poster

Dobytí Měsíce (TV film)

 • Velká Británie

  MoonShot

Dokumentární / Drama

Velká Británie, 2009, 91 min

Režie:

Richard Dale

Scénář:

Tony Basgallop
 • imaginer21
  ****

  Střídavě průměrný dokument, který se sílícím pocitem blížícího se závěru odhaluje skutečnosti týkající se všech osobností okolo dobytí Měsíce s takovou měrou, že nelze zcela mávnout rukou. Zatímco první půlka hraje nenápadnou notou ohraného dokumentárního klišé, tvůrci chtěli evidentně drama přistání člověka na Měsíci vzít z té precizní stránky a odhalují divákovi i méně známé skutečnosti. Proto spíš film ocení historici, nadšenci do amerického kosmického programu Apollo nebo ti, kteří právě zesnulého N. Armstronga (proč asi dokument v posledních dnech tolikrát reprízují?) chtěli vidět tak, jak ho média skutečně popisují. O to víc si cením rozumného a do jisté míry blahosklonného odtažení Armstronga do pozadí a významnějšího popisu Aldrinovi povahy v průběhu letu. James Masters dostal konečně zajímavou kladnou charakterní roli (upíra nepočítám) a sedí mu to. Jako bonus moc příjemná hudba, flashbackové vyprávění a pár zdařile emočních momentů, které na jinak průměrný TV film/dokument mají celkově významný dopad. Nenápadný film se vším, co jste chtěli okolo dobytí Měsíce vědět, zabalený v příjemném hávu.(6.9.2012)

 • corona
  **

  Zo všetkých hraných dokumentov, filmov a rekonštrukcií na tému pristátia na Mesiaci, ktoré som videla, bol tento asi najviac patetický a nabitý patriotizmom. Ok, závod vyhrali, Kennedyho výzvu naplnili, možno by ma viac potešilo, keby už konečne astronautov ukázali ako obyčajných ľudí ( Armstrong neskôr trpel, že bol prvý, Aldrin, že bol druhý a Collins, že tam nebol).(28.7.2011)

 • igi B.
  *

  Jo, tak asi tak nějak se to před těma čtyřiceti letama natáčelo... %-[] - - - P.S. Za český dabing nakopat šašky z čété do odvrácené tváře... °-[ - - - P.P.S. Chybí mi zde v popisu žánr "lidová komedie"... A co na to Chip? A co strýček Sam?? ;oP - - - - - (Poprvé viděno 24.7.2011 na >náměsíčném prostoru< , hodnocení 185., komentář zde s úšklebkem jako šestnáctý - 24.7.2011)(24.7.2011)

 • Fingon
  ***

  Tomuto hranému dokumentu nejvíce ubližuje dabing - i přes použití provařených dabérů dokumentů se v české zvukové stopě stírá v originálu pravděpodobně slyšitelný rozdíl mezi původními nahrávkami a nově natočeným materiálem, což je strašná škoda. Proč sakra ČT nevysílá duálně, titulky pro neslyšící teď má prakticky každý film, na který jsem se v poslední době v TV díval...(22.7.2009)

 • P/\/EL
  ***

  ale no tak, já vim už od mala, že kosmonauti byli 3 a jména si taky pamatuju, později mi došlo, že je prostě někdo vybral, ano jistě měli odvahu a vyjímečné schopnosti, pak hráli ještě větší roli další tisíce anonymních chytrejch a šikovnejch lidí, no, co se týče konspiračních teorií, je taky řada neméně dobrejch protiargumentů, třeba to, že na projektu makalo tisíce firem apod., některým konspirátorům doporučuju třeba jeden ten díl Mythbusters, na wiki a jinde je toho taky, no, co, konspirační teorie, kdo je vlastně tvoří, viděl jsem řadu takovejch dokumentů a s těma lidma bych se asi v reálu moc nekámošil, ty dokumenty jsou mnohdy dost jednostranný. Ikdyby tam nebyli, je to celkem fuk, protože cesty lidí na Měsíc a do kosmu vůbec nemají až takový vědecký význam, kde, co zvládnou sondy, tehdy šlo samozřejmě dost o politiku (domácí i zahraniční, eh..ale Nixon si to pak dost poto...), no, skok pro lidstvo, to je pro mě jenom taková symbolika, ale zase na druhou stranu, člověk prostě takový je, je to fakt jeho přirozenost, takže, to sice moc nezafungovalo, ale lidé se mohli cítit na chvíli docela jednotní - resp. mír je fajn (ikdyž v té době Amíci stále hrotili víc a víc Vietnam, inu peněz asi bylo sakra nazbyt - Vietnam, Apollo...)..... Překonávání překážek, ikdyž to třeba k ničemu vlastně moc není, člověk má více potřeb, prostě nebesa, Měsíc, byly po tisíciletí záhadou, když si vzpomenu na ty ilustrace - žebřík na Měsíc, Verna apod., ve skutečnosti mi to smysl dává - bylo to prostě jedno z nejúžasnějších dobrodružstvích v dějinách....ale stálo to příliš - řekněme, ikdyby tam nebylo, tak to stejně stálo, protože tisíce firem nevyrábělo a nevyvíjelo nic, ale skutečnou techniku, na Měsíc se teda už nelítá...na Mars, kdoví......ano, svět prostě mírumilovnější a spravedlivější nejspíš nikdy úplně nebude..........věda a poznání není nikdy na prvním místě, nakonec je to také vlastně určitý druh dobrožství, ikdyž zase je fakt, že řada těch technologií z vesmírného programu našla později praktické uplatnění pro běžný život....................no dokument sice nebyl až tak patetický, na jednu stranu je fajn, že se rekonstrukce dělaj, ale....opravdu nic uplně extra, ikdyž po řemeslné stránce pěkné, herci slušní, dobře to hráli, bbc je záruka kvality........ale přišlo mi to takové spíše mainstreamové, né, že by mě nezajímaly podrobnosti, vztahy atd., ale víte, co myslím, samá symbolika, řada lidí, to už tady napsala, doporučuji spíše film: The Right Stuff z roku 1983 http://www.csfd.cz/film/5024-spravna-posadka/ je to sice o prvních americkejch astronautech, ale daleko kvalitnější......jinak, co se týče Apolla, tak o žádných filmech nevím, snad jenom ten Kozoroh 1 o falešnym přistání na Marsu... :) :)(25.7.2011)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace