Slečna Marplová: Kapsa plná žita (TV film)

Marple: A Pocket Full of Rye

Agatha Christie: Slečna Marpleová: Vrecko plné zrna

Krimi / Mysteriózní / Drama

Velká Británie, 2009, 93 min

Je to strašně zvláštní, nechci tuhle sl. Marplovou srovnávat s G. McEwan, to nejde, ale jedna věc mi na tom upoutala. Tahle je taková strašně smutná, zatím vše, co jsem viděl, vyznívalo nesmírně tragicky. Chybí tomu takový ten rozverný, smířený nadhled nad životem. Ale neříkám, že to je špatně. Vlastně se mi to i trochu líbí. Koneckonců "starý" Poirot je taky mnohem víc rozbolavělý životem než ten s Hastingsem, a to ho hraje týž herec. :) Proč ne...(13.2.2013)

Hurá! Konečně se našel jednak scénárista, který nemá potřebu si honit ego vymýšlením nesmyslů a vkládáním debilit do (téměř vždy) dokonalých knížek Agathy a jednak mě potěšila výměna představitelky slečny Marplové. Ani tahle není úplně taková, jakou bych si představovala, ale má ke slečně Marplové (ať už vzhledem, tak i chováním) mnooohem blíž než McEwan. Navíc mě potěšila přítomnost Matthewa MacFadyena a "Forsytovců":)(6.11.2009)

Nevím, jestli je pro mne Julia McKenzie dostatečnou náhradou za Geraldine McEwan. "Nová" Marplová působí víc babičkovsky (podle knihy), ale za to jí míň věříte ten pronikavý intelekt. _ Kapsa plná žita je téměř přesnou adaptací (vynechána jedna nepodstatná postava) a přestože Rupert Graves mi do role Lancelota příliš neseděl, potěšila mě rolička Matthewa "Darcyho" MacFadyena. Jediné, co mi opravdu vadilo a nesedělo byly ty scény se sexem. To se prostě do Agathy nehodí.(6.11.2009)

Překvapila mě knižní věrnost, zvláštní že některé romány se zprzní a jiné nechají doslova jak byly napsané, no ne teda, že bych si stěžovala. Výběr herců bych hodnotila jako dobrý s výjimkou Lanceho a jeho ženy, ti dva mi opravdu nesedli. Co mi taky nesedlo - a to nejsem puritán - byly komické sexuální scény, které v románu od Agathy vypadají asi tak přirozeně, jako opalovací lehátko na ledovci. Naopak super byl Matthew MacFadyen, pro toho mám slabost a trochu větší citová zainteresovanost Marplové ve vztahu k jedné oběti taky prohloubila zážitek. Dovedu si představit, že s Geraldine by to bylo ještě o něčem jiném, ale holt už odešla na zasloužilý odpočinek. Nemám nic moc proti Julii McKenzie, rozhodně posunula tu "laskavější" část slečny Marplové dopředu, ale je taková neslaná nemastná. Nicméně i některé díly s ní se povedly a tenhle mezi ně patří.(24.9.2016)

Stále si myslím, že stará Marplová je lepší, ale zde to tvůrci dohání super zpracováním, hudbou a zápletkou, kde už jsem si myslel, že vraha mám, a přestože jsem nenaletěl na prvotní mylné náznaky, tak stejně jsem ho neměl:). ... Kosy - kosí důl, krásná sekretářka, kolík na nos, jedy, zajímavá hospodyně.(28.1.2013)