Upíří deníky

• USA The Vampire Diaries (více)
Drama / Horor / Romantický / Fantasy / Mysteriózní / Thriller
USA, (2009–2017), 120 h 1 min (Minutáž: 40–43 min)

Předloha:

Lisa Jane Smith (kniha)

Hudba:

Michael Suby

Nina Dobrev, Ian Somerhalder, Paul Wesley, Steven R. McQueen, Kat Graham, Candice King, Zach Roerig, Michael Trevino, Matthew Davis, Sara Canning (více)

Série(8) / Epizody(171)

Příběh dvou upířích bratrů, kteří jsou posedlí krásnou dívkou z městečka, mezi jehož obyvateli žijí nadpřirozené bytosti. Na začátku seriálu se Stefan a Damon Salvatorovi vracejí do rodného města Mystic Falls ve Virginii, oba z velmi odlišných důvodů. (HBO Max)

Malarkey

Vampire Diaries je seriál zaloužený na faktu, že od dob Stmívání upíři prostě táhnou. Tak je divákovi trošičku přiblížíme veřejnému publiku, hodíme to do světa Beverly Hills 90210 nebo O. C. a uděláme z toho pořádný Rodinný pouta...prostě citovej masakr. A tak to taky dopadlo. Zajímavý by to bylo, ale já fakt nemám rád příběhy, který těží z doby, kdy je podstata onoho příběhu neskutečně aktuální a lidi jim to všecko neskutečně žerou. Vydržel jsem, ale odolal jsem. Ono to nebylo těžký. (3/10) ()

T2

The Vampire Diaries: kompletná 1.sezóna ▐ Tržby za predaj DVD v USA $7,905,529 //počet predaných kusov 208,095 ()

RedAK odpad!

Mnohokrát se mi stalo, že jsem dorazil z knajpy ve zdeformovaném stavu s mozkem nasáklým ředidlem a ulehl do zcepenělých zvratek z minulé noci. V telce potom běží tento demencí infikovaný opus a já, ač mysle na šedesátiletá povislá prsa paní barmanky která je zároveň moji babičkou, stejně tuto do obrazu přenesenou tupost vnímám všemi smysly a dálkáč je tak ukrutně daleko. Filmy¨a seriály s upíří tématikou už nejsou to co bývaly (dřív stály za výměšek střev mého trávícího traktu, nyní stojí za nikdy neholený ženský genitál). Teď je to tam samý testosteronem čpící metrosexuál, samá naivní modelka s hnusnýma kozama a nechybí puberťačky zvlhčující zápletka, za kterou by se nemusel stydět ani scénárista českého kultu Ulice. Než vidět další díl, raději se budu mydlit česnekem, sprchovat svěcenou vodou a nakonec se posypu stříbrnýma třpytkama. ()

Dever

Dever je seriálový fanatik, ktorý má rád romantiku a obľubuje fantasy žáner, preto nevidí ani najmenší dôvod dávať seriálu The Vampire Diaries menej ako 5*. ()

