojen.(1.1.2010)

Spíše romantický, než válečný historický snímek, s fádní hudbou, pěknou Čao Wej v hlavní roli a na dnešní dobu, neskutečně zastarale natačenými akčními scénami (velmi osvěžující), kterých moc ani není. Takže, příště si trošku víc pohrát s choreografií akce, najmout lepšího skladatele a jsem dokonale spokojen(7.5.2011)

Další čínský historický epos, tentokráte podle staré básně o Mulan, a další nádherná podívaná s perfektně secvičenými vojenskými střety a příjemně neobtežující dávkou romantiky. A ta zpívající armáda........... . Sice mě stejně jako spoustu jiných iritovalo Mulanino letité působení v armádě plné mužů, aniž by byla odhalena, ale to se vzhledem k osobě Vicky Zhao dalo přehlédnout, protože kdyby jí nalepili vousy, tak bych musel jít chtě nechtě s hodnocením dolů. :D 85%(8.9.2010)