Zakázaná planeta

• slovenský

Zakázaná planéta

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný

USA, 1956, 98 min

Scifi z čias dávno minulých, z čias kedy ešte L. Nielsen nemal šedivé vlasy... Žiaľ nenadchlo ma to tak ako som čakal. Jediné, čo ma milo prekvapilo bola pekná vizualizácia a na tú dobu slušné trikové efekty. Obsah bol však dosť strohý, nezáživný a s koncovou banálnejšou pointou. Ošumelý príbeh, ktorý môžme nájsť snáď v každej tretej knihe so scifi námetom. Slabší priemer. 55/100(10.4.2017)

I když to vypadá jako ta nejtuctovější sci-fi z 50.let, kdy i lidská kosmická loď vypadá jako létající talíř, robot vypadá taky divně, kulisy povedený, ale taky takový naivně divný, a přesto to divné není. Naopak to má slušnou atmosféru a zajímavý scénář a na svoji dobu povedený triky a mladého Leslie Neilsena (jsem si myslel, že nikdy mladý snad nebyl). Jinak kdo četl Kingovy Tommyknockery, tomu není název planety Altair 4 úplně neznámý.(28.10.2008)

Zajímalo by mě, co o tom budou lidi psát za další polovinu století. Mně z těch šílených zvuků, které celý film doprovázejí, třeští hlava, a říkám si, jak jsou dnes tehdejší vize budoucnosti roztomile úsměvné. Ovšem abychom se jednou nedivili, až znovu objevíme Ameriku. Naši předkové se pak na nás budou ze záhrobí škodolibě šklebit a říkat: "My jsme to říkali!"(4.9.2015)

Klasické sci-fi, ve kterém se Leslie Nielsen objevuje dlouho před tím, než se stal Bláznivou střelou, ohromuje na svou dobu vynikajícími speciálními efekty. I ty nejinovativnější ale dnes působí jako z filmu pro pamětníky, když ne rovnou trochu legračně. Děj po dramatickém začátku plynne pomalým konverzačním tempem. Na akci dojde až na úplném konci. Zakázaná planeta je svým způsobem zábavná. Ale taky zastaralá a naivní.(13.4.2011)

nekdy zaplnovani mezer ve znalostech prehistorickych scifaren stoji celou galaxii odhodlani. ja osobne jsem toto uz hooodne ulezele dilo na jedno posezenicko nezvladl k tomu se cestne priznavam. Kdybych zil pred padesati lety a sedel nekde v kine na premiere asi bych si misto popkornu kousal nehty a byl bych ze vsech tech nadhernych interieru a paacek,robotu a lejzrovych strikadel vyblikanej jak na prasku bohuzel dnes uz to neni ono. Anne Francis kocka je to jo :)ale klub nadraznich rebelu by se asi preci jen schodl na tom, ze robot co si na pockani vycuca z prstu 60galonu whiskey je mnohem rajcovnejsi:)(27.10.2005)

velmi dobre sci-fi...a vidiet Leslieho Nielsena bez šedivých vlasov a v serióznej úlohe to naozaj prekvapí 8/10(1.11.2011)

Rezisera M. Wilcoxa nepoznam, ale tymto filmom si ma teda maksimalne ziskal. Sci- fi namet je vyborny, dokonca je tu aj robot Robby. Kulisy su proste vyborne, namet dostatocne strhne a pribeh nenudi ani chvilu. Tak ako jo, chvilu trva, kym sa film rozbehne, a treba preckat tu prvu polhodinu, kde sa dohromady nic nedeje. Ovsem, v dalsich minutach sa vybuduje slusne napatie, atmosfera a dej dostane tempo a aj prislusne zvraty. Mlady Leslie Nielsen bol vyborny, dialogy tiez. Takze za mna dalsia stara klasika, ktoru mozno len odporucit : 100 %(2.2.2016)

Výborné Sci-Fi se zajímavým příběhem a zajímavějším závěrem. Film jsem měl připravený několik dní, ale když jsem zjistil, že tam hraje Leslie Nielsen, pouštěl jsem jej téměř okamžitě.(18.10.2013)

Veľmi dobré sci-fi odľahčené štipkou humoru, ale zároveň s pôsobivým finále. Atmosféra je zo začiatku uvoľnená, ale postupne sa ju podarí vygradovať. Hudba v štýle jednoduchej elektroniky a kreslené efekty tomu dodávajú zvláštne čaro, ktoré som ešte pri žiadnom zo starších filmov nezažil. Určite stojí za pozretie, miestami to pripomína Star Trek, Vesmírnu odyseu, ale aj Votrelca. 80 %(4.3.2014)

Frank Drebin in space,hahaha! Ne,teď vážně. Děj je v poho a osobně tento film považuji za jakéhosi Avatara své doby s tím,že tento film z několika důvodů hravě strčí Avatara a všechny ty digibordelové trháky to kapsy. Též bych vyzdvihl ´´hudbu´´. Ost ovšem doporučuji jen pro velmi zkušené soundtrakisty.:)(6.2.2019)

Pro mě jedno z průlomových sci-fi. Zdařilý děj, kterému nechybí nadhled a trocha toho humoru, opatřit si alkohol na druhém konci galaxie zase není tak těžké. :-) Zároveň oceňuji velmi dobré triky.(6.8.2007)

