Slečna Marplová: Smysluplná vražda (TV film)

Marple: They Do It with Mirrors

Agatha Christie: Slečna Marpleová - Nevidieť pre oči

Mysteriózní / Krimi

Velká Británie, 2009, 93 min

Andy Wilson

Předloha:

Agatha Christie (kniha)
  • Tiiso

Běžná britská tv produkce, která vždy drží určitou úroveň zpracování. Tento příběh mě nějak obzvláště nenadchnul. Jeho kouzlo mělo pravděpodobně být v počáteční zmatenosti postav a jejich vzájemných vztahů, které Slečna pomalu rozplétá, což se jí v knize asi daří. Na obrazovce to ale vše působilo jaksi toporně a uměle. Chyběla mě taková ta jiskra poznání. Vlastně jsem vždy jen čekal co ze slečny vypadne. Policisté předvedli obdivuhodnou nevědomost a amatérství a pouze ve vyšetřování jakoby Marlové pomáhali, což působilo nevěrohodným dojmem a celou kvalitu příběhu sráželo dolů.(20.11.2009)

Mělo to klady, ale i zápory. Kladem je sevřenost a systematičnost ve vyprávění, atmosféra (na prvním místě s polovyřčenou prosbou lady Serrocoldové o konečné řešení, jakkoli ví, že zrovna pro ni bude bolestné), výprava a slušní herci. Záporem tentokrát opět přepálená zápletka a celá konstrukce zločinu, která je prostě pitomá a tak by se nikdy nemohla stát a celé je to působí jako sebeparodie. Ultraromantická tečka nechť je už opravdu raději tečkou. K tomuto typu filmu to asi patři, ale když vzpomenu na silné a přesto nepřeslazené romantické finále v jednom z Poirotů (ruská tanečnice a řidič), tak vím, že to jde i jinak a lépe.(2.8.2017)

Po dlouhé době opět zpracovaná slečna Marplová, která mě vyloženě bavila. Nejlepší díly (ještě ty s Geraldinou) byly stejně ty první - Ohlášená vražda, Vlak z Paddingtonu, Vražda na faře a tak dál... a tahle Smysluplná vražda se jim z pozdějších dílů podobá zatím asi nejvíce. Můžeme hovořit o atmosféře, zábavných postavách i příjemných hercích, což jak víme nemusí být vždy pravidlo.(19.11.2009)

Řemeslně velmi slušně zpracovaná záležitost. Herci hráli jak o život, Julia McKenzie mi sedá do noty čím dál víc, hudba jak z "velkého filmu", ta romantika v závěru ostatně rovněž... Možná je to ovšem všechno zfilmované velkolepěji, než si předloha zaslouží. Tak nějak mám pocit, že se tvůrci pohybují na samé hranici sofistikovaného kýče. Možná by to chtělo poněkud syrovější zpracování, nebo jinou předlohu. Vím, že pak by to nutně musel být úplně jiný film ;o) Celkový dojem: 70%(16.11.2011)

• elizabeth_ba

Nějak mi nové díly slečny Marplové vůbec nesedí a není to jen její novou představitelkou. Ta sice působí mile a sympaticky a člověk se neptá jako u Geraldiny, jestli to myslí upřímně :-)), ale připadá mi jako by tam tak nějak nepatřila a už vůbec mi nepřipadá jako žena schopná vyřešit složité případy. V tomto konkrétním díle mi navíc bylo nesympatické prostředí, ostatní herci a vůbec všechno. Připadalo mi to nad míru pošahané, což teda splňoval i ten předchozí díl "Vraždit je snadné", ale ten aspoň zachránil onen mladý detektiv, jehož si zahrál Benedict Cumberbatch, později se objevivší jako Sherlock. Tohle nemělo co a kdo zachránit, asi čtyři díly staré slečny byly na mě v jednom dni přespříliš...(2.5.2013)