poster

Zakázaná planeta

 • anglický

  Forbidden Planet

 • slovenský

  Zakázaná planéta

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný

USA, 1956, 98 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Anderton
  *****

  Zdanlivo brakové scifíčka z 50tych rokov majú oproti mnohým dnešným veľkorozpočtovkám jednu výhodu. Takmer všetky sa nám snažia niečo dôležité povedať. Forbidden planet je filozofické sci-fi, ktoré má čo povedať aj dnes. Niektoré prvky pôsobia archaicky a smiešne, napríklad robot, ale drvivá väčšina filmu je stále veľmi pôsobivá. Atmosféra planéty je neopakovateľná, nepamätám si, že by som mal niekedy potom podobný príjemný pocit z cudzieho sveta. Bonus: mladý Leslie Nielsen. Po opätovnom zhliadnutí doporučujem sa vybaviť znalosťou predlohy v podobe Shakespearovej Búrky, ten film je potom omnoho silnejším zážitkom.(2.6.2012)

 • kaylin
  ****

  V dnešní době se řekne, že je to jen něco "Star Trek", jen je potřeba si uvědomit, že tenhle film tu byl ještě před "Star Trekem". Na svou dobu jsou tady neskutečně nádherné efekty a filmu samozřejmě pomáhá i to, že je barevný. Leslie Nielsen byl jako mladý poměrně fešák a jako velitel týmu je parádní. Skvělé sci-fi z doby, kdy by si člověk myslel, že něco tak vizuálně úchvatného ani není možné natočit.(3.9.2014)

 • Lacike
  ****

  Vyzera to ako taky predchodca Star Treku u ktoreho sa evidentne inspiroval Gene Roddenberry, ked vymyslal Trek. Sledujeme tu cestu medzihviezdnej lode na jej expedicii pri ktorej navstivia planetu na ktorej musia vyriesit zahadu, kym ich to vsetkych nezabije. Chrabreho kapitana, ktory sa zapletie s miestnou sexicou si zahral mlady 30 rocny Leslie Nielsen. Sice nebol zly, ale vo vaznej polohe nepôsobil prilis charizmaticky. Zvysok posadky je dost zamenitelny. Viac zaujme zahadny vedec a jeho krasna dcera. Stvala ma akurat postava kuchara, ktora vyznieva az prilis dobovo komicky. Technicka stranka vyzera aj po 60tich rokoch stale dobre a s prihliadnutim na dobu vzniku aj pôsobivo. Tempo filmu je pomalsie, ale na to je fanusik Star Treku zvyknuty, takze v tom nevidim problem. Samotna zahada je zaujimava. Vysledkom je kvalitne sci-fi v Star Trekovskom style, ktore funguje aj po rokoch. 7/10.(31.3.2017)

 • MartinezZ
  ****

  Wow :) Tak to bych od sci-fi z dob našich prarodičů (a možná i prapra) fakt nečekal. "Star Trek" 10 let před Star Trekem, jež si je v mnohém skutečně (jak je v zajímavostech uvedeno) inspirací více než zjevnou. A tohle je možná ještě o něco lepší, než Roddenberryho federativně-planetární mnohem mladší prvotina :) Na tu dobu prostě WOW, i po takřka 60 letech uznale pokyvuji. Ale netleskám, fakt je to v mnohém hrozně naivní a pitomoučké (na dnešní dobu) - asi jako první Star Treky, no :P ~ PS: Popravdě, Leslieho bych si asi ani nevšiml a vůbec ho nepoznal, nebýt tu o něm zmínky v komentářích. Asi bych si jen zpětně řekl, že hrál nějakého člena posádky stojícího vždy opodál.(20.4.2014)

 • eye candy
  ***

  nekdy zaplnovani mezer ve znalostech prehistorickych scifaren stoji celou galaxii odhodlani. ja osobne jsem toto uz hooodne ulezele dilo na jedno posezenicko nezvladl k tomu se cestne priznavam. Kdybych zil pred padesati lety a sedel nekde v kine na premiere asi bych si misto popkornu kousal nehty a byl bych ze vsech tech nadhernych interieru a paacek,robotu a lejzrovych strikadel vyblikanej jak na prasku bohuzel dnes uz to neni ono. Anne Francis kocka je to jo :)ale klub nadraznich rebelu by se asi preci jen schodl na tom, ze robot co si na pockani vycuca z prstu 60galonu whiskey je mnohem rajcovnejsi:)(27.10.2005)

 • - Tvůrce Star Treku (od r. 1966) Gene Roddenberry prohlásil, že Zakázaná planeta mu byla velkou inspirací. (Dreadd)

 • - Model lodi, stejně jako robot Robby a jeho pozemní transportér, byly později použity např. v seriálu The Twilight Zone (1959). (HellFire)

 • - Bellerophon je hrdinou z řecké mytologie. Jeho nejznámějším činem bylo zabití Chimery – monstra, které chrlilo oheň. (HellFire)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace