Po Tomášovi (TV film)

Scénografie:

Stevie Herbert

Kostýmy:

Sarah Blenkinsop

No... ono už jen samotné pozorování strastí kolem pokusů o Kyleovu výchovu dá trpělivosti zabrat, natož si jakožto těžce zkoušený rodič zažít realitu samu... poklona všem, kteří ji přijmou a nevzdají se příprav na samostatný život svého dítěte a extra poklona všem otcům, kteří to rodinné peklíčko ustojí a neprchnou do přijatelnějších podmínek, protože to muži většinou dělají (nic proti nim, jen prostě pro zátěžové zkoušky tohoto druhu nejsou vybaveni stejně, jako ženy :-)). Film může fungovat jako 1000 + 1 rada pro začínající rodiče autistického dítka a stejně nebude stačit, jako každý z nás, i ony jsou individuality a způsob vnímání a prožívání jednoho případu nelze archivovat jako podklad k univerzálnímu výchovnému manuálu (můj autistický synovec je například extrémně mazlivý). Krásně je zde patrné, jak si odborníci ve školce umí proti tápající matce mnohem lépe poradit, neboť ona se musí učit za pochodu a ještě zvládat obvyklé denní úkony, i tak jsem jaksi nepochopila, proč Kyle místo mašinky Tomáše, která ho vždy dokáže zklidnit, nosí ven obludného Mickeyho a docela marně jsem vyhlížela nějaké rozumné opodstatnění... ale to jen tak mimo. Tedy, co do rozšíření obzorů snímek určitě přínosný, jako film... inu, takový televizní.(5.1.2016)

Tak tenhle film mě opravdu dostal. Asi je to z části i tím, že mám doma podobného klučinu a ve spoustě situací jsem tu naši "trojku" poznávala. Jsem ráda, že to natočili Briti, jelikož Američani by tam určitě nacpali spoustu patosu a levných větiček typu "Miluju tě" a "Jsem na tebe hrdá". Film působí tak skutečně, vždyť je taky podle skutečného příběhu z dob nedávných, a je opravdu velmi dojemný a přitom nepůsobí levně a myslím, že je velmi těžké toho dosáhnout u tohoto typu filmů. To se tvůrcům opravdu povedlo a držím palce všem podobným rodinám, jako je ta v tomto snímku.(6.3.2010)

Třetí film o autismu v řadě (Jmenuji se Khan, Temple Grandinová) a z mého pohledu asi nejlepší, nejlepší proto, že ukazuje ten "obyčejný" život s autistou, bez pohádek (Khan) a velkých vítězství (Grandinová). Život s autistou je totiž boj, boj o každý krůček kupředu a z každé vyhrané "bitvy" máte nesmírnou radost, a to i když jím může být tak prostá věta jakou je Táto, mám tě rád.(3.9.2014)

Na doporučení jsem se podívala na film o autistickém chlapci a bez debat je to nejvěrohodněji podaný film o této nemoci a že jsem jich už pár viděla. Obdivuji každého rodiče, který se o takové děti stará a věnuje jim bezmeznou péči. Možná o to víc, že tuhle nemoc nelze zaškatulkovat, protože má více podob a přijít někdy na to, která pomoc je nejvhodnější je velmi náročné, ale pokud se podaří jen malý pokrok ke zlepšení, tak je to pokaždé obrovská radost. Nicméně si nesmírně vážím každého, kdo se takovým dětem, či dospělým věnuje se stejnou láskou jako v tomto příběhu, který se skutečně stal a já si na Kyleho vzpomenu pokaždé, když se s někým takto postiženým setkám.(26.11.2015)

Film, který mě jedině utvrdil v tom, že mateřství nemám v krvi. Opravdu se klaním rodičům, kteří se dokáží starat o podobně "postižené" dítě, já bych to nedokázala. Film je těžkým příběhem dítěte, které nedokáže opětovat lásku svým rodičům - ale zato se zamiluje do svého psa. Vychovávání skrze něj se možná nezdá být úplně správné, ale chápu, že zoufalí rodiče udělají všechno proto, aby byl jejich život trochu snesitelnější . Britové takové téma ale berou poněkud chladně, nemohu si pomoct.. a také chvílemi otřepaně a nudně. U takového příběhu by se člověk nudit neměl.(1.4.2014)

• - Zlatý retrívr "Tomáš" uhynul krátce po natočení filmu. (Langy10)