Přestupný rok

Priestupný rok

Leap Year

Komedie / Romantický

USA / Irsko, 2010, 99 min

Irsko a Amy Adams - to nemůže zklamat, říkala jsem si před filmem A taky že ne. Navíc ten Ir je fakt sympaťák a s někým takovým si umím představit život. Přestupný rok je romantická komedie, která vám dá přesně to, co od ní čekáte. Zejména ta irská příroda je prostě krásná. A pak se mi líbila ta scéna, kdy si Amy prohlíží prsten a všechno jí to dojde. A ten požár. A jak jdou na hrad u nádraží. A jak nabíjí telefon v Declanově hotelu. No, zkrátka je tu celá řada scén, které mi uvízly v paměti.(7.3.2016)

• KarelR

Za zoufale nevtipnou a nudnou první polovinu bych vraždil. Ta druhá totiž na humor kašle a hraje na emoce, v čemž je kupodivu docela fajn. Rozpačitý dojem z filmu to už ale nezachrání a zbyde jen pocit, že kdyby se Amy s Matthewem ocitli v něčem lepším, nemuseli svůj párový potenciál takhle propálit.(22.4.2010)

Pravdepodobne môj najobľúbenejší romantický film. Žiadna prehnaná dráma, pekná šablóna o tom, ako pekná žena ku šťastiu prišla, krásne prostredie Írska, fešácka hlavná hrdinka. Rola Anny bola pre Amy Adams ako stvorená. Neskutočne sympatická dvojica, krásne Írsko, pomalé zbližovanie hlavných postáv ma jednoducho dostalo. Od prvej chvíle ma film upútal a udržal na stoličke až do konca. Severská krajina robí z tejto komédie niečo viac, oproti iným podobne ladeným snímkam, odohrávajúcich sa prevažne v interiéroch Amerických budov, kancelárií, alebo mrakodrapov. A preto sa na tento film môžem pozerať koľkokrát chcem a nikdy sa mi nezovšednie. Rozprávkový príbeh o tom, ako sa človek veľakrát zle rozhodne, pretože nežil naplno a o tom, že na každého niekde čaká láska.(8.3.2019)

Irsko, nádherný Irsko, obhroublej týpek, prdlá ženská, potrhlej trip... Do filmu jsem nešla s tím, že mi změní život, ale s tím, že jsem chtěla vidět něco z toho nádhernýho Irska. S nulovým očekáváním jsem začala sledovat a nakonec musím říct, že jsem se velmi příjemně pobavila. Je to něco úplně jiného oproti těm rom-kom dnes, kdy je to naprané sexem a vulgarismy. Ne že bych byla prudérní, ale tohle je ten typ filmu, že když na něj kouknete s babičkou, nebudete se muset červenat za televizním programem cpouce se chipsama. Moc povedený příběh s kulisami prostě božského Irska a parádním koncem.(7.7.2017)

Anna (Amy Adams) se vydává za svým přítelem Jeremym do Irska, aby jej zde požádala o ruku (v Irsku mají tradici, že na přestupný rok, 29 února může o ruku požádat i žena muže). Téměř vše se ale proti ní spiklo, a tak skončila pár dní před vytouženým datem v nejzapadlejší vesnici uprostřed Irska. Zde se jí podaří přemluvit místního mladíka Declana (Matthew Goode), zda by ji neodvezl do Dublina za jejím přítelem. Cesta je to dlouhá, během níž si Anna začíná uvědomovat, že možná Jeremy nebude tím pravým ... Přestupný rok je další z filmů na motivy oblíbeného Když Harry potkal Sally. Už od chvíle, kdy se Anna s Declanem potkají, je naprosto jasné - že to nemůže skončit jinak. A tak divák může vypnout (mozek, ne televizi) a kochat se proměnou Declana z nesnesitelného otravy na docela sympaťáka, a Anny z neuvěřitelně tupé Američanky na docela pěknou holku, ale hlavně nádherným Irskem (kde se během několika málo hodin vystřídá několik druhů počasí). Trochu jsem doufal, že alespoň k závěru vyvinou filmaři trochu té invence, ale ani to se jim nezdařilo..(23.8.2011)

• - Filmovalo se v Dublinu. (M.B)

• - Herec Matthew Goode, představitel Declana, přiznal že během natáčení létal na víkendy domů do Londýna. (Dr Lizal)

• - Ve filmu se objeví 44letá láhev whisky Jameson. Problém je, že má na obalu čárový kód, který se v té době ještě nepoužíval. (Dr Lizal)