Mahulena, zlatá panna

Der treue Johannes

Pohádka

Československo / Západní Německo, 1987, 90 min

• Jezinka.Jezinka

Depresivní, divně stylizované, nepříjemný na zabití princ, divná Kráska (v moc hezkých šatech z doby bronzové), sympaťák Jan, kterému bych nejradši poradila, ať se na mladého prince vykašle, nebo lépe, umlátí ho tupým předmětem. Jenže - nejtupější široko daleko byl princ, museli by ho umlátit jeho vlastní hlavou. Úlevnou skutečností bylo, že Mahulena, byť nebyla zlatá, byla opravdu krásná.(1.5.2012)

• kajas

Nemám ráda pohádky, ve kterých přijde hlavní hrdina ke štěstí v podstatě bez vlastního přičinění. Zde byl princ nesympatický floutek a bez svého nejlepšího přítele by jen těžko přivedl domů krásnou nevěstu. První polovina filmu mě navíc vůbec nebavila, směšnějšího padoucha než Zlatovlada jsem dlouho neviděla, napětí a zajímavý děj přichází až v druhé části. Přesto jsem princi šťastný konec nepřála a znovu už tento příběh vidět nepotřebuji.(30.12.2018)

Možno najslabšia rozprávka zo série koprodukcií Bratislavy a Mníchova. Pokope drží film vďaka atmosfére, ktorá je v každom rozprávkovom diele 80 rokov "obzvlášť vypečená". Ak by sa o sfilmovanie tejto rozprávky alebo aj rovnakého scenára niekto pokúsil dnes, dopadlo by to asi tragickejšie. Preto nedávam slabšie hodnotenie. Herečky sú pekné, ale ústredný princ vyzerá ako petržalský grázel s krivým nosom a nulovou charizmou. Preto som čakal, že Mahuliena skončí v Hajduho náručí, ale veď "nechajte sa prekvapiť". Chvíľami horor, len prečo bolo tak jednoduché odísť zo začarovanej ríše s Mahulienou, nevedia snáď ani Grimmovci a ešte že sa toho nedožili. Pokiaľ sa tešíte na Zlatovlada, nechajte si zájsť chuť. 50%(4.7.2015)

Můj oblíbený tip pohádek, rozuměj o velkém putování vyvolaném srdce touhou, jež je nejen plné dobrodružství, ale též zkouškou odvahy, věrnosti a vůbec lidské povahy. Co mě vždy irituje je Mahuleny krása (asi jsem přece jen soutěživá žena :) a ještě více blbost kralevice, jež zaslouží jednu do čumáku, aby se probral a pravdu zřel!(16.2.2017)

• Autogram

Temná až hororová atmosféra tu nechýba, hlavne pri pohľadoch zombíkov. Na rozprávku je to príliš filozofické a pre detského diváka môže byť nepochopiteľné a chvíľami až nepríjemné, a tak sa to javilo aj mne. Okrem jedinej postavy Adyho Hajdu sú ostatné nesympatické bez možnosti vytvoriť si k nim vzťah a platí to aj pre neznáme zahraničné herečky s pekným zjavom, ale vo filme nedostali zmysluplné úlohy. Neviem, či sa film zakladá na nejakej starej rozprávke alebo povesti, ale príbeh sa nevydaril. Naviac je film pokazený dabingom a to aj u slovenských hercov.(4.11.2013)

• - Pohádka se natáčela pod pracovním názvem Verný Ján. (BrianStorker)

• - Na pohádce se v komparzu podíleli herci z brněnského ochotnického divadla Svatoboj. (BrianStorker)

• - Predstaviteľka Mahulieny, nemecká herečka Lara Naszinsky je neterou známeho herca Klausa Kinského. (corona)