Světla varieté

Luci del varieta

Variety Lights

Drama / Hudební / Romantický

Itálie, 1950, 93 min

První samostatné krůčky geniálního režiséra se dotýkají jednoho z nejzásadnějších prvků v jeho díle. Tím je (jak název sám prozrazuje) fenomén varieté, který Felliniho provází celou jeho režisérskou kariérou a objevuje se více nebo méně takřka ve všech jeho filmech. Nemůžu si odpustit, abych v této souvislosti nevzpomenul Formanovy rané filmy, které naopak v hojné míře obsahují zábavný fenomén ryze český, totiž "českou tancovačkou". A opravdu, hned první záběry mi připomněly (zejména svým živelným pojetím) některé fragmenty Konkursu. Na filmu samotném je přeci jenom trochu poznat, že se jedná o debut. Výhrady bych měl především k jednotlivým charakterům, které mi přijdou (hlavně v porovnání s Felliniho pozdějšími filmy) málo rozvinuté. Komediálně laděný příběh je sám o sobě velmi prostý, a tak asi nejvíce zaujme jedna z prvních rolí tehdy již téměř třicetileté Giulietty Masina. Ta se tu objevuje ve vedlejší roli jedné z varietních umělkyň. Celkově se jedná o docela příjemný divácký zážitek, který bych však doporučil pouze úzkému okruhu "mistrových" fanoušků, mezi něž se při vší skromnosti také počítám. 70%(14.2.2006)

Asi to ještě není vyloženě geniální dílo, ale je to zábavný film, který nenudí. Občas se mi dost líbily některé záběry, které opravdu byly potěšením pro oko.(16.8.2011)

Felliniho debut začíná hezky zostra - na přesně té úrovni, na které se zhruba udržel až do La Dolce Vita, kdy tak okázale změnil styl. Takže jde o další upřímný, příjemný, ale taky trochu smutný film s jasným poselstvím. U mě dobrý.(3.11.2012)

Film, ktory som pozeral len kvoli vybornej Giulette Massine /La Strada, perinbaba/. Kulisy su inak hrozne priemerne, a nic sa tam dohromady nedialo. Ale dialogy neboli najhorsie, a Fellini sa rezisersky len hladal : 52 %(15.3.2016)

Nohy Carly Del Poggio! Zhoubná cesta šéfa zábavní cirkusové společnosti, který vždy bilancuje nad krachem, s mladou krásnou dívkou, která je málem jeho zhoubou. Velmi důkladná studie archetypálního vztahu, který má nadčasový přesah.(25.9.2017)