Horor v Manile (TV film)

Thriller in Manila

Dokumentární / Sportovní

Velká Británie, 2008, 90 min

John Dower

Sonda do do zákulisia najväčšieho boxerského zápasu všetkých čias. Fotografa robil Sinatra a komentoval to vtedajšia hollywoodska superstar Burt Lancaster. Filipínsky diktátorský režim si na tom spravil nevídanú reklamu. Veľkohubý Ali dostal prvýkrát na držku od Joea Frasiera. Opakovaný zápas sa kvôli Aliho odporu k vojne vo Vietname a následnom odňatí boxerskej licencie konal o dosť neskôr. predchádzala mu séria nevyberaných urážok na Frasiera, ktorý mu to nezabudol doteraz. Vyššia moc nakoniec vytrestala Aliho Parkinsonom, na ktorom mal veľký podiel práve Joe. A ten aspoň takto, v šere svojho skromného bytu cíti satisfakciu..(26.11.2010)

Joe Frazier vs. Muhammad Ali. Tento dokument je dôkazom zaritého nepriateľstva medzi týmito dvoma špičkovými športovcami. Film postupne odhaľuje udalosti, ktoré viedli ku tomu, že sa navzájom úplne znenávideli. Ich vzájomné boxerské súboje presahovali športový rozmer. V ich prípade to brali osobne. Všetko to vzniklo näjma vďaka primitivizmu Mahummada Aliho. Bol to hlúpy, sebaľúby frajer, s ktorým silne manipulovala radikálna, náboženká skupina Národ Islámu. Pod ich vplyvom sa z neho stal zaslepený rasista, čo nemal žiaden rešpekt ku svojim súperom, ani úctu ku svojej rodnej vlasti. Dvihal sa mi žalúdok z tých urážok, čo sypal na adresu Joe Fraziera. A nechápavo som krútil hlavou nad jeho pomýlenými politickými názormi. Joe bol športovec, ktorý tvrdo na sebe pracoval. Nikdy to v živote nemal ľahké. Ali bol len nevzdelaný narcista s hubou plnou debilných kecov. To však nemení nič na tom, že obaja sú veľkými legendami profesionálneho boxu. ****(10.11.2011)

V den, kdy celý svět obletěla smutná zpráva o úmrtí legendárního boxera, jednoho z nejvýznamnějších bijců všech dob, Joe Fraziera, jsem si pustil v rámci piety tento dokument, jakožto vzpomínku a uctění památky muže, bez nějž by pojem nenávist v ringu či řežba neměl ani zdaleka takovou hloubku. Dokument o takto lákavém, úžasném a dechberoucím tématu snad ani nejde špatně zpracovat, obzvlášť, když hlavní aktéři (kromě nemocného Aliho) jednoho z nejslavnějších zápasů historie stále žijí a mohou podávat svědectví o oné události. Události, která povýšila úroveň boxu až na hranici nemožného, do výšin, z nichž mohl následovat strmý pád v podobě umírajícího sportovce na jedné či druhé straně ringu. Muhammad Ali i Joe Frazier si tehdy skutečně sáhli až na opravdové dno a smrt dost možná obcházela oba tábory. Při pohledu na dnešní těžkou váhu si uvědomíte, ve které době se odehrávaly ty největší nářezy, a že výroky typu "Klitchkos are death for boxing" nejsou úplně neopodstatněné. Nezáleží na tom, jestli se vám box hnusí nebo zda jej zbožňujete, protože Thrilla in Manila znamená mnohem víc, než jen snaha zabít svého soka pod záštitou sportu...(8.11.2011)

Když umřel Frazier, tak jsem si to našel v archivu čt. Po sportovní stránce je to výborné, ale opravdu snad ještě lepší po té životní. Před zápasem rozhádaní boxeři jsou skvělá reklama, ale jak to ovlivní jejich vzájemné vztahy do budoucna, tu je parádně podáno. Hlavně ke konci to vyzvánění na mobilu Fraziera hovoří za vše. Parádní!(8.11.2011)

Tento americký dokument je opravdu pravý, strhující dokument o dvou nesmiřitelných protivnících, kteří se v roce 1975 utkali v Manile zřejmě v nejpamátnějším a nejbrutálnějším zápase boxerské historie. Patnáct kol měli boxovat pro potěchu diváků, avšak třinácté a čtrnácté kolo bylo tak brutální, že k poslednímu kolu chtěl Ali odmítnout jít boxovat a nechal si rozvázat rukavice, zatímco Joe Frazier sice chtěl jít zpět do ringu, jeho trenér však zápas ukončil, neboť Joe neviděl ani na jediné oko. Jsou tu dva nádherné paradoxy. První viz zápas - ačkoli Joe byl schopen Aliho porazit, nedostal k tomu příležitost. Druhý paradox - zatímco tehdy se Ali naparoval svými jedovatými řečmi a urážel Fraziera jak se dalo, dnes trpí Parkinsonovou nemocí, není schopen mluvit ani reagovat, a Frazier si spokojeně ve "zdraví" užívá svého důchodcovského věku. Prostě parádní dokument, který se neskutečně povedl. A ty autentické záběry z bitvy? - No síla. Hudba: Ben Bartlett(31.10.2011)