Mulan

Ya-Dong Zhang

Chi-Leung Kwong

Scénografie:

Bruce Yu

Čínu mám rád pro její historické válečné velkofilmy, ostatní žánry bohužel nemám tolik nakoukané, ale onen zmíněný prostě mívají na jedničku. Hua Mulan se samozřejmě pyšní krásnými bitvami, rekvizitami a příjemným, částečně i romantickým, příběhem. Mezi dalšími čínskými válečnými filmy se rozhodně neztrácí.(28.1.2010)

V žánrovom rozpise chýba hlavne atribút „vojnový“ , lebo už som vo filme dávno nevidel také krásne súboje. Taktizovanie a ladné pohyby ako balet s mečmi človeka priklincujú k obrazovke. Mongolovia chceli čínske suroviny (železo) a čínania chceli mier. Aristotelovsky tak viedli vojnu, aby mohol vzniknúť mier. Napriek veľkému pomeru bojov, sa postavy priečia bojovaniu, nerobia to zo zábavy, ale z povinnosti voči svojej krajine a zemi.____Mulan musela zaprieť svoju sebeckosť a ženskosť aby sa stala vodcom a symbolom pre svojich vojakov. Pritom jej jedinou motiváciou bola láska a pocit zodpovednosti, ktorý mala voči svojmu otcovi. Priečilo sa jej zabíjanie, ale uvedomila si, že keď sa otočí nepriateľovi, zavrieť oči, tak nepriateľ nezmizne. Musí sa mu vzoprieť a bojovať...a Mulan bojovala! tu stiahnuť film(28.12.2009)

Spíše romantický, než válečný historický snímek, s fádní hudbou, pěknou Čao Wej v hlavní roli a na dnešní dobu, neskutečně zastarale natačenými akčními scénami (velmi osvěžující), kterých moc ani není. Takže, příště si trošku víc pohrát s choreografií akce, najmout lepšího skladatele a jsem dokonale spokojen(7.5.2011)

Legenda o Mulan má několik zpracování a tohle určitě nebude poslední. Jaké tedy je? Určitě jsem byl mile překvapen, že místo bitevní epiky je film vysloveně protiválečný, soustřeďující se na charaktery postav, které ve válečném prostředí trpí a chtějí válku zastavit, neboť cítí, že ztrácejí sami sebe. V hlavních rolí Vicky Zhao, jako náčelník rabující kmenů Jun Hu, Jaycee Chan jako obyčejný pěšák. Příběh se zaměřuje jak na armádu Wei, tak na nájezdníky, kteří mají ale méně prostoru, což je škoda, mělo to velký potenciál. I na straně útočníků je totiž frakce, která chce mírově vyřešit dlouho trvající válku. Tohle jsou určitě klady, stejně jako bitevní scény, práce kamery. Jenže, jenže přišlo mi to dost schématické, nepovedené přechody mezi časovými rovinami, někdy i žánry. Bylo to spíše chladné, nějak se nedostavily větší emoce, ačkoliv určitě byly v plánu tvůrců, těžko říct, kde se stala chyba, scénář, herci, vedení režiséra? Kdyby jste mě totiž zabili nejsem si z tohoto filmu schopen něco více vybavit, což je myslím docela špatná vizitka pro případnou reprízu. Nebyl jsem prostě uchvácen, ačkoliv náběh tady na to slušný byl.(25.12.2009)

Že je špatně, že hlavní hrdinka nevypadá jako chlap? Raději se budu dívat 100 minut na pěknou ženskou než na tu, která je k nerozeznání od chlapa... a co, možná stejné uvažování měli i všichni válečníci a proto ji tam tolerují. Jinak celkem se mi líbí nápad, že to bude o ženské generálovi a ne o tom, jak se jím pomalu stává. Začátek je proto dost urychlenej, ale aspoň film nemá 3 hodiny. Ani mě moc nenapadá, jak to mohli udělat jinak. No a jakmile se film po 45ti minutách rozjede, tak už je super. Šikovně organizované jednotky, sympatické postavy a dokonce i jeden vtip :) Jen nevím proč, mi film přišel dost zkrácenej. Některé postavy by si určitě zasloužily víc prostoru.(23.1.2013)