Mahulena, zlatá panna

• Československo Mahuliena, zlatá panna (více)

Filmová pohádka se odehrává v království sužovaném zlým Zlatovladem, který nutí krále odevzdávat mu každý rok všechno zlato vyrýžované v řece, protože pokud by tak neudělal, musel by náhradou posílat své lidi ke Zlatovladovi do otroctví. Když se o tom doví mladý princ postaví se na odpor a při ničení tavících pecí objeví zlatou sošku krásné dívky. Je to Mahuliena, v níž je ukryta Zlatovladova síla. Princ se rozhodne Mahulienu najít, doprovázen věrným služebníkem Jánem vydá se na cestu a po dlouhé cestě se před nimi objeví Zlatovladův hrad. Nebezpečí však teprve začíná. Naštěstí sebou Ján nese železnou královskou korunu o níž jen on ví, že je kouzelná a kdo si ji nasadí, toho varuje před každým hrozícím nebezpečím. Kdyby však tajemství koruny prozradil, zkameněl by. Jak má ovšem princi vysvětlit své podivné chování, když se jej snaží o chránit před Zlatovladovými nástrahami. (oficiální text distributora)

Phobia

Princ s ksichtem třídního šikanéra a chováním rozmazleného spratka, pobočník/přítel se vzhledem a jednáním židovské fetky, nadbytečná "Kráska", co se chovala podle toho, jak právě foukal vítr nebo kuňkaly žáby, půvabná a charakterově plochá Mahulena (jestli i jinak plochá netuším, přes živůtek nebylo vidět) + padouch, vyhlížející jako panáček Michelin olepený blýskavými hovny a svou moc omezující na zlomyslný chechot a ječení "Ne, ne, to nesmíš!" Jako protipól k uvedenému postavím krásné exteriéry, solidní výpravnost, ucházející hudbu a obstojně ponurou atmosféru. Vychází mi z téhle pohádky snesitelný průměr, který nebudu opakovaně vyhledávat. 51% ()

Anderton

Možno najslabšia rozprávka zo série koprodukcií Bratislavy a Mníchova. Pokope drží film vďaka atmosfére, ktorá je v každom rozprávkovom diele 80 rokov "obzvlášť vypečená". Ak by sa o sfilmovanie tejto rozprávky alebo aj rovnakého scenára niekto pokúsil dnes, dopadlo by to asi tragickejšie. Preto nedávam slabšie hodnotenie. Herečky sú pekné, ale ústredný princ vyzerá ako petržalský grázel s krivým nosom a nulovou charizmou. Preto som čakal, že Mahuliena skončí v Hajduho náručí, ale veď "nechajte sa prekvapiť". Chvíľami horor, len prečo bolo tak jednoduché odísť zo začarovanej ríše s Mahulienou, nevedia snáď ani Grimmovci a ešte že sa toho nedožili. Pokiaľ sa tešíte na Zlatovlada, nechajte si zájsť chuť. 50% ()

Ilicka

Tento film je pro mě jeden velký otazník. Rozhodně bych netvrdila, že jde o pohádku (mladý princ není hlavní kladná postava!), spíše, jak už napsal Mi Nü-Chai o fantasy. Místy se mi dokonce asicioval i Pán prstenů, přesněji dvojice Froda a Sama. A ten princ byl pěkný parchant, to se musí nechat... Nemít Jana, tak... ()

Rex Mundi

Ja si rozhodne pamätám v prvom rade skvelý herecký výkon Adyho Hajdua (Ján), jeho bolestnú dilemu na pokraji šialenstva, krivdu v tieni krásnej Mahulieny a (dnes by som povedala sexom) posadnutého priateľa princa. Aj to, že ani vtedy ani dnes si nemyslím, že je to film pre deti. Možno keby sa rozhodli (boli mohli) vzdať všetkej rozprávkovosti, patrila by Mahuliena dnes medzi vlajkové lode slovenskej filmovej fantastiky. Takto je to trošku... mno, hm... ani ryba ani rak - ako decko som to nechápala, dnes ma to už nebaví. ()

Jezinka.Jezinka

Depresivní, divně stylizované, nepříjemný na zabití princ, divná Kráska (v moc hezkých šatech z doby bronzové), sympaťák Jan, kterému bych nejradši poradila, ať se na mladého prince vykašle, nebo lépe, umlátí ho tupým předmětem. Jenže - nejtupější široko daleko byl princ, museli by ho umlátit jeho vlastní hlavou. Úlevnou skutečností bylo, že Mahulena, byť nebyla zlatá, byla opravdu krásná. ()

• Rozprávka sa natáčala taktiež na poľskej strane Tatier a v slovenskej dedine Vojka nad Dunajom, v chránenej prírodnej rezervácii na Dunaji pri Komárne s názvom Lélský ostrov. (Raccoon.city)
  • Herci mali počas nakrúcania anglickú učiteľku, ktorá ich nepustila skôr, kým sa nenaučili dialógy na ďalší deň. Počas voľných chvíľ komunikovali herci medzi sebou vlastnou rečou - francúzštinou zmiešanou s angličtinou. (Raccoon.city)