Le lys de mer

• Itálie

Violentata sulla sabbia

Francie / Itálie, 1969, 92 min

• Karlos80

- POZOR SPOILER - Skromný, lehce erotický dramatický příběh, o mladé dívce která trpí traumatem z dětství, kdy se jako dítě stala svědkem znásilnění a vraždy své matky. Tato její děsivá minulost v ní pro nadcházející roky zanechala emoční a citové šrámy, které ji brání v navázání a rozvoji běžného partnerského vztahu. Divoká dovolená s kamarádkou na Sardinii jako podnět k probuzení sexuálních pudů a dobrovolnému odstranění traumatu z dětství! Po dějové stránce nic nového pod sluncem, podobný děj byl zfilmován mnohokrát v historii kinematografie, ale zde se šlo trochu jinou cestou než normálně. Zaujala mě ale překrásná Carole André - téměř ideální charakter pro tuto roli, našlo se tu pár hezkých scén (Carole za úsvitu nahá a pokrytá zlatem, plavání s kamarádkou, procházky atd). Co se mi líbilo? Ta zcela určitě krásná scénérie (Sardinie - město Siniscola) kde se točilo je skutečně malebná, některé dobré záblesky a zobrazení místního života, kultury a zvyků, jako celek ale tak nějak bez chuti, připadalo mi to takové strohé, nijaké a prázdné (na 70"s docela unavené), film je až příliš obtěžkán řadou dialogů a monologů, na úkor zajímavějšího vývoje děje.(25.4.2013)

Letní film! Carole André nakonec svlečená, ale s její blonďatou přítelkyní Christine Caron si režisér před kamerou pohrál, divákovi ji nabízí, ale jen za vitrínou. Film, v němž se toho moc neděje, je rámován nepříliš zřetelnou rodinnou tragédií, posun o dvacet let dál, a už dospělá Vanina by si ráda zasouložila, ale jaksi když má přijít na věc, bojí se a cukne. Zklamalo mě, že na její první erotickou scénu ve filmu ji bůhví proč natřeli na zlato. Atmosféra tu je, příjemná hudba a šumění moře taky. Legrační bylo, jak všichni Sardiňáci co chodili pro blondýnu, byli o hlavu menší. Kolega Karlos80 má pravdu, je tu mnoho monologů, dialogů a voiceoverů.(9.7.2016)

• d-fens

ocenenia : MFF Cannes 1972 - nesúťažný výber(2.2.2013)

• KT_2011

Carol André od Černého korzára a Sandokana v hodně mladém věku 16-ti let, roztomilá a vnadná.(18.2.2018)