Reklama

Reklama

Sladký život

  • Itálie La dolce vita (více)
Trailer

Obsahy(1)

Lesk a bída římské smetánky očima oscarového režiséra Federica Felliniho... V 50. letech natočil Federico Fellini dva vynikající filmy se svou ženou, herečkou Giuliettou Masinovou: Silnici (1954) a Cabiriiny noci (1957). Prvky neorealismu z Darmošlapů vystřídal niternější přístup, důraz na psychologii postav a ucelený příběh. Více společného má s Darmošlapy následující Sladký život (1960): film, který spolu s Rosselliniho Generálem della Rovere opět získal pro italskou kinematografii zájem a uznání ve světě. Dějištěm je tentokrát současný Řím, hlavní postavou novinář Marcello (M. Mastroianni). Přestože pořád trochu myslí na dráhu seriózního spisovatele, vymetá večírky a píše v podstatě bulvár. V první části filmu mu jeho spisovatelské ambice ještě můžeme uvěřit, i jeho pohrdavý odstup od povrchního sladkého života římské smetánky, o které píše. Stejně tak ještě stopy upřímného citu ve vztahu k otci či snoubence Emě, kterou nicméně vytrvale podvádí. Marcello je však v podstatě slaboch, během filmu podléhá, což se odráží i na vnějškové proměně tváře, chování. Rezignuje na ambice, stává se součástí onoho marného světa… Felliniho freska zobrazuje jak život bohatých a podivné hodnoty jejich světa, tak situaci obyvatel Říma z opačného konce sociální hierarchie. Ukazuje už v té době bezohledný hon novinářů za senzacemi (jméno jednoho z fotografů – Paparazzo – se stalo synonymem pro bulvární fotografy), stejně jako náboženský fanatismus a pověrčivost. Skandálnost některých scén a témat, která v době uvedení pobuřovala (a řada scén neprošla cenzurou), už nikoho nepohorší. O to více zaujme Sladký život i dnes právě obrazem povrchnosti, honby za senzacemi a pochybnými hodnotami, stejně jako morálním tápáním hlavní postavy. Vedle Marcella Mastroianniho zazářily ve filmu i mezinárodní hvězdy Anita Ekbergová jako filmová diva Sylvie (usínající jen ve dvou kapkách parfému), Anouk Aiméeová (bohatá neuspokojená Magdalena), a také Lex Barker (snoubenec Sylvie). Sladký život je pro mnohé vrcholným Felliniho dílem, spojujícím autobiografické momenty i velkou společenskou alegorii. Byl oceněn Zlatou palmou v Cannes 1960, cenou Kruhu newyorských filmových kritiků, a ze čtyř nominací na Oscara získal jednoho (pro Piera Gherardiho za Nejlepší černobílé kostýmy). (Česká televize)

(více)

Diskuze

Amarcord_1

Amarcord_1 (hodnocení, recenze)

Dan9K: Che che... Proc mam z tveho komentu pocit, ze hodnoti vic tebe samotneho, nez film, na ktery by se mel vztahovat? Neni v tom jisty paradox? Rejpu, uznavam, ale doporucuji ti nezahazovat flintu do zita, a zkusit prehodnotit vlastni pristup k tomu, co te muze obohatit bez nutnosti zaujimat divoce publikovatelne postoje. Stoji to za to, i kdyz mi neveris ;o)

ondrech

ondrech (hodnocení, recenze)

doufal jsem, že macanda tam vydrží déle, a proto jsem se napjatě dodíval až dokonce. asi jsem divnej. dokonce se mi o ní zdálo...

Aquarius

Aquarius (hodnocení, recenze)

No neviem, ale Sladký život bol mojím prvým stretnutím s Fellinim a dodnes je mojím najobľúbenejším. Vôbec som sa nenudil a bol som schopný ho oceniť aj napriek TOTÁLNE HNUSNÉMU českému dabingu. Ale je pravda že som si predtým prečítal článok v Cineme.

Davson

Davson (hodnocení, recenze)

Amarcord_1: něco na tom je, já jsem se v tom zhlédl až mě to samotného zaskočilo... musel jsem upravit hodnocení na 5

Silas

Silas (hodnocení, recenze)

Možná bych v tom něco našel, ale na podrobný zkoumámí bych to potřeboval ještě minmálně jednou vidět. Předtím jsem nad něčím takovým vůbec nepřemýšlel....

Amarcord_1

Amarcord_1 (hodnocení, recenze)

Silas: Nikdy jsi nezazil nic z toho filmu? To se mi ani nechce verit... Zamysli se. Jinak jsem to dnes dal potreti... Je to luxus... Opravdovy luxus, kdyz v tom clovek zacina mit jasno...

Silas

Silas (hodnocení, recenze)

Amarcord: No nevim, já nic podobného sám nezažil a přesto považuji Sladký život za vrcholné dílo Felliniho tvorby

Renton

Renton (hodnocení, recenze)

Pravda, La Dolce Vita je mistrovská nuda na kterou je třeba vnitřně dozrát a také něco zažít, jinak to nepochopíte .. :)

Davered

Davered (hodnocení, recenze)

Malk a spol.: Ano, máte pravdu. Sladký život je děsná nuda, která měla být sestříhána do délky televizního spotu! Nemá žádnou myšlenku! Ble, je černobílý! A co je nejhorší, ČT ho uvedla s titulky, takže jsme museli číst moc písmenek!

Amarcord_1

Amarcord_1 (hodnocení, recenze)

Myslim, ze divak, aby pochopil to depresivni poselstvi, musi nejdriv neco podobneho sam zazit. Tim nechci diskriminovat mladsi, nebo ty, co se nikdy na vecirky s celebritami nedostali. Podobne nalady, ocekavani a promeny mysli se dostavuji velmi casto prave v civilnim, vsednim zivote. Jen si to uvedomit... Pak se na ten film da koukat 167 minut. Jinak chapu, ze ne.

Rob Roy

Rob Roy (hodnocení, recenze)

running: Neztrácí. Když jsem se probudil letos ráno 1. ledna po Slilvestru, tak jsem si na ten film vzpomněl až moc dobře.......především na poslední epizodu....

running

running (hodnocení, recenze)

hm, zvláštní film...moc nevim co si myslet. Po vizuální stránce je skvělý, po dějové stránce trochu nudné. Určitě mi to dalo hodně nového, ale myslím že myšlenka se trochu ztrácí...nevim

Související novinky

Sen noci svatojánské s živým doprovodem

Sen noci svatojánské s živým doprovodem

05.06.2020

K 60. výročí uvedení světově proslulého a mnoha cenami ověnčeného  loutkového filmu Sen noci svatojánské slavného malíře a sochaře Jiřího Trnky připravila společnost JV Classics jeho obnovenou… (více)

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011

13.02.2012

V sobotu 21. ledna byl ukončen výběr filmů Kánonu filmu za rok 2011 a přinesl opět zajímavé výsledky. Původní prosincový termín konání výběru byl z důvodů nečekaných a smutných předvánočních událostí… (více)

Reklama

Reklama