Bzučení hmyzu: zápisky mumie (festivalový název)

• Švýcarsko

Peter Liechti

Předloha:

Masahiko Šimada (kniha)

Peter Liechti

Tak trochu opak filmu The Revenant. Ono nenajíst se, neodejít, dokázat se vyhladovět je často možná i těžší než bojovat o přežití. Čert vem motivaci toho týpka, prostě se rozhodl a síla spočívá ve velmi silném sugestivním popisu převážně pozdější fáze "umírání". Jak člověk vnímá ten moment, kdy přijdou bolesti, kdy naopak odezní a tělo přestane mít chuť přijímat potravu, když přijdou ty největší možné bolesti pouze na základě myšlenek na jídlo, kdy začne zcela fyzicky ochabovat? A co kdyby teď přišli lidé? A co Bůh, čeká na druhé straně? A je druhá strana? Otázek je spousta a vlastně stačí jen pár slov denně a dokážeme to alespoň velmi vzdáleně prožít.(29.1.2016)

Hodně silná duševní a skoro i fyzická zkušenost. ... (formou i obsahem vzdáleně podobné tomuhle)(7.7.2009)

Těžko říct. Rozhodně sugestivní a vydržet až do konce představuje ro diváka stejné utrpení jako pro neznámého sebevraha. Filmy jako Bzučení hmyzu na mě bohužel svojí audio vizuální složkou působí jako drogy, nebo uspávací prostředky... Ne že bych chtěl, ale můj mozek prostě vypíná.(6.7.2009)

Záměrná vizuální skromnost začne ve spojení se strohými, přitom literárně oduševnělými a čím dál znepokojivějšími zápisky pořádně působit až zhruba ve druhé půli, kde se do té doby zajímavý experiment konečně stane tou sugestivní a lehce depresivní podívanou, jakou chtěl být v přesně odstupňovaném duchu již od začátku. V rámci schopností bych ale přeci jen dané schéma viděl raději s charismatičtějším hlasovým projevem a zvuky těkavé přírody v rozvedenější audio podobě, určenou zejména na poslech za tmy, se zavřenými očmi a těsně před spánkem. 7/10 (44. MFF KV - 5.7.08)(13.7.2009)

Trochu nepríjemným bolo pre mňa zistenie, že ide o fikciu, nemení to však vo výsledku nič na tom, že ide o absolútne vťahujúci a intímny zážitok.(23.10.2019)

• Balet

6. 7. 2009: Děsivé, hnusné dílo, které se zdráhám označovat jako "film". Příšerně natažené a mdlé. Možná jsem jenom ignorant nechápající umění (o čemž nepochybuji), ale takhle hroznou věc jsem neviděl dlouho (den na to jsem sice viděl ještě něco horšího, ale v tu chvíli bych dal cokoliv abych se mohl vydat za hlavním hrdinou do lesa a přemluvit ho, aby to nějak urychlil. Nepochybuji, že literární předloha je zajímavá, ale takto...(6.7.2009)

Nepříjemný, nudný, zdlouhavý film, který si ale člověk zafixuje a bezpečně vybaví i po osmi letech. Sugestivnější než Into the Wild, který jsem viděl včera.(7.5.2016)