Mahulena, zlatá panna

Der treue Johannes

Pohádka

Československo / Západní Německo, 1987, 90 min

• Autogram

Temná až hororová atmosféra tu nechýba, hlavne pri pohľadoch zombíkov. Na rozprávku je to príliš filozofické a pre detského diváka môže byť nepochopiteľné a chvíľami až nepríjemné, a tak sa to javilo aj mne. Okrem jedinej postavy Adyho Hajdu sú ostatné nesympatické bez možnosti vytvoriť si k nim vzťah a platí to aj pre neznáme zahraničné herečky s pekným zjavom, ale vo filme nedostali zmysluplné úlohy. Neviem, či sa film zakladá na nejakej starej rozprávke alebo povesti, ale príbeh sa nevydaril. Naviac je film pokazený dabingom a to aj u slovenských hercov.(4.11.2013)

• kajas

Nemám ráda pohádky, ve kterých přijde hlavní hrdina ke štěstí v podstatě bez vlastního přičinění. Zde byl princ nesympatický floutek a bez svého nejlepšího přítele by jen těžko přivedl domů krásnou nevěstu. První polovina filmu mě navíc vůbec nebavila, směšnějšího padoucha než Zlatovlada jsem dlouho neviděla, napětí a zajímavý děj přichází až v druhé části. Přesto jsem princi šťastný konec nepřála a znovu už tento příběh vidět nepotřebuji.(30.12.2018)

Tento film je pro mě jeden velký otazník. Rozhodně bych netvrdila, že jde o pohádku (mladý princ není hlavní kladná postava!), spíše, jak už napsal Mi Nü-Chai o fantasy. Místy se mi dokonce asicioval i Pán prstenů, přesněji dvojice Froda a Sama. A ten princ byl pěkný parchant, to se musí nechat... Nemít Jana, tak...(9.4.2007)

Princ s ksichtem třídního šikanéra a chováním rozmazleného spratka, pobočník/přítel se vzhledem a jednáním židovské fetky, nadbytečná "Kráska", co se chovala podle toho, jak právě foukal vítr nebo kuňkaly žáby, půvabná a charakterově plochá Mahulena (jestli i jinak plochá netuším, přes živůtek nebylo vidět) + padouch, vyhlížející jako panáček Michelin olepený blýskavými hovny a svou moc omezující na zlomyslný chechot a ječení "Ne, ne, to nesmíš!" Jako protipól k uvedenému postavím krásné exteriéry, solidní výpravnost, ucházející hudbu a obstojně ponurou atmosféru. Vychází mi z téhle pohádky snesitelný průměr, který nebudu opakovaně vyhledávat. 51%(2.5.2012)

Malé děti to musí pořádně šokovat, tahle "pohádka" je docela drsná (nikdy nezapomenu na ty skelné pohledy slepců, které připravila o zrak záře Zlaté panny, brr). Výprava působí hodně přesvědčivě, celkově prostředí ewokuje období řekněme Velké Moravy, což rozhodně přidává na zajímavosti. A Jan je rozhodně sympatičtějším hrdinou než hlavní hrdina.(30.5.2007)

• - Vladimír Hajdu (Ján) bol počas scény, kde ho chceli zhodiť zo skaly, pre istotu pripútaný štyrmi lanami. (Raccoon.city)

• - Rémi Martin (Princ) odmietol ubytovanie v hoteli Carlton a ubytoval sa v byte Vlada Hajdu (Ján) v Petržalke. (Raccoon.city)

• - Herci mali počas nakrúcania anglickú učiteľku, ktorá ich nepustila skôr, kým sa nenaučili dialógy na ďalší deň. Počas voľných chvíľ komunikovali herci medzi sebou vlastnou rečou - francúzštinou zmiešanou s angličtinou. (Raccoon.city)