Jesse, spolužák z Whitmore, poskytne Eleně záhadné informace o profesoru Wesu Maxfieldovi. Damon požádá o pomoc při hledání Stefana. (HBO Max)

Tom10000

2.díl. Když se Damon od Silase dozvěděl, že Stephan je jeho dvojníkem a jeho samotného uvěznil v trezoru na dně lomu, žádá šerifku Forbesovou o jeho nalezení. Ten se mezitím snaží přetrpět bolest. Ve svých představách vídá Damona, jenž ho žádá, aby se utrpení zbavil s pomocí vypnutí emocí. Mezitím Elena a Caroline touží zjistit, kdo zabil jejich spolubydlící Meghan a dozvídají se něco více o jednom z učitelů na škole a jeho tajném spolku. Silas k nim přichází a ovládne Elenu. Ta, když přijede Damon, je jeho vlivem nucena při vzteku Damona zabít. A má ho dost, když se od Silase, dle ní Stephana, dopustil Damon dost lží a tajností před ní. Jen na poslední chvíli se dokáže Damon před ní ubránit a pomůže jí zlomit poddanost vůči Silasovi. Ve snaze dostat se do mystic Falls, Katherine je na tom zle a Jeremy s Mattem se snaží reagovat lhostejně. Když byl ale v minulém díle Matt ovládnut poutníky, jenž se snaží zabít Silase, má právě nyní on potíže ovládnout Matta ve snaze najít Katherine. Proto ho zabije. Díky prstenu se poprvé Matt dostává i myšlenkově na druhou stranu, kde potká Bonniie. Tu ale nepřesvědčí, aby se skrze Jeremyho svěřila se svým úmrtím. Damonse dozví, když už s Elenou z důvodu hledání Stephana odjíždí, že šerifka našla se svým týmem trezor. Když k němu Elena a on přijdou a otevřou, najdou v něm jen mrtvé tělo. Damon si hned domyslí, co se stalo. Stephan nakonec přece jen svou lidskost vypnul, a tělo nechal jako důkaz. Dle Damona se určitě nachází někde poblíž. 85 - 90 procent. ()