poster

Pýcha a předsudek (festivalový název)

 • USA

  Pride and Prejudice

Komedie / Drama

USA, 1940, 117 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • ladynka
  ***

  Adaptace, která má příliš mnoho odlišností pro mojí hnidopišskou povahu - z Lizzy je blondýna, chemie mezi páry nefunguje, bystré postavy přišly o polovinu důvtipu a děj je přestavěný a zkrácený (Kde je Pemberley? Já vyžaduji Pemberley!) a to, co na konci provedli s lady Catherine, je doslova schválnost! Aspoň že na pana Darcyho se dá koukat a moje oblíbená figurka, pan Collins, je jako vždy roztomilý.(8.6.2008)

 • rikitiki
  ****

  Na Jane Austenovou by se mělo šahat jen velmi opatrně (konec konců, asi si i málokdo troufl, když zemřela neprovdána). Angličané si ale v stařičkém filmu troufli a povedlo se jim to. Přidali scény, které v knize nejsou, a posunuli vyprávění k větší legraci - a funguje to. Vystihli styl Jane Austenové přesně. ____Uhladili hrany (útěk Lydie s důstojníkem by mohl pohoršit asi ještě i v roce 1940, proto ho jen tak narychlo odbyli) a herce oblékli do vyumělkovaných kostýmů, které mají do reality daleko. Nic z toho ale nevadí, protože přidané i původní dialogy jiskří, herci hrají s noblesou (jo, pan Darcy i Elizabeth jsou starší, než uvádí předloha, ale v tomhle celkově posunutém díle mi to nevadí) a jediné, co mi překáželo, byl výrazný posun charakteru lady Catherine de Bourgh, který neměl žádnou logiku. Taky se vynechalo hodně z cestování, ale to není divu, protože v knize jezdí všichni na návštěvy jako zjednaní, takže dodržet všechny cesty, byl by celý film natočený jen v kočárech. ____ Scéna lukostřelby bude od teď patřit k mým oblíbeným scénám od Jane Austenové, přestože v předloze o ní není ani zmínka. /27. 11. 14./(27.11.2014)

 • 01Zuzana10
  **

  ufff. co na toto povedat? zo zaciatku sa mi zdalo, ze sa to len vola Pycha a Predsudok, pretoze dej bol absolutne mimo knihy:D. ak sa dokazeme povzniest nad v podstate na 50% zmeneny dej, na kostymy a hudbu o 30-80 rokov mladsie ako by mali byt original z Austen doby (Regentske Anglicko) atd. atd. tak sa to bude dat pozerat. Mozno pre Greer Garson a Laurenca Olieviera. Obaja boli pekny parik. Obaja velmi charizmaticki. Podla mna je Greer Elisabeth ako ma byt- ziva, celom zabavna - ma trefne poznamky..(teda.. nemala som titulky, tak hadam som ich nepochopila zle:D) No pan Darcy zial nie je taky hanblivy :( (co sa mi na tejto postave vzdy velmi pacilo). Zabavala som sa na prestrihoch zobrazujucich oblaciky :D (hoci boli iba 2, mylsim) to ako prve naznaky umeleckejsieho ponatia?:) a tak.. dalsi vylet do historie filmu. Som rada. Videla som hrat herecke legendy a bavila som sa na vsetkych tych nezrovnalostiach takze... v podstate vznikol novy film na motivy Pychy a predsudku :)(18.6.2008)

 • Jezinka
  ****

  Zkrácená adaptace klasické předlohy Jane Austen. Laurence Olivier je jako pan Darcy výborný a představitelka paní Bennetové opět nezklamala (ale tato postava je vděčná za každých okolností, protože nic není člověku tak blízké jako matka, která ho ztrapňuje). Ke konci velmi nahuštěný děj. Největší výtku v tomto případě zaslouží kamera, protože některé postavy zabírá tak krátce a z dálky, že pořádně nestihnete zachytit jejich rysy. Což je víc naškodu, než drobná úprava děje.(1.12.2008)

 • fleurette
  ****

  Olivier byl úžasný, jen moc nechápu výběr Greer Garson, je to sice skvělá herečka, ale dva roky poté dostala roli Mrs. Miniver, matku tří dětí, a tato role jí rozhodně seděla více. Elizabeth má být asi dvacet, kdežto Garson bylo skoro čtyřicet, což není zrovna detail a divák jí její roli prostě nevěří.(6.6.2013)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace