poster

Ben Hur (TV film)

 • Velká Británie

  Ben Hur

 • Slovensko

  Ben Hur

Akční / Drama / Historický

Velká Británie / Kanada / Španělsko / Německo, 2010, 2x92 min

 • curunir
  ***

  ,,VIEŠ ČO MI CHÝBA NAJVIAC? ŠUNKA." __ ,,Pôvodná" verzia z roku 1959 je podľa mňa jeden z najlepších filmov vôbec a tak akékoľvek ďalšie porovnávanie a predovšetkým s touto TV napodobeninou by bolo absolútne zbytočné. Pokúsim sa teda hodnotiť nového Ben-Hura ako nezávislé dielo. Treba rozhodne povedať, že tvorcovia museli mať pri nakrúcaní určité ambície, minimálne aspoň domrviť všetko najmenej ako sa bude dať. Film sa tak môže pochváliť vskutku slušnými dialógmi, na druhej strany ak čerpali z kvalitnej predlohy (?) tak by mali byť absolútnou samozrejmosťou. Veľmi sympatickým mi prišiel úvod, kde sú Judah a Messala ešte malými chlapcami a naplno tak môžeme byť oboznámení so silou ich priateľstva. Za solídne je tiež možné pokladať herecké výkony, kde ani jedna postava nie je vyslovene zle zahratá (snáď len miestami sa mi vo vrecku otváral nožík keď som videl tú slečnu, čo pred časom robila Supermanovi nabíjačku. ...A potom ešte Kristus, ktorý ako keby mal o koliesko menej, no ukázal sa len v troch scénach). A čo je Ben-Hurovými neduhmi? Lacnosť a slabá réžia občas hraničiaca až s amatérizmom. Film má 3 hodiny, pritom by mu kľudne stačilo tak 150 minút. Dej je zbytočne doširoka vyrozprávaný s množstvom opakujúcich sa scén, či takých, ktoré sú zase úplne zbytočné. Postáv je tiež celá rada a pritom polovica z nich vstupuje do deja len minimálne či absolútne epizódne až je to zbytočné. Vo svojom rýchlom napredovaním sa film musí občas zastaviť pri hlbšej scéne, no aj tá je príliš okatá a páchne bezúčelosťou. Jedinými zapamätateľnejšími miestami je tak už spomínaný úvod a záverečných 15 minút, ktorý by film možno vyťahovali k 4*. Zvyšok sa ale utápa medzi 2*, miestami 3* a tak ,,zlatú strednú cestu" volím ako drobný kompromis i vzhľadom, že sa jedná o TV film. P.S. Čo má znamenať ten filmový plagát? (17. hodnotenie, 4. komentár k filmu)(31.10.2010)

 • Malarkey
  *****

  Doteď jsem žádnýho z Ben Hurů neviděl, ale z této verze jsem měl neskutečně dobrý pocit. Tři hodiny dlouhá televizní adaptace? Nakonec...proč ne. Kulisy byly parádní, herci a herečky se mně líbili, postavy dobře vykreslený a celé ty tři hodiny do sebe vcelku dobře zapadaly. Na druhou stranu tu bylo pár opravdu blbých a neschopných scén, které s historií neměly skutečně moc společnýho a historici by se asi posrali, kdyby se na film podívali. Nicméně, přesně tyto podmínky splňuje kdejaký Americký velkofilm, takže vlastně není prakticky nad čím diskutovat. Jediný, co tomuhle filmu chybí jsou nějaký masivní scény, bojůvky a akce. To ale bez problémů obstará dobře napsaný příběh, který mě nepřestal bavit ani v jedné minutě.(7.2.2011)

 • pakobylka
  ***

  Na první pohled je zřejmé, že se nejedná o žádný velkofilm. Leč "Ben Hur" si vystačí s tím, co má k dispozici - a snaží se zanechat co možná nejlepší dojem. A poučení ? ----- !!! MOŽNÝ SPOILER !!! ----- Jistěže je možné odpustit ... dokonce i někomu, kdo vás zradil - kdo vám nebo vašim blízkým těžce ublížil ... ovšem pouze za určitých okolností. Například když dotyčný za své činy už zaplatil - a přitom o vaše odpuštění stojí. Nemyslím, že zrovna takhle to bylo míněno, jenomže milovat své nepřátele a nastavovat jen tak bezdůvodně druhou tvář jsem nikdy nepokládala za nejšťastnější životní filosofii, neboť takový přístup zpravidla nevede k uspokojivému řešení.(17.2.2014)

 • elizabeth_ba
  **

  Skončila pro ten den olympiáda, a proto vyvstala otázka, co bychom jako mohli dělat... A tak jsme se podívali na tohle. Nebyla to úplná katastrofa a hlavní hrdina se fakt snažil, ač mi čímsi připomínal Brada Pitta, ale Gaius Antonius se fakt těžko mohl stát nástupcem Pontia Piláta V Judeji v roce 30 po Kr.... No, nic, šanci pro druhý díl to ale dostane.(17.2.2014)

 • Morholt
  ****

  Především je nutné si uvědomit, že se nejedná o remake, ale o jiné zpracování Wallaceho knižní předlohy. A musím přiznat, že mi tahle televizní záležitost byla v mnoha aspektech bližší, než oscarový opus s Charltonem Hestonem, ačkoliv kvalit verze z roku 1959 pochopitelně nedosahuje. Nicméně mi sedl fakt, že herci tolik nepřehrávali a jejich výkony byly civilnější a stejně tak se mi líbilo, že nebyl kladen přehnaný důraz na křesťanský podtext, i když je pochopitelné, že tento faktor tu chybět nemohl. Co se výpravy týče, tak vzhledem k formátu celého filmu taky nemohu příliš co vytýkat, pokud tedy nepočítám úsměvné digitální triky, ale to je tak vše. Pro mě veliké a příjemné překvapení. 80%(30.10.2012)

 • - Film vychází z jednoho z nejúspěšnějších knižních románů všech dob "Ben Hur: Příběh Kristův" Američana Lewa Wallaceho. Takřka 500 stránkový svazek poprvé vyšel pod hlavičkou nakladatelství Harper & Brothers 12. listopadu 1880. (Conspi)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace