Nezvěstní v boji 2

Nezvestní v boji 2

Akční / Válečný

USA, 1985, 96 min

• Rominator

Vrtulník pilotovaný Jamesem Braddockem (Chuck Norris) je zasažen a posádka je nucena evakuovat palubu před blížícím se pádem. Plukovník James Braddock, kapitán David Nester (Steven Williams), nadrotmistr Ernest Franklin, desátník Lawrence Opelka a poručík Anthony Mazilli se stávají válečnými zajatci ve vietnamském táboře, kterému velí plukovník Yin (Soon-Tek Oh). Bezpráví a špatné zacházení od Yina donutí Braddocka k úspešnému útěku a následnému pokusu zachránit zbývající přeživší... Pořádná akce se rozjede docela pozdě a začíná Norrisovým útěkem z tábora a vrcholí soubojem s vietnamským plukovníkem. Professor Toru Tanaka (Lao) zůstal ve filmu docela nevyužit a to je vzhledem k předchozí spolupráci s Norrisem na filmu Oko za oko (1981) škoda. Chuckův bratr Aaron pracoval na filmu jako koordinátor kaskadérů.(9.2.2014)

Rovnako dobre ako jednotka, alebo vlastne dvojka, kedže toto je prequel. Síce sa tu sedí na riti vo väznici medzi bambusákmi skoro hodinu a Chuck okrem pár slov, jednej zožranej krysy a drsných pohľadov nič neukáže, dobre to plynie, nenudí to a navyše nesympatický šikmáči vedia upútať pri výsluchu. Pravá sranda začne v závere, keď sa rozhodne Chuck utiecť a vrátiť sa pre odplatu, kamošov a pre pár granátov. V pohode pokračovanie, ktoré nieje tak stupídne a trošku sa ešte drží pri zeme narozdiel od trojky. 60% - 3*(15.8.2019)

"Chceš vědět, kdo z nás je větší chlap? Taky to chci vědět!" Já teda nevím, ale mě se to líbilo o dost víc než první díl. Chuck tady nevypadá tak blbě jako obvykle (hlavně proto, že je celou dobu pěkně zarostlý a špinavý a není mu vidět obličej) a taky je tu snad nejdrsnější ze všech svých filmů. Celou dobu vlastně svádí psychický souboj s hlavním záporákem, nikdy by nezradil svou vlast, ví všechno ze všech nejlíp, dobrovolně se nabízí za své muže na mučení a ve volném čase si z kousků hader sešívá americkou vlajku (nekecám):). Na rozdíl od jedničky je tady i slušný záporák a i mezi menšíma šaržema najdete výrazné typy, přičemž nejdrsnější z nich je asi tlustý megavietnamec s vizáží Oddjoba z Goldfingera, co ho mluví Bohdan Tůma a metá hlášky typu "Já ti dám hajzle!". Vietnamci navíc nejsou žádní nazdárci a dávají vězňům pěkně zabrat, přičemž střílení z nenabité pistole do hlavy nebo upalování za živa je v táboře na denním pořádku. Akce se sice dočkáme až v druhé půlce, ale zase celkem stojí za to - všichni hází granátama jako krikeťákama a Chuck se dokonce vytáhne i s plamenometem. Braddock sice nikdy nebude Rambo, na to Chuck nemá charisma ani dost cool vizáž (přeci jen nikdy nesundá košili a ten plnovous...), ale když přivřete oči nad béčkovým scénářem i prostředím, na ty 3,5* to dotáhnout může. ***Věděli jste, že: První a druh díl MIA se kvůli ušetření nákladů natáčely společně. Producentům ale druhý díl přišel lepší než první a proto přehodili jejich číslování a pustili dvojku do distribuce jako první. Proto se "dvojka" odehrává vlastně před "jedničkou"***(12.7.2007)

Obsahuje spoilery: "To sis myslel, že bych odjel bez jistoty, že jsi mrtvý?" Braddock a skupinka amerických zajatců, jsou i roky po válce stále drženi v zajateckém táboře ve Vietnamu. Film vykresluje týrání amerických zajatců a snahu zlomit Braddocka k podpisu přiznání válečných zločinů. S akci se vyčkává na konec příběhu a místo toho se rozvíjí postavy a jejich vztahy. Zpracování je i z dnešního hlediska naprosto výborné a bezchybné, zaujala mě zejména kamera a prostředí. Taky scéna s pytlem ve kterém je rozdrážděný potkan, je nezapomenutelná. - 70%.(24.3.2020)

Je to dosť dobrý akčný film s Chuckom Norrisom, ktorý patrí medzi jeho lepšie filmy a je prequelom k jednotke. Má veľmi dobrý príbeh o skupine amerických zajatcov na čele s plukovníkom Braddockom vo Vietname, ktorí sú aj roky po vojne stále držaní v zajateckom tábore, pričom vietnamský veliteľ túži len po zlomení plukovníka, hrdého patriota, čo sa mu ale roky nedarí. No keď kvôli záchrane priateľa plukovník urobí to, po čom veliteľ túžil a aj tak je zradený a priateľ zabitý, plukovníkovi sa podarí uniknúť a netúži po ničom inom, len po záchrane priateľov a pomste veliteľovi. Spracovanie je celkom slušné, ale po niekoľkých úpravách by mohlo byť aj lepšie. Film je prakticky rozdelený na dve polovice, prvá, prakticky neakčná sa zameriava len na život zajatcov, slušne zoznámi so všetkými dôležitými postavami z oboch strán, ale má aj pár slabších miest, mohla byť o niečo skrátená a škoda aj toho zbytočného patriotizmu, ktorý tu nemá čo robiť a v druhej sa už plukovník oslobodí a začne prakticky neustála akcia, čo vydrží bez slabých miest až do konca. Akcie je tu celkom dosť a páči sa mi. Ako som spomínal, prvá polovica je neakčná a tak až na krátky úvod a jeden bezvýznamný súboj s väzňom neponúkne nič, ale akčnosť filmu zachraňuje druhá polovica, v ktorej ide len o ňu. Po stránke bojových umení tu toho Norris moc nepredvedie, až na finálny súboj tu má len pár kopov a úderov. Zameriava sa hlavne na kratšie prestrelky, často sa používajú granáty, potešia moje obľúbené tiché likvidácie a pár slušných momentov ako použitie plameňometu. Najviac sa mi páči úvod celej akčnej časti, ktorý obsahuje niekoľko tichých likvidácií, hlavne lámanie väzov, ale všetka akcia je slušná. Herecké obsadenie je bez problémov, celý film stojí na dvoch hlavných rivaloch, ktorými sú Chuck Norris a Oh Sun - tek, pričom ani jeden vo svojej úlohe nesklame, ale poteší aj viacero vedľajších postáv ako Steven Williams alebo Toru Tanaka. Réžia nie je zlá, ale z potenciálu tejto témy sa určite dalo získať aj viac a technická stránka je dosť dobrá, tej nemám čo vytknúť. Nezvestní v boji 2 patrí medzi to lepšie, čo kedy Chuck Norris natočil a mám ho ešte radšej ako jednotku. Je to jednoducho viac, než dobrý akčný film osemdesiatych rokov. 75%(5.4.2007)

• - Chuckův bratr Aaron pracoval na filmu jako koordinátor kaskadérů. (Rominator)

• - První a druh díl MIA se kvůli ušetření nákladů natáčely společně. Producentům ale druhý díl přišel lepší než první a proto přehodili jejich číslování a pustili dvojku do distribuce jako první. Proto se "dvojka" odehrává vlastně před "jedničkou". (Divočák)

• - Ve Scéně, kde je Walkerovi (Chuck Norris) na hlavu navlečen pytel s krysou, byla použita místo vycpané krysy, kterou se podařilo ztratit, krysa mrtvá. Norris ji však přesto neměl problém vzít do úst. (vojtaruzek)