Sám proti teroru

• slovenský

NEPORAZITEĽNÍ: Sám proti teroru

Akční / Krimi

USA, 1988, 93 min

Je to mierne nadpriemerný film s Chuckom Norrisom, ktorý patrí medzi jeho horšie filmy. Má celkom zaujímavý príbeh o snahe chytiť jedného masového vraha, ktorý ušiel z psychiatrickej liečebne a schováva sa v zrekonštruovanom divadle. Ale tento príbeh nie je moc zaujímavo spracovaný, za čo môže hlavne fakt, že sa tu nejedná o inteligentného vraha ako skoro vo všetkých podobných filmoch, ale o vraha prakticky bez rozumu, ktorý využíva iba svoju silu. Ale aspoń poteší, že svojim obätiam láme väzy. Norris sa podľa mńa do tohto filmu moc nehodí, svoju úlohu zahral dobre, ale on je najlepší v boji proti vojakom, teroristom alebo mafii a nie len proti jednému zabijakovi. Takže sa tu ani nejedná o akčný film, ale o kriminálny thriller. Akcie tu samozrejme moc nie je, finálny súboj moc nezaujme, ale poteší aspoń niekoľko maličkostí zo začiatku filmu ako zastavenie zlodeja alebo krátka bitka s Branscombom Richmondom, známym ako Bobby Sixkiller zo seriálu Odpadlík. Na filme ma ale zaujali viaceré dialógy, ktoré sú vtipné a niekoľko dobrých hlášok. Prekvapilo a samozrejme aj potešilo aj mnoho známych hercov. Ako Norrisov fanúšik som samozrejme chcel vidieť aj tento film a určite nie je zlý, ale myslím si, že v rámci jeho filmografie sa jedná o takmer zbytočný film. Objektívna kvalita filmu- 52%, film sa páči mne na 55%.(5.11.2009)

• Luk80

Byl to hrdina, ale nesnášel když mu tak lidi říkali. Mněl pěknou přítelkyni ze kterou čekal dítě. Byla nejsympatičtější z celého filmu. Steve James mně tady zklamal, co se stalo s tím bouchačem ? Když už mohl něco předvést, tak se posral strachy a to doslova :-) Jenom kvůli němu jsem si ten film pustil, ale to nevadí, pustím si Amerického Ninju a budu happy...(1.1.2015)

• Rominator

Danny O'Brien (Chuck Norris) díky velké náhodě zadrží psychopatického zabijáka žen Simona Moona (Jack O'Halloran), který je znám jako Teror. Simon se po třech letech strávených v léčebně pokusí o útěk v dodávce, sjede ze srázu a je považován za mrtvého, ale nenajde se tělo... V Norrisově filmografii jde o film, kde musí více hrát, protože soubojů je zde méně. Jack O'Halloran je pořádný dvoumetrový pořízek a nejvíce bude asi známý ze Sepermana (1978), kde hrál nemluvného záporáka Nona z Kryptonu. V menší roli se objeví i Branscombe Richmond, který s Chuckem vymění několik úderů. Billy Drago tady nehraje kupodivu záporáka, ale má roličku doktora Highwatera. Synové Chucka Norrise, Eric a Mike (v titulcích uveden jako Michael Ray Norris), dělali na filmu jako kaskadéři.(28.12.2014)

Snímek rozhodně není pro diváky, kteří mají Chucka Norrise zaškatulkovaného jako herce akčních filmů, čímž očekávají lecjaké rošambo. Tady se jedná pouze o jednoduchý krimi thriller, byť od základů vyrobený dle známé šablony. Začíná to sice tak, jak se na Chucka sluší a patří, ale záhy přijde uvolnění a vcelku pomalu plynoucí děj bez násilných či vyloženě brutálních scén. Vlivem té šablony se již dnes stává příběh velmi předvídatelný, což snižuje napětí, ale na druhou stranu je to pro odpočinkový film velice vhodné. Role losangelského detektiva Dannyho O'Briena má hlubší psychologický charakter s rodinným zaměřením a rozhodně se nedá říct, že by to Chuck nezvládl. Naopak. Nepřehrává a snaží se udržet přirozenou lidskost. A tak už je dnes snímek vhodný spíše pro náročnější diváky, kteří dokáží ocenit snahu filmového řemesla.(1.7.2017)

• JFL

Veškeré scénáře, které se dostaly do sídla Cannon Films, se údajně nejprve dělily na dva štosy určené dvěma hlavním hvězdám společnosti, Chuckovi Norrisovi a Charlesovi Bronsonovi. Pravdivost této historky dokládají promo materiály z filmových trhů k nerealizovaným filmům či filmům, ve kterých nakonec hrál někdo úplně jiný (Norris tak byl ohlášen např. do "Americký ninja" či "Fifty Fifty"). "Sám proti teroru" v tomto kontextu působí jako výsledek přehmatu či zhroucení obou štosů a jejich promíchání. Norris se zde objevuje v roli, která typově sedí spíše cannoňácké image Bronsona, což se projevuje nejen tím, že film neobsahuje takřka žádnou akci ani sekvence bojových umění. Dalším úskalím filmu je fakt, že role vyžaduje alespoň základní herecké nadání, což vskutku není Norrisova parketa. Nicméně potíže snímku nepadají pouze na hlavu popleteného castingu. Film asi měl původně být slasherem ve stylu "Pátku třináctého" o vraždícím hromotlukovi, ale částečně kvůli vsazení pár předváděček s Chuckem a především zcela debilní premise, že vazoun vraždí zlomením vazu, zde není žádné napětí. Když k tomu ještě připočteme absurdní nápad, že vrahoun přebývá ve ventilaci starého divadla a likviduje ženy na záchodcích, je dílo marnosti dokonáno. Stejně jako v řadě jiných cannoňáren i zde ostrůvek zapamatovatelnosti představuje vynikající Steve James, který svým charismatem, energickým projevem a schopností si podmanit kameru, na sebe strhává pozornost v každé scéně, kde je. Škoda, že byl afroameričan a v 80s byla éra komerčně lukrativních blaxploitation věcí minulosti - z něj totiž měla být hvězda a ne jen sidekick.(16.8.2015)