Reklama

Reklama

Murphyho válka

  • Velká Británie Murphy's War (více)
Válečný / Drama
Velká Británie / USA, 1971, 107 min (Alternativní 102 min)

VOD (1)

Obsahy(1)

Zarputilý boj jednoho muže s německou ponorkou... V posledních dnech druhé světové války torpéduje u břehů Jižní Ameriky britskou loď Mount Kyle německá ponorka, jejíž kapitán nechá trosečníky, zápasící ve vlnách o holý život, postřílet z kulometů. Jediný, kdo jako zázrakem masakr přežije, je irský námořník jménem Murphy. Podaří se mu dostat ke kvakerské misii v deltě řeky Orinoko, kde se jej ujme doktorka Haydenová. Murphy je přesvědčen, že se německá ponorka skrývá někde proti proudu řeky a je rozhodnutý ji za každou cenu potopit... Komorní snímek britského režiséra Petera Yatese, který mimochodem natočil slavný Bullittův případ, vyniká dokonalým využitím divoké jihoamerické přírody a precizním budováním atmosféry. Především ale nabízí sytě vykreslený portrét muže, pro něhož se pomsta stala vším. K přesvědčivosti snímku zásadní měrou přispívá herecké mistrovství Petera O’Toola, kterému zdatně sekunduje Philippe Noiret. (Česká televize)

(více)

Recenze (51)

Martin741 

všechny recenze uživatele

Reziser Peter Yates /Garderobier, John a Mary 1969 / natocil len priemerny film o poslednych dnoch druhej svetovej vojny a o tom, ze kdesi pri Juznej Amerike sa posadke miestnej lode a ponorky stale nedostava aktualnych informacii. Par lepsich scen sa najde /torpedo/, ale herci - Peter O´Toole aj Philippe Noiret - to nezachrania od siveho, sediveho priemeru : 52 % ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Komorní snímek, v němž Yates vytěžil z nehostinného orinockého prostředí maximum. Snímek nabídne vedle precizní a reálně působící akce a skvělé uměřené atmosféry především neuvěřitelně propracovaný portrét výjimečného muže, který měl zřejmě k šílenství blízko vždy a v jehož zarputilém boji s německou ponorkou to jeho mohlo naplno propuknout. O'Toole nenapodobitelný a nezastavitelný jako vždy. Pěkně mu sekunduje i obyčejný obchodníček Philippa Noireta. ()

Reklama

PanZahadnyCZ 

všechny recenze uživatele

Musím uznat, že letecké kaskadérské kousky jsou na dobu vzniku opravdu realistické. Jinak je to vcelku průměrný film po všech stránkách, který působí trochu prázdně. Tou prázdnotou mám na mysli málo postav, techniky či nějákých významných prvků nebo situací, které by obrovský ostrov určitě mohl nabídnout, ale režisér to asi takhle chtěl. Nicméně se ale opravdu nejedná o špatný film, fanoušky Petera O'Toola určitě potěší, protože předvádí parádní sólo prácičku, ale bez něj by to asi byla nuda. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

To je všeobecně známá věc, že když skončila válka, tak se s tím pár lidí prostě nehodlalo smířit a dokud nedodělali to, co museli, tak jí prostě neukončili. Většinou se ty války přejmenovali na 1. nebo 2. světová válka na konkrétní válku někoho s někým. Tady v tom případě to byla válka vojáka Murphyho. Jeho loď sejmula ponorka, on přežil, vyplaval na jednom ostrově, tam ho dali do kupy a on si slíbí, že se pomstí...a to za cenu všeho. Herci jsou fajn, příběh také špatný není a akce je kupodivu dost dobrá na to, že film je dost neznámý, když teda vezmu fakt, že té akce zase tolik není. Napětí to ale docela pěkně vynahradí. Nic světoborného, ale v rámci válečných filmů další docela pěkný zářez. ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

Nevedel som o tomto filme. A aká škoda, pretože Murphyho vojna je výborný, dobrodružno-vojnový film, kde pomsta nepozná hraníc. P. O´Toole proti nemeckej ponorke vyletí najprv na malom lietadle ( výborná scéna s pilotovaním, ale naučil sa hajzlík jeden), neskôr to skúsi loďou a nakoniec žeriavom a torpédom! Akčné scény sú slušné, výborné je už úvodné potopenie lode a skvele funguje i všetko ostatné. Aj výroba a skúška zápalných šnúr či bomby. Nenudil som sa ani minútu. Pochváliť treba i priestor, ktorý dostala nemecká posádka ponorky i to, že sa ich v českom dabingu nesnažili nasilu dabovať. Vzhľadom na malý počet hodnotení, musím povedať, že je to vážne škoda. Neprávom zabudnutý film a minimálne za seba hovorím, že na záverečnú scénu s torpédom nikdy nezabudnem. 80%. ()

Galerie (19)

Zajímavosti (6)

  • Ve filmu byla použita Americká ponorka USS Tilefish (SS-307), kterou od roku 1960 používala venezuelské námořnictvo pod názvem ARV Carite (S-11). (Dragoni)
  • Film byl natočen na motivy stejnojmenné novely, kterou sepsal Max Catto. (Dragoni)
  • Natáčení začalo 23. února 1970 a bylo dokončeno na Maltě 5. července. Natáčelo se v regionech řeky Orinoco ve Venezuelea a také na Maltě. (Dragoni)

Související novinky

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

16.12.2013

Odešla jedna z velkých hereckých osobností. Legendární britský herec byl v pátek hospitalizován v londýnské nemocnici Wellington, kde v noci ze soboty na neděli vydechl naposledy. Dožil se 81 let,… (více)

Reklama

Reklama