Před výkonem Janka, kterému bylo sotva 5 let každý rád smekne.(5.6.2011)

• nascendi

Stále čakám, že sa mi podarí uvidieť nejaký ozaj dobrý slovenský film. Ballekovu predlohu som nečítal a z filmu nakrúteného podľa nej som nemal dobrý pocit. Dialógy mi pripadali neprirodzené, angažovanie českých hercov bezdôvodné. Takže okrem postavy malého blonďáka a niekoľkých pekných záberov som si z tohto filmu veľa neodniesol. A čakám ďalej.(24.1.2010)

• Havenohome

Toporné dialógy (večný problém autora hovoriť v prvom rade obrazom). Zasnené svietenie okato okopírované od Jakubiska. Do filmu sa vôbec nepodarilo preniesť atmosféru ani formálnu organizáciu predlohy. Ballekov román síce nie je prvá liga, ale považujem ho za jednu z najlepších próz v slovenskej literatúre. Jeho adaptácia by si zaslúžila úplne iný prístup.(4.7.2012)

Uplne chápem, ak niekto tento film ohodnotí plným počtom. Párnický od Káry plnej bolesti urobil poriadny krok vpred. Sú to tak v podstate iba detaily, ktoré mi na filme prekážajú, avšak dosť mi skazili výsledok. Určite sa dá napadnúť jakubiskovský poetizmus, namiesto toho, aby sa Párnický snažil byť svojský. Je to síce príbeh štylizovaný už tým, že je rozprávaný z pohladu dieťaťa, skôr teda jeho dospelej verzie, ktorá si pamätá veci po svojom, ale väčšia realističnosť by mi sedela viac. Potom aj niektoré dialogy pôsobia zbytočne premúdrelo (výsledok je skôr trápny) , napríklad pri požiari počúvame miestneho, ako rozpráva koze niečo o plamenoch pri požiari pekingského paláca. Miestny blázon trepe jedna na dve a cítiť, že Párnický chce, aby sme jeho reči brali vážne ako niečo hlboko filozofické. Logika drhne napríklad pri schovaní antibiotík, čo viedlo Bartošku ich odovzdať tomu, kto ich nutne potrebuje, je asi stratené pri adaptovaní knihy do scenára.(5.3.2016)

Nejak sa pozabudlo na detailnejšie vykreslenie postavy Magdy Vášáryovej. Je smutné, že jediná žena, ktorá tu nepôsobí ako kurva, zohráva len úlohu kuchynského robota bez osobnosti. Ale poetika detskej duše podarená. Vidno, že autor nezabúda, odkiaľ pochádza, aj keď ide o miesto, ktoré nestálo za veľa.(13.2.2018)

Pravdou je, že nie som moc veľký fanúšik epizodického rozprávania, poviedkovosti, ktorá sa vďaka jednej ústrednej postave hrá na celistvý príbeh. Južná pošta rovnako ako Párnického debut Kára plná bolesti je ale výnimkou. Neviem čím to je, ale baví ma to. Tá neuzatvorenosť, tie rôznorodé postavičky, ktorých osudy sú nám odhalené len minimálne, tie kúsky skladačky, ktoré po zložení dávajú skôr pocit ako plnohodnotný príbeh. Južná pošta sa nesie v duchu filmov - detskými očami. Hlavný hrdina Janko sa pozerá na dianie v dedine - na problémy dospelých aj detí svojsky. Naivne. Verí neuveriteľným príbehom, sám sa považuje za súčasť jedného z nich, keď sa stará o strateného džina v podobe poštového holuba. Film je to zároveň melancholický, neodsudzujúci. Časy boli zlé a priateľstvo a nepriateľstvo nemalo od seba ďaleko. Film je plný vtipných, láskavých aj zmätených ľudí a odráža postoje sveta súčasného tak aj minulého. A toto je to čo ma na tom nesmierne bavilo. Plus mi to niektorými príbehmi pripomínalo Burtonovu Veľkú rybu a svojou dejovou líniou tak trocha Pieseň o sivom holubovi. Pre mňa ďalší dôkaz, že slovenský film mal aj v temných dobách svoje silné stavebné piliere.(13.5.2013)

• dyfur

moja zaujímavosť: Film sa natáčal v lokalitách Babiná, Komárno, Šahy, Rožňava, Borinka, Bratislava a Plavecký Mikuláš. (dyfur)(27.9.2014)

vcelku zaujimavo rozpravana polo dramaticka rozpravka.(15.1.2009)

