Dobytí Měsíce (TV film)

Richard Dale

Tony Basgallop

Scénografie:

Tim Goodchild

Veľmi priemerne spracovaný hraný dokument. Zlomená páčka na štartovacom panely im mohla návrat na Zem dosť skomplikovať,telefonát z Mesiaca s prezidentom Nixonom,spustenie alarmu pred pristátím na povrchu a následné rozhodnutie z riadiaceho strediska pokračovať v zostupe,tak tieto momenty ma zaujali.(24.7.2011)

Střídavě průměrný dokument, který se sílícím pocitem blížícího se závěru odhaluje skutečnosti týkající se všech osobností okolo dobytí Měsíce s takovou měrou, že nelze zcela mávnout rukou. Zatímco první půlka hraje nenápadnou notou ohraného dokumentárního klišé, tvůrci chtěli evidentně drama přistání člověka na Měsíci vzít z té precizní stránky a odhalují divákovi i méně známé skutečnosti. Proto spíš film ocení historici, nadšenci do amerického kosmického programu Apollo nebo ti, kteří právě zesnulého N. Armstronga (proč asi dokument v posledních dnech tolikrát reprízují?) chtěli vidět tak, jak ho média skutečně popisují. O to víc si cením rozumného a do jisté míry blahosklonného odtažení Armstronga do pozadí a významnějšího popisu Aldrinovi povahy v průběhu letu. James Masters dostal konečně zajímavou kladnou charakterní roli (upíra nepočítám) a sedí mu to. Jako bonus moc příjemná hudba, flashbackové vyprávění a pár zdařile emočních momentů, které na jinak průměrný TV film/dokument mají celkově významný dopad. Nenápadný film se vším, co jste chtěli okolo dobytí Měsíce vědět, zabalený v příjemném hávu.(6.9.2012)

Téma skvělé, zpracování průměrné, ale tento historický okamžik v dějinách nelze opomenout a slova,,Malý krůček pro člověka,ale velký skok pro lidstvo" si musíme neustále připomínat. A dokument nám připomíná a neznalce upozorňuje, že na Měsíc jako první neletěl jen samotný a všem známý Neil Armstrong, ale i dva další američtí kosmonauté Edwin „Buzz“ Aldrin a pilot velitelského modulu Michael Collins.(22.7.2009)

• corona

Zo všetkých hraných dokumentov, filmov a rekonštrukcií na tému pristátia na Mesiaci, ktoré som videla, bol tento asi najviac patetický a nabitý patriotizmom. Ok, závod vyhrali, Kennedyho výzvu naplnili, možno by ma viac potešilo, keby už konečne astronautov ukázali ako obyčajných ľudí ( Armstrong neskôr trpel, že bol prvý, Aldrin, že bol druhý a Collins, že tam nebol).(28.7.2011)

Tomuto hranému dokumentu nejvíce ubližuje dabing - i přes použití provařených dabérů dokumentů se v české zvukové stopě stírá v originálu pravděpodobně slyšitelný rozdíl mezi původními nahrávkami a nově natočeným materiálem, což je strašná škoda. Proč sakra ČT nevysílá duálně, titulky pro neslyšící teď má prakticky každý film, na který jsem se v poslední době v TV díval...(22.7.2009)