Prošedivělý muž prochází krajinou, v níž kdysi dávno žil. Zasní se a vzpomíná na dětství, na první léto po válce. Pro každého je dětství dobou objevování, dobou, kdy se i obyčejná příhoda dokáže v dětských očích proměnit v úžasné dobrodružství. To samé zažíval i pětiletý Ján Jurkovič (P. Zeman) za onoho velmi parného léta. Na své pouti vzpomíná na otce (J. Bartoška), celníka na nové slovensko-maďarské hranici, a matku (M. Vášáryová). Otec v té době zakročoval proti bandě pašeráků vedených Jozefem Kováčem (P. Nový) a často se s ním pouštěl do ostrých střetů. Vybavuje si i své kamarády a své dva dospělé vzory: pomateného starce Mandarína (I. Finci), o jehož minulosti nikdo nic nevěděl, a na chlapa jako horu, bývalého námořníka Bodnára (G. Koncz). Vytanuly mu i vzpomínky na holuba Džina, který měl být kouzelný, a kterého brával všude sebou. Dětství Jána bylo na jednu stranu plné krás a dobrodružství, ale jak už to bývá, také plné smutku… (Česká televize)

Autogram

Príbeh z povojnového obdobia rozprávaný detským pohľadom, kde aj veľké problémy sa dajú vidieť iným spôsobom. A hoci to nie vždy dopadne dobre, z filmu ide optimizmus. Film mi nepripadá vôbec zlý, len nedosahuje úroveň napríklad Kachyňovej detskej poetiky. Bartoška rozprávajúci cudzím slovenským hlasom je veľký omyl. –––– Každý chlap si musí niečo vytrpieť. Vtedy dospieva. ()

vitekpe

Dobry film s vyborne hrajicim klucinou v hlavni roli, trosku "jakubiskovy" svym vizualem, jinak klasicky slovensky chaos (v dobrem). Lze doporucit. ()

klúčik

Vydarený film S.Parnického. Život na južnej hranici po skončení vojny. Výborné herecké výkony Z.Studenkovej, P.Mikulíka. J.Bartošky a osobne sa mi páčila aj E.Jakoubková. Veľmi dobrá kamera... Filmu dávam 80%. ()

Kovaja

Film který je pohlazením na duši.A výkon 5letého janka je až neskutečný.Navíc klučina je moc sympatický. ()

Biopler

Môžete navodiť zvláštnu atmosféru, ale ak chýba to podstatné - príbeh, tak nepomôže ani plejáda výborných domácich i českých hercov. Ak si k tomu pridáme chabý slovenský scenár s dialógmi, ktoré občas idú úplne mimo, tak snáď sa dá zhodnúť len na tom, že mladý Ján Jurkovič svoju rolu zvládol znamenite a pohľad na život detskými očami v istých epizódach bol tým najzaujímavejším vôbec. ()

jejdavilda

Celkem slušný snímek z lehce ponuré doby. Už samotná věta v závěru filmu - Celý život človek po niečom túži a zrazu pride smrt. A tým sa všetko končí - stojí za zamyšlení a samotné zhlédnutí snímku ()

Amonasr

Nostalgicky poetické ohlédnutí dětskýma očima za neopakovatelnou atmosférou prvních poválečných měsíců na jižním Slovensku, které tvoří mozaiku lidských osudů ve venkovském pohraničí . Výtečně natočený film, kterému se dá zobrazení tehdejšího prostředí věřit, působí velmi autenticky.  Velkým pozitivem vzhledem k době vzniku je také to, že se snímek vyhnul jakýmkoliv ideologickým nátěrům, což umožnil nejspíš záměrně zvolený dětský úhel pohledu. ()

ostravak30

Upřímně řečeno jsem moc ani netušil, jak mám film hodnotit. O slovenské poválečné historii toho moc nevím. Pravda je, že lidé obecně toho asi moc neměli a proto se rozvíjelo pašeráctví. A v takové situaci je těžké se přiklonit na jednu nebo druhou stranu. Chlapi, kteří se tehdy podíleli na nově vznikajícím státu ve státních policejních nebo celnických službách to opravdu neměli snadné. Malý plat, těžká služba a jistota každodenního návratu žádná. Není divu, že to leckterá manželka nevydržela. V různých opuštěných koutech republiky navíc neměli moc zábavy krom hospod. I se zapojením českých herců je toto vše popsáno obrazově věrně, herecky kvalitně a zčásti různými pohledy, což je bezpochyby zajímavé. Jednak sledujeme, jak se na to dívají dětské oči, jednak dospělí. Když pomineme to ohrožení života a částečnou chudobu, mohli si lidé po válce žít s optimismem v srdci. Škoda jen, že pouhých 20 let. ()

Gortyna

Stejně je člověk ohromený, i zpětně, jaké skvělé filmy točili Slováci v 80. letech! A to není jen Južná pošta, ale i filmy Jakubiskovy, Hanákovy a třeba i výtečné pondělní televizní inscenace. V téhle oblasti Čechové poněkud zaostávali. Režisér dokázal nenásilně spojit syrový i magický realismus. ()

PTuranyi

Malebný príbeh, ktorý na pozadí detstva v slovensko-maďarskom pohraničí, rieši dramatické príbehy obyvateľov - pašerákov, colníkov aj tých ostatných. ()