Snížit se (festivalový název)

Get Low

• Německo

Am Ende des Weges

• Polsko

Aż po grób

Mysteriózní / Komedie / Drama

USA / Německo / Polsko, 2009, 100 min

Až neskutečná intenzita vměstnaná do výkonu Roberta Duvalla. "Život, smrt a to strašné místo mezi tím". Minimalistická & čistá práce. Tohle je FILM. Neochvějně jdoucí svým vlastním (želvím) tempem k předem vytčenému a jasnému cíli. Úžasné. P.S. To, že je Get Low občas vtipné (takovým jemným, nevtíravým způsobem), neznamená (IMHO), že by mělo být řazeno mezi komedie.(3.4.2011)

Takové klasické zúčtování s minulostí. Duval si zde zahrál vcelku oblíbený charakter a zjevně ho to bavilo. Sissy to pořád sluší a hraje taky dobře, Bill tu vysloveně baví diváka a Lucas se moří s nevděčnou rolí průvodce. Schneider staví na přísně klasickém vizuálu, žádná kinetika, lineární vyprávění, rovnoměrné tempo a minimum lokací. Nejde o nic originálního, nebo revolučního, ale dostanete dílo kvalitní, ze kterého čpí poctivé staromilské řemeslo... 70% PS: Febiofest 2011(27.3.2011)

Get Low působí jako takový malý, lokální snímek, tak nějak vystihující dobu ještě ne-všeobjímající globalizace. Což je přínosem, protože pak se může divák soustředit pouze na samotnou hlavní (a v podstatě jedinou) linii příběhu o poustevníkovi Felixovi, který si ke sklonku svých dnů uvědomil, že mu pomalu dochází, a tak se zmobilizuje k tomu, aby si zařídil svou pohřební "party" ještě před tím, než opravdu opustí tento svět. Motivace je nejasná a komplikovaná, jako sám Felix, a tak než se vypráší poslední obrazný kostlivec ze skříně tak sem tam proběhne i nějaké to drama. Vše se ale nese na líné, velmi líné notě, že člověku připadne, že to musí mít přes dvě hodiny, ale že to uteče tak, jak je originální stopáž filmu. Herecky je Get Low ztvárněn dobře, i přes to že se tu nikdo extra nepředvede. Herecké výkony jsou takové, jaký je celý film - poklidné. Pokud člověk čeká klasický gradovaný děj s velkým překvapivým finále, nedočká se. Felixův příběh se totiž rozvíjí jak klubíčko, občas rychleji, občas pomaleji, ale postupně a rozumně. Původně jsem chtěl za celkový dojem dát průměr, ač si film zaslouží o něco více, pak jsem si ale vzpomněl na příběh, který vypráví. A ten je poměrně originální, jak svým obsahem, provedením tak zasazením. A to bylo fajn, a asi kvůli tomu se na to dobře i koukalo - film se táhne, ale není to "opět ta stará písnička". A tak dodám i tu hvězdičku čtvrtou.(5.5.2013)

Celý film sa nesie prakticky bez deja, s úžasným nápadom, popretkávaný drobnými malými myšlienkami, ktoré všetky vrcholia v bravúrnom závere, z ktorého tá posledná časť je síce predvídateľná, ale je ukončená neuveriteľne dôstojne, že som tomto ukončení upadol do takého emočného stavu, ktorý sa ani slovami nedá opísať. Skutočne nádherný film a mám veľké nutkanie dať plné hodnotenie, ale vzhľadom na miernu scenáristickú nezvládnutosť istých momentov v úvode filmu a na predvídateľnosť zostávam objektívny a jednu * uberiem. Aj tak ale film, ktorý si oplatí pozrieť, ale treba chápať viac vecí...(9.2.2011)

Už při prvním traileru mě film přitahoval. Spojení Duvall - Murray mě hodně navnadilo. Nakonec to byli hlavně tito dva herci, kteří táhli i celý film. Atmosféra byla plná očekávání toho, co nakonec na všechny vybalí Felix Bush při své pohřební párty. Jeho srub, lide kolem, atmosféra 30. let, to vše na mě působilo zvláštním dojmem... Nakonec ale musím oznámkovat "pouze" silnějšími třemi hvezdičkami. Prostředek se docela táhnul a to mi vadilo... Tajemno z Bushova tajemství se provalilo opravdu až na konci filmu. Oceňuji lehký humor, který se k ponurejšímu duchu filmu dost hodil.(11.2.2012)

• - Ve scéně, kdy Felix (Robert Duvall) odjíždí za reverendem na sever, je v odrazu auta vidět filmový štáb. (Lumberjack)