Osmiúhelník

Osemuholník smrti

Akční / Drama / Romantický / Thriller

USA, 1980, 103 min

• sniper18

Je to podpriemerný akčný film s Chuckom Norrisom, ktorý patrí medzi jeho najhoršie filmy. Má slabý príbeh majstrovi bojových umení, ktorý príde o priateľa a zistí, že za tým stojí organizácia, ktorá trénuje ninjov. Spracovanie ma tiež nezaujalo, síce to nie je až tak moc nudné, ale film je príliš pomalý a navyše väčšinu času sa nič zaujímavé nedeje. Akcie tu nie je až tak moc a je iba priemerná. Akcia bez Norrisa nie je vúbec zaujímavá, skôr nudí a akčné scény s ním sú už omnoho lepšie, ale stále pôsobia dosť priemerne. Na jednej strane vidno, že Norris bojové umenie skutočne ovláda, tu nie je žiadny problém, ale tá choreografia súbojov je príliš obyčajná a tak moc nezaujmú. Ale výnimkou je celý akčný záver, kde Norris v hlavnom sídle organizácie postupne zneškodní všetkých ninjov, celé to pôsobí zaujímavo, má to nápady a rozhodne je to vrchol filmu. A myslím, že aj z tohto Norrisovho obdobia, ktoré skončilo filmom Osamelý vlk McQuade je to najlepšia akčná scéna. Herecké obsadenie ma vôbec nezaujalo, okrem Norrisa tu už nikto nestojí ani za reč. A veľmi mi tu vadia tie Norrisove vnútorné monológy, ktoré sú úplne zbytočné. Réžia pôsobí dosť nudným dojmom, ale aspoň technická stránka nie je najhoršia. Zo všetkých filmov, kde má Norris hlavnú úlohu je tento najhorší, ale aspoň kvôli dobrému záveru nie je úplne zbytočný. 46%(19.6.2007)

• Rominator

Scott James (Chuck Norris) musí vyhledat tajný tréninkový tábor ninjů, kde jsou cvičeni zabijáci, který vede jeho zapovězený bratr Seikura (Tadashi Yamashita), protože v mládí porušil při tréninku pravidla a otec ho navždy zavrhl... Finále dopadlo z celého snímku nejlépe, protože obsahuje poměrně dost akce a bojovat Chucka Norrise s mečem člověk neuvidí pokaždé, ale ten příběh předtím je absolutně nekoukatelný. Ve flashbackových záběrech z tréninků hraje postavu osmnáctiletého Scotta Jamese Chuckův syn Mike Norris. Aaron Norris (Hatband) má malou roli muže v klobouku a od svého bratra schytá kop do obličeje, dělal také koordinátora kaskadérů a společně s Chuckem dělali bojovou choreografii (karate fight choreography).(7.12.2013)

V hlavní a vedlejší roli tohoto filmu dva mojí oblíbení herci - Chuck Norris a Richard Norton. Jeden z prvních filmů, které jsem si kdysi natočil na video. Tento film byl jeden z prvních, který u nás vyšel po revoluci na videokazetách. Konkrétně u Filmexportu na konci roku 1991. Po obsahové stránce se mi film líbí, hlavně souboj Chucka Norrise s tím maskovaným ninjou na konci filmu. Souboje dobře propracované, herecké obsazení co se tohoto žánru týče, také skvělé. Pro Geralda Okamuru to byl debut. Skvělý byl i westernový veterán Lee Van Cleef v roli " mafiána" Mc Carna. Akorát konečný souboj Chucka Norrise s Tadashi Yamashitou mohl být delší. Co se týče českého dabingu, je slyšet původní originální zvuk a do toho mluví čeští dabéři. K Chuckovi byl velmi dobře přiřazen Pavel Soukup, který se k němu hodí. Z dalších českých dabérů se na filmu podílel např. Petr Oliva ( dabuje skvěle Arta Hindla ). Co se týče ostatních komentářů, nesouhlasím se Sniperem 18, který tvrdí, že je to snad nejhorší akční film Chucka Norrise. Samozřejmě má právo na svůj názor a to respektuji, ale nesouhlasím s ním. A potom nesouhlasím s Flipnicem. Ten sice připouští, že film není až tak špatně natočený, ale stejně mu dal jen hvězdičku. Čímž se mi potvrzuje, že filmy s herci jako je v tomto případě Chuck Norris jsou hodnoceni špatně jenom kvůli tomu, že v tom hraje právě Chuck Norris. Což se mi osobně vůbec nelíbí.(16.1.2005)

• Wormboy

"To neboli teroristi, to boli ninjovia!". Ked postavy vo filme prenasaju taketo vety a pozeram film v tretom tisicroci a nie v 80-tych až 90-tych rokoch tisicrocia minuleho, tak ho nemozem hodnotit inak ako hodnotim. Nic nezachranuje ani fuzaty blondak Chuck. Ale nad niektorymi perlami som sa fakt z chuti zasmial :)(14.5.2008)

• Flipnic

Film je sice dobře natočený, ale má otřesný scénář a děj. Snad 3/4 filmu jsou jako by nějaká kriminálka, kde Norris a jeho kamarádi stále něco zjišťují o ilegálním výcvikovém centru zabijáků, vedou nesmyslné a úplně zbytečné dialogy a do toho Norris osobní monology s flashbacky z dětství. Do toho se připletou hned tři slečny, musím uznat, že jedna hezčí než druhá, ale první dvě jsou zavražděny, aby si to Norris mohl rozdat s tou třetí těsně před tím, než zaútočí výcvikový tábor ninjů. Závěrečná scéna řežby ve výcvikovém táboře je choreograficky perfektně provedená, Norris bojuje i mečem a vůbec není poznat, že s ním nikdy profesionálně netrénoval. Souboj s hlavní maskovanou ninja-gorilou je naprosto perfektní, to je úplně nejlepší scéna z filmu. Souboj s hlavním záporákem a noční můrou z Norrisova dětství (Tadashi Yamashita) je již o poznání slabčí a kratší... Docela zajímavé je, že herec Yamashita hrál téměř totožnou postavu v Americkém ninjovi o pět let později. V podstatě jsou si tyhle dva filmy dost podobné a Norris měl hrát i v Americkém ninjovi hlavní roli, ale z nějakého důvodu to odmítl, tak ji dostal Dudikoff. Bohužel, co se týče "Osmiúhelníku", kdyby se nesl v duchu výborného závěru, byla by to na svoji dobu bomba, ale jako celek trvající zbytečných 103 minut je to příšerná nuda ...(3.1.2009)

• - Stars Magazine svojho času vytvoril rebríček 25 najlepších bojových scén všetkých čias. Finálny súboj medzi Chuckom Norrisom a Tadashim Yamashitom sa umiestnil na 13. priečke. (m.a.t.o.)

• - Ve flashbackových záběrech z tréninků hraje postavu osmnáctiletého Scotta Jamese Chuckův syn Mike Norris. (Rominator)

• - Při natáčení scény boje s Nindži, která probíhala ve 4 hodiny ráno, chyběli 2 kaskadéři. Jednoho z nindžů tedy hrál Chuckův bratr Aaron a druhého externista, který odmítl ochrannou vložku pod košili. Chuck ho při prvním pokusu zneškodnil kopem do žaludku, druhého omráčil úderem do hlavy a Aarona omráčil kopem do hlavy. Čtvrtý herec na něj odmítl zaútočit. (vojtaruzek)