Poetický příběh, vzpomínka na dávno ztracené dětství na slovensko maďarské hranici. Pitoreskní sestavička obyvatel obce, blázni, pošťáci, celníci a pašeráci. Hezký příběh. 80%(13.6.2017)

• Martin741

Normalizacne filmy 80. rokov v byvalej federacii len dodychavali, a ak sa tocilo, tocili sa len dychavicne trilogie typu Slunce Seno. Tento film dokonca je pre mna este o triedu nizsie nez spominana Troskova trilogia. Realita Ceskoslovenska /presnejsie Juzneho Slovenska/ okolo roku 1946 je fajn - a to je asi vsetko. Nic sa dohromady nedeje, herecke vykony mizerne, dialogy mizerne, dejova linia : to je skor vakuum a sci fi nez realita. Takze len taky normalizacny nic nehovoriaci vyplach za 5 %(28.6.2014)

Vydarený film S.Parnického. Život na južnej hranici po skončení vojny. Výborné herecké výkony Z.Studenkovej, P.Mikulíka. J.Bartošky a osobne sa mi páčila aj E.Jakoubková. Veľmi dobrá kamera... Filmu dávam 80%.(15.6.2012)

Příběh se zvláštní tragikomickou poetikou, ovšem ani drama, ani komedie není dotáhnuté úplně do konce. Ocenit musím perfektní dětské herce a jejich přirozenost (především pak chlapce v hlavní roli). Ostatní herci ale stáli za starou belu, snad s výjimkou půvabné Zdeny Studenkové, která však byla pouze ozdobou filmu. Své určité kvality film má (především práce kamery, hudby a navození prazvláštní atmosféry, která nás jakoby zavádí do Fellinniho filmů). Ovšem jako celek to neklape. Příběh se odehrává těsně po válce (zřejmě rok 1945), atmosféra jako by byla ještě starší (taková dvacátá léta). Jedná se o takový malý slovenský Amacord, neobsahující tolik humoru, spíše s nedotáhnutou tragikou. Potencionál byl dozajista větší...(24.1.2014)

Príbeh z povojnového obdobia rozprávaný detským pohľadom, kde aj veľké problémy sa dajú vidieť iným spôsobom. A hoci to nie vždy dopadne dobre, z filmu ide optimizmus. Film mi nepripadá vôbec zlý, len nedosahuje úroveň napríklad Kachyňovej detskej poetiky. Bartoška rozprávajúci cudzím slovenským hlasom je veľký omyl. –––– Každý chlap si musí niečo vytrpieť. Vtedy dospieva.(15.2.2018)

Film který je pohlazením na duši.A výkon 5letého janka je až neskutečný.Navíc klučina je moc sympatický.(31.1.2010)

• Biopler

Môžete navodiť zvláštnu atmosféru, ale ak chýba to podstatné - príbeh, tak nepomôže ani plejáda výborných domácich i českých hercov. Ak si k tomu pridáme chabý slovenský scenár s dialógmi, ktoré občas idú úplne mimo, tak snáď sa dá zhodnúť len na tom, že mladý Ján Jurkovič svoju rolu zvládol znamenite a pohľad na život detskými očami v istých epizódach bol tým najzaujímavejším vôbec.(24.6.2019)

Celkem slušný snímek z lehce ponuré doby. Už samotná věta v závěru filmu - Celý život človek po niečom túži a zrazu pride smrt. A tým sa všetko končí - stojí za zamyšlení a samotné zhlédnutí snímku(20.5.2008)

Dúfam, že to hodnotenie je také, len preto že som nečítal knihu. Alebo, že som sa až tak nevžil do danej politickej situácie. V každom prípade to nebolo to najhoršie čo som videl zo slovenskej tvorby, a veľkú pochvalu odo mňa dostáva malý chlapec v hlavnej úlohe.(22.1.2011)

Krásne poetické, síce miestami evokujúce Kristove roky a Jakubiska, no aj tak vskutku podmanivé. Každopádne je to jeden z tých filmov, ktoré si vyžadujú viac zhliadnutí, ideálne s niekoľkoročným odstupom a ja sa teším, kedy si ho pozriem zas a znova.(26.2.2019)