Climb Dance

Krátkometrážní / Sportovní

Francie / USA, 1989, 5 min

Ari respect. 70%(22.12.2010)

Keď som Climb Dance videl poprvýkrát, pamätám sa, že úvodnú minútku som od netrpezlivosti preskočil a hneď som sa vrhol do akcie. Čo bola samozrejme chyba, lebo až keď vidíte tento kraťas vcelku, dosiahnete najlepšiu atmosféru postupne gradovaného nepokoja. K vynikajúcemu výsledku dopomohli okrem Ariho Vatanena (ktorý je jednoducho borec) aj netypicky umiestnené kamery a ich zaujímavé uhly záberu, ktoré úplne nezovšedneli ani o 25 rokov neskôr. Čo sa mi páči najviac je fakt, že i keď je filmík svojím spôsobom nadčasový, ukazuje motoristickú dobu dávno minulú, dobu zabudnutú v čase, keď ešte Pikes Peak bol prašná cestička a od pádu do nekonečných roklín delila jazdcov iba ich odvaha, zručnosť a viera vo vlastné auto a nie zvodidlá. To bola doba, keď mali chlapi poriadne gule (alebo žiadny pud sebazáchovy). Nedávam plné hodnotenie preto, lebo síce Climb Dance dá veľa petrolheadom, ale nezaujatého diváka asi ťažko osloví. PS: Jazdenie rýchlosťou 150kmh+ s jednou rukou na volatne, lebo vám svieti slnko do očí...ten záber ma vždy dostane.(19.12.2016)

Pikes Peak since 1916, legend...daryyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy, nazdar(30.3.2013)

Ikona motoristického (krátkého) filmu, možná reklama na Peugeot, ale především jednou pro vždy úžasný pomník Pana Řidiče Ariho Vatanena (BTW někdejšího europoslance) a také kameramanů, střihačů a zvukařů, kteří se na téhle nádheře odstřikující rovným dílem štěrk a adrenalin podíleli. Moment, kdy si Vatanen musí jednou rukou zaclonit oči proti slunci, aniž by ho ovšem napadlo zpomalit, patří k těm, kdy můžete bez nejmenšího zahanbení tlouct hlavou o stůl - John Frankenheimer to určitě dělal taky (a pak jednoho dne natočil Ronina;)). 90%(26.3.2011)

A pak, že jsou Peugeoty auta k ničemu a jenom pro zlost. Ten řidič musel být skutečně brilantní.(16.4.2010)

• - V Pikes Peak držel Peugeot 405 T16 rekord 5 let od roku 1988 až do roku 1994. (AlexeiF1)