novoten

1. série - 80% - Vidět v Mystic Falls jenom Twilight premisu je stejně tak naivní, jako čekat od Glee seriálovou verzi High School Musical (jakkoli mi jsou obě nenáviděná dílka blízká). Tahle upíří vztahovka ale zamířila sympaticky vysoko, ať už díky tomu, s kolika postavami celý příběh rozehrála, nebo zásluhou geniálního Iana Sommerhaldera, jehož Damon Salvatore je nejoblíbenější postavou snad po dvou větách. Výtky tak směřují ke scénáři. Po dějových zákrutách se občas sviští rychlostí opravdu závratnou a nacpat do poloviny dílu tři zásadni zvraty dokáže divákovi zamotat hlavu. Tím občas trpí jak motivace postav, tak srozumitelnost jejich emocí. Na druhou stranu to ale také znamená, že najít vyloženě slabý nebo zbytečný díl je prakticky nemožné. Finále mě nechalo viset hodně vykuleného, proto si i po letech pamatuji, jak jsem na pokračování čekal jako na trní. Mytologie ale nabízela ještě mnoho neodhalených míst a už tehdy bylo jasné, že si tvůrci budou muset dát pořádný pozor na to, aby je zaplnili co nejlogičtějším způsobem. 2. série - 80% - Upíři jsou ve své druhé kapitole nápaditější, svižnější - ale opakují ty samé chyby. Co se musí scénáristům nechat, jsou efektivní příchody postav. Jakmile se ve městě objeví nový upír / vlkodlak / čaroděj, je to ku prospěchu věci a děj má zase nějakou tu chvíli odkud brát. To, že jsou s nimi většinou propojeny triviální dějové berličky, které z minuty na minutu mění doposud pevná a zdánlivě neotřesitelná pravidla vedoucí málem k apokalypse, je věc druhá. A je to škoda, protože vztahy fungují a zvraty většinou také. Druhá série víceméně rozhodla, že z TVD nikdy nebude můj milovaný seriál, ale paradoxně se na ně i přes spoustu zbytečných zaváhání stále nedokážu pořádně zlobit a vždycky se jim budu snažit fandit. 3. série - 65% - Kolísavé tempo, podivné zvraty a definitivně ztráta napětí při nejrůznějších úmrtích hlavních postav. Upírská story dospěla do stádia, kdy Alaric nebo Jeremy zemřeli už asi desetkrát a když po dvacetiminutovém plačtivém loučení znovu z rakve vesele vyskočí, už ani nevím, jestli se mám úlevně pousmát nebo naštvaně kroutit hlavou. Julie Plec a sympatická parta scénáristů si sami podřezávají větev, protože dokážou vymyslet super postavy typu nafrněné Rebekah a zároveň všechno zabít nejrůznějšími výměnami těl, urychlenými proměnami do všech možných tvorů a zcela do ztracena vyznívající linkou s hybridy. Jindy bych byl určitě smířlivější, ale co mi vadilo na druhé sezóně, se ve třetí znásobilo, ústřední milostný trojúhelník se stále bojí udělat nějaký opravdu VELKÝ krok a hlavně si nedokážu moc přebrat finálový díl, který ukazuje všechna pozitiva i neduhy celé sezóny. Znovu se v něm umírá a znovu se děje spousta dojemných momentů - a kvůli přepálenosti scénáře nakonec vyznívají trestuhodně prázdně. Kde jsou časy, kdy stačil náznak vlkodlaků a pár vteřin Katherine, abych opěvoval finále prvního roku. S takhle rozházenou situací se bude začátek té čtvrté lepit opravdu těžko. 4. série - 60% - Zmrtvýchvstání - a to doslova. Po spícím rozjezdu, kde poslední osudové zvraty absolutně nefungují a celá sága tak ztrácí i svou poslední jistotu v podobě relativní svižnosti, je malý kvalitativní comeback nemalým překvapením. Zkoumání nemrtvých možností a vykrádání poslední série Buffy otravuje přímo nesnesitelně, ale když začne v pátrání po Silasovi jít trochu do tuhého, jsme rázem (alespoň co se týče napětí) zpátky v období několik sezón dozadu. Velkou zásluhu na tom má Claire Holt, která dokáže i protivně ufňukanou Rebekah doslova vnutit divákovi jako asi nejpochopitelnější charakter. Snad půjde další kapitola z deníků trochu skromnějším směrem. Hlavní tvůrkyni Julie Plec ale po neustálém popírání dávno ustanovených pravidel nevěřím vůbec nic, natožpak spin-off, který se představil v nejhorší epizodě seriálu vůbec, a ke kterému se opravdu nikdy nemám důvod odhodlat. Tak teď jen zadržet dech a čekat. 5. série - 65% - Jednu věc musím tvůrcům i po pátém roce nechat. Nikdy nenechají seriál bídně umřít a kdykoli to s ním jde z čím dál strmějšího kopce, přeřadí na úplně jinou kolej. A tak zatímco linka se Silasem, Tessou a spol. by si vysloužila hodnocení na hranici toho nejhoršího, během pár desítek minut není problém náladu zcela změnit a nechat Katherine zuby nehty bojovat o svůj život. A právě snažení mojí nejoblíbenější ženské z Mystic Falls vrací Deníky místy i na úroveň prvních dvou sezón. Ani tenhle urputný boj pochopitelně nevydrží a v samém závěru si to celá parta musí rozdat se snad až nedůstojným protivníkem. Ale i když jsem asi těžce bláhový, znovu jsem krvavému dílku, dokonale naplňujícímu škatulku guilty pleasure, začal opatrně věřit. I navzdory popírání pravidel, která ještě nedávno působila jako vytesaná do kamene. 6. série - 70% - Co fungovalo dříve, funguje i teď. Tedy vztahy, Damonovo charisma, půvaby děvčat všude kolem a obecně lidská rovina, díky které může divák brát ústřední nadpřirozené hemžení vážně. Co nefungovalo dříve, nefunguje ani teď. Tedy neustálé popírání, alternování či doplňování pravidel veškerých kleteb a protikouzel a v první řadě okamžiky, kdy je potřeba s velkolepým záporákem konečně zatočit. Proto jsem byl pořádně překvapený, když se šestý rok držel v civilní rovině tak dlouho, až jsem začínal věřit, že v ní i zůstane. Bohužel přišel Kai a později i ona nenáviděná finta všech bezradných scénáristů v podobě dávno ztraceného příbuzného a málem jsme byli ve známých kolejích jedoucích směrem Klaus. Dojmy tahá o pořádný kus nahoru veledojemné finále, které velmi prohnaným (a díky tomu i velmi úspěšným) způsobem uzavírá druhou éru seriálu a nakračuje tak k úplnému konci. 7. série - 55% - Jestli je v zápiscích romantických krvesajů něco spolehlivého, jsou to závěrečné díly. Bez nich bych jim nenechával nadprůměrné hodnocení tolik let a už dávno bych to vzdal. Jenže ani v těch nejslabších obdobích, kdy už ani nemám motivaci seriál dál sledovat, nezapomenou tvůrci přidat do posledních epizod hromadu napětí a vodopád slz a v tu ránu jsem o poznání smířlivější. Nejinak tomu bylo i letos, ale ve snížení hodnocení už mi tentokrát nezabrání. Tolik nesmyslů a zbytečností v jediné sérii totiž Deníky ještě nikdy nenabídly a jakmile se začala objevovat nevysvětlitelná těhotenství a lidé dávat dohromady jen proto, že spolu zkrátka tráví čas, tušil jsem zradu. Definitivně jsem to ale s touto sérií vzdal až ve chvíli, kdy se příběh vypořádal s pracně budovaným flashforwardem během tří minut - a navíc tím nejbanálnějším možným způsobem. Pár dobrých linek pro postavy, se kterými se alespoň trochu pracuje (Damon, Valerie, občas i Enzo) drží mou pozornost, ale pocit, že právě tahle série měla být poslední, aby nepůsobil ještě natahovaněji než doposud, se mi nedaří setřást. 8. série - 70% - Seriál se mi neopouští snadno, protože jsem si s ním prošel vším, od nabitého pilotu v den jeho odvysílání až po nabité finále v den jeho odvysílání. A moc jsem mu přál návrat na čtyřhvězdné hodnocení, ale nejde to. Jakkoli byl totiž úplný konec vydařený a posledních dvacet minut jsem téměř kompletně proslzel, předchozí dění takhle silné nebylo. Úvodní eskapády se sirénami sice fungovaly a napínaly, ale jak se do popředí začal stavět Cade, děj se v některých epizodách téměř zastavoval na místě, nehledě na to, že ještě několik epizod před koncem seriálu to ani zdaleka nevypadalo, že by se měl blížit úplný konec. Velkou berličkou je pro mě také (ne)vina postav za některé srovnatelně hrůzné činy. Takže zatímco Damon pod vlivem temných zabil Tylera, tedy postavu, která patřila k nejhlavnějším hrdinům téměř šest sezón, a po pohřbu se o této události nezmíní už ani jeho nejbližší, Stefan, taktéž pod vlivem temných sil, zabíjí Enza. Ten ale v tuto chvíli prožívá láskyplný vztah s Bonnie, na rozdíl od nezadaného Tylera, tudíž je Enzova smrt něčím očividně horším - a Stefan se ze s tím souvisejících výčitek až do konce seriálu nevyhrabe. Takhle očividné pokývnutí vůči klíčovému zvratu posledního dílu u mě nezlepší ani fakt, že Damon zůstal do samého konce mojí oblíbenou postavou. Nechci ale končit pesimisticky, protože i přes spoustu přešlapů jsem si Deníky stále hýčkal jako malé provinilé potěšení, kterého se nevzdávám snadno. Nikdo ale nezmění moje přesvědčení, že se zkrátka a dobře mělo skončit (minimálně) o dvě sezóny dříve a asi všichni bychom odcházeli šťastnější. () (méně) (více)

Pethushka

Tenhle seriál mě neskutečně naplňuje. Děj nikdy nenudí, náhlé zvraty často překvapí a milostný trojúhelník nikdy nebyl tak žhavý. Ironický záporák Damon je jako zakázané ovoce, kterému nejde odolat. Po vztahové stránce by to bez něj byla jen pohádka o nekončící lásce mezi nevinnou Elenou a hodným upírem Stefanem. 5*. Oblíbené postavy: Damon. ()

Zíza

Pilot teda za moc nestál... kéž by alespoň vypadali jako středoškolští studenti, kéž by to nevykrádalo Twilight a pila se krev všem, kéž by ten začátek nebyl tak nudnej... no, uvidíme, co se bude dít dál. Tak jsem teda pokračovala. Stálo to za to jen v jednom ohledu - neposedný, zlobivý bratříček Damon. Zbytek je jinak šíleně křečovitý, patetický až hrůza. Ach Eleno, já tě tááák milujůůů; ach, Stefane, já tě taky děěěěsně milujůůů, ale protože se živíš krví, tak mi nech chvilku držet si odstup, pak ti dám,ok? Vykrádají True Blood, Stmívání a Draculu. Kdyby to aspoň dělali líp. Slabé 3*. A 3 proto že jsem zvědavá, jak to bude dál s kamarádkou ze Salemu ;-) Vypadala, že ji oheň fascinuje... ()

TeeAge

|| Scenár: Kevin Williamson & Julie Plec / L.J. Smith | Hudba: Michael Suby | Produkcia: Pascal Verschooris, Sean Reycraft, J. Miller Tobin | Distribúcia: Warner Bros. | Štúdio: Outerbanks Entertainment, Alloy Entertainment, CBS Television Studios, Warner Bros. Television || Sociologické vysvetlenie pre čoraz viac sa objavujúce kinematografické diela s upírskou tematikou nie je potreba opisovať. Sú totiž jedným z najbližších hrdinským typov k človekovi, a to ich s onými nadprirodzenými schopnosťami radí medzi najsympatickejšie dlhozubáče pre diváckeho smrteľníka. The Vampire Diaries si je tohoto spoločenského javu viac, než vedomá, a staví svoju existenciu a potenciálny úspech na tento jednoduchý fakt, akurát dôraz kladie na ešte masovejší základ, a to na vzťahovú rovinu. Jedinou menej výhodnou okolnosťou je čoraz viac preplnený trh rôznymi zatmenými alebo zatmievajúcimi sa projektami s krvo-sajúcou tematikou (pre mňa jednoznačne najúspešnejším pokusom je zatial TRUE BLOOD). No i s prebytkom týchto produktov je to najdostupnejšia verzia pre bežného diváka - nepotreba predplateného kanálu HBO, atd. Čo sa týka hereckej gardy, jeden je neznámejší ako druhý, a to je dobre. Efekty sú pozerateľné a remeselná stránka nesklame. To ale nič nemení na fakte, že je to priemerná post-nuda na obdobia, keĎ sa nie je na čo pozerať - a to sa môže stať len v prípade, ak sa dodávka internetu v domácnosti zastaví, a na komerčných televíznich staniciach dávajú po stošesdesiatyôsmy krát Shreka s nadpisom Filmová udalosť roka... ()

Arachneuss

O.C. meets True Blood. Po sedmi dopsavaď viděných dílech slabší průměr. Epizody jsou otřesně nevyvážené a chybí zde jakýkoliv náznak inovace ve věci upírské mytologie či příběhu samotného (černoška s „vidinami" je k smíchu). Hlavní hrdinka nijak nevybočuje z řady, to samé platí pro jejího miláčka. Ze všech postav tak (jak jinak) vede zlý bratr Damon, který i přesto nesahá, co se týče do stylovosti, frajerskému Spikeovi ani po kotníky. Snad první řadu někdy dokoukám... pokud toho budu schopen. ()

hellstruck

Nebudu hodnotit,když jsem viděla asi jeden díl,ale zdá se mi to jako o trochu lepší kopie Stmívání.Takže už nikdy více. ()

Rex Mundi odpad!

Skoro som sa povracala. Bohajeho, niečo takéto už nikdy v živote nechcem vidieť! Ani minútu!!! Meyerová aj s celou svojou Súmračnou ságou sa môže schovať v porovnaní s týmto výplachom. Zásadný rozdiel je totiž v tom, že pokiaľ Meyerová aspoň všetky tie trápne klišé poriadne roztiahne a zníži ich hustotu, Vampire Diaries mi už v pilote predostreli úplne všetky vykradnuté upírske motívy, ktoré sa v histórii tohto popkultúrneho fenoménu dajú nájsť. Nenechali na pokoji ani Brama Stokera, keď použili ním vymyslený motív, že upír nemôže vstúpiť tam, kde nebol pozvaný. A keby len upírske klišé! To by bolo týmto zvratkovým megalomanom málo! Oni tam museli drbnúť aj všetky tínedžerské klišé. Ako napr., že upír s ksichtom 30 ročného chlapa sa nanominuje na strednú školu, že nájde podobu svojej dávnej lásky v ksichte jej pravnučky, že si vyberie práve ju a ona je sladká outsiderka... a tak podobne. Bella Swanová na druhú... Jednoducho si predstavte všetky tristokrát omleté frázy, scény a "nápady", ktoré ste videli vo všetkých tínedžerských sračkách + upírskych filmoch a napchajte ich do 42 minút. Dostanete pilotný diel Vampire Diaries. Čo bude ďalej, to ani nechcem vedieť!!! ()

venus

Kdyby to nebyla vykrádačka True Blood, dala bych i ****, jenomže je... Do toho ten sladký odér americké střední alias nekončící party večírky a slaďácké pohledy. Můj milý upíří deníčku, kdyby ses jen dokázal okleštit od klišovitých kýču, které jsou tak sladké, že se mi z toho kazí zuby, byl by tento seriál pecka. Protože bez těch růžových mašliček to má spád, má to říz.... ale upíři s mašličkami, to ne! ()

Shakers

Priznám sa že som videl zopár častí, ale je to pekná hovadina.Filmy o upíroch sa mi poslednú dobu hnusia až tak, že by som najradšej na nich poslal Bladea. 15% - 1* ()

Rosaviva

"For over a century, I've lived in secret, until now. I know the risk, but I have to know her." Seriál, u kterého mi trvalo jen pár dílů, abych se do něj zamilovala. První řada se mi neskutečně líbila, každý díl byl ukončený tak, že jsem se okamžitě chtěla dívat na další. A co víc, v každém díle bylo tolik zvratů, že jsme se až divila jak to všechno můžou scénáristi vymyslet, aby to do sebe tak skvěle zapadlo. Bohužel, jak to bývá, od druhé řady začala kvalita seriálu klesat dolů. Myslela jsem, že to ten seriál ustojí, ale kvalita klesá s každou sérií a seriál, který jsem hrozně milovala mi už spíš pšíjde k smíchu. No, ale svým způsobem ho mám pořád ráda. Co musím ale vytknout je, že tak otravnou postavu, jako je Elena svět ještě neviděl. A Damon už taky není ten Damon, do kterého jsem se v první řadě zamilovala. 4* ()

Batwoman míří do televize

Batwoman míří do televize

18.07.2018

Bývalá producentka Upířích deníků Caroline Dries chystá ve spolupráci s televizním magnátem Gregem Berlantim (Arrow, The Flash, Supergirl) nový komiksový seriál od DC, tentokrát zaměřující se na… (více)

Oběti pro Schwarzeneggerovu vybíjenou

Oběti pro Schwarzeneggerovu vybíjenou

28.07.2012

Arnold nedávno dotočil se Slyem The Tomb, chystá se na nadpřirozený akční masakr Unknown Soldier (zahraje si v něm anděla pomsty, seslaného na bezohledného výrobce zbraní a jeho soukromou armádu) a… (více)