• Biopler

Môžete navodiť zvláštnu atmosféru, ale ak chýba to podstatné - príbeh, tak nepomôže ani plejáda výborných domácich i českých hercov. Ak si k tomu pridáme chabý slovenský scenár s dialógmi, ktoré občas idú úplne mimo, tak snáď sa dá zhodnúť len na tom, že mladý Ján Jurkovič svoju rolu zvládol znamenite a pohľad na život detskými očami v istých epizódach bol tým najzaujímavejším vôbec.(24.6.2019)

Pravdou je, že nie som moc veľký fanúšik epizodického rozprávania, poviedkovosti, ktorá sa vďaka jednej ústrednej postave hrá na celistvý príbeh. Južná pošta rovnako ako Párnického debut Kára plná bolesti je ale výnimkou. Neviem čím to je, ale baví ma to. Tá neuzatvorenosť, tie rôznorodé postavičky, ktorých osudy sú nám odhalené len minimálne, tie kúsky skladačky, ktoré po zložení dávajú skôr pocit ako plnohodnotný príbeh. Južná pošta sa nesie v duchu filmov - detskými očami. Hlavný hrdina Janko sa pozerá na dianie v dedine - na problémy dospelých aj detí svojsky. Naivne. Verí neuveriteľným príbehom, sám sa považuje za súčasť jedného z nich, keď sa stará o strateného džina v podobe poštového holuba. Film je to zároveň melancholický, neodsudzujúci. Časy boli zlé a priateľstvo a nepriateľstvo nemalo od seba ďaleko. Film je plný vtipných, láskavých aj zmätených ľudí a odráža postoje sveta súčasného tak aj minulého. A toto je to čo ma na tom nesmierne bavilo. Plus mi to niektorými príbehmi pripomínalo Burtonovu Veľkú rybu a svojou dejovou líniou tak trocha Pieseň o sivom holubovi. Pre mňa ďalší dôkaz, že slovenský film mal aj v temných dobách svoje silné stavebné piliere.(13.5.2013)

• Havenohome

Toporné dialógy (večný problém autora hovoriť v prvom rade obrazom). Zasnené svietenie okato okopírované od Jakubiska. Do filmu sa vôbec nepodarilo preniesť atmosféru ani formálnu organizáciu predlohy. Ballekov román síce nie je prvá liga, ale považujem ho za jednu z najlepších próz v slovenskej literatúre. Jeho adaptácia by si zaslúžila úplne iný prístup.(4.7.2012)

Príbeh z povojnového obdobia rozprávaný detským pohľadom, kde aj veľké problémy sa dajú vidieť iným spôsobom. A hoci to nie vždy dopadne dobre, z filmu ide optimizmus. Film mi nepripadá vôbec zlý, len nedosahuje úroveň napríklad Kachyňovej detskej poetiky. Bartoška rozprávajúci cudzím slovenským hlasom je veľký omyl. –––– Každý chlap si musí niečo vytrpieť. Vtedy dospieva.(15.2.2018)

Nejak sa pozabudlo na detailnejšie vykreslenie postavy Magdy Vášáryovej. Je smutné, že jediná žena, ktorá tu nepôsobí ako kurva, zohráva len úlohu kuchynského robota bez osobnosti. Ale poetika detskej duše podarená. Vidno, že autor nezabúda, odkiaľ pochádza, aj keď ide o miesto, ktoré nestálo za veľa.(13.2.2018)

• - Film sa natáčal v lokalitách Babiná, Komárno, Šahy, Rožňava, Borinka, Bratislava a Plavecký Mikuláš. (dyfur)