Přestupný rok

Priestupný rok

Leap Year

Komedie / Romantický

USA / Irsko, 2010, 99 min

Normálně bych to odsoudil, jako každý druhý zdejší, ale tady se sešlo až příliš toho, pro co mám slabost. Amy Adams, zapadlé hospody a k nim náležité osazenstvo, cynický hlavní hrdina vs. sebejistá dáma, Irsko celkově a spousta smůly. Je tu velké množství věcí k vyškrtání a při tom vynuceném happy endu už asi někteří mlátili hlavou o stůl, ale já už níž jít bohužel nemohu ... už je to zamčené v guilty pleasure šuplíku. // 60%(10.10.2010)

Už jsem se docela smířil s faktem, že romantické komedie neustále ohrávají stejná klišé a šablony. Lze to i pochopit, protože co nového ještě vymyslet, pokud se nechceme pouštět do nějakých extrémů a ohavností. Takže zajetý scénař, neoriginální příběh, ale především tuctový přístup bych ještě snesl. Navíc opravdu krásné irské exteriéry a velmi sympatická hlavní dvojice. ALE co nesnesu je, že v první polovině filmu, jsem se už těšil na konec, protože to byla tak hrozná nuda, že to už jsem dlouho ve svém oblíbeném žánru nezažil. Navíc v první polovině je "irskost" vykreslená tak, že tam nikdo nemá IQ nad 100, nemá vychování a je absolutně přízemní, což mne poměrně dosti mrzí. Druhá polovina nabírá pak mnohem větších obrátek a poukazuje na potenciál jak samotného filmu, tak především hlavní dvojice. Film se u mne láme zvracecí scénou a scéna s autobusem je naopak asi tou necitlivější a nejsympatičtější. Celkově jsou to i tak 4, tedy 7/10, ale mohlo to být ještě lepší a hodnocení zvedla druhá projekce.(10.8.2010)

Jak tady uvádí asi všichni scénář se ubírá po vyjetých kolejích jako jsou na D1, ale i tak to má několik oživení, díky kterým stojí tento film za vidění, a to je celkem hojná přítomnost humoru (i když se ubírá směrem dobírání si národností a řazení do škatulek, což není šálek každého) a velice slušným obsazením plus jiskření mezi ústřední dvojicí.(18.4.2010)

aj ja takého chcem. so strniskom, sexi írskym prízvukom a ani tým B&B by som nepohrdla. premisa tohto filmu je veľké klišé. lenže klišé sú to preto, lebo fungujú. dvaja, ktorí na prví pohľad nemajú nič spoločné sa vydajú na cestu, aby zistili, že toho majú spoločného ... vlastne dosť veľa. Matthew je dostatočne šarmantný na to, aby ste mu toho cynika s dobrým srdcom zhltli aj s navijákom. a Amy je dostatočne rozkošná na to, aby ste chápali, prečo ju počas cesty nepridusí vankúšom. film mi utiekol ako nič. a mimo toho, že bol zábavný, bol aj prekvapivý veľmi milým spôsobom. a odohrával sa v Írsku. na tie kopce by som sa mohla pozerať hodiny. a veľmi som si užila ten koniec. toto si predstavujem pod pojmom romantická komédia(15.4.2010)

• Hal_Moore

Ničím nevybočující z řady. Romance tu moc nehledejte, mezi ústřední dvojicí to vůbec nejiskří, Amy Adams je strašně prkenná (Matthew Goode se taky moc nepředvedl) a navíc je jen v jedné scéně ve spodním prádle. Samotná premisa už je sama o sobě dost přitažená za vlasy, nezbývá tak nic jiného, než koukat na nádhernou irskou krajnu (sem tam zpestřenou nevkusnými vizuálními doplňky (digitální hrad). Sice tam pořád prší, pořád je zataženo a vlastně se tam toho moc neděje, ale přesně takové počasí já rád a tak bych neváhal a do Irska na dovolenou odletěl. Stejně jako Přestupný rok okamžitě po zhlédnutí odletěl, ale do koše.(11.8.2010)

• - Jeden ze starších mužů v hospodě říká, že poslední vlak odjel z Dingle v roce 1987. Ve skutečnosti odjel poslední vlak z Dingle v roce 1953 na úzkorozchodné trati směrem do Tralee. (Dr Lizal)

• - Irská tradice, která dovoluje ženám požádat muže 29. února o ruku, skutečně existuje. (sluppka)

• - Filmovalo se v Dublinu. (M.B)