Na sci-fi nadstandardně propracovaný scénář. Nejde jen o to, že se někam letí, tam "něco" je, pár lidí to sežere a pár se hrdinně vrátí zpět. Z dnešního pohledu už vyprchala zvědavost na to, jak by to mohlo vypadat v roce 2200, a přesto má tento film co říci. V kontextu filmů, které však mají krom toho i co ukázat, musím dvě hvězdičky ubrat.(1.4.2009)

V celku podarené Sci-Fi s klasickými "paprndeklovými" efektami tej doby s celkom dobrým príbehom. Podzemné šachty a elektronické priestory boli vizuálne dokonalé a ešte aj dnes na mňa zanechali veľký dojem, no už menej ten herecký.(28.9.2013)

Forbidden planet je jeden z těch mála sci-fi filmů, které se mohou pochlubit nestárnoucím vizuálem a stále aktuálním námětem. Výprava je bohužel zarytě studiová a efekty jsou občas roztomile naivní, přesto nebudí úsměv ani po těch téměř šedesáti letech. To samé se dá říci o zobrazené technologii. Kdo zná klasický Star Trek, tak se bude cítit jako doma. Zápletka ostatně působí jako jedna dlouhá epizoda z dobrodružství kapitána Kirka. I přes určitou schématičnost děje není vůbec hloupá a obsahuje překvapivou pointu a morální ponaučení. A pochopitelně i napětí a hutnou atmosféru, podbarvenou zvláštní elektronickou hudbou. Spolu se stejně vynikajícím a neméně nadčasovým The Day the Earth Stood Still šlo o první důkaz, že inteligentní sci-fi není omezena jen na stránky knih a povídek, ale může existovat i na stříbrném plátně.(22.11.2015)

Pro celoživotního sci-fi fana další příjemná položka do sbírky. A to se všemi nelogičnostmi, zastaralými triky a naivnostmi doby. Překvapující je pohled na tehdy už rázného a suverénního, ale velmi mladého Leslie Nielsena, příjemný je pohled na roztomilou, líbání se učící spoře oblečenou Anne Francis. A nesmí chybět záhadný a charismatický šílený vědec (přesně do role padnoucí Walter Pidgeon). 60%.(23.1.2011)

Tuhle šílenost prostě žeru :)(26.5.2013)

Ju...(21.9.2017)

• pursulus

Pitomost, klasika, poselství a forma.¬         Jestliže zavrhneme formu a ponecháme pouze myšlenkový odkaz díla, má "Zakázaná planeta" nezanedbatelnou hodnotu, srovnatelnou s hodnotou kreseb našich dítek, na nichž se maminka s tatínkem drží za ruce a nad nimi svítí sluníčko, vedle pak domeček se zahrádkou (standardně oplotovanou). Zavrhneme-li však formu v umění, zavrhli jsme umění samo stejně, jako zavrhneme-li poselství aktu na úkor formy. Zatímco však forma bez poselství může býti uměním, poselství bez patřičné formy nikoli — je pak pouhým manifestem, výrokem. Takovým manifestem je i snímek "Zakázaná planeta". Takové počiny, počiny špatně oděné ovšem škodí i jejich poselství, neboť forma pomáhá zesíliti účinek pocitový nezanedbatelně.¬                 Tento snímek svým chatrně šitým hávem inklinuje k pitomosti a tento fakt nezachraňuje ani to, že byl snad ve své době klasikou genru vědecké fantastiky.(10.4.2019)

O deset let starší a přitom mnohem koukatelnější a jakoby uvěřitelnější než například Star Trek seriál. Nejen díky přítomnému humoru je Forbidden planet poměrně zábavný film, člověk nemá pocit, že si tvůrci na něco hrají a přitom efekty na svojí dobu jsou výtečné. Mimochodem první film co jsem viděl, kde Leslie Nielsen nemá ještě bílé vlasy :-)(19.4.2009)

Mé vědomí poznalo hned u prvních titulků, že odtud je inspirační základ Star treku. V průběhu začátku mi oponoval zajímavými podrobnostmi jako označení vojenských hodností nebo nádoba na pití (baňka s ouškem), kterou někdo jistě přinesl z předchozíí výpravy. Robot (jeh zjev) mi napověděl, že Ikarie XB tu měla také svoji malou kulisovou inspiraci. Když se dostanou pod povrch, do štol, tak se svojí velkolepostí relativně vyrovná klidně i s Interstellarem. Na příběhu si cením jeho syrovosti, která by se dala přenést velmi snadno do současnosti. Pokud bych mohl s obsahem něco dělat, tak by se s rozklíčování záhady začalo dříve, aby to nevypadalo malinko, že si pointu vycucaly z prstu (to ale skoro přehlédnete, protože to co se děje potom je hodně napínavé). Na to myslelo moje vědomí. Moje podvědomí si Zakázanou planetu užívalo jako sci-fi-přepsání Zániku domu Usherů (jako taková se mi líbila, ale Poe dokáže být i lepší) a pustilo myšlenku až druhý den do svěžího vědomí.(24.1.2016)

Mimoradne roztomily (ne vsak hloupy) pocin ze sci-fi oboru padesatych let...doporucuju, takhle to mame radi...(24.9.2012)