Mahulena, zlatá panna

• německý

Der treue Johannes

Pohádka

Československo / Západní Německo, 1987, 90 min

Princ s ksichtem třídního šikanéra a chováním rozmazleného spratka, pobočník/přítel se vzhledem a jednáním židovské fetky, nadbytečná "Kráska", co se chovala podle toho, jak právě foukal vítr nebo kuňkaly žáby, půvabná a charakterově plochá Mahulena (jestli i jinak plochá netuším, přes živůtek nebylo vidět) + padouch, vyhlížející jako panáček Michelin olepený blýskavými hovny a svou moc omezující na zlomyslný chechot a ječení "Ne, ne, to nesmíš!" Jako protipól k uvedenému postavím krásné exteriéry, solidní výpravnost, ucházející hudbu a obstojně ponurou atmosféru. Vychází mi z téhle pohádky snesitelný průměr, který nebudu opakovaně vyhledávat. 51%(2.5.2012)

Netradiční pohádkový počin, jež je skvěle přenesen do pohanské společnosti a prospívá mu i pověstná slovenská chladná atmosféra, jež uspokojí spíš dospělé než děti. První polovička má klasický dobrodružný ráz těžící z krásné horské přírody, ale druhá se překvapivě mění v hutné vztahové drama s takřka magickou atmosférou. A nechybí ani sexbomba v hlavní ženské roli, tedy v tomhle případě se dá mluvit o dvou krasavicích. Srovnání se slovenským Pánem prstenů mi v nějakých scénách rovněž vytanulo na mysli, hlavně hudba dotváří působivý efekt. Po Perinbabě, Královi Drozdí brada a Nebojsovi nejlepší slovenská pohádka a asi poslední, co mě nějak oslovila.(21.3.2008)

• Autogram

Temná až hororová atmosféra tu nechýba, hlavne pri pohľadoch zombíkov. Na rozprávku je to príliš filozofické a pre detského diváka môže byť nepochopiteľné a chvíľami až nepríjemné, a tak sa to javilo aj mne. Okrem jedinej postavy Adyho Hajdu sú ostatné nesympatické bez možnosti vytvoriť si k nim vzťah a platí to aj pre neznáme zahraničné herečky s pekným zjavom, ale vo filme nedostali zmysluplné úlohy. Neviem, či sa film zakladá na nejakej starej rozprávke alebo povesti, ale príbeh sa nevydaril. Naviac je film pokazený dabingom a to aj u slovenských hercov.(4.11.2013)

V detstve mi táto rozprávka spôsobovalo desivé stavy, odporúčam pozerať deťom od 12. r. minimálne. Na (tajomno-hororovej) atmosfére to nestratilo časom nič, herecké výkony sú vynikajúce, hlavne Hajdu a Rémi Martin (princ) - je tam medzi nimi ten správny náboj. Hudba skvelo dopĺňa určitú klaustrofóbiu prostredia aj psychológiu postáv, ktorá často hraničí s vyšinutím. Príbeh je rovnako zaujímavý a čo mi vadilo tak miestami zvláštny strih, hlavne hudby.(30.10.2015)

• Jezinka.Jezinka

Depresivní, divně stylizované, nepříjemný na zabití princ, divná Kráska (v moc hezkých šatech z doby bronzové), sympaťák Jan, kterému bych nejradši poradila, ať se na mladého prince vykašle, nebo lépe, umlátí ho tupým předmětem. Jenže - nejtupější široko daleko byl princ, museli by ho umlátit jeho vlastní hlavou. Úlevnou skutečností bylo, že Mahulena, byť nebyla zlatá, byla opravdu krásná.(1.5.2012)

• - Rémi Martin (Princ) sa tak opil, že filmovanie muselo byť pozastavené na dva týždne, pretože si herec pri páde na skaly zranil tvárou. (Raccoon.city)

• - Při natáčení scény uvnitř jeskyně Macocha, kde nevolníci dolují zlaté kameny, byla namísto skutečného vodopádu použita voda z cisterny vozidla Hasičského záchranného sboru. Ačkoliv tato scéna v pohádce trvá sotva dvě minuty, nátáčela se ve skutečnosti plné 2 dny. Venkovní teplota byla sotva 15 °C. (BrianStorker)

• - Rémiho Martina (Princ) nadaboval Roman Luknár, Maru Valdivielso (Diva) zas Zuzana Tlučková. (Raccoon.city)