Hannah Maynardová v podání novozélandské herečky Kerry Foxové, žalobkyně soudního tribunálu v Haagu pro zločiny spáchané během války v Jugoslávii, se snaží přesvědčit mladého Bosňana ke spolupráci. Ví totiž, že jeho výpověď proti Goranu Duričovi, bývalému generálovi, který měl na svědomí vyvraždění muslimské vesnice Kasmaj v Srbsku, by mohla tohoto válečného zločince konečně srazit do kolen. Proti ní však stojí silná lobby srbských nacionalistů a další politické tlaky, které jí neustále komplikují práci. A těch silných zájmových skupin, které si přejí celý incident ututlat, je zjevně mnohem víc. Každopádně uprostřed procesu svědek umírá vlastní rukou a vše nasvědčuje tomu, že Durič odejde bez trestu. Proto se Maynardová nakonec vydává přímo do Sarajeva, aby zde nalezla sestru svědka, Miru, v naději, že dívka by mohla něco vědět. A skutečně, dívka ví. A ví toho opravdu hodně. Dost na to, aby se stala terčem. Ochránit ji může pouze jediný člověk. Napínavé drama, dotýkající se palčivých otázek mezinárodní spravedlnosti, natočil v roce 2009 německý režisér Hans-Christian Schmidt. (oficiální text distributora)

Daddko odpad!

Ako keby Chorváti a Bosanci nemali dostatok vojnových zločincov: Slobodan Praljak , Mladen Naletilić Tuta, Jusuf "Juka" Prazina a mnoho iných. Film mal začať krátkym archívnym záberom ako muslimská divízia SS Paveličovho fašistického Chorvátska vo WWII vybíja Srbov v ich historickej domovine. Keď som videl hneď na začiatku filmu chorvátskych retardovaných hercov v súdnej sieni hneď som tušil koľko bije. Ja som počul inú verziu prečo došlo ku konfliktu. V krčme na národnostne zmiešanom území sedeli na pive dvaja mierumilovní Srbi. Pri vedľajšom stole popíjali rakiju veteráni - starí muslimskí fašisti z 13 Horskej divízie SS Handschar (13.Waffen-Gebirgs-Division der SS Handschar, chorvátsky skrátene Handžar divizija). Jazyk sa im rozviazal a zaspomínali na časy ako za 2 svetskeho rata fikali Srbky a potom im handžarom podrezali krky. Srbi sú pruďasi, to je známa vec, i ozvala sa v nich horúca krv predkov Turkobijcov s ktorými po stáročia museli bojovať... a už to bolo. A nakoniec tento problém skončil u vyznávačov trávy, Heinekena a štvrtí Červených lampiónov nie v Amsterdame ale v Haagu. Holanďania, hrdinovia od Srebrenice to zariadili organizačne (a podieľali sa na tomto filmovom paškvile) a úradníci ktorí musia vykázať že neberú plat a diéty v Haagu zadara to roztočili. Proces bol síce fraška v ktorom hlavný svedok - pravdovravný musulman práší ako keď sa z čibuku valí dym... a nakoniec si hodí mašľu (resp. kravatu). Len jediný, avšak postavením najvyšší zástupca administratívy to v úplnom závere filmu pochopil “Preháňate sa tam v obrnených autách a nepriestrelných vestách ako na safari. Lenže čo Vy o tejto zemi viete?“ Úplne presne vystihnuté....A ešte by ma tak zaujímalo čo povedali vzorky DNA z pivnice hotela. Boli to originál potomkovia tureckých bejov alebo srbsko/chorvátskych poturčencov ? Hlavná svedkyňa, ktorú hrá Anamaria Marinca s blond vlasmi a jasne svetlou pokožkou na pravé musulmanské dievča vôbec nevyzerá. Lepší Turek ako poturčenec, tak sa u nás hovorí , možno historicky v spojení s básňou Sama Chalúpku : Turčín Poničan (slniečkári ho majú tým pádom na čiernej listine). Na Slovensku zarecitujú už aj 30 mesační https://www.mojevideo.sk/video/2e9b4/samo_chalupka_turcin_ponican.html ()

larelay

Fantasticka zalezitost, ktora vas na hodinu a pol usadi do kresla a nedovoli sa ani len pohnut. Vojnove zlociny su zaujimavou temou a fungovanie sudnictva este viac. Vsade je to rovnake, politika vlasne svetom a "vyssi princip" taktiez. Skvele herecke vykony hlavnych hrdinov, na pozadi najbrutalnejsich zverstiev v Europe od cias 2.svetovej vojny. ()

pm

Velmi dobře obsazené drama o nejzávažnějším tématu nedávné evropské minulosti. V půli filmu se dokonce objevil v malé roli Leon Lučev, kterého jsem nečekala.Jen ten dabing si zase jednou mohli odpustit. ()