poster

Mahulena, zlatá panna

 • Československo

  Mahuliena, zlatá panna

  (Československo)
 • německý

  Treue Johannes, Der

Pohádka

Československo / Západní Německo, 1987, 90 min

 • Autogram
  **

  Temná až hororová atmosféra tu nechýba, hlavne pri pohľadoch zombíkov. Na rozprávku je to príliš filozofické a pre detského diváka môže byť nepochopiteľné a chvíľami až nepríjemné, a tak sa to javilo aj mne. Okrem jedinej postavy Adyho Hajdu sú ostatné nesympatické bez možnosti vytvoriť si k nim vzťah a platí to aj pre neznáme zahraničné herečky s pekným zjavom, ale vo filme nedostali zmysluplné úlohy. Neviem, či sa film zakladá na nejakej starej rozprávke alebo povesti, ale príbeh sa nevydaril. Naviac je film pokazený dabingom a to aj u slovenských hercov.(4.11.2013)

 • Anderton
  ***

  Možno najslabšia rozprávka zo série koprodukcií Bratislavy a Mníchova. Pokope drží film vďaka atmosfére, ktorá je v každom rozprávkovom diele 80 rokov "obzvlášť vypečená". Ak by sa o sfilmovanie tejto rozprávky alebo aj rovnakého scenára niekto pokúsil dnes, dopadlo by to asi tragickejšie. Preto nedávam slabšie hodnotenie. Herečky sú pekné, ale ústredný princ vyzerá ako petržalský grázel s krivým nosom a nulovou charizmou. Preto som čakal, že Mahuliena skončí v Hajduho náručí, ale veď "nechajte sa prekvapiť". Chvíľami horor, len prečo bolo tak jednoduché odísť zo začarovanej ríše s Mahulienou, nevedia snáď ani Grimmovci a ešte že sa toho nedožili. Pokiaľ sa tešíte na Zlatovlada, nechajte si zájsť chuť. 50%(4.7.2015)

 • Charms
  ***

  Poměrně příjemná záležitost na pomezí pohádky a fantasy, přírodní krásy v každém druhém záběru jako bonus. Postava prince ale neskutečně nesympatická, dialogy dost nanicovaté, hlavní záporák je hrouda zlata s očima, co se ani nemůže bránit. Hajdu ušel (vážně na tomhle výkonu táhne celý film?), Mahulena pěkná, no suma sumárum, čekala jsem horší věci.(21.8.2012)

 • Sandiego
  ****

  Netradiční pohádkový počin, jež je skvěle přenesen do pohanské společnosti a prospívá mu i pověstná slovenská chladná atmosféra, jež uspokojí spíš dospělé než děti. První polovička má klasický dobrodružný ráz těžící z krásné horské přírody, ale druhá se překvapivě mění v hutné vztahové drama s takřka magickou atmosférou. A nechybí ani sexbomba v hlavní ženské roli, tedy v tomhle případě se dá mluvit o dvou krasavicích. Srovnání se slovenským Pánem prstenů mi v nějakých scénách rovněž vytanulo na mysli, hlavně hudba dotváří působivý efekt. Po Perinbabě, Královi Drozdí brada a Nebojsovi nejlepší slovenská pohádka a asi poslední, co mě nějak oslovila.(21.3.2008)

 • Phobia
  ***

  Princ s ksichtem třídního šikanéra a chováním rozmazleného spratka, pobočník/přítel se vzhledem a jednáním židovské fetky, nadbytečná "Kráska", co se chovala podle toho, jak právě foukal vítr nebo kuňkaly žáby, půvabná a charakterově plochá Mahulena (jestli i jinak plochá netuším, přes živůtek nebylo vidět) + padouch, vyhlížející jako panáček Michelin olepený blýskavými hovny a svou moc omezující na zlomyslný chechot a ječení "Ne, ne, to nesmíš!" Jako protipól k uvedenému postavím krásné exteriéry, solidní výpravnost, ucházející hudbu a obstojně ponurou atmosféru. Vychází mi z téhle pohádky snesitelný průměr, který nebudu opakovaně vyhledávat. 51%(2.5.2012)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace