Komentáře uživatelů k filmu (446)

 • Tosim
  ****

  Petr Zelenka prostě přistupuje k filmařině i k náhledu na české dějiny jinak, než drtivá většina jeho kolegů. A má k ruce schopný štáb (o hercích nemluvě) a dokáže zviditelnit lidi všeobecně méně známé (zde historik Jan Tesař). Hravé a provokativní, důkaz, že mozek a zábava můžou jít ruku v ruce. Klidně bych si dokázal představit tento snímek jako "dvojdílný", regulérní příběh o Daladierově papouškovi, který by nebyl utnut a pak film o filmu poněkud delší. Ale jasný, snímek funguje hlavně jako metafora, jak si tady u nás dokážeme věci často posrat.(9.11.2015)

 • Malarkey
  ****

  Mrzí mě, že mi tento film tenkrát unikl v kině. V Mladé Boleslavi totiž nevysílal snad ani celý týden a už ho zaměnili za nějakou buď kreslenou ždímačku peněz a nebo americkej superhrdinskej film, kterých je nekonečnej mrak…ale pořádnej českej film, abych v kině pohledal. No a Ztraceni v Mnichově přesně takovým filmem jsou. Zelenka vyzrál nad divákem a vysloveně si s ním hraje od začátku do konce. To, co hodinu sledujete jako film, se v další hodině promění jako film o filmu. Do toho sledujete souvislosti a celé Vám to začne sepínat až ke konci filmu. K tomu všemu je to opravdu hodně vtipné a zábavné. Stejně tak herci jsou parádní – Myšička, Bambušek nebo Plodková. No a podstatná myšlenka Mnichova a odvážná teze, že Mnichovská dohoda nám vlastně pomohla, stačí k tomu, aby i historií podložený divák, byl nadšený. Na pět hvězd to za onu absolutní neobvyklost není. I tak je to ale jeden z nejzajímavějších českých filmů, co jsem viděl.(4.4.2016)

 • T2
  *

  Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $115,922▐ už ukážka mi prišla dosť mimo ako nakoniec aj táto neskonalá filmová podivnosť /20%/(10.4.2016)

 • Marigold
  **

  Film o tom, proč něco nejde, který tematizuje, že nám to vlastně nejlíp jde, když děláme, že nám to nejde a je při tom tak dokonale alibistický a vyumělkovaný, že připomíná toho papouška, který prostě jenom opakuje to, co mu druzí řeknou. Potenciálně zajímavý koncept zazděný nedůsledností. Zatímco Rok ďábla byl docela zajímavý "mocument", druhá polovina Ztraceni v Mnichově působí jako hodně kulhavá obhajoba toho, proč ta první nedává smysl. A vzhledem k tomu, že Zelenka si tu klidně střídá dokumentárně působící záběry s čistě filmovým záběrováním a kontinuálně plonkovým muzakem, je výsledek obhajoby stejně řídký jako hraná část. Meta-chcípáctví devadesátých let. Mentální ghetto věčné revize národního stereotypu, který s láskou potvrzuje sám sebe a právě proto přežívá, i když ho někdo zdánlivě paroduje. Long overdue and still boring as fuck. Obraťme list.(24.4.2017)

 • Radek99
  ****

  Historie je iluze, film coby médium je iluze...dokonce i život sám je iluze. Petr Zelenka je naprostý originál a tak dál umanutě rozvíjí svou ryze postmoderní řadu mystifikačních snímků, tentokráte nejoriginálnějším filmem o filmu, který jsem kdy viděl. Příběh zprvu vypadající jako průměrná crazy komedie, která se posléze změní v historizující polemiku na základě knihy Jana Tesaře Mnichovský komplex (mimochodem to je snad jediná proprieta, která v tomhle filmu je skutečná a není mystifikací), aby nám Zelenka posléze demonstroval iluzivnost klamu filmového média a přeneseně mediálního světa, z čehož se nakonec povedenými analogiemi umné konstrukce scénáře a historických událostí vyloupne cosi zásadního o české národní povaze a možnost hlubší sebereflexe. Jedno je ale jasné - cesta do Evropy vede skrze autorské filmy.(28.10.2015)

 • DaViD´82
  ****

  Hravé, trefné i potřebné vyhánění historických kostlivců ze skříní prostřednictvím (ne)koprodukční mystifikační České noci.(7.11.2015)

 • Fr
  **

  „TENTO HISTORICKÝ KONFLIKT SE NEGATIVNĚ PROJEVIL I NA OBLIBĚ FRANCOUZSKÝCH UZENIN…“ /// Mystifikátor Zelenka a jeho „novej“ pohled na nejtěžší období českýho národa. Když si myslím, že celej film bude vo ptákovi v Myšičkově ruce, přichází zklamání v podobě „filmu o filmu“, s tím (jakýmsi) přesahem. Jakože komedie. Já se kurva potom fakt už nesmál. Mnichovská Blairská čarodějnice, která mýtu o parádním filmu se podobá. Naštěstí nejsu blbej, takže už vím, jak je to doopravdy – s vobjema! Nechcu bejt hnidopich, ale – zlatej Wilsonov (ty vole, to je strašlivý srovnání, ale nemůžu si pomoct!). Nebo spíš – některý záhady by prostě měly zůstat utajený! (myslím hlavně tu vo parádním filmu…) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Ještě jsem nevyzkoušel metodu přibližování. 2.) Mý druhý jméno je „konspirační teoretik“. /// PŘÍBĚH ** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ne(3.4.2016)

 • tron
  ***

  „Jsou to prosté ko*oti.“ Viete čo, nehnevajte sa, ale dám len 60%. Myslel som, že dám 80, ale nebolo by to z mojej strany úprimné. Dosť WTF pôsobí fakt, že ide ako keby o dva filmy v jednom (pred pozretím filmu som to nevedel), pričom ten prvý je skôr priemerný a neobsahuje nič vyložene skvelé a ten druhý je síce podstatne lepší, zábavnejší, výstižnejší, vtipnejší a smutnejší, ale obsahuje pár hluchých miest a proste s prvou polkou moc dobre nedrží pokope. Šikovne napísaná mystifikácia a sympatický štáb, ale radšej by som si pozrel kompletný celovečerák o nakrúcaní filmu a nie takýto zvláštny, možno až príliš svojský hybrid. Takže hoci sú celkové dojmy zo snímky pozitívne, malo to na môj vkus priveľa rušivých elementov. Oceňujem ale prepracovanosť detailov, čo vzhľadom na originálny scenár muselo byť náročné (napríklad s pani manželkou sme si scénu, v ktorej Žako v aute zaútočí na hrdinovu manželku, pozreli ešte raz po prevalení „zvratu“ a až vtedy sme si všimli, že nejde o reálneho papagája).(5.5.2017)

 • Jara.Cimrman.jr
  ***

  "Oni si na výročí Mnichova přitáhnou vypelichanýho frajera, kterej říká, že Hitler je kámoš." Film o Daladierově ukecaném papouškovi mě hodně bavil a proto jsem mírně rozladěn, že po něm následoval přibližně dvakrát tak dlouhý fiktivní film o filmu. Ten si sice skvěle pohrával s myšlenkou falešných produkcí, grantů, zahraničních filmových hvězd a alternativního pohledu na historii, ale to jsem prostě nechtěl vidět. Takže poděkujme Francouzům za to, jak nám šli v Mnichově na ruku a nechme to být.(5.6.2016)

 • xxmartinxx
  ****

  Velmi milé překvapení, že tak ambiciózní film se nerozpadl pod rukama. Místy je to trochu polopatické,třeba když se zastaví děj, aby postavy vysvětlily, jak že to bylo s Mnichovem, ale k celkové rétorice Zelenky mi to pasuje. Touha nabídnout plnohodnotnou revizi dějinné události, která je až moc braná jako hotová záležitost s jasným výkladem, řečená skrz funkční příběh... Vlastně nemůžu uvěřit, že to vyšlo jen s dílčími výhradami k pár zkratkám a místům, kdy je okatost až moc okatá.(13.10.2015)

 • Bebacek
  ****

  Poslední francouzský film, který jsi viděl, byla Americká noc. Aka návod jak správně užívat antidepresiva a podávat granty u Evropské unie. Skvělá zábava, díky za ni. Česko, takhle se točí komedie!(29.10.2015)

 • gudaulin
  **

  S osobitými filmy Petra Zelenky to mám na střídačku. Některé mě nadchly, jiné vyvolaly jen průměrný dojem, obecně ale nemám problém Zelenkovi přiznat status filmaře, který patří k tomu nejzajímavějšímu, s čím naše neduživá filmová scéna momentálně disponuje. Ještě nikdy jsem si jeho jméno nemusel spojovat s nějakým výrazným zklamáním. O zklamání vlastně nemůžu mluvit ani teď. Filmu jsem na základě paradoxně nadšených ohlasů nevěřil a jen jsem si potvrdil, že mě instinkt nezklamal. Zelenka mi naservíroval dva filmy v jednom, míjím se přitom s oběma a konstatuji, že dohromady spolu neladí už vůbec. Autor sice vychází z myšlenek historika Jana Tesaře, jeho názory si ale vykládá po svém.. Zelenkova mystifikace mě tentokrát nebavila, cítil jsem z ní podobnou sebestřednost, jakou v posledních dvou dekádách vnímám u dadaistických vystoupení divadla Sklep. Také oni si vystačí s tím, že baví sami sebe a svůj fanklub. Celkový dojem: 35 %.(18.7.2017)

 • sportovec
  ***

  V mnoha ohledech musím souhlasit s Radkem 99. Úroveň zpracování MNICHOVA je v českých poměrech jistě nadprůměrná a základní nápad o spojitých nádobách natáčení filmu ve filmu je nesporně dobře zvládnutý. Co drhne, až pláče, je však historický exkurz provázený nemístnými urážkami našeho národa. Shrneme-li meritum historizujících postřehů, o něž se Petr Zelenka snaží obohatit naše dosavadní vědomosti o Mnichovu, neubráníme se žasnoucímu údivu. Mnichovský komplex je záležitostí nikoliv r. 1938, ale věcí poválečnou. Když na podzim 1939 Beneš, vůdce druhého odboje, obnovil boj s nacisty, těšil se celonárodní úctě a obdivu (podle sociologických průzkumů z let třetí republiky jeho popularita oscilovala mezi 80-85% preferencí). Myšlenka, že Francouzi byli dotčeni tím, že na Paříž útočily československé tanky, protože zločinní Češi pokračovali v jejich výrobě i po září 1938 (kupodivu i po březnu 1939), je zralá do duchovního kovošrotu. Stejně tak jako idea, že v květnu 1938 si Beneš u čerstvého premiéra objednal scénář mnichovské popravy československé demokracie nebo že poslední měsíce prvorepublikové demokracie byly nedemokratické (parlament nahrazovala jiná fóra, což bylo dáno stupňující se dramatičností situace na v létě a na podzim 1938). Tento kvazipostup, který ze všeho nejvíce připomíná objev horečky omladnic u mužů v Klapkově románu TŘI MUŽI VE ČLUNU, zbytečně znehodnocuje projekt, který by jinak patřil k nepočetným ozdobám polistopadové historie českého hraného filmu.(3.11.2015)

 • Sarkastic
  *****

  „No né, tak pro mě je lepší papoušek než devadesátiletej herec s rakovinou prostaty.“ Film má 2 roviny. V té jedné jde o Mnichov samotný. Drze si myslím, že mám o něm načteno dost na to, abych mohl demytizační pohled Tesařův (a tedy i tvůrců) označit za min. problematický. Nutno však dodat, že film je podle mě třeba brát hlavně s nadhledem (jediný problém, který tak s dílem mám, není v tom, co říká, ale jak to pak uchopí diváctvo). Co se týče druhé roviny, tedy zpracování, zuřivě tleskám, snímek totiž excelentně: mystifikuje, provokuje a dráždí, naráží na kinematografii a celý filmový průmysl, prolíná téma v obou liniích, odkrývá proces natáčení, nutí publikum k ostražitosti (jazyky, pevnost atd.), působí absurdně, ale nikoliv nesmyslně, rozesmává a mrazí zároveň, a v neposlední řadě si pohrává s předsudky i diváckým očekáváním. Bavil jsem se moc, a tak i přes tu výše zmíněnou „kaňku“ hodnotím slabším plným počtem. „Vy neznáte Čechy? Jsou přesvědčení, že jim všichni škodí. Víte, co o nich řekl Heydrich?“ - „Mí Pražané mi rozumějí?“(13.7.2016)

 • Botič
  ****

  Když je natáčení filmu něco jako válka!(22.10.2015)

 • NinadeL
  ***

  O level lepší Polski film, tentokrát ve variantě s frančinou, Mnichovem a moc krásnou Pragensií. Osobně sice nepovažuju za nutné, aby podobné filmy vznikaly, jejich zhodnocení bych ponechala příští generaci, ale chápu, že pokud se zamilujete do Americké noci, musíte jednat. #kinobus(21.6.2016)

 • troufalka
  *****

  Ať čekáte cokoliv, dostane se vám nečekané. Parádní mystifikace, u které vůbec neřeším historickou pravdu. Neváhejte a jděte do kina! Vzkaz pro Fifer: minimálně jednoho člověka, který na tom byl v kině osobně znáš.(4.11.2015)

 • castor
  ****

  Díky za to, že takové tvůrce u nás pořád máme. Autory, kteří dokáží konkurovat evropské kinematografii a vůbec se nemusí krčit někde v koutě. Petr Zelenka podle vlastního scénáře popichuje filmové řemeslo, chvíli sledujeme něco, pak následuje hraný film o „úvodním cosi“, rýpe do novinářů, řeší papouška, Mnichovskou dohodu i další kostlivce. A je u toho zatraceně zajímavý a přitažlivý. Nastolil hru, na kterou divák neodkojený Kameňáky milerád přistoupí, jeho přelívání skutečnosti a filmové reality fikčního světa je moc fajn, herci jsou příjemně civilní, lidé za kamerou si své odmakali na jedničku. Párkrát škobrtneme v tempu, ale to nechejme stranou. Nápadité, úderné, inteligentní.(18.3.2016)

 • Hild
  *****

  GENIÁLNOST. Film, který se skládá z mnoha vrstev a o jehož významu, nejrůznějších podtextech a v neposlední řadě přesahu by se dalo diskutovat dlouhé hodiny. Nemá cenu tady nic víc psát, čím méně o filmu víte, tím více si ho v kině užijete a já si užívala vážně každou minutu. Petr Zelenka natočil nejlepší český film za dlouhé roky.(31.10.2015)

 • Spiker01
  **

  Totální mindfuck(8.6.2016)

 • MMR
  ***

  Takhle zahodit potenciál dobře se vyvíjejícímu filmu, to umí snad jen češi. Ten přechod mě zděsil, to opravdu nebyla šťastná volba. Filmu bych dal 4, filmu o filmu slabší 2, z toho plynou 3 hvězdy, které ale dávám jen z milosti.(14.5.2016)

 • D.Moore
  *****

  Nesmírně originální film. Vtipný, hravý, propracovaný, k zamyšlení, perfektně natočený... A navíc potěší všechny zaryté obdivovatele Edvarda Beneše, k nimž patřím i já. Čím méně o ději Ztracených v Mnichově předem víte, tím lépe. První zvrat je totiž opravdu TAK nečekaný, že bych byl strašně nerad, kdyby mě o něj předem něco připravilo. Petr Zelenka si s divákem překrásně hraje, ale přitom mu nejde o to, aby ho škodolibě napálil. Kdepak, on diváka naopak odmění příjemným pocitem "Říkal jsem si, že tam něco není tak úplně... Ale tohle by mě opravdu nenapadlo, bravo!" Zkrátka v České republice zase po nějaké době vznikl snímek, kterému nechci a ani nemůžu vytknout vůbec nic.(3.11.2015)

 • Davies182
  *****

  Geniální, výjimečné, prudce inteligentní. Ten film mě skoro zabil. V životě jsem se u ničeho hraného v celovečerní podobě nesmál tak zalykavě, jako u zatím posledního Zelenky. Po ve všech směrech do puntíku ošéfovaných Karamazových je tu po letech další český klenot, který mám chuť z fleku hned šoupnout do mé TOP 10. Přesně takovéhle tvůrčí nápady nám může Hollywood jen závidět, tak jen houšť, Petře!(3.5.2016)

 • Tom_Lachtan
  *****

  Asi nejkomplexnější a filmařsky nejzábavnější počin, co jsem za několik let viděl a to nejen na domácí scéně, u kterého kdyby se mi někdo pokusil vysvětlit námět a nástřel scénáře, tak ho nazvu nekompetentním mončičákem, co pravděpodobně čichá toulen. Ono je vůbec neskutečně těžké o tomhle filmu něco napsat, abych vykecal ty nejdůležitější a nejzábavnější věci, co tu jsou, takže místo toho jen telegraficky - nikdy jsem neměl takovou radost z toho, že mi některé scény přišly divné a že ta ruka prostě byla nějaká divná. Mimochodem, ladnost a hravost, se kterou Zelenka skáče přes různé žánry, včetně jasné komedie po hutné psychodrama a to klidně v rámci jedné scény (!) je neskutečná. Prostě skvěle.(16.4.2016)

 • paascha
  ***

  Uf, jak začít? Nejslabší Zelenkův film, to jednoznačně. Zmatené skákání sem tam, vydávané za invenci, budiž. Nechám to být a zkusím si to dát znovu, v klidu a pohodě, třeba mě to začne bavit...(29.3.2016)

 • playboxguest
  **

  Zábava do chvíle, než se z filmu stane film o filmu.(31.3.2016)

 • LiVentura

  Nepochopeno, proto nehodnotím.!(19.3.2018)

 • Pepinec
  ****

  Když se na základce probíral Mnichov, byl jsem myšlenkami na úplně druhém konci zeměkoule, takže děkuju Zelenkovi, že mně na rozdíl od nudný Gabrhelový zábavně vysvětlil, jak všechno bylo doopravdy i jak to bývalo mělo být, abych při dějáku dával pozor aspoň na trojku. A jestli to třeba náhodou bylo ještě úplně jinak? K tomu můžu říct jen tolik, že nejsem vrtačka, abych furt do něčeho vrtal.(22.11.2015)

 • Madsbender
  *****

  [2. Fokus Fest 2015] I keď je to nepopierateľne vtipné a v mnohých momentoch zábavné, Ztraceni v Mnichově nie sú komédiou. Kto to tak berie, nič nepochopil a mal by sa nad sebou vážne zamyslieť. Petr Zelenka so svojou poetikou, kombinujúc a inovatívne rozvíjajúc ako postupy - v českom prostredí absolútne nevídané a vysoko originálne - zo svojej mockumentárnej trilógie, tak tie z Karamazovcov, zašiel až k hraničným medziam. Ďalším krokom by už mohlo byť len zviditeľnenie jeho samotného v médiu, lenže to by mohlo viesť k splošteniu významovej komplexnosti. Priestor na eseje o konštrukcii a dekonštrukcii historického i filmového mýtu, vymedzovaní sa voči provinčnosti a iluzórnemu „čecháčkovství“, odpore voči skrývaniu sa za historické krivdy a ďalších stránkach, na ktoré Zelenka vrhá svetlo ponechám povolanejším. Radšej si prečítam Jana Tesaře, úplné znenie Mníchovskej dohody a znovu si pustím Wajdovo majstrovské Wszystko na sprzedaz. Pre mňa osobne asi najzásadnejší český film nového milénia, ktorý nie je didaktický, na nič sa nehrá a privádza k vážnemu zamysleniu nad súčasným spoločenským ovzduším v celom regióne. Odpusťte mi dojmológiu a neobjektívnosť. 100% O niečo viac tu.(29.10.2015)

 • Foox
  ****

  Hravě provokativní Petr zelenka se pro mě stává jedním z nejzajímavějších českých filmařů, bez ohledu na jeho dokumentární hru. Na první pohled odlehčená komedie, která spojuje prvotní bláznivý příběhový "nápad" s uvědomělou parodií/pohledem na problémy současných filmařů, čímž se dokáže osobitě vyjádřit, jak k jedné z nejdůležitějších událostí v našich dějinách, tak i národnostním stereotypům a mnoha dalšímu.(8.4.2016)

 • Deimos
  *****

  KINO Scala-předpremiéra/// Obsazení 8/10 Děj 9/10 Hudba 9/10 Scénář 10/10/// PLUS: pozitivní dojem z filmu, zážitek o to větší že bylo promítání za účasti tvůrců, profesně od A do Z skvěle zvládnuté a bravurně natočené MÍNUS: po projekci jsem se chtěl zeptat na tolik otázek, že by to vydalo na rozhovor./// Shrnutí: Velice příjemné překvapení, skvělý zážitek a zkušenost, že vám film může něco dát a ne jen brát./// Celkem 90%///(21.10.2015)

 • Aky
  ***

  Zpočátku zřejmě zajímavý nápad se utopil v chaosu.(3.4.2016)

 • Janchor
  ****

  O nás s námi.(27.10.2015)

 • lamps
  ****

  Opravdu neuvěřitelné, jak dokáže Zelenka přizpůsobit různorodé narativní vzorce ve prospěch jednotného myšlenkového vyznění a neodolatelně satirické charakteristiky neměnné české nátury. Technika "filmu ve filmu" mu umožňuje nejprve poeticky načrtnout zamýšlené dějové motivy, které pak vtipně, v upřímném polodokumentaristickém duchu rozvádí ve fiktivním procesu natáčení. Úžasná je právě lehkost, s jakou vytvořený fikční svět duplikuje ten reálný, se všemi politickými, etickými, finančními nebo záměrně absurdními problémy v koloběhu natáčení filmu, tentokráte v souhře s inteligentní historickou satirou a více či méně nápadnými úsměvy nad povahou češství. Herci fajn, kamera super, režie skvělá... Americká noc pro české filmaře. 85%(17.5.2016)

 • vteco
  ****

  Jeden z nejoriginálnějších a nejnápaditějších filmů domácí kinematografie za posledních několik let. Celý film se nese v duchu klasických filmů o filmu s dávkou dokumentární a klasické filmové části. Samotný casting je perfektní a díky němu se to důvtipem, autentičností, nadsázkou či povedenými narážkami jen hemží. Je nutné taktéž pochválit skvělou režii a soundtrack. Jednoduše film, který netahá za ručičku, ale musí se opravdu sledovat. [85%] | Kino - Prom.(25.10.2015)

 • MikeCool
  ***

  Po delší době tu máme černou pseudo-dokumentaristickou komedii z českých končin. Je to film velice náročný na psychiku diváka a po čase může diváka unavit svým stereotypem. Nicméně, když pochopíte ten pravý kontext černého humoru, satiry, který nám Zelenka naservíroval a hlavně, když budete na tento snímek koukat s trochou nadsázky, určitě se vám Ztraceni v Mnichově zalíbí. Jde jen o to, najít si k němu cestu. ;-) ___ (Cinestar, Hradec Králové)(17.12.2015)

 • Vodnářka
  ***

  O tom, jak se my Češi už po generace vypořádáváme s naším mnichovským komplexem, již vznikly mnohé filmy, knihy i divadelní hry. Petr Zelenka pojímá tuto podvědomou českou bolest z nového, originálního pohledu, který má silně našlápnuto překonat i mou oblíbenou Operaci: Levý hák od divadla Vosto5. Tato naděje zůstává neproměněná, bohužel. Zpracování je neskutečně rozvleklé, plné zbytečných řečí, utahaných scén a nepotřebných charakterů. Výsledkem je potom jen těžká nuda, která postupně ubíjí všechny kreativní myšlenky a zvraty, kterými by se film při lepším zpracování mohl vyjímat.(19.3.2019)

 • boshke
  *****

  Po shlénutí mne mrzí, že jsem tehdá před rokem do kina nešel. Plakáty však nijak zvlášť nelákaly a celospolečensky ten film, myslím, bohužel, silně prošuměl. Což je škoda. Sympatičtí herci i skvělý mystifikační nápad z dvěma polovinami filmu. "Máme nejlepší uzeniny na světě a Češi to ignorují. Máme skvělou paštiku a Češi ji ani neochutnají" - "Oni jsou prostě... kokoti." 90%(21.9.2016)

 • InJo
  ****

  Český lev za scénář tentokrát nemohl skončit v lepších rukách. Úchvatně vymyšlená hra s divákem, která nabízí nejednu působivou myšlenku. Pro mě zatím asi nejlepší film Petra Zelenky. A opravdu hodně mě těší, že v jednom roce vznikly hned dva tak skvělé české filmy, jako jsou Kobry a užovky a toto komplexní a originální dílo. 80 - 90 %(11.7.2016)

 • Bachy
  ***

  Z edice 'Proteklo hlavou po jednom spánku'. Ne, že by tam těch vrstev nebylo dostatek, ale tak nějak jsem nikdy nedostal chuť se v nich pořádně prohrabat.(20.9.2016)

 • Vančura
  *****

  Premiéra nejnovějšího filmového počinu Petra Zelenky, který filmy točí spíše sporadicky a raději se věnuje divadelní režii, je nejen na české poměry výjimečnou událostí. Nejen pro znalce jeho skvělých předchozích filmů zde přichází s novým snímkem, který nese typické znaky jeho režijního rukopisu a současně vykazuje známky svěží filmařské invence a vynalézavých postupů. Dominantním tématem filmu je revize tradičního českého pohledu na Mnichovskou dohodu (jak je zachycen například ve Vávrově dvoudílném filmu Dny zrady), kolem níž se vše točí - Zelenkův scénář vychází z textu českého historika Jana Tesaře Mnichovský komplex z r. 1989 o stereotypech a hluboce zakořeněných mýtech v české národní sebereflexi. Jan Tesař, kterému je celý film v úvodních titulcích věnován, mimochodem stále žije, je to už starý pán (ročník 1933), který se straní lidí, trvale žije v zahraničí, a Zelenka s ním byl při vzniku filmu v kontaktu a tuto jeho knihu dával prý všem členům štábu povinně číst :) (a dle jeho osobního vyjádření by byl rád, kdyby k jejímu přečtení diváky přesvědčil i jeho film). Film jsem viděl poprvé na novinářské projekci a podruhé na předpremiéře s účastí režiséra, kterému jsem položil o jeho filmu několik otázek - působil na mě dojmem, že je to velmi inteligentní a schopný chlapík, který dobře ví, co dělá a co chce tímto filmem říct, a který se v českých podmínkách svými filmy rozhodně vymyká. Osobně se mi například líbí, že každý jeho film je uvozen nenápadnou formulkou, že se jedná o film "Petra Zelenky a jeho přátel", čímž má být dle režiséra podtržen kolektivní charakter vzniku každého filmu (jenž by tedy neměl být chápán jen jako dílo jednoho člověka - režiséra). Film přitom střílí i do vlastních řad, kdy nejen ukazuje různé filmařské postupy ze zákulisí natáčení, ale dokonce i podvádění s evropskými filmovými dotacemi prostřednictvím falešné zahraniční koprodukce (ještě před 10 lety to prý jeden český filmař takto skutečně dělal, dnes už to kvůli finančním auditům filmů není možné). V tomto ohledu není tomuto filmu svaté nic - na paškál si bere kdeco, a přitom neztrácí na zábavnosti a překvapujících momentech - vidět film alespoň dvakrát je ideální k tomu, aby si tam člověk vychutnal všechno, co mu napoprvé uniklo. Za mě velký divácký zážítek z neobyčejně promyšleného a tematicky aktuálního filmu - za sebe doporučuji všemi deseti. Zajímavosti: 1. Během natáčení nebyl zraněn žádný papoušek. 2. Naopak shořelá motorka ve filmu byla autentická (nejednalo se tedy o maketu). 3. Natáčení filmu ve filmu bylo pro herce někdy matoucí. Když například zaznělo hlášení „stop“, nebylo jasné, jestli je to skutečné stop nebo jenom to hrané. Skutečný štáb s režisérem Zelenkou musel proto všechno hlásit anglicky, aby se to rozlišilo.(13.10.2015)

 • Slarque
  *****

  Petr Zelenka je opravdu zručný mystifikátor. Takže nakonec poslal do kin film o filmu Ztraceni v Mnichově. A nejspíš až při příštím shlédnutí zjistím, zda to do sebe všechno opravdu dokonale zapadá. Každopádně v záplavě všech těch od prvních minut předvídatelných filmů se snímek obzvlášť vyjímá. Na druhou stranu jsem si pak hledal, zda opravdu existuje kniha Mnichovský komplex od Jana Tesaře, nebo si ji Zelenka také vymyslel. Ale to už jsou rizika mystifikací (90%).(23.10.2015)

 • dO_od
  *****

  // "Hitler je super." 9/10(20.10.2015)

 • Big Bear
  ****

  Velmi příjemná záležitost, která zlehka balancuje na hraně absurdní komedie a absudrního drama. Tenhle film si ani tak nedělá srandu z Fratíků ač by se to tak mohlo na první pohled jevit, ale spíše z nás Čechů. Film mi hodně připomínal Polski film a Ztracen v La Mancha :-). Ztraceni v Mnichově jsou dílem těžko uchopitelným, těžko popsatelným, ale velmi promyšleným. Chtěl bych napsat, že tento typ inteligentní ryze české komedie ve vodách českých kin chyběl, jenže ony tam chybí komedie celkově. Sice se filmy takto označené celkem hojně točí, ale s komediemi to nemá nic společného. Stejně jako film fiktivně přestavuje ,,film o filmu'¨stejným způsobem pitvá a překrucuje text Mnichovské dohody. Mimochodem, ruku na srdce, kdo ji četl? Film skvěle napadl to čecháčkovské vymlouvání na znemožnění zvenčí --- se bránit okupaci, díky čemuž jsme nafurt zlomeni, podupáni se ztracenou ctí, hrdostí a schopností se bránit téměř vůči všemu v pozdějších dějinách naší země. Bránit se tehdá a od dobře vybaveného Germána to zle schytat, na co bychom se v budoucnu vymlouvali pak? He. (Jinak já osobně si také myslím, že jsme jako Poláci měli ukázat zuby i tak) Za mne je to za 4 české tanky LT vzor 38 ! * * * *(23.10.2015)

 • heyda
  **

  První třetina byla boží, úplně jsem si představoval, kam až ten příběh může zajít. Co třeba vyhlášení války? :-D No jenže tvůrci zvolili variantu, že film po 30 minutách useknou a pak nám naservírují na 75 minut nezáživný polodokumentární film o filmu Ztraceni v Mnichově. Vůbec jsem nechápal, co je k tomu vedlo, když mohli natočit tak super absurdní komedií. Takže bohužel zklamání, ale vinu nesu i já v tom, že jsem si tuhle podstatnou informaci nezjistil dopředu. 40%(12.4.2016)

 • jojinecko
  ****

  Petr Zelenka vo forme Charlieho Kaufmana zo svojho najlepšieho obdobia. Originálne je to na 110%, je to inteligentné a viacvrstvové, ale či aj tento film bude kultovkou pochybujem...(13.7.2016)

 • Flego
  ***

  Síce originálne postavené, skryto vtipné, príjemne nadsadené, historicky korektné, ale... Prečo sú potom vymenované kvality málo ? Neviem, ale mnohokrát ma film iritoval.(14.3.2016)

 • borsalino
  **

  Zelenkův počin jsem dost dobře nepochopil, úvodní papouškovská část brzy skončila a následuje něco, co mě vůbec nezajímalo. Manželka si začala číst a já podřimovat. Jsem rád, že to skončilo a mohl jsem to smazat. Takže asi tak.(20.8.2016)

 • Chrustyn
  ***

  Další z těžko přístupných filmů Petra Zelenky, kombinující hraný a dokumentární film, jehož skloubení asi nebude pro každého.(24.5.2016)

 • mcb
  ****

  Komedie, která se nepovedla, film, který předčil veškerá očekávání. Petr Zelenka se opravdu jeví jako jediný skutečně výrazný český auteur, v jehož filmografii lze vysledovat jistou tematickou i stylistickou kontinuitu. I zde naprosto originálním a na české poměry inovativním způsobem rozvíjí postupy svých předešlých filmů a mockumentů a zasazuje je zde do naprosto nevídaného rámce mindráků české minulosti, pomocí nichž, podobně jako v Hoří, má panenko, reflektuje povahu českého národa. Zároveň neztrácí nic na svém vtipu, a to hlavně v druhé části, která je velmi svéráznou a lokalizovanou verzí Americké noci nebo britského seriálu Komparz - čili neskonale vtipnou a trefnou reflexí poměrů a vztahů na place.(15.1.2017)

 • Katullka
  odpad!

  Mrdka roku 2015. Gratulujeme!(25.3.2016)

 • Dzeyna
  ***

  To je tak hrozně divně natočený. Tohle má být ve filmu o filmu a ne v normálním filmu. Fakt divný, jsem z toho akorát zmatená. Na jednu stranu je to super a vtipné, ale na druhou až moc zvláštní.(18.3.2016)

 • dopitak
  ****

  Chytrý scénář, jenž můžete nazvat čímkoliv, jenom ne nudou, a velkou hru s žánry, startující zhruba o poločase. Nechápu uvedení Jany Plodkové na druhém pořadí mezi herci, ve filmu hraje jen malou roli. Za břicho jsem se nepopadal, na druhou stranu vnoření francouzského elementu se líbilo, stejně tak hudba. Za historické pozadí a krásně vysvětlené pojetí Mnichovské deklarace a taktiky E. Beneše palec nahoru.(13.3.2016)

 • Šandík
  *****

  Další skvělý Zelenka, ke kterému asi nelze mnoho co dodávat, ale který budu určitě dlouho prožívat a domýšlet... Celkový dojem: 90% ... Snad jen drobnou poznámku k tomu, co zde napsali jiní (sportovec). To že Zelenka ve filmu konstruuje _nový_mýtus_ je přece naprosto v logice věcí. Rozhodně ale nikde netvrdí, že si myslí, že to tak bylo.Z toho filmu je naopak dobře patrné, že to je totální fantasmagorie... Lidé zkrátka stále hledají nějaký klíč. Ke svému životu, ke světu, k minulosti. Zdánlivě racionální vysvětlení, které je ovšem při hlubším pohledu totálně mimo... A právě o tom je tenhle film především.(28.8.2016)

 • Ištván87
  *****

  Podle mrknutí se na některé názory (ale spoilerům jsem se vyhýbal) jsem pochopil, že to bude překvapivý film.... Ale až takhle??? Krása. Jsem rád, že se pan Zelenka po letech zase vyhecoval k celovečeráku a vystřihnul si rovnou nejlepší český film roku 2015 i několika předchozích. Český lev za tenhle rok je, alespoň doufám, zcela jasný.(1.1.2016)

 • rikitiki
  ***

  Každý národ má své mýty, které ho formují, ať už odrážejí či nikoliv historickou pravdu - což je sám o sobě dost irelevantní pojem. A tenhle film předkládá znepokojivou myšlenku: skoro osmdesát let po Mnichově, neneseme si tenhle mýtus jako kouli u nohy? Není to pro nás jen výmluva pro věčnou ublíženost, věčné stížnosti a hlavně, setrvalé přesvědčení, že, přestože MY máme tu pravdu, tak ostatní jsou vždycky proti nám? ____ Ten film je nebezpečný, drtivě ukazuje, jak neotřesitelná víra v mýty - u nás s větší silou než vyšeptalé náboženství - dokáže ublížit. Když se jimi zaštítí sprostota a nenávist, tupost a omezenost, která ani nechce znát skutečný stav věcí. Jen si libuje ve svém zapařeném rybníčku přesvědčení o vlastní pravdě, do kterého hystericky nepropouští ani závan nových myšlenek a možností. Ten snímek ukazuje, že nás skutečně Mnichov porazil. Nejenom tehdy, ale do teď. ___ Bráno jako film, není to komedie, spíš je to smutné. První část, absurdní historka o papouškovi, který byl svědkem dějinných událostí, mě nudila, ale ty další, dekonstruující, ty byly vážně inspirativní.(25.10.2015)

 • Coleator
  ***

  Film o filmu po filmu ve filmu... Petr Zelenka netočí normální filmy, to je známá věc, ale tentokrát mi to opravdu moc nesedlo - snad kromě scény, kdy dvojník držel Myšičkovi telefon, jsem se ani nezasmál a vlastně většinu stopáže jsem čekal, co se z filmu vyklube - a místo motýla Emanuela z toho byla spíš Maková panenka...(27.3.2016)

 • honajz
  *

  V poslední době mám pocit, že Zelenka a jeho melody boys z Dejvického divadla (kdoví proč filmově i televizně protěžovaná partička) si točí pro sebe, že to jsou filmy pro jejich večírky, kde se sami skutečně hodně pobaví a nasmějí. Žel, točí to za peníze daňových poplatníků, a navíc to ani pořádně neumí. Ona ta hranice mezi uměním a blábolem je občas hodně tenká. Nestačí vzít alternativní pohled na historii a udělat z toho údajně vícevrstevnaté drama, je potřeba to umět naservírovat i divákům - tím nemyslím kamarády a spolupracovníky a jejich rodiny, kteří mi to olajkují a nasázejí tomu pět hvězdiček, ani ty rádoby mladistvé intelektuály, jež vrní blahem, když je cokoliv jinak a nedodržuje to zavedené kameramanské/herecké/scenáristické postupy. Jinak nějaké srovnání s Americkou nocí těžce pokulhává - tam je natáčení filmu od začátku přiznané a celou dobu se to hraje o vtazích a příbězích mezi lidmi na place - a ty příběhy se nějak vyvíjejí a někam směřují, až do závěrečné katarze. Tahle podoba je taková intelektuální hříčka pro kamarády a kamarády od fochu, které pobaví, jak se musí točit slunce v dešti, jak se vymýšlejí nejrůznější ptákoviny, třeba ptačí trus, jak se využívají kulisy, jak vypadá čtená zkouška, jak se pracuje v kostymérně. Ha ha. Mimochodem, pak mi sem moc nesedí ty zcela vulgární vtípky, jež asi mají být směšné (kunda na obloze, padající vousy dvojníka, "Plodková je kurva") - to by nepoužil ve filmu ani Troška, jak to zní pubertálně. A co se týče samotného mnichovského tématu, podstatné napsal uživatel VictorMartel. Mně zas tak převratná ta konspirační historka nepřijde, dost možná to tak bylo, ale možná by stálo za to porovnat se současností, zda neexistují nějaké paralely - třeba co se EU týče. Ale na to asi tvůrci neměli koule, nebo jim to možná příliš nabourávalo jejich poklidný sluníčkový světonázor, a místo toho natočili tu nejpitomější paralelu s filmařinou.(24.4.2016)

 • claudel
  ****

  Petr Zelenka opět dokazuje, že jedním z nejoriginálnějších (možná i vůbec nejoriginálnějším) a nejlepších českých režisérů a scénáristů. Výborně jsem se bavil nad česko-francouzskými vztahy, nad tím, co si myslíme o Francouzích a co oni o nás. Právem jeden z trojice nejlepších českých filmů roku 2015 a bezkonkurenčně nejlepší scénář roku a tím pádem naprosto zasloužený Český lev v této kategorii. V ostatních kategoriích byli bohužel ještě silnější zástupci Domácí péče a Kober a užovek.(14.8.2016)

 • Anderton
  *****

  Dobre, nebudem tvrdiť, že pri hodnotení nepoužijem dvojitý meter. Ak by šlo o Kaufmannovinu, asi by bol výsledok miernym sklamaním, ale ako film český je to proste úkaz úkazov. Minulý rok som sa pozrel na zúbok puzzle zápletkám a preto ma asi tento film tak očaril. Ony totiž musia byť natočené s maximálnou precíznosťou, aby fungovali. A Mníchov funguje skvele. Najlepšie je vôbec nepoznať zvrat po polhodine od začiatku a budete potom v takom šoku, že vás film prekvapí ešte niekoľkokrát. Napríklad zistením, o čom "metaforicky" rozpráva. Ale z metafory sa tu stáva nakoniec hmatateľná skutočnosť. Jediný skutočný zápor: málo Jitky Schneiderovej. Neskôr ju ale dokonale nahradzuje precitlivelá produkčná (alebo niekto taký). Oproti trochu upotenému Roku ďábla je naopak Mníchov absolútne plynulý.(13.11.2015)

 • 6thSun
  ****

  Je obdivuhodné, že se Zelenkovi podařilo ukočírovat scénář, který je vrstevnatější než deseti deková cibule, aby film nejen že nepůsobil chaoticky, ale ještě z něj ve výsledku sálala taková lehkost, jako by režie byla ta nejsnadnější věc na světě. Byl bych ale ještě spokojenější, kdyby se celý děj odehrával v linii nastolené první půlhodinou, kde je nejvíce vtipných scén, s hláškujícím Taclíkem jako bonusem. Jakmile se přejde na pseudo-dokumentární tóninu, začne ze scénáře čouhat podřízenost nápravě dějinné mystifikace, kterou Zelenka odhalil a teď to chce každému sdělit a na konci si ještě s chutí zamoralizovat. Vybrat k tomu obdobně mystický rámec mi ale nepřijde ideální a klíčová několikaminutová scéna, ve které je vysvětleno, jak to tenkrát doopravdy (?) bylo, jakoby vypadla z nějaké jiné investigativní kauzy, třebaže dobře zfilmované. Slabší čtyři hvězdy.(12.3.2016)

 • argenson
  *****

  Neuvěřitelně dobře vymyšlenej film, zajímavě obsazenej a zábavnej. Žánr české komedie ještě není úplně ztracen. Akorát bych příště prosil víc prostoru pro Jitku Schneiderovou :-)(28.4.2016)

 • Hwaelos
  ****

  Ztraceni v Mnichově je v mnoha ohledech blízkým příbuzným Roku ďábla. Když pominu zcela zjevné (totiž že jde v obou případech o mystifikační doku-fikci), některé postavy jakoby přešly ze staršího sourozence plynule k mladšímu (nizozemský filmař, kterej získá oblibu v alkoholu a andělech x francouzský filmař, který získá oblibu v papouškovi), podobná je i práce s časem (epizodické vyprávění s různou mírou vypuštěného času) a konečně i vyznění (směřování k rozpadu projektu vlivem odklonu aktérů směrem k bizarním soukromým cílům). Odvrácenou stránkou věci, která je ale rovněž pro oba projekty příznačná, je místy hodně toporné herectví - částečně pravděpodobně vlivem improvizace bez pevného scénáře. Ale zatímco u Roku ďábla je to více-méně omluvitelné použitím neherců, v případě současného snímku pro to polehčující okolnosti nenacházím. Na druhou stranu, některé nové prvky jsou poměrně osvěžující. Zejména fakt, že první třetina snímku je tvořená fikcí uvnitř fikce, totiž "reálnou" částí filmu, který je teprve v procesu výroby, což se dozvídáme až zpětně. Velmi příjemná je i větší konzistentnost filmu - přítomná v různých návratných motivech, jejichž interpretace se postupně proměňuje. A třetím pozitivem určitě je i směřování k zamyšlení se nad samotným tématem "mnichovského komplexu", který nezávazné komedii dává určitou hloubku. Za mě určitě palec nahoru.(25.10.2015)

 • joehot
  *****

  Takovej film jsme tady neměli od Formanova Konkursu. Zelenka na tu Americkou noc v nadsázce narážel, ale nakonec jí přeci jen ta nějak dosáhl. Byť v lokálním měřítku, s lokálními tóny. Velký dobrý.(19.8.2018)

 • F.man
  ****

  Jestli je v naší kinematografii někdo, kdo si opravdu umí s filmem pohrát a vytvořit něco překvapivého, je to Zelenka. Prolínání rovin, filmu o filmu o filmu, spousta absurdního humoru, česká povaha... Je tady toho hodně. Paráda a těším se na další kousek.(5.9.2016)

 • Filmmaniak
  *****

  V první půlhodině Zelenka rozehrává nepříliš zdařilou hořkou komedii o mediální bublině kolem mluvícího papouška, aby pak divákům vytřel zrak tím, že ta nepodařenost byla celou dobu zcela záměrná, a to z dobrého důvodu. Ztraceni v Mnichově jsou skvěle vyváženým (velice vtipným a zároveň místy smutným a bolestně pravdivým) podobenstvím o zákulisí filmové produkce, o českém národu a o tom, že zdání občas klame, samozřejmě s určitou porcí nadsázky. Jistou rukou režírovaným, promyšleným a uvědomělým projektem s přirozenými herci, ambiciózním a inteligentně uchopeným zpracováním tématu Mnichovské dohody a s funkčním příběhem plným překvapivých zvratů, na české poměry navíc vyprávěným dost nezvyklým a přitom atraktivním způsobem. Delší recenze ZDE.(16.10.2015)

 • berny2468
  *****

  Letošní rok spěje českým filmům a tohle není výjimka. Když jsem šel do kina, tak jsem o filmu věděl jen základ, a tak mě hodně překvapilo, že uprostřed filmu skončil film a začal úplně jiný film. První část, která někomu přijde trapná, mě však přišla naprosto skvělá. Vše co vám v ní připadá absurdní nebo laické se poté svýborně vysvětlí. Druhá část filmu mi dost připomínal film Ed wood. Hodně se povedla hudba a výběr herců. Doporučuji k filmu přečíst knihu Mnichovský komplex na který film odkazuje. Od Zelenky jsem dosud nic neviděl, ale po tomhle si něco určitě pustím. Pro mě nejlepší český film roku . 90%.(31.10.2015)

 • Tayen
  ****

  Pro staré křivdy není čas vytvářet konstruktivní budoucnost.(21.12.2015)

 • Lucas
  ****

  Žánrově nezařaditelný film postavený na zcizujících efektech a jemné hře s filmovými odkazy. V neposlední řadě bytostně aktuální a štiplavá sonda do nitra české národní povahy. Téma mnichovské zrady proto může sloužit jako modelová situace, která rozkrývá náš repetitivní postoj k vnímání velkých evropských událostí a nedůvěře vůči zbytku Evropy. Ztraceni v Mnichově je i přes neoddělitelný politický komentář vyznáním lásky k filmu, neodbytné touze sdělovat prostřednictvím filmového média své myšlenky a bojovat za ně až do úplného konce. Hladké spojení hraných a pseudodokumentárních prostředků tmelí absurdní humor i neotřelý výklad „mnichovského komplexu“. Výsledek je zábavný, v mnoha ohledech inspirativní a v půvabně poetickém finále velmi silný.(22.10.2015)

 • Lukrecie
  *****

  Pro mě FILM ROKU a dle mého si zasloužil více než 2 Lvy! Jeden z mála "kousků", které musím vidět vícekrát. :)(2.4.2016)

 • Kaluž
  *****

  „Oni jsou prostě kokoti.“(16.5.2018)

 • Praxis
  ****

  Ačkoliv si myslíte, že to bude srandovní komedie o jednom papouškovi, najednou přijde šok a zhruba po třiceti minutách změna celého aranžmá filmu, kdy začne "film o (ve) filmu", a to tak skutečným stylem, že si asi pět minut říkáte, jestli to náhodou nebude asi dokument. Naštěstí si to začne celé samo ze sebe vtipně utahovat, ale zároveň tak trochu zbytečně šťourat v historickém odkazu, který dodnes vzbuzuje hádky nejen v hospodě čtvrté cenové, ale i mezi kamarády vysokoškoláky a vzdělanými lidmi. Ano, každý národ má svoje trauma, ale v tomto filmu si z Mnichovské zrady utahuje krapet "divně". Někdy vtipně, někdy trochu vážně, a někdy až příliš zbytečně. Myslím, že odkaz do minulosti je třeba neustále mladým připomínat, a tak tomu i tento film pomohl. Ovšem mystifikace je možná někdy až tak velká, že jsem místy dokonce dostal chvilku pocit, že to tak, jak to říkají herci ve filmu (děj se nesmyslně a dlouze zastavil), je snad pravda. Ale naštěstí jen na chvilku. Herci výborní, Myšička exceluje a opravdu to není žádná oddychová komedie. Spíš taková dramedie. 75%(21.3.2016)

 • EastWicka
  ****

  Přidrzlá, francouzsky odlehčená a dostatečně trhlá postmoderní variace na téma "dead (Daladierův) parrot". Jo, a těžkého života filmařů, ale hlavně mnichovké dohody a jejích fatálních následků na... teda teď mě napadá, co by na to J. Masaryk. A jestli se mu tohle celé vlastně nezdálo po některém z tajných výletů do skříňky s opiáty v léčebně...(25.4.2017)

 • zipper111
  ****

  Petr Zelenka je prostě jinde. Takhle nápaditý, vtipný a hlavně zároveň velice chytrý film jsem od českého režiséra neviděl už hodně dlouho. Pecka, které do absolutna ale něco chybí. Přesto je to výborná alegorie a metafora, která si hraje s divákem po celou dobu, ale není to nefér hra, protože na první pohled skrytá vodítka jsou vidět po celý film... Povedené 4*.(16.8.2016)

 • rt12
  ***

  Prvních 30 minut dobré, ale pak jsem se přestala bavit. Souhlas s Opeth - Originální, myšlenkové, nezařaditelné a tak. Jenže mě film zklamal a nic na tom nezměnilo, že místy to bylo vtipný. Ztracena v Nudě.(19.4.2016)

 • hygienik
  odpad!

  Šiel som na komédiu a dostal som pre mňa príliš sofistikovanú všehochuť, v ktorej je účelom humoru kritika napr. Miloša Zemana??, Čechov, Francúzov, filmu ako média, pozitivisticklej interpretácie histórie...bohvie čoho všetkého. Áno, väčšinu významov som nepochopil. Forma ma nudila. Dúfal som, že idem na druhý Rok ďábla, miesto toho som videl skôr druhých Karamazovcov. Nuž čo, v Mníchove som sa evidentne stratil.(25.11.2015)

 • Othello
  *****

  Zelenka je nejlepší správce českého umělecko-tvůrčího kokotismu. Navíc načasování hlášky "Protože tu Eurimages jsme nedostali." je nejlepší český komediální moment od... no od Roku Ďábla.(3.4.2016)

 • petrsv
  *

  Začátek dobrý, ovšem co měl znamenat ten zbytek, to se mi až do konce filmu nepodařilo dát dohromady. Těšil jsem se na komedii, i když s prvky dramatu, ale budiž (v ČR dnes málokdo dokáže natočit čistou komedii). Dostal jsem kousek filmu, pak jakýsi film o filmu, což mělo zřejmě mít nějaký vysoce intelektuální význam. Jestli to mělo přinést jiný pohled na dějiny, tak by to mělo být jen pro dospělé, protože v dětech to vyvolá spíše zmatek. Dějiny minulého století není snadné pochopit a tento pseudofilm k tomu pochopení rozhodně nepřispívá. Takže nakonec těžko říct, jaký vůbec mělo smysl to natočit.(3.4.2016)

 • Volodimir2
  *

  Zaručene viem, že štýl Petra Zelenku ma nevie uchvátiť. Film mal byť poučný a predpokladal som, že aj plný historických faktov, ktoré by vyvracali respektíve potvrdzovali postoje politikov v tej pohnutej dobe. Takže keď si odmyslíme úvodnú dokumentárnu časť týkajúcu sa Mníchovskej zrady, neskôr citácie z knihy Jana Tesaře Mníchovský komplex a v závere celé uvítanie predsedu vlády Rudolfa Berana ríšskeho protektora Konstantína von Neuratha v Prahe dňa 5.4.1939, tak sme sa z tohto dlhého filmu nedozvedeli absolútne nič. A možno to ani nebolo cieľom. Keď si premietnem nezmyselnú časť o 90 ročnom papagájovi a časť o podvodnej česko- francúzskej koprodukcii bez Francúzov, mám pocit, že film sa úplne vymkol z kontroly producentov tohto filmu, ale to je len môj názor.(10.4.2016)

 • Helo
  *****

  Zřejmě nejgeniálnější a zároveň nejdivnější českej film, se kterým jsem měl prozatím tu čest. Navíc ta struktura vyprávění mi způsobila nehoráznej WTF moment už asi v první třetině filmu, ze kterýho jsem se pak asi 10 minut vzpamatovával, načež se mi teda znova podařilo přistoupit na hru filmařů, což tenhle skvost dotáhlo až k ultimátnímu hodnocení. Zároveň se tím vysvětlila i chyba ve filmu, která vlastně nakonec ani nebyla chybou, ale naopak potěšujícím detailem (bunkr).(1.5.2016)

 • flyboyeda
  ****

  Po dlouhe dobe jsem videl cesky film, ze ktery se nemusime vubec stydet (spise naopak) a ktery jsem si moc moc uzil. Originalni, napadite vtipne, tak akorat ironicke a sympaticky bizarni. Mnohe to o nas vypovida. Scenar i herecka sestava moc povedene. Navic paralela s Americkou noci byla velmi stylova. Tenhle film jsem si moc uzil a musim se priznat, ze jsem neco podobne okouzlujiciho uz od rezisera Zelenky necekal.(15.5.2016)

 • fallangell
  ****

  Vtipně střídá žánry a nakonec dovede i k zamyšlení(30.12.2015)

 • decouble
  ***

  Mě to Zelenkovo věčný schovávání se za mockument připadá už trochu únavný. Tohle je navíc dost nekonzistentní film. Na každej dobrej vtip (např. prodávání paštiky a uzenin; český štáb opět cítí francouzskou zradu) je tu jeden trapnej (např. ta stylizace postav po letech - asistent režiséra rastamanem a vůbec celý to trapný přehrávání a přehánění nešťastných příhod během natáčení). Do toho melodramatický podtóny vedlejších linií a najednou před koncem šokantní historický exkurz, který je možná odvážný a zajímavý, ale působí tak hrozně vynuceně (celý to nazpaměť naučený předříkávání), až z toho bolí oči a uši. Do toho věčný pláč nad těžkou řeholí českého filmaře. OK, nemaj to kluci lehký, ale mohlo by se nad tim už přestat brečet? Anebo to bylo součástí hlubší sondy do duše ublíženýho českýho človíčka a mělo to podtrhnout celkovou myšlenku? Celkově spíš tak 5/10.(23.5.2016)

 • Chrysopras
  ****

  Česká noc! Aneb jak se dělá koprodukce. Ne zrovna lehce zařaditelná česká pocta filmu, která přiznaně opisuje od Americké noci ( kterou mám hodně rád ). K tomu ale dokázal P. Zelenka naroubovat historickou zápletku kolem Mnichova a za to opravdu klobouk dolů. Takovej scénář tu myslím dlouho nebyl... Jednu věc jsem ale kousal hůř a to je herecké obsazení, především p. Bambuška - pánové ( zejména ze štábu ) mě úplně nepřesvědčili. Řekl bych, že zrovna Zelenka by dokázal vdechnout filmu mnohem větší autenticitu, kdyby se obsadil i do role režiséra ( viz Truffaut ). Vzhledem k hereckým výkonům tedy nedávám plnej kotel, ale ještě jednou respekt za odvážnej film, kterej se v českym kontextu opravdu vymyká.(3.12.2015)

 • topi
  ****

  Ještěže máme režiséra Petra Zelenku, který absolutně vybočuje z dnešní české produkce obrovským obloukem. Jeho filmy jsou originální a vtipné, stejně jako jeho perfektní mystifikace Ztraceni v Mnichově. Nápad Edvarda Beneše, že podepsání Mnichovské dohody bylo cílené je naprosto geniální. Potěšila i hudba debutujícího Matouše Hejla a použití šansonů od Radůzy. Na každý nový film tohoto ojedinělého tvůrce se budu nesmírně těšit.(2.9.2016)

 • johny89
  *

  Co tohle jako má být? Prvních 40 minut výborných, ale potom se z toho stane film o filmu, kde nevíte, co je myšleno vážne a co ne. Navíc to na působí stylem: "Přečetl jsem si knížku o Mnichovu a teď už o tom vím všechno". Přišlo mi to opravdu tragické a jsem rád, že jsem na tento film nešel do kina, i když jsem o tom uvažoval. Absolutně nerozumím takto vysokému hodnocení zde na ČSFD.(24.10.2016)

 • Primitive
  *****

  Jeden z mála filmů, na které musím (i díky ústřednímu tématu) často opakovaně myslet. Něco tak originálního, hravého, ale hlavně inteligentního a bláznivého zároveň se vidí málokdy. Konečně český snímek, který mohu bezmezně obdivovat!(21.11.2016)

 • kaylin
  ****

  Petr Zelenka je velmi specifický a velmi dobrý autor. Tohle není jen hra s dějinami, tohle je hra s filmem, hra na diváka, který si není jistý, co vlastně sleduje. A tenhle kotrmelec nezažijete jednou, ale spíše několikrát. I přes formu se zde neztrácí myšlenka, která je velmi zajímavá a které bych klidně věřil. A to vše se zvláštním humorem.(10.2.2017)

 • kajas
  ****

  Zelenka je prostě svůj. Nezastírám, že z jeho počinů jsem si neoblíbila ani opěvované "Knoflíkáře", ani "obyčejné šílence" (naopak mě oslnila seriálová "Terapie"). A z tohohle mnichovského případu mi ještě po několika dnech jde hlava kolem. Těžko se mi hledají slova k hodnocení. Kamarádka se mě po odchodu z kina ptala, jestli to opravdu takhle bylo. Takže se Zelenkovi a jeho přátelům klaním, protože mystifikovat umí dokonale. Letošní rok je zkrátka bohatý na kvalitní české snímky a já jsem hodně zvědavá, mezi koho budou rozděleny filmové ceny.(7.11.2015)

 • zdepapepa
  ****

  Pokusím se jít cestou nespoilovací, ač to bude možná krkolomná cesta a moc se toho zde neobjeví a spíš se bude psát o obecných věcech. Budiž. Nerad bych vám zkazil zážitek z filmu. Ideální je na tento film jít s hlavou tzv. tabula rasa, maximálně se podívat na plakát nebo si přečíst popisek o Siru "P" zde nahoře. Ze začátku jsem k tomu filmu byl mírně skeptický, ale vyklubala se z toho zábavná jízda, která kromě vtipů sypala i krmivo na přemýšlení stejně jako papouškovi zrní. Humor je laděný do postmoderna, až semtam lehkého absurdna, a vše je hezky česky vypointované dialogově i fyzicky. V jednu chvíli mě (i zbytek kinosálu) rozesmály černobílé obrázky beze zvuku, což berte jako důkaz, že Petr Zelenka dokáže najít humor zřejmě úplně všude. Co se zápletky týče, pořádně se rozebírá Mnichov 1938 a padnou i některé teorie hodné zamyšlení. Pokud se bojíte, že o tom nic nevíte, nebojte se. Vše důležité film připomene. Já se bavil královsky. Často jsem si u toho vzpomněl na The Greatest Event in Television History, který jsem zde také kladně hodnotil. Jen tentokrát to bylo s přidanou hodnotou tím způsobem, že vše bylo v mém rodném jazyce i v rodné zemi.(8.11.2015)

 • salalala
  ****

  Je dobře, že máme tvůrce typu Petra Zelenky, protože jsou nesmírně potřeba. I když víte, z čeho je Ztraceni v Mnichově sestaven, stejně vás plno věcí překvapí. V úvodu sledujeme docela zajímavou komedii o novináři a papouškovi, v níž jsou určité detaily trochu zvláštní (tu umělý papoušek, tu vypadá telefonování hodně divně), aby se zhruba po třiceti minutách stalo něco, co film postaví do totálně jiného světla a odstartuje tím klasickou Zelenkovu mystifikaci, která je naprosto úžasná a především inteligentní. Celou dobu nenudí a hodně nenuceně si dělá legraci z filmařů, Čechů jako takových a nabízí jiný (a dost odvážný) pohled na mnichovskou dohodu. Je tu plno úchvatných momentů, které dokazují, jak inteligentní a svérázný tvůrce Zelenka je, a že se nemusí ohlížet na diváka a podbízet se mu. Jak už je u něj zvykem, herecké výkony jsou prvotřídní, přesto jsou tu někteří, kteří naprosto vynikají. Jsou jimi fantastický Martin Myšička, který si dělá legraci sám ze sebe a neznámý Tomáš Bambušek, jenž je jako zapálený režisér stejně skvělý. Celá atmosféra filmu je naprosto dokonalá a příběh tak chytrý, že stojí za analýzu a opakované zhlédnutí. Pocitově to sice není na plný počet (Rok ďábla se mi přece jen líbil o chloupek víc), ale vzhledem k mnohovrstevnatosti, chytrosti a inteligenci celého příběhu a jasné dramaturgické promyšlenosti, která je u nás stále ještě hodně vzácná, to k němu má dost blízko a možná po další projekci hodnocení zvýším. Zatím 90%. PS: Závěrečné storyboardy jen dotváří celou atmosféru a bylo by zajímavé, kdyby Zelenka tenhle film opravdu natočil.(3.4.2016)

 • Dannysek4U
  *****

  Tak tohle byl neskutecnej roh hojnosti. Jako by se mi nekdo vysmal do xichtu, a ja mu za to jeste musel podekovat, protoze se mi smeje pravem, a navic to dela strasne krasnym zpusobem. Alou s tim ven, at to sbira ceny po vertelech, kdyz uz jsem na tom sedel v kine uplne sam :) Kloboucek, famozni zazitek, moc za nej dekuju, uz dlouho jsem takhle pred platnem neroztal!!!!!(22.10.2015)

 • milka
  ****

  Zelenka ve staré dobré mystifikační formě. Tedy vlastně tak, jak ho mám nejradši. Absurdní humor funguje na jedničku, třeskutě vtipné situace se skvěle střídají s vážnějšími momentkami a ta hra s divákem, kdy nám tvůrci postupně vysvětlují všechny ty filmové errory z první půlky, je na české poměry opravdu parádní. Jen ten přesah v podobě Mnichovské dohody podle mě nefunguje tolik, jak by si asi Zelenka přál a i přes své evidentní poselství je sem naroubováno trochu násilně. I přesto se ale jedná o jeden z komediálně nejnabušenějších a nejoriginálnějších českých kousků posledních let.(24.10.2015)

 • ibeh
  *****

  Jsem moc ráda, že můžu po dlouhé době zase tak dobře ohodnotit nový český film. Je to typická zelenkovina, chytře vtipná, fabulační, kontroverzní, střílející do vlastních řad. Zkrátka taková má oblíbená. V Modřanském biografu bylo asi 20 lidí a chechtali jsme se o sto šest. Např. u scén s alergií :-) V druhé části už je film více k zamyšlení, závěr zase originálně vtipný. A to je dobře, je to opravdu profesionální dílko. A dvojka Myšička a Taclík, herecký koncert jako vždy.(7.11.2015)

 • Lischai
  ****

  Jestli používáte slovo "meta" k popsání filmů, tak tohle je hodně meta. První třetina je záměrně nevtipná, špatně napsaná i zahraná - o to lepší a vtipnější jsou zbylé dvě. Celé je to metafora v metafoře co si dělá legraci z Čechů, filmů i sebe samé, a střídá žánry a nálady jako ponožky.(18.11.2015)

 • easaque
  **

  2* i přes nesporné klady filmu, mě tentokrát můj oblíbený Zelenka zklamal a nedokázal jsem si užít jeho mystifikační hru. Bohužel musím i trochu spoilerovat, ale myslím nic podstatného neprozradím. Kdo zná Zelenkovi filmy, tak nebude překvapen, ale pro mě tento "polodokument" z natáčení skutečného filmu byl zbytečný. Žádným mnichovským komplexem netrpím a proti francouzům či jiným národům nic nemám. Tento mix satiry českého národa s vážným tématem okolo Mnichovského dohody, který nám Čechům nastaví zrcadlo, asi nic nezmění. Možná někdy zkusím Americkou noc, na kterou se často odvolával, ale zatím mně to neláká. To si raděj pustím Mňágu či Rok ďábla. [ PŘÍBĚH: 2 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ](13.3.2016)

 • joker.george
  *****

  Jsem neskutečně rád, že tato mimořádná konfabulace vznikla právě u nás. Často dokáže uhodit hřebík na hlavičku, znejistit i pobavit natolik, že jsem musel film stopnout, abych se mohl smát a nic mi mezitím neuniklo. A jen málo kdy se stalo, že by došly nápady a nebylo tak najednou s čím překvapit. Technická stránka je bezchybná. A když jsem si projížděl Zelenkovu filmografii, zjistil jsem, že mě ještě nezklamal a že má na skladě ještě pár dobře vypadajících filmů, které jsem neviděl...(12.9.2016)

 • nithiel
  ****

  Je to zábavné, originální a navzdory vnitřní roztříštěnosti to dává smysl. Spousta point se vyjeví až zpětně, když na ně mimochodem narazíme v další části snímku, Každopádně úplně přikovaného k plátnu mě to neudrželo a popravdě se nedivím části diváků, kteří pravděpodobně přišli na crazy komedii z první půlhodinky a po jejím skončení opouštěli sál.(8.11.2015)

 • Willy Kufalt
  ***

  Způsob vyprávění kolem přesahu závažné události z historie do dnešních dob a navrstvování dalších příhod a dějových linek na sebe spolu s absurdním humorem je velice podobný jako v Zelenkově prvotině Knoflíkáři. Ale zde, musím říct, mi to přišlo až nepřehlédně překombinované a v jistých momentech svým "humorem" hodně na hraně (rádoby vtipná vulgární hádka manželů v autě nebo narážka na Helenu Vondráčkovou v souvislosti s bulvárem a prorokováním rakoviny). Dvě hvězdičky většinou dávám buď uznávaným filmům, které mě neoslovily nebo podprůměrným tuctovým filmům, které nemuseli vzniknout a ničím nevyčnívají z řady. Tohle vyčnívá snad ze všeho doposud natočeného a to v několika směrech i pozoruhodných momentů tu bylo dle mého názoru několik, kromě závěrečného vypointování s myšlenkou existenci nezvratných a přece nepravdivých mýtů i třeba alternativní výklady Mnichovské dohody 1938... i když na první pohled je takový snímek lehko zavrhnout, nečekaný přínos se dostavil i přesto, že mi film jako celek příliš nesedl. Raději bych se ani neměl přiznávat k tomu, že jsem si celý zmatený během filmu vyhledával informace o tom, zda kauzy s papouškem nebo úmrtí francouzského herce v Čechách byly pravdivé. V tomto směru je potřeba originální způsob vyprávění v souladu s jedním z tématů (mystifikace) vyzdivhnout. (55%) (Filmová výzva 2018 - troufalka)(10.8.2018)

 • Gaaron
  ****

  Ztraceni ve filmu... bychom mohli být ještě mnohem více a spokojeněji, kdyby se Zelenka odvážil tolik nevodit za ruku (na druhou stranu v téhle filmové džungli, či válce, chcete-li, to většině diváků přijde velmi vhod). Ale i přesto, těch odkrytých závojů, za kterými jsou další závoje, skrývající závoje! Té mystifikace, legračně vážné i vážně legrační! Té lásky k báječným klikám! A těch papoušků!(27.10.2015)

 • dubinak
  ****

  Zelenka je asi už jeden z posledních českých režisérů, kteří to mají v hlavě srovnané a ještě pořád chtějí točit opravdu smyslné filmy. A i když se novodobým českým snímkům vyhýbám velkým obloukem, tento kousek nám byl školou donucen jako povinné předvánoční promítání, nakonec se na nikoho ani nezlobím, že jsem se ho musela účastnit. Naopak všichni jsme byli docela překvapeni, jak dobře se to sledovalo. Prvních 45 minut je klasický film, jak jsme ho čekali, nijak zvlášť atraktivní příběh ani prostředí. Pak ale nastane nečekaný twist a zničehonic se začnu ztrácet v myšlence. Ztraceni v Mnichově je vlastně film o filmu Ztraceni v Mnichově, který nemohl být dokončen kvůli mnoha nešťastným náhodám(?) a velké smůle(?) při natáčení. Tento twistový film o filmu ale není ledajaký. Zelenka v něm ukryl nemálo moudrých myšlenek, metafor a poučení, samouvědomění a čiré kritiky povahy českého národa. Takže si divák může odnést docela zajímavé individuální pocity a je na místě se zahloubat, jestli všechno, co bylo namířeno jako šíp do terče českého vlastenectví není vlastně pravda.(1.1.2016)

 • LadyPupu
  *

  Jak se mi líbil Polski film pro svou absurdnost, tak tady v tomto případě mi to přišlo celé úplně mimo. Prvoplánová absurdnost pro absurdnost. Bohužel jsme se zde já a mistr Zelenka zcela minuli. Asi nejsem dostatečně intelektuálně na výši. No, smířím se s tím. On snad taky. Možná při opětovném shlédnutí názor ještě upravím, ale zatím si vůbec nejsem jistá, že opětovné shlédnutí proběhne.(12.3.2016)

 • Cheeter
  ****

  Je vidět, že Petr Zelenka má svůj styl, který moc neopouští. Zatím jsou snímky dobré, neokoukané. Jen doufám, že časem přijde s něčím novým, protože jestli ne, tak pak je otázka, jak dlouho to bude trvat, než se jeho schéma filmů ohraje. Zde to určitě nebylo. A potěšili mě dvě věci. Jednak diskuze o Mnichovu a jednak, že se v jedné scéně objevil i historik.(28.5.2016)

 • Rodriguez
  **

  Zajímavý přístup k naší historii podaný prostřednictvím mluvícího papouška a filmu, který málem nebyl dokončen. 40%(6.10.2016)

 • zette
  ***

  Pred zhlednutim jsem mel o tomto filmu jen kuse informace. O to vice jsem byl dejem prekvapeny, i kdyz se to dalo tusit, zvlast kdyz v reziserskem kresle sedel Petr Zelenka... Hodne originalni pocin. Skoda jen, ze "film" netrva 2/3 a zbytek by byl jen onen "film o filmu", ktery me asi v polovine zacal nudit. Nakonec jsem tedy hvezdicku v hodnoceni ubral, presto se porad jedna o silny prumer:-).(5.11.2016)

 • Mylouch
  *****

  3 in 1: Dokument + film + film o filmu, asi s přehledem nejlepší domácí hraný film za 5 let. Invenční Zelenka, výborný Myšička, originalita, náročná kompozice, chytrost, vtip a přesvědčivé provedení. Hra s filmařinou i s historií, které přes smělé sebevnímání moc Čechů schopno není (a ve specializovaných institucích s politickým zadáním sranda končí úplně). Děti se ale o Mnichovu budou učit odsud, nasypejte jim Lvy do žlabů.(23.10.2015)

 • bourec
  *

  Tenhle film jednoznačně potvrdil,jakej sem nýmand.Vlastně sem za tu půlhodinu vůbec nepobíral co to znamená,a kam se to vlastně může posunout,co tu další hoďku budeme sledovat.Ale ani sem nezaregistroval,že jako natočený úmyslně špatně.Pak nastal zlom,a to už sem nepobral vůbec,a hlavně vůbec nechápu smysl toho všeho.Zelenka má na kontě dva filmy,který sou rozhodně v deseti top českejch filmech,timhle mě zklamal.Seru na nějakou dohodu,seru na mentalitu nás čechů(nejsem čech ,ale sparťan),ten film mě i přes svou divnost a údajnou nedokonalost prakticky po půlhodině přestal bavit a hlavně zajímat,a dojel sem to jen ze setrvačnosti.Petr Zelenka chce asi sbírat lvi,jen aby na ty svý filmy pak nemusel rozmisťovat ty sošky,aby se sál alespoň trochu zdál zaplněn.Kokotina.20%.(16.7.2016)

 • Radiq
  **

  Bohužel, podle mě dost nepovedenej Zelenka. Kdyby se to drželo toho původního děje s únosem papouška a nestočilo se to na fiktivní "film o filmu", asi by to byla zábava. Takhle je tam hodně probíraná ta Mnichovská dohoda a ztrácí to na chytlavosti a vtipu. V první části měl papoušek fakt hodně prostoru, ale to se potom rapidně změnilo a už ho skoro neuvidíme. Ono celkově je to takovej divnej film a mě se v podstatě moc nelíbil, protože nebyl skoro vtipnej, ale místama až podělaně vážnej...(30.4.2017)

 • slunicko2
  **

  Mystifikační, vtipné, ale i dost nudné. Kéž by se tématu byl chopil Jára da Cimrman.(26.6.2017)

 • skrblik007
  ****

  Příjemně bizarní mockumentary komedie s trochou historicko-sociologické úvahy. Výborně zvládnutý film po řemeslnné stránce - režie je na české poměry nápaditá, kamera citlivá a střih dravý. Atmosféra místy kolísá, jedná se ovšem o mimořádný počin české produkce (tedy vlastně koprodukce s kolaboranty).(28.10.2015)

 • campix
  ****

  Ještě že toho Zelenku máme. Další výtvor a další perla. Ztraceni v Mnichově je opět hodně specifickým filmem dělaným přímo na míru naší nátuře. Opravdu film, který vybočuje z řady a nic podobného jsme tu už dlouho neměli. Zelenka si s Vámi s úsměvem jeho vlastním slušně řečeno vytírá prdel a Vy mu to žerete neskutečným způsobem. Hodně odvážný crossover hraného filmu, dokumentu a filmu o filmu, který pozoruhodně drží pohromadě. Bez zbytečných řečí ostrá kritika místních poměrů a naší české nátury. Herecky velmi dobré, po stránce scénáře vynikající. A nejednou se mi na tváři vyloudil úsměv. Za mě možná lehké mínus, že nedohráli ten fiktivní film až do konce, ale to je pouze můj názor. Poté by rozhodně nefungoval zvolený formát. Dále jen škoda toho, že je film až tolik specifický pro ČR a jeho větší úspěch i v zahraničí se nejspíše nebude konat.(2.11.2015)

 • dr.fish
  *****

  Ztracen v La Mancha po česku. Obdivuju množství invence do filmu vložené. Místy připomíná Zelenkovy rané fabulace typu Rok ďábla, ale tento film už se na této hraně nezastaví a jde dál. Teorie mnichovské dohody, vystřižená jakoby mimochodem v kanceláři filmové produkce, to je moc pěkné slovo do pranice. Za takovéhle výzvy jsem byl vždycky vděčný. Za mne tedy rozhodně 85%. Zcela mimo má očekávání a jsem za to rád.(16.4.2016)

 • Mrkvič
  ***

  Příběh o papouchovi, který mluví hlasem Daladiera, byl úžasný. Bylo to krásně prdlý, ujetý a hodně vtipný. Potom ale přijde zlom a vypráví se film o tom, jak se točil film o předešlé polovině. Také by to nebylo až tak špatné, jenže se věnuje tolika tématům a zápletkám, že to absolutně rozkouskovalo film do takových epizodek, že už mi bylo vlastně všechno fuk. Spíš jsem si připadal jak při sledování miniseriálu, kde každá epizodka má zhruba 5 minut. Myšlenku filmu nechci hodnotit, protože mám raději filmy bez myšlenky, ale na které se dobře dívá. Předchozí podobně laděný film Petra Zelenky Karamazovi je právě takový. A tedy mnohem lepší. No a jako Příběhy obyčejného šílenství je pouze první polovina filmu.(15.8.2016)

 • CzechGod
  **

  docela jsem rad, ze jsem na to nesel do kina, zase podvod jako svine, ten dej s papouskem trva tretinu filmu a zbytek je (asi fejkovy) film o filmu :((3.10.2016)

 • Sharlay
  *****

  Film tak geniální, až to bolí. Update z 12. července 2017: Tak nám Ztraceni v Mnichově spadli na 69 % a do modrého čtverečku. A už je všechno jasný. Třebas takové hnutí ANO má taky modrou barvičku. Ondřej Hejma se podobně jako jemu podobní "hitmejkři" vzmůže maximálně tak na "modrá je dobrá" a je to bejvalej estébák. Modrá smrt. 0 - 0 - 255 (nula IQ, nula v životě, 255 blbejch keců). No a Češi a čeští diváci jsou prostě převážně banda debilů.(14.12.2015)

 • WolfR
  ****

  Scénáristicky vybroušený diamant české kinematografické současnosti, velice silné ale zároveň vtipné téma, povedená mystifikace. Avšak, nominaci Martina Myšičky na lva nechápu, vzezřením tam seděl a přes jeho výkon se nemůžu tak úplně přenést, 4 hvězdy.(16.3.2016)

 • ProNotor
  ***

  Velice rozporuplný pocit z tohoto filmu. Nevěděl jsem do konce filmu, co si o tom myslet, jestli to je dobře zpracovaná satira a nebo osvětlení národního povědomí a uvedení na pravou míru, kterou nás opravdu nikdo ve škole nemohl a nebo nechtěl naučit. Na toto téma by se dali vést širokosáhlé diskuze.(22.3.2016)

 • Sevcik
  ****

  Petr Zelenka má velmi nápaditý přístup k filmařině a tento snímek to jen potvrzuje. Jedná se o perfektní mystifikaci, kterou výborně sepsal, a také zrežíroval. Já osobně ho obdivuji, že se dokázal soustředit na své natáčení a přitom kontrolovat, aby se před ním odehrávalo jiné natáčení, a aby působilo reálně, což není pochyb o tom, že se to povedlo. Celkově mám ale ze snímku takový dost zmatený pocit, přišlo mi to trochu nesourodé. Kazí to dojem z celku, ale na druhou stranu mám rád neotřelé nápady, a tak dám velmi dobré čtyři hvězdy.(24.3.2016)

 • Helmutek
  **

  Tak já nevim. Já mám mystifikaci rád, a když je inteligentní, tak dvojnásob. Mám víc než rád i Zelenku a herce, který si vybírá (za všechny třeba Myšičku) a stejně tak mám rád, když se o něčem jako o Mnichovský dohodě začne přemejšlet a mluvit i trochu jinak než jen v souladu s tim obecně přijímanym a nám všem zažitym výkladem dějin (viděl jsem Zelenku u Veselovskýho a fakt mě to navnadilo). To je všechno skvělý a nejen proto jsem se na ZvM těšil. Ale třeba oproti Roku ďábla, kterej byl na tý mystifikační rovině dotaženej k dokonalosti a k úplnosti, tak tady mi chybělo něco zásadního. Když jsem se prvních dvacet minut (nebo kolik to bylo) koukal na ten film o údajnym Daladierově papouškovi, začal jsem si řikat, co je to doprdele za nudnou a hloupou slátaninu, takže o to větší radost jsem měl, když se z toho najednou vyklubal film ve filmu a začala právě ta mystifikace s promluvama režiséra a herců, historkama z natáčení a podobně. A pak jsem čekal, co bude dál, protože u toho přece Zelenka neskončí - to bude mít ještě nějakej další rozměr nebo úroveň, která se pozdějc poodkryje, a bude to super a já si to užiju. A taky jsem se těšil na to, až se teda nějak začně řešit ta Mnichovská dohoda a možnost mylnýho historickýho výkladu, na to jsem byl fakt zvědavej, co mi napálej do hlavy za pohled a jak se s tim popasuju. No jo, jenomže žádnej další rozměr tam bohužel prostě nebyl, tečka - timhle ten film najednou skončil, titulky, čau, mějte se. A o Mnichovský dohodě tam byly všehovšudy možná tak dvě tři myšlenky, který byly jen o málo rozvitější než to, co už jsem z různejch ohlasů na film zaslech předtim, a víc prostě nic - jenom takový až alibistický nahození a nazdar. Od takovýhodle režiséra, od tak oslavovaný záležitosti bych prostě čekal něco víc než jen film o filmu typu bonusů na nějakym dívídíčku. Je tady samozřejmě možnost, kterou vůbec nevylučuju, a sice, že jsem prostě omezenej blbec a to geniální, co tam režisér narval, mi prostě a jednoduše nedošlo. To sice možný je, ale dokud mi to nedojde, tak to prostě jinak než nanejvejš průměrně hodnotit nemůžu - protože zajímavý, dobře zahraný a dobře natočený (v řemeslnym slova smyslu) to prostě je, ale to je tak všechno. Pro mě mezi 2 a 3*.(10.6.2016)

 • Kulik.Z
  *****

  Naprosto úžasný, takový film o filmu!(23.4.2017)

 • otík
  odpad!

  Tenhle film se dá buď milovat nebo nenávidět. Pět minut stačilo k té druhé variantě.(25.4.2017)

 • Martin741
  ****

  Nerad pisem dlhe litanie - jednak je to platforma ludi ako Eodeon, Madsbender atd - no ale tentokrat sa obavam, ze sa tomu nevyhnem. Tak jo, idem na to, abych to mal za sebou. Taky LiVentura , tak ten na dlhe komentare otvorene serie, pise stylom "jednoduche - moc prizemne" - a to mu asi staci. No mne ne. Reziser Petr Zelenka /Knoflikari, samotari/ neuvadza kazdy rok film do kin - toci len raz za cas a o to su myslim jeho filmy kvalitnejsie. Vidno tu dlhorocnu pripravu a kysi cit pre udrzanie balansu a aj schopnost napravit chyby z predchadzajucich filmov. Pre Samotarov bol typicky rozpad na fragmenty a strata celistvosti filmu - o tom boli ale aj Knflikari. Prva cast je pribeh udajne 90 rocneho papagaja, coz je bluff, lebo zvierata tohto druhu sa nedoziju takeho vetu. Usmevne potom posobia papagajove vety, ktore si udajne pamata ako ze "Fuhrer je super" a "Cesi jsou prasata". No ale ja nechcem urazat svojich CZ oblubencov, len konstatujem, co bolo vo filme. Chapem ale niektorych dvojhviezdickarov, urcite sa im nepacilo, jaxa im niekto snazi vnutit nazor z pozicie autority. Mnohi si asi aj myslia, ze film by mal byt mily, nekonfliktny, beznazorovy- tu prave suhlasim s istym danskym zmetkom menom Lars Von Trier, ktory tvrdi, ze film by mal byt ako kamen v topanke -musi tlacit a ominat a byt proste drsny a neprijemny. lebo taky je zivot. Zivot je totiz kamos, ale aj hajzel a smejd. Konkretne zase k filmu - ocenujem, ze paralely k Mnoichovskej zrade z 9/1938 sa nasilne nevkladaju tam, kam nepatria. Su presne tam, kde maju byt a kde maju svoje miesto. Dej filmu sa aj zastavi, aby si herci odriekali to svoje k Mnichovskej Zrade. Druha polka filmu uz je lepsia- je to akysi film vo filme ohladom 9/1938 a Mnichovskej zrady - divak vidi, ze to, co reziser natocil bolo spojene s komplikaciami, dalej tu natrafi an take veci ako ze u jedneho herca sao bjavuje alergia - na co konkretne, to si musi zodpovedat uz kazdy sam, najlepsie dokladnym napozeranim filmu. Komplikacie vedu rezisera a hercov k tomu, aby si n´ konecne nieco o Mnichovskej Zrade nastudovali, - taxa dostali ku knihe Jana Tesare - ta kniha je skutocna a nie je to mystifikacia. Vysoko ocenujem Zelenkovu snahu ukazat, ze nic nie je cierne alebo biele, film prinasa urcite fakta, u ktorych divak behom filmu zisti, ze vsetko je inak. Silnou strankou je, ze pred jednoznacnymi sudmi sa treba vystrihat - to, co divak vidi ako realitu sa systematicky konstruuje zo lzi a mystifikaci, niekedy umyselne, niekedy samovolne. Tema Mnichovskej Zrady je velka tema - u velkych tem su najlepsie tieto fabulacie a mystifikacie ukazane na teme napriklad Brexit - mainstream fabuluje jednym smerom, alternativne spravodajstvo zase svojim smerom. 77 %(20.10.2018)

 • Tosi
  ***

  Tak snad abychom přehodnotili historii o Mnichovské zradě? Rozhodně je to nejabsurdnější fraška o mluvícím papouškovi a české historii jaká existuje. Začátek jako z kategorie nenáročných komedií pro rodiny s dětmi, s dějovým zvratem se však film stává mnohem chytřejším a vtipné momenty pana Myšičky s jeho všemožnými alergiemi byly k zesrání. Moje uznání pro film ke konci rostlo a nižší ohodnocení přičítám tentokrát na vrub své netrpělivosti.(15.3.2016)

 • Flooyden
  *****

  2015: Nejlepsi (cesky) film za poslednich x let. --- 2017: Po druhém zhlédnutí s odstupem 2 let potvrzeno.(13.11.2015)

 • sator
  ***

  Námět typické Zelenka, ale že bych se bavil..(15.3.2016)

 • Johnny.ARN
  ****

  Skvelé. Na Kobry a užovky to síce nemá, ale aj tak to je vysoko pozeratelné. Keď sa po klasickom českom nariekaní o tom akí su chudáčikovia a ako boli zradení a ako by sa bránili kvalitne vyzvraciate, príde zmena, kde film dostane nový kabát a začne byť skutočne zaujímavý. Pokus o vsunutie novej dejovej línie, ktorú vysvetľujú v produkcií by až stál za preskúmanie. Mne sa to páčilo aj z toho dôvodu, že milujem zábery zo zákulisia a tu som si prišiel na svoje. Herecky ten taký český priemer, ktorý nemohol nič pokaziť, ale držal to aj tak len Myšička. Veľmi dobre natočený a podaný film. 4 z 5(15.3.2016)

 • Master19
  ***

  Poprve, co dávám Zelenkovi méně než 4* a nemám na výběr. Hluché pasáže a na druhé straně geniální momenty. Rozhodně nadprůměrný český film, ale znova už vidět nemusím....(2.4.2016)

 • mikestiff
  **

  WTF? Zajímavých pár minut vysvětování Beneše před koncem, jinak mě dlouho nic tak nenudilo :((12.4.2017)

 • kocik1
  **

  Začátek mě svým nekorektním černým humorem nadchnul. A konec, respetive zbylé 2/3 filmu, to zase zabily. / Víš, co říkal o Češích Reinhard Heydrich? Mí pražané mi rozumějí..../ Za tenhle vtip dávám jednu hvězdu navíc.(27.4.2017)

 • evuline
  *****

  Absurdni humor na entou aneb absurdni absurdita.(26.10.2015)

 • sofiapetra
  ***

  Ze začátku jsem byla dost otrávená a nedokázalo mě to zaujmout - druhá půlka se mi líbila podstatně víc. Ale stejně si myslím, že na celovečerní film ten nápad s papouškem byl slabota (Lva za scénář bych nedala ani náhodou). Nápad s mluvícíma hlavama byl vtipný jen poprvé - v dávné mystifikaci o Visacím zámku, teď už se to jen opakovalo. Tři hvězdy dávám hlavně za jiný a chytrý náhled na Beneše - to bylo záslužné a inspirativní (a patrně i hlavní Zelenkův důvod pro vznik filmu vůbec).(17.4.2016)

 • Eleanor05
  *

  Takže za 1) pokud bych se chtěla dívat hodinu a čtvrt na to, jak se natáčí film, pustím si raději libovolný "film o filmu", který většinou bývá dlouhý kolem dvaceti minut. Tvůrci oněch "filmů o filmu" zřejmě vědí, proč je netočí delší. 2) Nepřipadá mi vhodné zlehčovat situaci v Československu, později v Protektorátu Čechy a Morava za 2. světové války až do té míry, že se zdejším obyvatelům vlastně "nic tak strašného nedělo". To už není ani černý humor, ale přímo urážka. 3) Pokud mám ve filmu v hlavních rolích obsazené herce, kteří nemají dostatečné charisma (Myšička), popřípadě ani dostatečný talent, pak není zábavné se na ty čtyři herce a zbytek (předpokládám, že z 90% neherce) dívat. Martin Myšička není špatný, pokud hraje vedlejší role, tohle ale nemá šanci utáhnout. Ani Plodková a Schneiderová mě nebavily. 4) Hlavní myšlenkou filmu je téma mýtu a jeho dekonstrukce, zde dokonce několikanásobná. Což je sám o sobě velmi chytrý nápad. Ovšem na toto téma se naneštěstí zaměřuje až poslední půlhodina filmu. Hodina a čtvrt před tím je zbytečná, místy hodně nevkusná a občas i vulgární nuda. Zdá se mi, že Petru Zelenkovi se (možná záměrně) podařilo kolem svého posledního filmu taky vybudovat jeden mýtus - a sice, že je to dobrý snímek. A podle zdejšího hodnocení se mu tento mýtus docela daří udržovat...(28.4.2016)

 • venca163
  ****

  V konkurenci výživných sraček typu Požár na moři, který mě ubíjel ráno ve Velkym (péro)sále (na doporučení mudrujících gíku z Berlinale), působi Zelenkův film jako příjemná, svižná a poměrně inteligentní komedie. Což taky je. (85%)(5.7.2016)

 • HonzaBez
  ****

  Nepatřím moc mezi milovníky filmů Petra Zelenky, ale v tomto případě musím říct, že se mi tento film (resp. vlastně tak trošku tři filmy v jednom) docela líbil. Snímek začíná kratičkým dokumentární filmem shrnujícím oficiální verzi událostí kolem Mnichovské dohody (za sebe coby milovník Fibichovi opery Pád Arkunu jsem ocenil použitou dramatickou hudbu z předehry k této opeře). Poté následuje výborně komediálně laděný film ve filmu, (nejen o siru „P", devadesátiletém papouškovi který kdysi patřil Edouardu Daladierovi), a po zbytek snímku pak můžeme sledovat jakýsi film o vzniku onoho filmu o papouškovi. V této části mi tedy ne všechno sedlo (viz třeba postupná alergie hlavní postavy filmu skoro na všechno možné, nebo zápletka s motorkáři) i když většinou jsem i vnímal, že to vše má ve filmu nějaké opodstatnění. Coby milovníka české novodobé historie mě samozřejmě nemohl nezaujmout alternativní výklad mnichovských událostí podle historika Jana Tesaře. Tuhle jeho knížku znám, tak pro mě tento výklad nebyl úplně překvapující. Ale určitě oceňuji to, že se prostřednictvím tohoto filmu dostal mezi širší veřejnost, kam by se asi jinak nedostal. Jen si nejsem jistý, zda vzhledem k poněkud mystifikačnímu charakteru celého filme nebude většina diváků i tuto část filmu považovat jen za jakousi historickou fabulaci. Ale je mi jasné, že ve výsledku autorům filmu ani tak nešlo o to ukázat jiný možný pohled na Mnichov jako spíše obout se tak trošku do naši švejkovské národní povahy, které vyhovuje když může všechny naše nezdary v historii (i současnosti) svádět na někoho jiného (v tomto případě na Francouze, v jiném dnes tak aktuálním třeba zas na Brusel). A v tomto směru film funguje velmi dobře.(23.4.2017)

 • Fox85
  ****

  Po dlouhé době jsem zavítal do kina na český film a lépe jsem si vybrat nemohl. Skvělý film.(15.11.2015)

 • Maynard.
  ***

  No, nevím nevím, jestli je český lev za scénář v těch správných rukou... To by nebyl Zelenka, aby si z nás neudělal pořádný šoufky. Uznávám, že tenhle film je hodně netradiční a že ho každý nemusí uplně pochopit. Co na něm hodně oceňuju, tak je začátek, když sem si bláhově myslel, že to bude fakt film. Cca po půl hodině mně ale bylo jasný, co na nás zase ten prevít chystá :o). Musím uznat, že jeho smysl pro humor je v ČR naprosto unikátní a je opravdu moc dobře, že tady máme někoho takovýho. Ale že by tohle mělo lepší scénář než Kobry a užovky? To se mi moc nepozdává. Co mě taky hodně dostalo, tak "skutečnost" jak to vlastně měl Beneš promyšlený. Akorát na tom je blbý to, že se nikdy nedozvím jestli je to taky jen perdel z diváka nebo historickej fakt. Každopádně mám Zelenku rád už jen proto, že sem ho jednou viděl na koncertu Mňágy s kejtrou zpívat " Chytit vítr". Tak snad ho jednou chytí :o)(11.3.2016)

 • Georgex
  ****

  Na české poměry velmi netradiční a dovolím si tvrdit ojedinělý snímek, který rozhodně není pro každého, někomu může sednout, jiného může k vzteku vytočit. Nicméně jedno se novému počinu Petra Zelenky vytknout nedá, je to chytré a v mnoha ohledech až děsivě pravdivé drama s komediálním nádechem, které šije do všech stran. Rozhodně se nejedná o čistou komedii, u které se budete smát od začátku do konce, ale pokud máte rádi sofistikovanou zábavu, tak zde ji rozhodně naleznete. Moje hodnocení 75%.(14.3.2016)

 • ilonaho
  *

  Jako déjà vu... ale nadšení z Visacího zámku, Mňágy... a Roku ďábla už se napočtvrté nedostavilo... Nelze stále vařit z jedné vody...(19.3.2016)

 • P.L.U.C.K.
  *****

  Normálně bych dal o hvězdu méně nebo bych o tom rozhodnutí aspoň trochu polemizoval, ale možnost vidět, že dnešní český film experimentuje? To je jako sen popeláře, který přijde domu a má prázdný koš. A hlavně můj tajný sen, který si vysloužil můj obdiv.(24.3.2016)

 • hansel97
  ***

  Bizarní, ale výborné. Trochu mě mrzelo, že to byl "film o natáčení filmu", protože začátek mě bavil mnohem víc, ale rozhodně to zážitek ze Ztraceni v Mnichově ozvláštnilo a já se celkem upřímně bavil. Má to ovšem trochu hlušší místa.(25.7.2016)

 • MaMitti
  **

  Zajímalo by mě, co by na toto dílko řekl Milan Kundera...(24.4.2017)

 • duddek
  *

  Nevím, já jsem to asi úplně nepochopil. Místo abych si film užíval, musel jsem pořád hloubat, co je film, co realita, co mockument, až jsem se do toho zamotal. Asi k tomu také přispělo, že jsem se nedokázal ztotožnit s žádnou z postav.(24.10.2015)

 • voleman
  *****

  Ztraceni v Mnichově je velmi spletitý a při tom zábavný a snadno pochopitelný film. Je to film, který se nedá jen tak popsat, ten se prostě musí vidět. Je to film, který se těžko k něčemu přirovnává. Je to něco, co je v našich luzích a hájích v záplavě samých sociálních dramat, nebo lidových slaboduchých komedií opravdu velmi originální a netypické. Při tom si ale nedokážu představit, že by film s podobným humorem a zpracováním mohl vzniknout jinde než u nás. Právě narážky na typické České chování film svým způsobem drží pohromadě a dávají mu naprostou věrohodnost. Je to film s tak spletitým a přitom skvěle zfilmovaným scénářem, že před Petrem Zelenkou musím opravdu smeknout. Také všichni zúčastnění herci hrají naprosto přesvědčivě, a všechny jejich role jsou zcela naturální, hlavně pak v dokumentární části jim jejich fiktivní postavy zcela uvěříte. Jediné co by se filmu dalo vytknout je možná trochu utahanější konec, který trochu ztrácí oproti zbytku filmu tempo. Je to ale zanedbatelnost, která ve finále film, který zábavně reflektuje naší společnost a při tom je skvěle a zcela originálně natočen nijak výrazně nekazí. 90%(27.10.2015)

 • The Viper
  ****

  Na české poměry povedené a zajímavé sloučení filmu a filmu o filmu. Ke konci už lehčí útrapy, ale i přesto nadprůměr a příjemné překvapení, ovšem ani tak jsem se u filmu nezasmál.(24.12.2015)

 • ghatos
  **

  Zelenka to promakané má. Sofistikovaně si pohrává s formou i obsahem. Já osobně mu asi nikdy nepřijdu na chuť. Musíte být na stejné vlně jako režisér. Nevyhovuje mi jeho úzkoprofilový intelektuální styl. Ztraceni v Mnichově jsou natočeni pro marginální diváckou skupinu (kolegové z branže, divadelní či alternativní diváci). To samozřejmě ještě neznamená automaticky, že to je dobré. O historii se zajímám hodně, ale přiznávám svou neznalost Tesaře. Jeho pohled obohacuje diskuzi, avšak nesouhlasím s ním. Lehce se mu dá oponovat...viz, co by řečeno v Historii CS: Měli jsme bojovat proti Hitlerovi v roce 1938? Eduard Stehlík: Stále hovoříme o kalkulu, o možnosti volby, a je to o tom, co volit v této chvíli - jestli bojovat "všemi opuštěni". Nedá mi, než si vzpomenout na projev velitele hraničářského pluku 6, plukovníka pěchoty Bohumila Boreckého ze září 1938. Ten těsně před mnichovskými událostmi vystoupil před své vojáky se slovy: Budeme bojovat, protože žádný národ se nemůže pochlubit tím, že stál osamocen proti celé Evropě a že z toho boje vyšel vítězně. Vzpomeňme zpěvu husitů, nepřátel se nelekejme, na množství nehleďme. A protože se historie opakuje, tak vyjdeme z tohoto napohled zoufalého boje vítězně. Stůjte všichni tam, kam vás republika postavila, a našim společným heslem budiž: "Neprojdou!" Osobně se domnívám, že všechno, co se dává na pomyslné misky vah, počet divizí, vyzbrojenost, dokončenost opevnění, mělo jít stranou, protože šlo o to, zda bojovat, nebo nebojovat. Z hlediska armády jsme bojovat nemohli, ale bojovat jsem měli. Za okupace jsme měli ztráty na důstojnickém sboru takové, jako měla jakákoli jiná armáda, která bojovala. Měli jsme popravené, umučené, desítky tisíc lidí přišlo o život. Ti lidé měli mít alespoň možnost přijít o život při boji s puškou v zákopu, a ne někde jako dobytek na jatkách, v koncentračním táboře nebo plynové komoře. Tam se něco zlomilo, my jsme volili, jak jsme volili. Osobně se domnívám, že to bylo rozhodnutí chybné. 49%.(17.3.2016)

 • wooozie
  *****

  Famózní! Nejlepší český film za posledních x let. Výborná komedie(?), ale s tak velkým přesahem, že to nemá v Česku v poslední době snad ani obdoby. Po prapodivném traileru jsem kino vynechal, ale o to více mě to mrzí, protože následně jsem si vychutnával skutečně každou minutu. Jednoznačných 5* a pro mě další nový pohled na rok 1938, doporučuji si ale nezjišťovat cokoliv o snímku dopředu, protože veškeré pro mě překvapivé zvraty mi zážitek velmi zintenznily.(20.3.2016)

 • EKLEKTIK
  ***

  "Dobře, tak ty vaše reportáže pište prostě tak, abychom my, do nich nemuseli vstupovat." Pro mě je tento snímek mystifikací, která se změnila v mystifikaci o natáčení mystifikace, ale mystifikace je to pro mě především tím, že jsem se nikdy nepohyboval v prostředí filmového štábu, natož při natáčení nějakého filmu a tak nevím, co je v této mystifikaci holou pravdou a co pouhou mystifikací. Jedinné, co k tomuto dramatu mohu tedy říci, je to, že mi připomněl dokument z roku 2002, který se jmenuje "Ztracen v La Mancha", a jehož děj také vypovídá o jednom strastiplném natáčení.(31.3.2016)

 • Castrator
  odpad!

  Slušně natočený film podle neskutečně debilního scénáře. Další nevtipný, nudný a rádoby chytrý "mystifikační" film (kolikátý už?) od člověka, který neumí psát scénáře. Průměrné diváky to netankuje, stačí jim málo ke štěstí, když se film tváří důležitě a chytře, bude u nich mít takováto patlanina úspěch vždy, Zelenka si hraje na umělce, točí kokotiny, ty pak jako strašně intelektuální díla servíruje lidem a oni samozřejmě hýkají blahem a každému serou, jak tam tu genialitu vidí (protože oni jsou přece tak geniální, nebo skoro geniální), přidají nějaký ten plk o "malém čekém člověku" aby se vyčlenili z davu a dali o sobě vědět, že oni jsou dál, mnohem dál než ten malý český člověk. Řeči o pocitu, že nám někdo pořád ubližuje nebudu komentovat, kdo Mnichovskou dohodu vidí jinak než jako předhození Čech a Moravy Hitlerovi za účelem získání času a oddálení války je demagog, dement, antičech a neměl by věřit každé hovadině, kterou Zelenka převzal z příšerné Tesařovy knihy. Strašná sračka, naštěstí si mohu ta skoro dvě kilča odepsat z daní. Zajímavé komentáře: většina odpadových a několik jednohvězdičkových.(21.5.2016)

 • Seti
  **

  No, popravdě moc nevím, co si o Ztracených v Mnichově myslet. Na české poměry zajisté velmi netradiční a originální, možná i chytré avšak bohužel zcela mimo můj vkus. V kontextu tohoto filmu musím konstatovat, že jsem příznivcem tradičnějšího stylu vyprávění a Michálkova festivalová progrese mě minula o slušný kus. Možná, kdyby celá tahle hra s divákem byla vtipnější, tak bych šel i do průměru, ovšem takhle je mi líto, ale nebavil jsem se.(5.8.2016)

 • sskrblik
  ****

  Komu se nelení tomu se Petr zelení. Tak trochu neočekávaně čekaný předstíraný film o filmu, dalo by se s klidným svědomím charakterizovati. Přičemž právě ona mystifikace diváka dokonale zabaví po celou stopáž filmu, aniž by se musel nadále rozvíjet původní banální příběh papouška. Ten by sám o sobě jistě nebyl toliko zajímavým na to, aby utáhl sto minut. Pro mě ze zhlédnuté filmografie Petra Zelenky kvalitou návrat ke Knoflíkářům či Mnága a Žďorp Happy End.(6.12.2016)

 • Autogram
  *****

  Nečakal som, že tohtoročným filmom s veľkým F bude akurát film o..., ako to napísať, aby to nebol spoiler... To sa ani nedá, takže zostaneme pri papagájovi, ktorý je takmer hlavnou postavou, ale film o ňom nie je. V oboch rovinách filmu som v ňom videl veľkú metaforu, o ktorej som čakal, že bude tou hlavnou myšlienkou filmu. Ako môže zastúpiť všetkých politikov, ktorí nám papagájujú svoje frázy a tak aj samotný papagáj môže pohnúť dejinami a vzťahmi medzi národmi. Americká noc sa vo filme nezdôrazňuje nadarmo, tvorcovia ju majú v malíčku, nielen na plagátoch. Čomu vo filme nakoniec treba veriť, si vyberie každý sám, a aj to dejepisné okienko treba brať s rezervou. ---- Jaký štěstí? Mne neposral pták, ale rekvizitář.(17.11.2015)

 • lucascus
  *****

  Dokonale.. Mnohovrstevnate.. A pritom typicky ceske.. Konecne!(7.12.2015)

 • Hanys_
  **

  Největší český mystifikátor opět v akci. Asi ne úplně špatné, spíš takové těžkopádné a pro mě osobně ne tak lehce stravitelné jako např Karamazovi. Jako reklama na Tesařovu knihu to ale funguje perfektně. Ale nic víc.(15.3.2016)

 • M.i.k.e
  ****

  další ze Zelenkových mistrovských "mistifikací"...začátek mě bavil,ale mnohem víc mě začal film bavit až po zlomu kdy se z něj stal film o filmu.Jelikož jsem dopředu netušil co přijde,zkraje mě to docela překvapilo,ale nakonec sem si to užil na poměry českého filmu opravdu hodně.Závěr jak by film vypadal jako rodinná komedie tomu nasadil korunu...80%(15.4.2016)

 • Dodmund
  ***

  Předpokládám, že asociace se Ztracen v La Mancha, také není náhodná. Chytře vymyšlené, neortodoxní. Docela jsem se bavil. Jen si nejsem jistý tím historickým exkurzem.(11.5.2016)

 • mcleod
  ****

  Místy hodně vtipný film má několik fiktivních rovin, kterými Zelenka navázal na své dřívější pseudodokumentární komedie Mňága - Happy End a Rok ďábla. V tomto filmu ale šel o kus dál. Nejdříve se koukáme na nepříliš záživný film o papouškovi, který vnese do českého mediálního prostoru mezinárodní skandál, ve kterém je však cítit jakési nepochopení. Z tohoto rádoby filmu však režisér přechází do pseudodokumentu o filmové produkci, který je vlastně nakonec tím reálným filmem. Tím vše z předchozího snímku vysvětluje a zároveň vytváří několik rovin fikcí. První je klasická pseudodokumentární, se kterou má Zelenka mnoho zkušeností. Příběh se pak odvolává na Mnichovskou dohodu... je diskutována historická esej Jana Tesaře Mnichovský komplex, autoři snímku přemýšlí, jak ji zakomponovat do filmu, samotný příběh v pozadí však věrně kopíruje představovaný pohled na "mýtus zrady", který si vybudovali sami Češi a následně z ní všechny obvinili, přestože měli na dosah velký úspěch. Právě tato paralela působila asi nejvtipněji. Dosud pak přemýšlím nad tím, zda je Zelenka stoupencem Tesařova pohledu nebo šlo z jeho strany o zakomponování další "fikce" do jeho filmu a vlastně i do společenské diskuze... to se mu v takové míře nepovedlo ani jedním jeho předchozím fiktivním "dokumentem". Toto považuji na celém filmu za jeho nejzajímavější aspekt. I když byla ve filmu nějaká hluchá místa, tak mu určitě nejde upřít originalitu a budování vtipných, propracovaných a provokativních fikcí, jak je Zelenkovým dobrým zvykem.(29.5.2016)

 • angloumene
  ****

  Českou filmovou produkci zas až tak nesleduji a tak jsem při vstupu do kinosálu v rámci KVIFF 2016 vlastně vůbec netušila, o čem že ti Ztraceni v Mnichově mají být. Nevím, jestli je to dobře nebo špatně, ale ve výsledku jsem i v porovnání s ostatními festivalovými dílky nebyla zklamaná. Tehle film nabízí řadu opravdu povedených vtípků a tak divák odchází s dobrou náladou, i přes extrémně vážné téma, které se zde zpracovává. Byl Mnichov pokořením českého lidu a nenapravitelná křivda, která má své dopady ještě dnes nebo to celé bylo úplně jinak? Celkově 81 %.(7.7.2016)

 • Kacounek
  ****

  Velmi originální počin. Kdyby se první třetina filmu protáhla do celovečeráku, byla by to maximálně lehce nadprůměrná komedie (Je tedy pravda, že moje divácká nálada byla při sledování snímku spíše v této rovině). Takto Zelenka svůj projekt povýšil nejen do zajímavého pesudokumentu o natáčení filmu, ale také nás donutil zamyslet se nad Mnichovskou dohodou a Benešovými dekrety. Knihu Mnichovský komplex od Tesaře jsem zatím nečetla, ale jistě ji vyhledám. Že byl Eduard Beneš opravdu takový génius? Jistě to myslel s našim národem a republikou víceméně dobře, ale nakonec se to obrátilo proti nám (Já osobně mu historii nevyčítám). Doma jsme se shodli, že jde spíše o zajímavou spikleneckou teorii :-)).(18.10.2016)

 • Disease
  ****

  Po letech další mystifikační kousek, tentokrat nehudební. Filmová část o něco slabší než "film o filmu", ale i tak velmi zábavné.(28.4.2017)

 • P1tr
  *****

  Excelentní snímek, který několikrát v průběhu děje změní tvář a styl vyprávění a namísto toho, aby šlo o zmatečný mišmaš jde naopak o neskutečně chytlavou a originální záležitost, jejíž každá poloha funguje skvěle a hlavně všechny postupy dávají smysl a krásně na sebe navazují a vzájemně se doplňují. Snímek dokáže výrazně pobavit, ale v některých pasážích také donutit k zamyšlení. Petr Zelenka si pro nás připravil jeden z nejoriginálnějších a nejlepších tuzemských snímků všech dob a já jsem po několika shlédnutích z jeho Ztraceni v Mnichově stále odvařen a žasnu nad tím, jak něco tak skvělého mohlo vzinknout.(26.3.2018)

 • Heraldika
  *****

  Tak to byla opravdu pecka. Výborný počin, díky za něj!(26.11.2015)

 • MTHRFCKR
  ****

  Ač připraven Zelenkovým rozhovorem v časopise Interview, stejně jsem byl v kině zmaten a mystifikován. Rozjezd dlouhej, dojezd se plnej šťávy, historické exkursy bomba. Tak trochu řízlej Polski film a Největší z Čechů. A tak to mám rád.(13.12.2015)

 • joora1
  **

  Ač mám rád Petra Zelenku, tento film jsem moc nepochopil. Vtipný byl do té doby než se z něj stal dokument o natáčení a pak už jsem se nudil. Škoda, čekal jsem zábavu a dostal jsem..no, ani nevím co.(1.5.2016)

 • odie
  *****

  Cha a to už jsem myslela, že komentáře psát nebudu...ale! Tady si to prostě neodpustim. Je to obrovská radost, když je český film sranda. Ne blbá sranda, abych byla přesná. Nadhled v našich filmech, aby člověk pohledal. A tady najednou vidíme vtipné narážky mířené do vlastních řad a to hned ve více rovinách. To, že film odkazuje na dokument Ztracen v la Mancha o mém oblíbeném režisérovi a jednom nepovedeném natáčení, je už jen sladká třešnička na dortu.(3.8.2016)

 • IvoB
  *****

  Nechci být zase moc hodnej, ale ten film je hodně dobrý. Vlastně si troufám tvrdit, že mnohem lepší než 90% domácí produkce posledních let. Není tu žádný vizionářský námět s přehnaně vysokými ambicemi, a přesto to celé funguje po herecké, příběhové i komediální stránce. Navíc dokáže překvapit i zajímavým příběhovým obratem, který tomu všemu dodává šťávu a zajímavý nový rozměr. Můžu s klidem prozradit, že jsem se po celou dobu projekce spokojeně tlemil, což je něco, co se mi u podobně laděných filmů (rozuměj žánru a tak) české produkce nestává skoro vůbec. Za to obrovský palec nahoru. (Předpremiéra v kině Scala, Brno)(22.10.2015)

 • netahlo
  *

  Priserny zklamani! Krecovita snaha o originalitu, ktera me relativne bavila do doby nez se z filmu stal dokument nebo co to vubec bylo. Narovinu priznavam, ze tohle umeni holt nedokazu ocenit. Ale je mi jasny, ze "odborna kritika" u toho ejakulovala.(13.3.2016)

 • honajz2
  *

  Ze začátku docela překvapení. Mělo to jakýsi děj, jednou jsem se i zasmál (což je u filmů Dejvického divadla překvapení)a řekl jsem si, že pokud to takhle půjde dál, tak že bych to označil jako "koukatelný film" Jenže... to, co se stalo, mě překvapilo. Nerpříjemně. SPOILER Umírá nějaký člověk z natáčení KONEC SPOILERU a celý film je tak fiktivní film o filmu. V tu chvíli to přišlo o vše. Ale především o děj, ze kterého by šel udělat docela ucházející film. Jenže se stane to, co se stane a my se o filmu dozvíme prd. MOŽNÝ SPOILER Proč papoušek opakuje nacistické věty, KONEC MOŽNÉHO SPOILERU a další věci, se nedozvíme. Čekal jsem, že se aspoň pojede do Mnichova... Možná mi něco uniklo, možná ne, ale za sebe dávám jednu hvězdičku. Mimochodem, myslím že skoro všechen "typ" humoru shrnul uživatel hygienik.(21.3.2016)

 • Mo.
  *****

  Rok Ďábla na steroidech.(4.4.2016)

 • Hepy13
  *

  Nevim no, ja tomu Zelenkovi prostě vůbec nerozumim, stejně tak jako nerozumim Kubrickovi. Vzpomínám když jsem se tenkrát díval na Karamazovi, a následně šel na csfd. Řikám si... taková nehorázná sračka musí být v šedivých číslech, a pak jsem byl uplně v šoku z hodnocení. WTF? Ztraceni v mnichově se mi líbilo, první půlhodina rozehrála zajímavý příběh o krádeži papouška, tajný dohodě a mezinárodních vztazích. Následně z toho zajímavýho zbylo jen ptačí hovno, protože začal záměrně film o filmu. Nechápu proč? No asi nemám takový sračky v hlavě jako Zelenka abych to pochopil. Díky bohu za Kobry a užovky, protože tohle byl big shit, jít na to do kina tak bych musel ten sál snad po odchodu zapálit.(31.5.2016)

 • bloodcountes
  *

  Aneb jak se dá vojebat i historie, kterou si ještě pamatujeme, jak se dá pokroutit, zkarikovat a ohnout tak, aby to vypadalo, jací jsou češi hlupáci a xenofobové a myslí si (ovšem že mylně), že všichni kolem jim chtějí ublížit. Strašně "nenápadná" havloidní eurohujerská vymejvačka nebohých mozků, které se chtěly jenom pobavit vtipnou hříčkou o mluvícím papouškovi s pamětí. Kdyby ten film pokračoval tak, jak začal, bylo by to přínosnější, ale pánové tvůrci měli jiný záměr. Jenom lidi nalákali, ukolébali a v pravém okamžiku nasadili midfuck, aby do nestřežených uvolněných závitů nakydali šlichtu sebemrskačství a oikofobie. Za jakým účelem asi není potřeba v dnešní komplikované a nebezpečné době, která se tak moc podobá situaci před Mnichovem, hádat. Za to bych je pověsila za koule do průvanu a nechala posrat hejnem papoušků. Minimálně.(22.4.2017)

 • Papaboot
  *****

  Vždycky když Troška nebo Magnusek natočí svůj další opus, který bez problému plní kina, tak moje důvěra v český národ o něco poklesne. Naštěstí je tu pořád dost tvůrců, kteří jsou schopni natočit něco, z čeho se člověku nejenže nechce zvracet, ale dokonce se tím skvěle baví. Teď už jenom doufat, že budou Ztraceni v Mnichově plnit kina aspoň z poloviny tak dobře jako Babovřesky 4.(21.10.2015)

 • Brejlil
  *****

  Co začíná jako podivná vyprávěnka o papouškovi Édouarda Daladiera, mění se ve svérázný pohled na natáčení filmů v Čechách, aby vyvrcholilo skoro obrazoboreckou interpretací Mnichova. A tragédií filmového štábu. Co na papíře vypadalo šíleně a ve třech větách to také vypadá šíleně, to na plátně funguje skoro dokonale. Skoro dokonale. Přesto jde ale v záplavě všech podivností, nedotažeností a naprostých pitomostí, kterými nás domácí kinematografie zásobuje už několik let, o vynikající film.(23.10.2015)

 • Chmur
  ***

  Film je to chytrý, hodně chytrý a vypovídá pravdivě o ufňukanosti českého národa. První třetina byla skvělá. Jenže pak mi to začalo strašně připomínat Rok ďábla nebo Polski sen. Je to v podstatě hraný dokument, což není úplně můj šálek čaje. Navíc většina protagonistů nebyla moc výrazná nebo zajímavá. Problém je ale možná vyloženě na mé straně. Prostě jsem čekal něco jiného, a proto se dostavilo lehké zklamání.(24.10.2015)

 • Duch217
  *****

  Vzhledem k ostatním českým filmům roku 2015 nemám nejmenší problém dát plný počet. Originální a především perfektně napsaný scénář, díky kterému celý film drží pohromadě a výborná režijní práce s herci a především s neherci, kteří vůbec nevybočují, naopak do filmu krásně zapadají. I přes jistou náročnost a komplikovanost příběhu všechno drží jak má a člověk se i dobře pobaví. Jen tak dál.(15.3.2016)

 • bidja
  ***

  Z mého pohledu nejméně koukatelný a vtipný Zelenkův počin. Začalo to dobře, ale potom se to rozpadlo a skoro se to ani nedalo sledovat.(27.3.2016)

 • Fairbanks
  ****

  "Švenkuj bunkr.." Ano, film o filmu trochu ztrácí dech po úvodní jízdě, ale ty zelenkovsky sofistikované vtípky mě tak dostávaly, že jsem se prakticky neustále pousmával. Originální, vtipné, chytré, skvěle natočené, bravo!(12.4.2016)

 • LuccinyFilmy
  ***

  Vtipné a originální zpracování mnichovské otázky, kde nechybí ani alternativní interpretace Benešových pravých plánů. Postmoderní až běda; druhá půlka s filmem o filmu razantně zpomaluje tempo a ač ani to přímo nenudí, člověk už tak nějak ví, kam to celé míří, a těší se na konec.(22.5.2016)

 • IvcaSammet
  ***

  Čekala jsem všechno, ale rozhodně jsem nepočítala s tím, že se Ztraceni v Mnichově převrhne do filmu typu Polski film ... A to naprosto stejně. Ze začátku jsem se u filmu dobře bavila, když se ale ukázaly "pravé karty filmu", byla jsem docela zklamaná. Za normálních okolností bych hodnotila jednou až dvěma hvězdičkama, ale díky předchozím zkušenostem jsem ve filmu zkusila najít něco, díky čemu bych tvůrce a jejich záměr pochopila. Nakonec se mi to přece jenom podařilo, koneckonců jsem se u filmu dobře pobavila a myšlenka o Mnichovské dohodě mi ve finále přišla docela zajímavá. Proto prozatím hodnotím průměrem, ale k filmu se určitě vrátím, protože tento typ filmů se mi docela těžce hodnotí pouze po jednom shlédnutí.(11.3.2017)

 • laepus
  **

  Tady prostě nejde výš. A už tak dost přeceňuji, když dávám dvě hvězdy, sám nevím za co. Zelenkova filmová masturbace nad vlastní schopností a touhou neustále šokovat už mě tentokrát opravdu nebavila. Ve chvíli, kdy se to zlomilo na film ve filmu, ten film skončil. Na druhou stranu - když máte ulítlý nápad (papoušek si pamatuje Daladiera a kecá o tom) tak maximálně na 20 minut, tak jednoduše nejde natočit víc než těch 20 minut na začátku a pak vlastně točit sami o sobě. Jestli se to bude schovávat za vznešené kecy, že to nastoluje novou perspektivu vnímání mnichovských věcí a ukazuje to charakter českého či francouzského národa, tak je to bohapustá hovadina. Tenhle film nudí od začátku do konce - nenavozuje žádné napětí, pořád jsem měl pocit, že se dívám na Rok ďábla, když se takřka opakovaly stejné momenty, zasmál (lehce pousmál) jsem se jen na dvou místech celého filmu (takže to vyvrací i to slůvko komedie v záhlaví). Se Zelenkou jsem dost možná skončil.(19.8.2017)

 • SimpanzJi
  *****

  Tento filmový počin Petra Zelenky balancuje mezi komedií a dramatem. Skvělý scénář, související s dobře propracovanými charaktery postav. Skvěle jsem se bavil, a to jak při scénách z natáčení, tak při "zpovědích". Dost mě pobavila věta Vladimíra Škultétyho: " Postupně jsme zjistili, že Martin má alergii snad úplně na všechno" To mě dostalo, nebo věta, která byla uvedena i v traileru: "Takže osoba, která má točit 90% scén s papouškem, má alergii na peří". A nespočet dalších hlášek. Prostě bezchybný film. 24. 10. 2015(24.10.2015)

 • hroubek
  *****

  Ztraceni v Mnichově aneb malý český zázrak. Kdyby mě někdo řekl, že budu odcházet z kina tak nadšený, jako jsem odcházel, tak bych mu řekl, že se praštil do hlavy. Film si mě svými trailery a plakáty vůbec nezískal a na rovinu přiznám, že jsem si myslel, že tu bude nějaká blbost. A nakonec z toho vylezl jeden z nejlepších českých filmů za posledních pár let. Ztraceni v Mnichově je film, který má do typické české produkce hodně daleko. Je to velmi uvědomělé dílo a moc dobře víc co chce říci a taky to tak dělá. Hraje si vyprávění, s dějem a hlavně s divákem, kterému nedává všechno zadarmo a očekává od něho jistou míru spolupráce(přistoupení na pravidla filmu). A z mého pohledu je tohle naprosto osvěžující u českého filmu. O kolika český filmech můžete z fleku říci, že bychom je mohly pustit v zahraničí a nemusely se za ně stydět?? A tady teď nemluvím jen o tom jak film vypadá vizuálně, ale o jeho výpovědní hodnotě. Režisér Petr Zelenka odvedl moc dobrou a s obrovskou lehkostí prodal svůj snímek, který je prostě zajímavý. Spoustě lidem nesedne, že je to prostě velký film o filmu, že se v něm řeší události z Mnichova. Mě osobně se nejvíce líbil ten přesah. O tom jak vypadá natáčení, jak se všechno kazí, co režisér(jak hrající tak i skutečný) chce svým filmem říci, jak je to vtipně trefné a co ten film o nás říká. Nakonec film dokáže i dojmout, rozesmát a dát několik otázek k zamyšlení. Herci jsou super a předvádí zajímavé výkony, i když půlce filmu hrají sami sebe. Trošku mě mrzelo, že ve filmu je několik zbytečných odboček a taky, že by mohl být delší. Ztraceni v Mnichově je jeden z nejlepších českých filmů za posledních pár let a my bychom měly být u toho.(25.10.2015)

 • Milwa
  ****

  Myslím, že k tomu plně pochopit komiku filmu je třeba přečíst "Mnichovský komplex" od Jana Tesaře. Tenhle film je o hodně hlubší než se na první dobrou zdá. Proto zatím jen za 3, ještě potřebuji minimálně jedno shlédnutí. každopádně "Mí Pražané mi rozumějí" mě absolutně odrovnalo!(28.10.2015)

 • kuckaAFC
  ****

  Další mystifikace z dílny Zelenkovy bandy, ve výsledku jde o mnohem lepší variaci na Polski film, ale mystifikační dokonalosti Roku ďábla to pořád nedosahuje. Příjemný filmový zážitek, 80 %.(5.12.2015)

 • lubospoti
  ***

  Hodně dlouho jsem přemýšlel nad hodnocením. U Zelenky už je člověk docela zvyklý na formální rošády (zejména týkající se způsobu vyprávění), ale v tomto snímku i přesto dokázal překvapit. Jen si úplně nejsem jistý, že to bylo v pozitivním smyslu slova. Což o to, dějový zlom je rozhodně zajímavý. Ale tentokrát spíš diváka zmate a vytrhne ze soustředění. Po něm už jsem nějak nebyl schopný dostat se na stejnou vlnu. Film o filmu ve filmu je originální, ale jeho "přilepení" na mě působilo dost kostrbatě.(24.3.2016)

 • KNTRFKT
  **

  Já teda vůbec nerozumim tomu, jetli jsem viděl to, co ostatní, ale každopádně jsem se ztratil na cestě, na kterou jsem zřejmě ani nevyrazil a nakládačky se nejlíp jedí za tepla s kečupem. Ha. Tolik originality a vtipnosti v jedné větě, že každý kritik zajásá. Pojďme to osolit, ať je to trochu sladký.(24.3.2016)

 • werush
  ****

  Film jako stvořený pro neoformalistickou analýzu, proč ostatně tvořit něco pro diváky...(1.5.2016)

 • gonga
  odpad!

  Mrtka, kterou nešlo dokoukat. Zelenka se již definitivně oddělil od běžného diváka a točí už jen pro svoje kamarády a známé. Ať se pak ale nediví, že na film do kina nikdo nepřijde.(8.6.2016)

 • Evander
  ****

  Dobrý film a pro mne příjemné překvapení. Očekával jsem sice jiný žánr, nicméně dobrou českou komedii jsem již nějaký čas neviděl. A tak i po konstatování, že film je po většinu času komedií, jsem spokojený. Z nových českých filmů rozhodně řadím k tomu nejlepšímu. 75%(15.8.2016)

 • Garch
  ****

  Nejprve: "Lachende bestien" a posléze: "Pravda je příliš složitá". Zelenka je kádr, jako vždy.(23.2.2017)

 • Ombak▼Penari
  ****

  Petr Zelenka patří mezi originální a kvalitní české autory, což svým novým počinem jen potvrdil. Natočil v podstatě další mystifikační dokument o natáčení jednoho filmu, ačkoliv to tentokrát vzal trochu jinak než ve svých předchozích počinech z hudební branže a zkombinoval to se značnou dávkou absurdity a parodie historických událostí a národních traumat. Výsledkem je fajnový kotel humoru z filmařského světa, ve kterém velmi šikovně využívá prostředí barrandovských filmových studií a netradičního postupu vyprávění příběhu. Za mě určitě palec nahoru, český film potřebuje podobně originální snímky jak sůl.(21.10.2015)

 • Pevek2
  *****

  Zelenkovi tentokrat vysly vsechny vrstvy jeho filmu a diky tomu to bude zajimave videt i podruhe. Prvni vrstva se zda podobne blba, jako treba Pribehy obycejneho silenstvi, ale az prave druha vrstva ji da smysl a ta treti zase dava smysl te druhe. Klade to nektere zavazne otazky po nasi narodni povaze a pritom je to jeste zabavne.(22.10.2015)

 • Jaro_slav
  ***

  Rok papouška / Mnichov happyend. I přes pár skvělejch scén a ukázek toho, jak se točej některý záběry, mě to (podobně jako Rok ďábla) tolik neoslovilo. A je mi to líto.(25.10.2015)

 • Aldebaran
  ***

  Film je to originální a rozhodně doporučuji jeho zhlédnutí. Obsahuje komediální, drsnější, ale i citově silnější momenty. Navíc mi rozšířil obzory (koupil jsem si publikaci Mnichovský komplex od Jana Tesaře a jsem zvědavý, jestli má pro svůj výklad událostí i nějaké důkazy). V celkovém dojmu mi však něco vadilo, proto nemůžu dát více než 3* ... nevím, možná herecké obsazení?(26.10.2015)

 • sadlokan
  ****

  Tady většina vůbec neví,že byl nějakej Daladier.A menšina zase nevydejchá toho papouška.Takže zbejvají jen smějící se bestie.A těch je tak málo,že návštěvnost nezachrání.(28.10.2015)

 • JoSte
  ****

  Za ten ohromný kontrast oproti ostatní běžné české tvorbě by si zasloužili i plný počet.(30.10.2015)

 • Pavkan
  *****

  Je to velmi zábavné, skvěle natočené, odvážně rýpavé a zatraceně chytré. Rukopis Petra Zelenky mi skoro vždycky sedne a jinak tomu nebylo ani tentokrát. Přidanou hodnotou bylo, že podobně naladění byli i ostatní diváci ve slušně zaplněném sále.(6.11.2015)

 • Everyone
  *****

  Dotyk času je v tomto filmu cítit velice, tak jako mystifikace pravd, které jsme přijaly a na kterých máme postavené předsudky, které se promítají do našeho současného světa, do rozhodování, bohužel. Nejen neznalost zákona, ale i dějin neomlouvá. Polovzdělanost je v mnohém horší než nevzdělanost - pří řešení problému, o kterém nic nevíme, se často rozhodujeme srdcem, než hlavou, ale jsme snadno manipulovatelní. Při poloinformovanosti (většinový stav v současných státech Evropy, včetně ČR) je cílem propagandy snaha o rozhodování obyvatel na základě kousků pravd (pro doplnění, o informovanosti může posluchač mluvit tak akorát stran nezávislého experta, který hájí čistě svoje zájmy, jméno nebo renomé vědeckého ústavu, atp.). Občan má pocit vlastního rozhodnutí a satisfakce ("vlastní rozum") - v podstatě se to má stejně, jako hlava a krk rodiny, manžel a dovedně manipulativní manželka. ___ Já myslím, že Beneš věděl, že nakonec pravda vyjde najevo, i když nemohla před současnou generací obstát, ba díky komunistické diktatuře, ani v generacích dalších. ___ Historické knihy téměř nikdo nečte :-(, je to prohra společnosti a vzdělávacího systému. Pak tzv. nové pohledy na události by nebyly pro mnoho diváků tak šokujících. ___ Mystifikační peripetie mi připomněly reálné strasti filmu Terryho Gilliama Ztracen v La Mancha.(26.3.2016)

 • anatheman
  ***

  Docela zklamání. Sice se mi líbí neotřelé způsoby výstavby filmového díla i snahy o nový pohled na určité historické události. Nicméně oba tyto aspekty musí být patřičně dotaženy do nějaké komplexnější podoby a podle mého mínění k tomuto aktu při natáčení tohoto filmu zcela nedošlo. Přitom komediální začátek byl velice slibný a vůbec by nevadilo, kdyby celková výsledná podoba snímku vypadala takto. Jsem přesvědčen, že veškeré prostředky mnichovské reflexe k současnosti, které byly vesměs zobrazovány v onom "filmu o filmu", mohly být naprosto v pohodě začleněny k počáteční komediální části. Sice patrně chápu, jaké byly záměry tvůrců, když se rozhodli k předkládané struktuře díla, ale bylo to naprosto zbytečné. Nový "revoluční" pohled na Mnichovskou dohodu je vyložen v jedné scéně, která předkládá diskuzi hlavních postav o Tesařově výkladu. Tato scéna však působí, jako kdyby do filmu byla násilně vložena crossover pasáž mixující pokec v Historii.cs a vášnivou debatu mezi Robertem Langdonem a Teabingem z Da Vinciho kódu. Také působí jako stéla, kterou si divák musí nutně přečíst a vnímám jí prakticky jako jedinou věc, kvůli které byl tento film natočen. Pokud vás tedy sledovaná problematika zajímá, spíše než Ztracené v Mnichově bych volil vhodnou literaturu nebo ve své podstatě i rozhovor se Zelenkou na DVTV, kde shrnul zásadní myšlenky tohoto filmu.(30.3.2016)

 • zencitizen
  *

  Hloupý film, který si o sobě myslí, že je chytrý. Míra reflexe Tesařovy knihy je na úrovni gymnaziálního referátu - viz cimrmanovský kongres v druhé třetině filmu (je tam i zvědavý invalida). A česká hra na Americkou noc se mi manifestovala v rádoby vtipných scénkách s nedostatečně hustým ptačím trusem. Je s podivem, jak si nekdo o Zelenkovi může myslet, že je to nějaký intelektuál nastolující témata. Nebo dokonce filmař. Na mě jeho díla působí jako zkratkovité záchvaty nevzdělance, který se setkal se skutečným dílem a sanží se to pojmout, ale není tomu zcela práv. Vím, že to zní zle, ale píšu to bez emocí. Mimochodem není náhoda, že celé vyprávění se ihned stočí do klasické a už trochu provařené metahry s filmem o filmu. To jsme u Zelenky viděli mnohokrát. Domnívám se, že je to proto, že on klasické vyprávění, story, fabulaci - je jedno jak to budem nazývat - zkrátka napsat neumí. Veškeré jeho větší věci (Karamazovi, Příběhy obyč. šílenství) jsou adaptace. Jinak vždy zůstává u více či méně rozvedené anekdoty. A Ztraceni v Mnichově nejsou vyjímkou.(4.4.2016)

 • Brtniik
  ***

  No, z ukázek jsem se obával, že to bude volovina, pana Myšičku také nemusím (otrávil mne v Kosmos_u), ale film mě docela mile překvapil a nebudu zastírat, že mne dokonce vtáhl do děje tak, že jsem se rovněž „ztrácel“ – ne v Mnichově jen v místě bydliště a v ději... Předpovídám, že film se nestane „kultovním“ a to hned ze dvou důvodů: - těžko kdo snese dlouhé pasáže historického výkladu, ale hlavně - film který se klopotně šine byť k překvapivému rozuzlení a má tedy totožnou konstrukci jako anekdota, je podruhé nudný a to tím spíš netvoří-li ho bombastické herecké výkony a ty jsem zde neviděl. V celku to nebylo zlé, pominu-li, že si nejsem zcela jist, co je pravda a co fikce... :-)(24.4.2017)

 • Olík
  ***

  Petr Zelenka je zkrátka jedním slovem solitér, který si filmařinu dělá po svém a co je nejdůležitější jinak. Je to mystifikační komedie? Je to psychologické drama? Je to pštros? Vůbec jsem nevěděl do jaké klece tohoto devadesátiletého žaka šedého zavřít a přesto jsem si vrněl jako u plného krmítka.Zkrátka pábitelská originalita, neotřelý vtip, dětská hravost, hodinářská vypracovanost, to vše made in Petr Zelenka.(28.4.2017)

 • F.W.Colqhoun
  ****

  Tak si představ žako, že zatkli Polanskiho. Zelenkovu analytickou lásku k filmu a k jeho vytváření, vyjádřenou filmem již mnohokrát, sdílím a obdivbuji, ale ani tentokrát nemiluji. Koncept, který v první polovině nechá diváky sledovat nanejvýš podezřelý film, aby druhou polovinou objasnil, jak podivnost vznikla, je chytrý a na poměry české kinematografie vyloženě hazardérský, ale přes výborné jednotlivosti netáhne, jak by mohl, kdyby Zelenka nebyl sám sebou, ale třeba Truffautem nebo Gilliamem, Myšička Leaudem a Schneiderová Annou Kareninou; nikoliv tou od titulků, nýbrž od Belmonda. Jestli mladšímu příbuznému Americké noci a Ztracenému v La Mancha něco schází, není to hlava, ale srdce resp. orgány od něj na jih, které by naplnily koncept vášní takto jen tušenou, jež příznačně česky sublimuje kaděním a rozmazáváním žluklého patosu tzv. Mnichovské zrady.(5.11.2017)

 • shereen
  ****

  Film určitě ne pro každého. Je velmi vtipný a plní svůj vzdělávací a sebereflexi vzbuzující záměr, i tak s ním mám bohužel pár problémů. Je riskantní točit film, který je tak mimo zaběhlé žánry a tuto snahu rozhodně oceňuji, pokud ale točím komedii a rozhodnu se pak najednou diváka historicky vzdělat, tak se nemůžu divit, že mi to najednou "nezbaští". Zelenka totiž nedokázal jasně ohraničit, kde končí sranda a začíná historická exkurze. 5ti minutová historická přednáška tak působí dost nedůvěryhodně a kostrbatě. Také mě jako vysokoškolsky vzdělaného člověka irituje, když mi někdo předhodí jakýsi historický pramen a řekne "tomu věř". Vyrostla jsem v domácnosti kde se Jan Tesař citoval, a proto s odkazem na Mnichovský komplex nemám problém. Taková slepá důvěra se ale přeci nedá čekat automaticky. Výsledný dojem pak pro většinu lidí asi není "aha, tak takhle to bylo", ale jednoduše opět binec ve faktech. Škoda, mohlo to být dotaženější v argumentaci a bylo by to za pět.(23.10.2015)

 • Endavour
  ****

  „Alea iacta est“, asi takto bych popsal úvodní scénu z tohoto filmu. A co režisér Petr Zelenka? No ten se zřejmě rád drží osvědčeného motivu, se kterým sklídil potlesk u filmu Rok Ďábla. Absurdita, a vůbec motivy vanitas jsou zde cítit až za roh. Zajímavý snímek, který hodnotím kladnou známkou, a sice 80%.(25.11.2015)

 • dawe787
  **

  Pro mě docela zklamání, dávám za dvě a to jsem hodně vstřícný... Představit si, že na to jdu do kina, vyhodím poctivě vydělané peníze za tuto rádoby komedii, tak jsem hooooodně na.....(26.3.2016)

 • Deratizer
  **

  Námět a psaný obsah tohoto filmu o devadesátiletém mluvícím papouškovi zaváněl originalitou a nadějným očekáváním v zajímavou zábavu, což se po asi 30 ti minutách všechno zvrtne do divákem nečekaných, pro mě negativních kolejí. Takže vlastně divák bohužel vůbec nedostane to, co se mu slibuje v obsahu od (Falcon). Psaný obsah filmu je svým způsobem klamný. To nejzajímavější lákadlo pro diváka a originální námět na zajímavý film, tedy devadesátiletý papoušek pamětník vlastně žádný devadesátiletý pamětník není, čímž očekávané kouzlo z filmu spolehlivě mizí. Skutečně to mohl být zajímavý film, kdyby vše nebylo jinak, než se popisuje v obsahu a kdyby to tvůrci nepohřbili filmem o nedotočeném filmu.(30.5.2016)

 • Franc1s
  ****

  Člověk se chce kouknout na českej solidní filmek po dlouhé době zase, tak se kouká na mluvícího papouška, co jede dělat brajgl do Česka. A ono je to velká prdel! Klasický český hlášky zabíjí, papoušek taktéž, příběh a celý film se změní časem v něco, co jsem jen tak nečekal, kor u české tvorby. Furt jsem se nechytal, ale pak jsem se do toho dostal, ještě k tomu jde slyšet zase jinou myšlenku a verzi Mnichovské dohody a je k zamyšlení. Rozhodně bych rád viděl "oba" filmy, klidně jako dvoudíl... Hodně zajímavý, zábavný i k zamyšlení... 8/10 Doporučuji(23.8.2016)

 • Eluin
  ****

  S filmy o nichž se hodně mluví mám občas trochu problém, někdy dokonce raději volím tu variantu, že si film jaksi "odložím" na později, až bublina tvořící se okolo něj trochu splaskne a já jej tak budu schopen sledovat střízlivějšíma očima. No a někdy je to odložení krátké, jindy dlouhé a v některých případech už daný film nikdy neuvidím on tak zmizí v propadlišti mé zapomnětlivosti. Ztraceni v Mnichově patří do první skupiny. No jo, když on film získá krom mnoha Českých lvů také cenu filmové kritiky a chválu naň slyšíte ze všech možných stran, tak je potřeba mít se trochu na pozoru, i když na druhou stranu je třeba si také uvědomit, že v našem rybníčků těch filmů zase tolik nevzniká a v podstatě stačí jen nenatočit nějaký vyložený průšvih a nominaci na "Lva" máte prakticky jistou. Celý film je vlastně takovým svébytným fiktivním filmem ve filmu, který se odehrává v roce 2008 (a 2014) a svým tématem se vrací k otázce mnichovské zrady a traumatu z toho pramenícího. Svébytné je to zejména proto, že snímek trochu vyjíždí ze zajetých kolejí, Zelenka a spol. si dovolí diváky netradičně překvapovat a hlavně nastolovat otázky. Ona totiž ta kolonka "komedie" (která se u tohoto filmu často uvádí) totiž není tak úplně přesná. Jistě, nějaký cynický humor (chvílemi snad "metahumor") se tu vyskytuje, ale netvoří zde jádro pudla. Ztraceni v Mnichově je totiž film, na nějž velmi dobře sedí označení "mnohovrstevnatý". Jednou z těch vrstev může být i to, že pomůže divákovi náhlednou trauma "mnichovské zrady" a komplexu z toho pramenícího trochu jiným způsobem. Mně osobně se ale takový svérázný způsob vyrovnávání se s minulostí docela líbí a s filmem jsem tak byl spokojen. A spokojen jsem byl rovněž s hlavním představitelem - Martinem Myšičkou, který ve své roli opravdu exceluje. Pozor však, Ztraceni v Mnichově není úplně normální film (v tom smyslu, jak většinová tvorba na plátně kin dnes vypadá), jsem si zcela jist, že leckoho může namíchnout, ba přímo urazit, v lepším případě jen otrávit a nudit. Nicméně to už je prostě daň, kterou si režisér Petr Zelenka vybral a s níž se podobné filmy potýkají. Ne vše, musí totiž být za všech okolností líbivé a šablonovité.(20.11.2016)

 • mh.mail
  ****

  70% — Petr Zelenka je vůl. Anebo bůh? A ono je to asi jedno, obojí je na tři písmena a uprostřed má kroužkované ů. Naprosto nezařaditelný film. Řekl bych, že zábavnější a i důležitější je druhá část, která představuje jakýsi film o filmu, ve kterém se jen tak jakoby mimochodem přednese netradiční pohled na Mnichov 1938. Žádné Kosmo, tohle je opravdové nastavené zrcadlo naší národní povaze.(22.11.2016)

 • kwaicheng
  odpad!

  Začátek OK, ale potom děs běs. Nemaj prostě dejvičáci taková karisma jak si myslej, abych já seděl a kvičel z toho jak si šmršlaj pod fousky... to teda fakt ne.(28.12.2016)

 • quixote
  *****

  Film předčil má očekávání a chci ho vidět znovu.(28.4.2017)

 • jenjan
  *

  Abibas(9.5.2017)

 • anitae
  **

  Jedna hvězda za Myšičku a druhá za veledůležitý kecy do televize. Říkám si pro koho byl film určený, možná lidi z oboru a odborníci se bavili, ale mě to míjelo.(1.6.2017)

 • eromar
  *****

  90%(23.10.2015)

 • Majkak
  ****

  Novinář Pavel se probudil do nezapomenutelného dne. Nejdřív ho šéf poslal na konferenci s papouškem a po návratu našel v emailu padáka a fotky manželky s milencem. Papoušek zase není tak k zahození, jeho řečí jsou víc než politicky nekorektní. Pavel by ty samé už seděl v base. Začátek filmu má skvělé grády. Později začíná Zelenka koketovat s absurdní komedií, kdy baví srovnáním české a francouzské mentality, a fůrou narážek na oblíbená národním klišé. Tempo opadá a na chvíli se režisér kochá svými nápady, aniž by věnoval příliš pozornosti divákovi. Závěrečná část opět přitáhne dosud rozvolněnou pozornost a přivádí k zamyšlením nad schopností vidět dějiny jinak, než jsme dosud o nich přemýšleli.(23.10.2015)

 • radeckator
  *****

  Petr Zelenka se zřejmě rád drží osvědčeného motivu se kterým slavil úspěch ve filmech Mňága Happy end a Rok ďábla a to je něco jako dokument z natáčení. Absurdita filmu ze zákulisí opravdu velmi připomíná ,,brněnskou taškařici" z nedávné doby Polski film. Tak či tak facka Čechům za pomnichovský alibismus a nárok na předposranost velmi dobře trefená.(24.10.2015)

 • JamesSi
  ***

  Film je dobrý. Je to jeden z nejlepších českých filmů za poslední dobu a zasmál jsem se dost. Vtipy jsou skvělé a především druhá polovina má spoustu skvělých nápadů. Scény a situace jsou zapomatovatelné a nedivil bych se, kdyby se z toho stala klasika. Teorie Mnichovského komplexu je dosti zajímavá. Herci jsou skvělí, ale čím dál víc přemýšlím nad scénářem a režií vidím díry. A bojím se, že jde o něco, co existuje protože režisér si myslí, že to nikoho nebude zajímat. Například je zde několik scén v druhé "dokumentární" polovině, kde postavy odhalí něco, co nechtějí, aby někdo viděl. Popřípadě scény, které kameran natáčí i když by normální člověk přestal a šel někomu zabránit, aby něco neodpálil do povětří. Původně jsem si mysel, že dokumentární styl je tam jen tak a ve skutečnosti nikdo nedrží kamery a nechodí kolem herců - je zde však scéna, kde kameraman upustí kameru a běží někomu na pomoc nebo scény, které nejsou natočeny, porotože tam nikdo nebyl. Dokumentární styl je dost upozaděn na úkor komedie. Na konci vidíme storyboard filmu, který je nejen dost pokrácený od skutečného storyboardu, ale taky dost sentimentální - takže aby se hodil k dokumentární části. K první polovině moc neseděl. To jsou však jen drobnosti takže dávám 3,5 hvézd a BRAVO ZELENKA.(7.11.2015)

 • kraval
  ****

  Petr Zelenka je opravdu umným vypravěčem a v Mnichově to jen dokazuje. Skvělý scénář, zvládnutá režie, kvalitní herci... Netuctová originální komedie, která právem aspiruje na český film (minimálně) roku.(28.1.2016)

 • markotter
  ****

  Výborná kombinace hraného filmu a filmu o filmu v jednom, kdy se člověk nenudí ani při první části ani při té druhé. Nejlepší je na to jít a nevědět, o čem to je. O to pak je překvapenější. Já to sice věděl z recenze na Rádiu 1, ale naštěstí jsem zapomněl, v čem zásadní zlom bude spočívat. Film má i významnou edukativní rovinu - jednak se doví něco o Mnichovu jako takovém a české mentalitě a jednak taky něco o tom, jak se dělají a "financují" filmy a to velmi zábavnou formou.(2.2.2016)

 • Veronica27
  **

  Ještě mě v životě nic nenudilo tak, jako tenhle film ..ne už nikdy víc .(13.3.2016)

 • Biopler
  ****

  Vyjadriť vlastnosti národa tak ťažkým či zložitým médiom akým je film je veľmi hodné obdivu. V tom Zelenka boduje a tak značne, že zvyšok českých režisérov odsúva nie na druhú, ale až na tretiu koľaj. Bravúrne vymyslené, skvele zrežírované. Čo mne chýbalo je, že som sa na satire národa nebavil o čosi viac. V istých pasážach bol humor dosť prízemný. Uvedomujem si, že je ťažké robiť inteligentný humor. V tom som však náročný na tvorcov.(20.3.2016)

 • Rockerman
  ***

  Mystifikace, že Mnichovská dohoda nebyla tím, čím byla je jistě dobrý nápad a ten úvod (vlastně je to úryvek z filmu) se mi líbil. Dále to už pak byla spíš nuda. Prakticky to nemá nosný děj a je to pojato, jako film o filmu. Připadalo mi to jako veselé historky z natáčení. Zajisté jsou tu cenné věci. Např. poukazuje se tu na naše národní trumata. Bezvýznamnost naší země, všichni dokola nám ubližují a o svou svobodu nejsme ochotni bojovat. To poslední trauma je vidět i dnes. Když nám v roce 1989 spadla svoboda do klína, my nevíme co s ní a proto si ji nevážíme, protože nebyla vybojována. Ale zpět k filmu. Pro mne Ztraceni v Mnichově jsou zklamáním a zpětně mám radost, že je na "Lvech" Kobry a užovky převálcovaly.(21.4.2016)

 • SpaceOdyseus
  ****

  Takto zvlastni a ambiciozni film v Cechach dlouho nevznikl. Prvni tretina na prvni skouknuti je celkem nuda a rikal jsem si, kam se podel Zelenkuv povestny um. Ale, az dojde k otoceni celeho prvniho aktu na hlavu, zacnou i ty podivne rezijni a vypravecska rozhodnuti davat veliky smysl. Zbytek filmu je potom moc zajimava mnohovrstevna studie filmoveho prumyslu, umeleckeho odhodlani, svobody nebo cesstvi. A to cele obalene v jemnem metahumoru, ktery je obcas celkem tezke vubec zachytit. Rozhodne je potreba druha projekce, kdy to snad bude davat jeste vetsi smysl a ktera odhali dalsi urovne, v kterych Zelenkovo dilo promlouva k pozornym divakum.(25.4.2016)

 • pulDag
  ***

  Hype splasknul.. Těžce uchopitelná zábava.(25.4.2016)

 • bearmeedek
  **

  V první řadě film neodpovídá obsahu, kterým distributor zve diváka do kina (na DVD). Aniž bych chtěl, ocitl jsem se v opačném (menšinovém) táboře hodnotitelů. První třetina celkového času (hraný film) mě coby česká komedie docela bavila. Po náhlém zvratu a neobvykle dlouhém "filmu o filmu" jsem už nedovedl přehodit výhybku a se stejnými pocity cestovat po této koleji. Veškeré teorie o naší historii, které zde byly zapracovány, bych s chutí zhlédnul v nějakém TV pořadu, ale nechtěl jsem je v celovečerním filmu. Takže pokud mám hodně podrobně a velmi obsáhle zhodnotit další dvě třetiny filmu, tak: "Proč?"(8.6.2016)

 • swiss
  *****

  Zelenka mě nezklamal. Film dává smysl a je hodně vtipný.(11.10.2016)

 • Stíba
  ****

  Hodně zvláštní a absolutně netypicky konstruovaný a měnící se film. V kombinaci s úsekem, kde je nesmírně zajímavě rozebrána Mnichovská dohoda je to dílo, o kterém úplně nevím, co si myslet. Že mě hodně zaujalo ale zapřít nelze.(10.11.2016)

 • Oonika
  **

  Ach jo! Ta první třetina mě tak hrozně moc bavila, byla jsem nadšená, že zase konečně vidím skvělý a dobře obsazený český film. No a jak rychlé bylo moje zklamání... Pak už jsem vlastně ani nevěnovala pozornost, tomu, co se děje, občas jsem zachytila zábavný zádrhel, ale bohužel, tohle mě nenadchlo.(7.12.2016)

 • tranquill
  ****

  Možná nevím, co chtěl Petr Zelenka tímto komediálním dramatem říci, ale myslím, že se to povedlo :-) Do kina to komedie není, ale kdo se chce zamyslet a má nějakou tu sebereflexi, může se u obrazovky bavit. Ale to není každý (obzvlášť v Čechách)...(21.7.2017)

 • godycz
  *****

  opet namrd.(14.10.2015)

 • AloisNeuman
  ****

  Perfektní český film, s českou tématikou, myšlenkou a překvapivými zvraty.(26.10.2015)

 • Inozuka
  ***

  Jako záměr výborné - zapracovat alternativní pohled na československou minulost a demaskování národní povahy do zábavného filmu, který je zdánlivě o něčem jiném, je jistě geniální. Použít k tomu vynikající herce jako Martina Myšičku, Marka Taclíka nebo Janu Plodkovou je již pochopitelná sázka na jistotu. Ale opakovat v kosce postup, který jsem měl již asi ve třech předchozích filmech - tedy fiktivní dokument - mi přijde již trochu přes čáru. V tomhle mě Zelenka dost zklamal. Navíc mi film ani nepřišel nějak zvlášť vtipný, pouze úsměvný, ulítnutý byl naopak málo, a ani se mi nezdá, že dostatečně dokázal udržet diváka v napětí a pozornosti. A tak jsem si z kina odnášel pouze dojem, že si musím přečíst knihu Jana Tesaře Mnichovský komplex, že papoušci se dožívají ukrutně vysokého věku a že dovyprávět nedotočený film pomocí storyboardu je fakt dobrý nápad. A to mi nepřijde moc...(1.11.2015)

 • Onas
  ***

  Meh(1.11.2015)

 • Fifer
  *****

  Ztraceni v ulozto! Proč neznám ani jednoho člověka, kterej by šel na Ztraceni v M. do kina? Proč, když znám lidi všech věkových generací citující z hlavy hlášky z Knoflíkářů, Samotářů, Roku ďábla a dalších filmů a divadelních her? Proč nechodíme na novej film člověka, jehož filmy se nám líbí? Proč si to jen stáhneme z ulozto? A pak se sejdem u piva a nadáváme na vánoční díl Kameňáku. Ale ty lidi zvednou zadek a jdou na ten Kameňák do kina. Máte rádi Zelenkovy filmy? Jděte na to. Stojí to za to. It´s worth it. Je strašná škoda, že tenhle film nejede do Ameriky, protože Domácí péče není špatnej biják, ale je to stokrát viděné klišé o domácím umírání. Doják na city. Zelenkův film je svojí úrovní úplně jiná liga.(17.12.2015)

 • Ireth12
  odpad!

  Šli jsme se školou do kina na film Ztraceni v Mnichově a ve finále jsme se vlastně dozvěděli, že ten film nikdy nedotočili. Tak co jsme tam ty dvě hodiny sledovali? Jak se parta chlapů snaží natočit film, přičemž se nakonec ani nedohodnou, o čem to má být, protože po přečtení první věty z Mnichovské dohody začali minulost vykládat ve verzi, kterou nikdo ještě neslyšel a všichni si tam dělali naschvály a pořád něco nevycházelo, což teda vyvrcholilo smrtí hlavního papouška, odhalením toho, že spolupráce s Francií nikdy nebyla a jaký je závěr? Dvě hodiny u filmu, který vlastně nikdy nevznikl. V té škole s námi už asi s námi nemají co dělat, když nás posílají do kina na tohle.(23.12.2015)

 • VictorMartel
  odpad!

  Při vší představitelné úctě, vnitřní narážky filmu na Truffautovou Americkou noc nechápu. A hlavně, mnichovský komplex je asi tak aktuální, jako faktor živé paměti s ním spojené. Mnichovská dohoda dnes fakticky zajímá tak akorát historiky a nudící se kvasiintelektuály. Historik, přeceňující přítomnost historického myšlení vlivem vlastní obživy, se zabývá chimérou „komplexu“, možná bizarně probíraného v novinových článcích, nicméně pro realitu každodenní masové národní komunikace nijak charakteristického, protože masa povinnostmi ujařmených občanů dnes zkrátka nemá důvod řešit nějakou západní „zradu“ na Benešovi a zabývá se prostými záležitostmi dneška s tím, že pokud vůbec laicky promluví o něčem z jí nezakušené minulosti, nelze sumu takových názorů převést na jednotnou tendenci tu konkrétní událost nějak interpretovat, ač jestliže na tom vůbec záleží. Mnichovský moment československých dějin funguje pouze první následující dekádu, kdy podpořen mnohem starším národním optimismem vůči slovanskému východu definitivně rozhodl o příklonu Čechoslováků k sovětské straně začínající studené války (týká se to průkazně všech stran Národní fronty; Christiane Brenner, Mezi Východem a Západem), s čímž možná nepočítal ani Stalin, který byl ve svých původních ideologicko-strategických plánech takto hluboko v Evropě podle některých svědectví a interpretací až ahistoricky opatrný. Jestliže dvě pětiny voličů daly v roce 1946 důvěru komunistům, ano, evidentní příčinou toho byl příšerný stav jen tím nejubožejším ignorantstvím velebitelné první republiky a samozřejmě ona dohoda s Hitlerem, která jeho armádě umožnila postupně pozabíjet přes (na frontách, popravami, genocidou i běžným civilním terorem) 340 tisíc obyvatel Československa a poškodit československé hospodářství v řádu stovek miliard tehdejších korun, dnes vhodněji představitelných hodnotami v řádu bilionů, a konkrétněji pak narušeným zásobováním v důsledku zdemolované infrastruktury, nemluva o sociálních a psychických dopadech spojených s bezdomovectvím, bídou a osiřelostí, kteréžto imperiální plody (jako ve svých deníkových záznamech historik a sovětolog Jan Slavík) oprávněně dávali tito voliči za vinu právě velkokapitálu pro jeho přirozenou benevolenci vůči korporativnímu nacismu s jeho nenávistí vůči tzv. „židobolševismu“. Přes to všechno dnes ale sotva někoho střízlivého napadne klást národně specifikující souvislost mezi dějinně symbolické ročníky a obviňovat buď Čechy, nebo Francouze z důsledků konkrétní příčinné konstelace, za níž mohl nějaký Daladier slíbit nějakému Hitlerovi lhostejnost jeho Francouzů vůči obsazení autonomního československého prostoru; ani nějaká vpravdě vybájená západní proradnost, ale ani naše neméně vybájená alibisticky se vymlouvající paralýza není vinna fenoménem protektorátu a úspěšnosti nacistické kampaně o legitimitě a účinnosti Drang nach Osten. Jedna věc je dobově platný historický pojem, jak je dán Tesařem vytyčenými aspekty lidové reflexe tohoto traumatizujícího momentu, a druhá věc kavárenský konstrukt, uměleckým mozkem arogantně imputovaný mentalitě zcela hypothetické, jako jakési výkladové tendenci uplatňované prý populací obecně.(13.3.2016)

 • Arsenal83
  **

  Historická konšpirácia, s ktorou vyšli tvorcovia je šokujúca a veľmi zaujímavá. To je na celom filme ale všetko, pretože komédia to je taká polovičná, nemastná, neslaná, občas niečo úsmevné, predovšetkým začiatok s papagájom. No glorifikácia Beneša až do takých výšin, že by takto geniálne uvažoval a videl vopred, to by snáď nezvládol ani Nostradamus. Ak Beneš videl takto futuristicky v roku 1938, že obetoval časť územia pre budúce víťazstvo, je mi záhadou, prečo nereagoval obdobným spôsobom aj v roku 1948, kedy aj jeho slabosť spôsobila vyše 40-ročné komunistické jarmo... Myšlienka priniesť niečo nového, istej historicky uveriteľnej a možnej fikcie, sa ukázala ako dobrá, žiaľ tá forma neobstála stopercentne.(13.3.2016)

 • DAPDO
  odpad!

  Těšil jsem se podle hodnocení na dobrou českou komedii a to co jsem dostal naservírovaný je ........ ! Radši to vytečkuju, takový slovo neexistuje. První půlhodina ještě dobrý, I když mě u českejch filmů sere, že musím číst titulky. Co ale následovalo potom...Jakejsi dokument, film o filmu, nebo co to mělo znamenat ? Nebudu si hrát na intelektuála a dávat tomu super hodnocení jenom abych zapadl mezi ostatní, za mě jasnej odpad. Viděl jsem spoustu pičovin, ale tahle tomu kraluje !!!(15.3.2016)

 • bakeero
  ****

  Skvělá mystifikace, která nakonec není ani tolik o Mnichovu, jako o tom, že se u nás vlastně nedá nic pořádně natočit. Trefa do černého. Podobný rank, jako Polsi film, ale divácky daleko přívětivější.(24.3.2016)

 • TSZ
  ***

  Nepochybuji o tom, že Petr Zelenka poskládal Ztraceni v Mnichově z mnoha vrstev, díky kterým si jeho obdivovatelé užijí film z více hledisek. Já ocením zejména to, že jsem absolutně nic o filmu nevěděl a celou dobu jsem netušil, kam to všechno povede. Na druhou stranu, žádná z možností, kam se bude děj ubírat, mi nepřipadala příliš zajímavá a ačkoliv je celý film na české poměry nadprůměrně zpracovaný, za víc než tři body to nebude.(27.3.2016)

 • hero_bk
  ***

  Mišmaš Roku Ďábla, Karamazových a hlavně Polského filmu (ten byl podle mě vykrádán nejvíc) nepřináší nic nového ani nic převratného. Mám takový pocit, že cestou k útěku od ukončení hlavního příběhu, který se začíná stávat moc jednoduchý a klišovitý, je sklouznutí o úroveň níž, k samotnému natáčení... které vlastně není natáčením. Překombinované.(2.4.2016)

 • boombang
  ****

  Zelenka mne opět dostal a pobavil. Čekal jsem něco jiného a nakonec jsem viděl něco úplně jiného. Sice se z toho dalo vytřískat ještě víc, ale co už... Výborní Charlie, Myšička, Bambušek, Škultéty, ba i ten Taclík. "Průser, ty vole! Jsem alergickej na barevný látky!"(10.4.2016)

 • kaktusacek13
  **

  Opět jedno z povinných filmových představení v době přijímacích zkoušek. Trailer mě přivedl k názoru, že tohle by konečně mohl být film, který si užijeme a nebude to jedna z takových blbostí jako Pušky, puky, pivo a psi. Bohužel mě to dost zklamalo. Prvních asi 30 minut je super, zbytek je jakýsi chaos, nuda a místy si člověk říká, proč to tam sakra dali, proč to nemohlo skončit jinak. Miluju zvířata, takže mě osobně dost vyděsil konec papouška utopeného v hmotě na ptačí trus. Pořád si říkám jestli "film o filmu" je jen skutečnost nebo i fikce.... Nedokážu se v tom bordelu orientovat. Tohle se moc nepovedlo pane Zelenko!!! Bohužel...(18.4.2016)

 • ArthasKarfa
  *

  Film o filmu "Mnichovská dohoda" - akorát hromada nesmyslů o historických faktech, které si najednou začne někdo vykládat a měnit jak se mu zlíbí.(22.5.2016)

 • jirkaslava
  *

  Myslím si, že jsem celkem normální chápavý a průměrný občan této republiky, ale podstata tohoto filmu / NEfilmu mě zůstala naprosto utajena...(7.6.2016)

 • pekl
  ****

  70 %.(2.7.2016)

 • sunfreedom
  ****

  Viděno v letním kinobusu DPHMP :) Myslím, že spousta lidí si myslí, že to vykrádá Mnichov nebo si to z toho dělá srandu. Pravda ale je, že podle mě to má Mnichov jen jako zástěrku k celkem zdařilému filmovému stuntu. Pohoda.(15.4.2017)

 • Pitryx
  odpad!

  Ti debilové opět nechávají dialogy v cizím jazyce bez titulků. Ono je to ve výsledku sice jedno, protože je to krávovina tak i tak, ale opravdu ne každý francouzsky umí. Korunu pak naši „umělci“ nasazují po půl hodině filmu, když z už tak debilního děje udělají nějaký polohraný dokument. Větší pakárnu fakt vymyslet nemohli. Pohrabáčem po držkách a nahnat do Michelinky tahat gumy. Neumí nic.(24.1.2018)

 • Mahowny
  ****

  Zelenka a jeho mystifikace mě nepřestávají bavit. Nasmál jsem se a taky zapřemýšlel u jednoho filmu... na to někdy nestačí ani dva. Děkuju.(2.5.2019)

 • farb
  *****

  Absurdní, nezařaditelné a absolutně nepopsatelné. Ale hlavně naprosto geniální.(25.10.2015)

 • J.McClane
  ****

  Jako film a pocta Americké noci (http://www.csfd.cz/film/9090-americka-noc/prehled/) je to geniální počin. Jako interpretace Mnichova a české povahy je to však již příliš jednostranné a účelové. Alegorie je však mistrná a tvrzení, že nejede o komedii je nepodložené...smál jsme se hodně:)(25.10.2015)

 • PAVLIS
  ***

  Nejen na české poměry ambiciózní nápad natočit film a film o filmu v jednom a to jenom jako pomocnou konstrukci pro jiný pohled na Mnichovskou dohodu a českou povahu. V mých očích se ale Zelenka příliš pustil do vod, kde je lépe knihám nebo dokumentům a chybělo mi víc "filmovosti".(30.10.2015)

 • stone
  **

  Počáteční zápletka mne nadchla, Očekával jsem ale, že se příběh bude ubírat jinou cestou. Proto jednou stačilo. Navíc scéna se zabitím papouška a následným zapálením motorky, jako rádoby zdramatizováním děje, byla jen velkým klišé a zcela zbytečná.(17.3.2016)

 • teba
  ****

  Jako obvykle u Zelenky, ještě si to párkrát zkouknu a pak si k tomu možná něco napíšu... :o)(1.4.2016)

 • Oudee33
  **

  Musím tedy uznat, že i když jsem dějepis vážně moc nemusel, tak můj brýlatý dějepisář se čtyřkama dioptriema a slinou v koutku byl pro mě zajímavější než nynější tvorba pana Zelenky. V začátku, ještě když šlo o film, jsem se příjemně bavil... mělo to nápad, spád, herci hráli :) Ale v momentě, kdy se začíná odvíjet hraný film o filmu... kde vlastně hrají, že nic nehrají se má pozornost postupně jaksi otupila a mé tělo se samovolně odkoulelo od gauče přímo do postele. Pan Zelenka mě tedy uspal dokonale, ale za to se u filmu body do plusu nedávají. První třetina ale byla v poho, takže 33%.(11.5.2016)

 • m4xp4yn3
  ****

  Respekt. Zelenka si vybral námět, který desítky let filmaři tiše míjeli, a dokázal ho šikovně zpracovat do hutného, vícevrstvého, přitom přístupného a zábavného filmu. Akorát si nemohu odpustit poznámku, že je spíše dobrým scénáristou než režisérem a estétem. Tvůrčí záměry jsou z filmu zřejmé, tak proč například nešlo pohlídat aby v dokumentární části herci působili přirozeně? (Naopak mi přišlo že když hráli sami sebe, přehrávali víc než "v roli") Ale to je jediná závažnější výtka. Už nevím kdy mě naposledy český film podobně oslovil.(21.5.2016)

 • BigBang
  ****

  Skvělí herci, celkově hezký film, který bych vypínal před koncem jen s těžkým srdcem. Historická teze o Mnichovu mě nerušila; (osobně si myslím, že Mnichovská dohoda je spíš metaforou toho, že Západ Evropy nebere nás na Východě moc vážně, což je dlouhodobý stav, který můžeme buď zkoušet měnit, nebo se s ním musíme smířit).(31.5.2016)

 • Anteia
  *

  :((2.8.2016)

 • Vikki
  odpad!

  Že západ jsou sráči víme už dívno, že tu u nás máme mladé generace, které se sráčům za hovno prodají víme(příkladem je i místnáí bláboli Radek99 jehoš kydy jsou neskutečně ubohé) , že jsme tuto mladou havloidní generaci bez vlastenectví a národní hrdosti nechali vychovat odpůrci českého národa Havlovi víme, že to byla jedna z hrubých chyb víme, ale točit kvůli tomu takovou sračku? POKUD NĚKDO DĚLÁ Z NÁRODA NÁROD UBOŽÁKU, JEN NÁM UKAZUJE KAM SÁM PATŘÍ.(10.3.2017)

 • iz67
  ***

  Hodně jsem se na tenhle film těšil. Ale zase taková haluz to nebyla. Spíš recyklace Roku ďábla, Happy Endu a tak. Hodně mě bavily první dvě třetiny, bavila mě I ta mystifikace o Benesovi, ale prostě to ke konci ztratilo tah na bránu. Takže 4* hodně ztezi.(23.4.2017)

 • Pafnuc
  *****

  Zelenka jede sice furt jeden formát, ale už ho dotáhnul k naprostý dokonalosti.(23.4.2017)

 • jfaba

  Nehodnotím. Začátek, kdy se ještě jednalo o film, jsem nějak sledoval. Ale potom, kdy nastoupil dokument o natáčení filmu... co to je? (Přepnul jsem na Fed cup.) Nechápal jsem a asi už nikdy nepochopím, protože to už neuvidím. Mám dát ODPAD nebo *?(24.4.2017)

 • dawid
  *****

  Český film žije!!! Petr Zelenka má vynikající rukopis, přesně ví, odkud a kam se chce dostat. Neselhává ani jediná složka, herci hrají, co jim síly stačí, režie je důsledná a přesná, scénář nemá mezery (tak to ale neměl u Zelenky nikdy) a producent David Ondříček se může radovat, co mu vzniklo pod rukama... Jen furt nevím, jak to řekl ten říššký protektor - "Moji pražané mi rozumnějí!"???(25.10.2015)

 • kedu
  **

  http://debatniklub.webnode.cz/debaty/cesko-nemecke-vztahy/ škoda, že se tyhle debaty neobjevily v mainstreamovém prostoru... Podíval jsem se, jací hodnotitelé se tu vyskytují a poněkud nepřekvapivě jsem zjistit, že většina hodnotitelů je hluboce pod jakoukoli hranicí něčeho, co by se jen nepatrně blížilo dobrému vkusu. Je to velmi smutná vizitka ČSFD, která je díky takovým lidem schopná vytvářet neakceptovatelné iluze o domnělých kvalitách filmů zde prezentovaných. Je to ploché, nanicovaté a naprosto k ničemu. Proto nezbývá než pokračovat v sysifovské práci a času od času sem zaskočit, aby filmy mající šanci být výplní maximálně nudného čtvrtečního odpoledne, dostaly co si zaslouží...(29.10.2015)

 • tucnakova
  ***

  vysoko zhodnocený, protože naše? nebo protože jakože edukativní? mám dva základní dojmy: taclík měl doma dobrej slogan a papouškova sračka vypadala strašně nesračkově - celou dobu jsem v podstatě přemýšlela o tom, jestli je možný, že neexistuje nějakej prověřenej, dobrej a dostupnej recept na netu, kterej by ušetřil hodně času i peněz ...(27.12.2015)

 • Edeltruda
  *****

  Filmové orgie. :-) Neotřelá forma, nové myšlenky a přitom velká zábava.(1.2.2016)

 • Mabfred
  ****

  Už dlouho jsem se u českého filmu tak nebavil! V první půlce jsem byl trochu zmatený, ale následná "dokumentární" část mě usadila zpět na zem. Nejvíc se mi asi líbil výkon Martina Myšičky.(25.2.2016)

 • alexwill
  ****

  Originální zjevení, Zelenkův svěží vítr do plachet Českého filmu. Pokud se tedy bavíme o filmu současném. Z jeho pera už vzešly i filmy zajimavější, nicméně ve stejném stylu tady pokračuje. Mystifikace a jemné absurdno.(14.3.2016)

 • MickeyStuma
  ****

  Zajímavý snímek o vyslovení faktů a mýtů o události známé jako ´Mnichovská dohoda´. Nejdříve sledujeme půlhodinovou povídku jak z ´Bakalářů´ o jakémsi papouškovi jako jediném svědkovi oněch událostí a skopičin jednoho neúspěšného novináře, aby se to nakonec neočekávaně zvrhlo v něco, čemu se říká ´Film o filmu´. Ano, takový je zbytek snímku, kde je velice věrně divák obeznámen veškerým děním kolem natáčení filmu, které má režisér a scénárista v jedné osobě Petr Zelenka zcela jistě ze svých zkušeností a které může potvrdit každý, kdo chodí k filmu třeba jako komparzista. Ano, takhle ta atmosféra skutečně vypadá. V 70. minutě stopáže jsou náhle rozhovory tvůrců v historickém tématu a dozvídáme se, jak to všechno ve skutečnosti kolem oné dohody bylo. A v 80. minutě se dozvídáme, co už vlastně všichni víme a co dělá naprosto každý. I filmaři se dopouštějí jistého podvůdku, aby na natáčení dostali grant z fondu EU. A tak vlastně je mi záhadou, o čem tento snímek je především. O natáčení filmu nebo o vyjádření přímých souvislostí kolem mnichovské dohody? Nebo snad jde o oboje? Což o to, natočeno je to velice dobře, ale proč jé historické téma vznesena zrovna takovým způsobem? Že by s opatrnosti, neboť se stále jedná o velmi citlivé téma? Hmm...(31.3.2016)

 • KaZbunda
  ***

  Žako řídí, Martin spí. Chvílemi vtipné, chvílemi rozvláčné. Musím přiznat, že jsem po těch letech, co jsem se těšil na nový Zelenkův film, čekal něco trochu jiného - spíše Knoflíkáře, než Mňágu...každopádně teorie pana Tesaře je velmi zajímavá :)(1.4.2016)

 • jendamaty
  ***

  proč ne, je to zajímavý svébytný projekt, bylo asi obohacující to vidět, nicméně polopatičtější Kobry a užovky i Domácí péče se mnou rozhodně rezonovaly více... tak trochu jsem přišel, co přijde na konci za bomba pointu a ono jaksi... netvrdím, že bych to pochopil a nejsem si úplně jistý, jestli o tom chci nějak dlouho přemýšlet(3.4.2016)

 • wirtr
  *****

  Čekal jsem komedii a první půl hodiny jsem ji také dostal, pak nastal zvrat a bál jsem se, že kvalita půjde rychle dolů, jenže nečekaný "film o filmu" mě velice překvapil a vyšvyhl se na špici. Tento film je o nás a ukazuje nás v pravém světle bez přikrášlování.(5.4.2016)

 • fordhont
  ***

  Zvláštní. Schéma filmu ve filmu nemám moc rád. Ono to na sebe ovšem navazuje, i když se mi zdá, že se často odbíhá od hlavního tématu. Nejzajímavější je úsek, kdy je vysvětlován výklad událostí spojených s Mnichovem historika Tesaře. Líbí se mi "rýpání" do české povahy, kterého by se dalo využít víc.(14.4.2016)

 • t.b.kat
  ***

  Bylo to tak divný, až k filmu nemám prakticky co říci, ale přeci jen, chválím odvahu natočit film s papouškem v čele, vracet se k filmu však nebudu, nestál by opět za ten čas. Herecké výkony tentokrát nic moc, proto pouze 3*(22.4.2016)

 • Plastík
  *****

  Stejný pocity jako Dzeyna.(25.4.2016)

 • spoock
  ***

  Velice zabavny film, ktery je sice zabavnejsi v prvni tretine, rozhodne jsem se nenudil ani po-te.(17.9.2016)

 • garry
  ***

  Takové neslané nemastné. Včetně humoru který není vtipný. Trintignant nepřiletí. Má rakovinu hltanu. Hltanu? No to je něco jako prostata jenže to máš tady. Pane bože kdo ty dialogy vymýšlel?(24.10.2016)

 • Ozzy2
  **

  Tento film mi srazil mé sebevědomí.Nejsem asi moc chytrý, naopak musím být mamlas, protože jsem vůbec nepochopil, co nám chtěl autor sdělit.Kupříkladu neznám nikoho, kdo by měl trauma z Mnichova 1938.(24.4.2017)

 • lobo87
  ****

  70%(2.5.2017)

 • zapalik
  *

  Asi nejsem alternativně zaměřený, ale tohle fakt ne. I kdybych si odmyslil krajně nesympatického Myšičku, tentokrát těch houbiček bylo evidentně u režiséra přespříliš.(27.4.2018)

 • tchempi
  ****

  Povedený kříženec Nolanova Inception a Svěráko-Smoljakova Trháku. Smekám před Zelenkou. Vymyslel úžasný propletenec… zábavný, poučný i dojemný.(25.10.2015)

 • mouzi
  ***

  Snizuji hodnoceni, protoze cely projekt mi prijde prvoplanovity a natoceny tak, aby sokoval a aby se o nem mluvilo. Hned prvni titulek ve filmu hlasa, ze je venovan Janu Tesarovi. To znamena, ze klicova scena a vlatne jedina, kvuli ktere film vznikl, je ta, kde Mysicka s Bambuskem prekotne vysvetluji Skultetymu "skutecny" vyznam Mnichovske dohody. Proc si Zelenka vybral zrovna Tesarovu variantu, nevim, pravdepodobne proto, ze je nejvice pritazena za vlasy. Totiz jak je zde vykreslen prezident Benes a cely jeho promysleny plan mi prijde spise z rise sci-fi. Napadlo me, ze se Zelenkovi nelibilo, jak bylo toto historicke obdobi vyjeveno Sedlackem v serialu Ceske stoleti a proste se mu tato varianta nezamlouvala. Suma sumarum, v celem filmu je klicova jedina scena, zbytek je jen takova omacka, aby z toho byl celovecerni film. A o absurdite ceske mentality toci Zelenka porad a porad. Cisty kalkul.(16.11.2015)

 • BarVo
  *****

  Americká noc po česky. Absurdná, nadčasová, neprvoplánová. Na tunajšie pomery skvost.(22.12.2015)

 • hony23
  ***

  I já se ztrácel v Mnichově, tedy spíše v té mystifikaci, kterou nám Zelenka předložil. I přes pár vtipných momentů rozhodně nejde o komedii, spíše jde o to nastavit zrcadlo naší mentalitě, ovšem způsobem, který mě nijak nenadchnul.(12.3.2016)

 • Prubner
  **

  Ano, vysvětlení Tesařovy zajímavé interpretace Mnichova mě docela zaujalo (možná si přečtu knihu), ale to je jen pět minut filmu. Zbytek je velice nudný a pramálo vtipný (zasmál jsem se možná jednou - a není to tím, že nemám smysl pro humor. Je to tím, že Zelenkův humor je hodně divný a většinou připadá legrační asi jen jemu samotnému - a taky skupince pokrytců na ČSFD, kteří předstírají, že se jim to líbí, aby vypadali intelektuálně). Chápu, co tím chtěl básník říct, ale zábavné je to asi tak, jako dvě hodiny čumět do zdi. Zelenka má hodně ulítlý smysl pro humor a možná by si měl občas zajít k psychiatrovi. Některé jeho filmy nejsou špatné (Mňága - Happy end, Knoflíkáři, Příběhy obyčejného šílenství), jiné jsou naprosté sračky, které mě znechutily (Samotáři, Rok ďábla, Karamazovi).(14.3.2016)

 • rigby
  ***

  Natočené je to skvěle. Ale nevím, mám s tím trochu problém. Nemám rád takové až moc za vlasy přitažené příběhy. Originální humor sice oceňuji, ale zde se mi to jeví už nad mou míru. Je to prostě nevšední komedie, kterou stačí vidět jednou a víckrát už se k ní nevrátím, protože mi nic hlubšího nedává, vlastně ani dostatek humoru, který bych chtěl vidět. Z mé strany je to škoda, ale tím nechci říct, že by se jednalo o vyloženě špatný film. Jen je určen pro jiné obecenstvo. Za mě tedy 3-(17.3.2016)

 • klukluka
  ***

  Na třetí pokus jsem se protrápil až k závěru. Neupírám tomu jistý půvab založený zejména na originalitě (pominu-li Zelenkovo vykrádání sebe sama), chytrosti a osobitém smyslu pro humor. Druhá polovina a zejména finále za odměnu, že jsem to vydržel až sem. Dost jsem s tím ale bojoval.(20.3.2016)

 • fafejt001
  ***

  TAK nevím , nápad zajímavý , ale pak se to nějak zbytečně ,, komplikuje ,, . ASI je to pro klub náročného diváka . Nějak mne to neoslovilo . INU což , proti gustu . . . . .(21.3.2016)

 • vitruvius
  ****

  Za genialitu bych neváhala tomuto filmu dát čistou pětku - excelentně naservírovaný běžně nepředkládaný pohled na Mnichovskou dohodu, navíc bravurně vsazené do současného společenského myšlení...ať už tomu věřit budete nebo ne, je jisté, že tato alternativa osmatřicátého vyvolává nejméně zášti jak vůči vlasti tak vůči našim sousedům. Bohužel česká specialitka komedie a dramatu v jednom přináší složitost a někdy i nepřehlednost. Některé scény si nedokáží udržet divákovu pozornost, a tak vám může lehce něco důležitého uniknout, což je u tak komplexního filmu velice nežádoucí.(22.3.2016)

 • serdehelan
  *****

  Zelenka je určite široko ďaleko najlepší scenárista v našich vodách. To čo predviedol tu je absolútna špička. Mnohovrstevnatý film, pseudodokument, odkazy v odkazoch, zamyslenie nad českou povahou...je toho skutočne mnoho. Určite pozriem ešte raz, aby som poobjavoval veci, ktoré na prvé pozretie uniknú. Oproti starším Zelenkovým filmom som mal dojem, že je tu vážnejší tón, ale zodpovedá to nosnej téme filmu. To bude asi dôvod nižšieho diváckeho záujmu. Škoda.(23.3.2016)

 • Saxos
  ****

  Mystifikace vložená do zobáku Sira "P". Škoda, na rozdíl od Koflíkářů a Samotářů, pouze na jedno podívání. Klady: už vím proč na hradě s Vaškem a Dášou žila jen Sugar, ta nic nevyštěkala. Zápory: absence přežívajících hlášek; film o filmu.(5.4.2016)

 • kubilov
  ****

  Tak do Ztracených v Mnichově jsem šel relativně natěšen, přeci jen Zelenka špatné filmy netočí, byl okolo toho docela humbuk a navíc i Český lev za jednu z top 5 kategorií - scénář. Inu tak i když jsem měl nějaký ten půlrok oproti kino premiéře zpoždění, tak jsem se do Mnichova podobně jako mnohokrát za poslední léta pořádně ponořil a zjistil velice zajímavou věc. Petru Zelenkovi se podařilo natočit absolutně odlišný film než jaký byl očekáván a zcela jistě šokoval 99% diváků, kterých se nepodívalo na příliš spoilující trailer. A to dvakrát. Ovšem abychom si rozuměli, tak ten kompoziční šok byl zcela jistě šokem pro těch zmíněných 99%, zatímco ten ideový a myšlenkový šok pro spoustu lidí, včetně mě, Jana Tesaře znalého člověka, nebyl. I přesto však Ztraceni v Mnichově hodnotím jako velice nadprůměrný snímek, obzvláště pak v poněkud stojatých vodách českého filmu, protože takovýto kompoziční veletoč si jen tak někdo nedovolí a vmést vážně míněný alternativní výklad minulosti si zvláště v České republice pak v áčkové produkci nedovolí už vůbec nikdo. Od hodnocení pěti hvězdami mi pak brání především pomalejší druhá delší část ve srovnání s dynamickou první a kratší. Kdyby to bylo naopak, není o čem.(11.4.2016)

 • Dawydov
  ****

  85%, skoro pět hvězd. Vlastně tomu není co vytknout, je to zábavné, chytré, dobře vymyšlené, napsané i zahrané. Má to i několik hezkých point (pokud tedy byly myšleny vážně). Ale přeci jen je to celkově převážně na odlehčenou. Nijak silně to neprožíváte. Daný nápad ale snad ani lépe vytěžit nešlo. Zelenka je velmi šikovný tvůrce.(1.5.2016)

 • Hanz_knife
  odpad!

  Budu stručný, více slov si to nezaslouží. Takže: totální píčovina, další z řady rádobyuměleckejch hoven kde si režiser myslí jak krásně to vochcal ale namydlený hovno je furt hovno. Zhruba po čtvrthodině se celkem běžný film změní v rádobyhumorný a neskutečně nudný film o filmu, ve kterém ještě dostávají prostor naprosto dementní kosnpirační teorie o tom, kterak Beneš byl génius z Hry o Trůny a jen my naprosto vypatlaní čeští paštikáři to samozřejmě nechápem a měli bychom se stydět za vyrábění plecháčů pro němčoury. Samozřejmě srát na to že nějakých cirka třista tisíc kvůli skopcům dáchlo, na to sere pes to je collateral damage. Až tak mnoho slov jsem ztratil pro tak bezcenný brak? Heydrich to vem, smějící se bestije to musela vypustit aby se mohla bestiálně smát nad tím jak blbečci hledají něco tam kde nic není. Asi jako když koukají na lahváč kterej vožralá uklízečka upustila v muzeu moderního umění. Howg, primitiv over.(26.6.2016)

 • GasRabbit
  *

  Nápad originální, ale zpracování poněkud zmatené.(10.7.2016)

 • srolyma
  *

  V Mnichově jsem se sice neztratil, zato v tomhle filmu naprosto. Nejdřív pitomoučký příběh o osmdesátiletém mluvícím papouškovi a pak pseudodokument o tom, jak jako ten film točili. Nemělo to vtip, napětí, nápad, prostě nic. Masochisticky jsem vydržel až do konce, ale byla to naprostá ztráta času.(29.7.2016)

 • cinemafil
  ****

  Film, co rozděluji společnost - od naprostého odmítnutí po aplaus . Myslím si, že film má provokovat, má po shlédnutí donutit k zamyšlení. Co tím chtěl básník říci? Taky se Petr Zelenka - mistr mystifikace teda vyřádil! Provokativní názor historika Tesaře na Mnichov souzní se Zelenkovou provokativní kritikou české malosti a zaprděnosti. Film, co byl potřeba jako sůl, abychom se zase viděli ve vší nahotě. Už teď se těším na další opus P. Zelenky. A ještě odvážněji!(1.8.2016)

 • KidCZ
  ****

  Nečekaně zábavné! Po dlouhé době český film, který mě nenutil vydrápat si oči a zacpat uši, ba právě naopak.(26.10.2016)

 • swinevenca
  ****

  Od Trháku dvojice S&S jsem dlouho marně čekal na další tragicky zábavný pohled do zákulisí natáčení. Kromě výborného Taclíka nebudu řešit rýsující se film s podprůměrnou zápletkou, ale jen ten film o filmu. Co do tématu, Zelenka na mě dělá stejný dojem jako zmíněná autorská dvojice - nechť lekce dobře podložené historické mystifikace probudí v národu trošku pýchy, v konkrétním případě minimalizuje zažité (vnucované) mnichovské trauma. Co do zákulisního mumraje, velmi záslužná činnost zveřejnění skrytých filmových pracovníků vyrábějících hovna správné konzistence apod., vtipné francouzské špičkování korunované fiktivní koprodukcí i správně cynický závěr. Chronologicky to na pochopení chvilku dá, ale stojí to za to.(17.12.2016)

 • Mr.Yedla
  ****

  Je smutné, kolik lidí ten film nepochopilo nebo jsou příliš velcí pokrytci, aby uznali jeho trefnost a pravdivost. Ona se totiž kritika české nátury u neomylných Čechů příliš nenosí.(10.1.2017)

 • Tumbik
  ****

  Film s poměrně sympatickými hereckými výkony (nejlepší Myšička a Bambušek), podle mého názoru i celkem povedený scénář. Bohužel vše ale působí strašně zmateně - něž se pořádně stačíte rozkoukat, je konec. Dlouho jsem uvažoval nad třemi hvězdičkami, ale jelikož mám rád různé debaty a spekulace (hlavně o historických událostech) - a v tomto filmu byla scéna kdy byla vysvětlována Mnichovská dohoda vlastním pohledem postavy Myšičky a Bambuška, která neměla chybu - přidávám čtvrtou hvězdu. Ovšem jedná se o velmi rozporuplný zážitek.(20.2.2017)

 • Stuart6
  **

  První část dobrá, druhá už moc ne. Ten přechod se autorům moc nevydařil. Víceméně zklamání. Po první půlhodině jsem tedy čekal víc.(9.3.2017)

 • Dupac
  ****

  Sláva! Najít v současném českém filmu názor, to je velká vzácnost. I když se přiznám, že jsem si jako plnohodnotný film užil vlastně jenom tu zhruba první čtvrtinu. Chtěl jsem vidět film Ztraceni v Mnichově, ne "film o filmu", kde si klíčovou scénu (historický výklad Mnichovské dohody) odvypráví rejža s částí štábu při přepisování scénáře! A speciálně v případě Petra Zelenky působí žánr fiktivního dokumentu okoukaně už od Roku ďábla. Ale jinak je česko-francouzská Americká noc většinu času trefná a zábavná (a koneckonců, i u toho Truffauta mám jiné favority).(29.3.2017)

 • kolly13
  **

  Vnímáme film, začínájící nadprůměrně s očekáváním, posléze lehce sklouzne do kvality průměrné a střih, jsme v reality show kvality podprůměrné a pak ... Takhle ne, pane Zelenka, méně houbiček.(6.4.2017)

 • blondboss
  ***

  Mám trošku zmiešané pocity z tohto snímku, lebo na jednej strane sa jedná o moderný filmový kúsok, ktorý sa zaoberá históriou z úplne iného uhla pohľadu a prináša niečo nové. Avšak na strane druhej je to natočené dosť chaoticky a to prelínanie s filmom o filme ma akurát tak vyrušovalo, nič iné. Zámer fajn, prevedenie nie až tak dotiahnuté, preto len priemer u mňa. 50 %(19.4.2017)

 • honza.g
  ****

  Kombinace filmu a FOF (filmu o filmu) je vlastně šílený nápad, jenže i to Zelenka umí. Herecké výkony potěšili, alternativní výklad historie neméně. Nebudu se bránit druhému shlédnutí. Ale plně chápu, že tahle forma filmového umění leckomu nesedí.(13.5.2017)

 • mira007
  *

  Jednu hvězdu za herecké výkony a originalitu.... ale sorry nebavilo mne to.(31.7.2017)

 • platzman
  ****

  Hodně zvláštní ale hodně chytrý film. Bylo by super kdybychom pochopili celou analogii a konečně začali něco aktivně dělat. Za naše problémy vesměs nemohou ani Francouzi, ani Němci, ani uprchlíci ale ani rasisti - ale jen a jen my sami. Nebo ze všeho chceme vždycky jen tak nějak vybruslit, že to hodíme na někoho jiného?(28.10.2015)

 • Gypaetus
  *****

  Důkladně promyšlená Zelenkova filmařsko-publicisticko-národní reflexe je něčím, co česká kinematografie potřebuje. Ne že by bořila její hranice, ale v rámci nich je Ztraceni v Mnichově tím nejlepším, co můžete dostat. Ač se jedná o několikanásobný oblbovák, ztratit se vás v sobě nenechá. Petr Zelenka si rozmyslel, o čem chce točit.(30.10.2015)

 • PotatoCZ
  ****

  Můj první průnik k Zelenkovi. Super! Myslím, že na papíře musel film vypadat strašně zmateně, Zelenkovi se však povedlo vytvořit skvělé pseudo-dokumentní dílo. Pokud se na film chystáte, vynechte všechny recenze či spoilery! Sám jsem nevědel, na co to jdu a bylo to jen milé překvapení!(31.10.2015)

 • navel
  *****

  Jeden z nejlepších a nejodvážnějších českých filmů za posledních pár let.(2.11.2015)

 • Reyak
  *

  Zřejmě jsem měl moc vysoká očekávání na dobrý český film. Z kina jsem si odnesl zklamání.(6.11.2015)

 • Alvin
  *****

  Pěkně si to Zelenka povodil. Baví mě tyhle filmy, které diváka cestou z kina nutí k opakovanému zamýšlení jestli mu něco přeci jen neuteklo, nebo neskočil autorům na nějaký vyložený špek. Zelenkův výklad "tajného Benešova plánu" je tak rafinovaný, až se mu chce uvěřit :-) Měl jsem radost, že ty dva "triky" v první části filmu jsem postřehnul hned, ale tak nějak tuším, že tam bylo i něco dalšího, ne tak "okatého", takže druhé shlédnutí má určitě smysl. Bavili mě snad všichni herci bez výjimky, což se mi u českých filmů málokdy stane. A bavila mě hudba, ač Matouš Hejl bylo pro mě doteď jméno neznámé, musím uznat, že málokdo dokáže dostat do českého filmu klasickou hudbu s lehkostí a bez patosu tak, jak to umí Zelenka a "jeho" skladatelé.(9.11.2015)

 • Pignon
  *****

  Pan Zelenka si splnil sen každého filmaře. A já jsem měl díky tomu možnost vidět film pro inteligenty a skvěle se pobavit.(15.11.2015)

 • kacka274
  **

  Pro mě velké zklamaní. Myšlenku, kterou chtěl autor vyjádřit, bych rekla, že zbytečně zkomplikoval. Ano, odlišný pohled na dějinné události může přijít zcela nečekaně, náhle na základě setkání s nějakou podntnou knihou, teorií nebo osobnosti. Ale proč z toho dělat takove nepochopitelné veletoče a kombinace. Vzala jsem na to kina 12leteho syna se stejně starou kamarádkou. Doufala jsem ve vhled do historie zábavnou filmovou formou, bohužel se to nesplnilo. A nejvíc mi vadí sprostá slova viz "hele kun..a" při pohledu na nebe. A takových okamžiků je tam víc. Naprosto, ale naprosto zbytečně použité. Pokud Rok ďábla se dal, a byl zajímavě "doku" zpracovaný, toto rozhodně není kus, na který bych se ještě někdy chtěla podivat. Kino jsme opouštěli v rozpacích, stejně jako většina odchazejicich. Možná je to kus určeny pro pražské intelektuální elity, který my venkované nemůžeme správně pochopit. Anebo zdejší hodnoceni ukazuje na pomstChtivost: My jsme vyhodili prachy za kino, vychválime to, at navnadime další osly, ať taky utratí. Protože 84 % k dnešnímu dni mi připadá jako výsměch skutečným velkým neoddiskutovatelně kvalitním bijakům typu Kolja, Obecná škola atd.(17.11.2015)

 • jerabin
  *****

  Moc rád bych viděl Film o filmu Ztraceni v Mnichově nebo komentář režiséra/scénaristy k jednotlivým scénám, abych dokázal maximálně ocenit komplexnost tohoto filmu.(20.12.2015)

 • Vodomilec
  *****

  Českého lva za režii měl získat Petr Zelenka.(6.3.2016)

 • robbez
  ****

  Zelenkovsky vtipné a chytré. Asi bych si měl někdy v klidu přečíst tu Tesařovu knihu Mnichovský komplex a pak se na film podívat ještě jednou, protože jinak jsem se v těch konstrukcích poněkud ztrácel.(10.3.2016)

 • Konev
  odpad!

  Další z českých filmů, který je o ničem... Splácaný děj, celková podoba díla je spíš dokument o filmu než samotný film. Škoda, těšil jsem se na něj.(11.3.2016)

 • Hall900
  ***

  Ztraceni ...V čem vlastně?? Ale no tak pane Zelenko... Tudy nee..(16.3.2016)

 • axcris
  *****

  No toto teda bolo zaujímavé. Nemôžem to hodnotiť ako klasický film, lebo to určite nebol. Príbeh o tom, ako bol točený film, ktorý je taktiež filmom? Dokument, ktorý je takpovediac hraným filmom? Pekne poporiadku. Zo začiatku pekný námet, schopný herci, šikovná kamera. Vyzeralo to na z tých lepších českých filmov (ahoj Slováci). Keď sa k tomu ešte zamiešala takzvaná francúzska koprodukcia so známymi hercami, pche. Mohlo z toho byť pekné internacionálne dielo. Teraz to ale prišlo, niečo viac než pekné. Čarovná 33. minúta. Risk, ktorý film zatratí alebo dostane na výslnie českej kinematografie. Všetko ostalo len v rukách režiséra a hercov. Musím povedať, že som sa dlho prikláňal k tomu prvému variantu, smutnejšiemu. Prišiel ale moment. Z čisto jasna ma ujasnil v mojom rozhodovaní. Režisér nenechal všetko len na neodskúšaný risk, nenechal všetko len na škodoradostný humor, ktorý bol vyšperkovaný do maxima. Vsunul tam to, o čom by sme mali vedieť a učiť sa. Na čo by sme mali byť hrdý. Mníchovská dohoda a Edvard Beneš. Nechcem Vám tu film ohádzať spoilermi, preto len poviem: “Pozrite si ho.“ Musí Vás prekvapiť svojou originalitou, suverénnosťou, tým ako sa na Vás vrhne. Zoberie na kolotoč, kvôli ktorému ste si nekúpili lístky, lebo ho ešte nikto pred Vami neodskúšal. Ztracení v Mnichove ma očaril, nečakane rozosmial, psychologicky nadchol. Hádam sa táto originalita v jeden deň dostaví aj na Slovensko. Ak nie, čakajte, že ak vystúpite z auta pred Vašou svadbou, zasiahne Vás zmes originálno odtieňového vtáčieho exkrementu. Pre dôveryhodnosť, nebude mať vôňu po francúzskom marcipáne.(16.3.2016)

 • Hannina
  *****

  Nemohu si pomoct, je to skvělý film! Vynikající nápad kombinace pohledu do zákulisí a finální verze natočeného příběhu. Plejáda herců, která se zde objevuje sice nepatří ke skupině našich nejkomerčněji známějších, ale to pro mě znamená obrovské plus, nerada se v každém filmu dívám na ty samé tváře. Veškeré role byly zvládnuté naprosto skvěle. Balanc na tenké hraně mezi několika žánry se tvůrcům podařilo udržet až do poslední chvíle. Konec filmu pravda lehce zabředl v tragédiích, které se na place dějí, ale vzhledem k rovnováze s první polovinou filmu nejde o velké mínus. Dále oceňuji použití autentických záběrů z pomnichovské doby a citaci reálné literatury pana Tesaře.(22.3.2016)

 • topvideo
  odpad!

  Asi som príliš jednoduchý človek. Musel by mi to pán Zelenka vysvetliť. Chce tromfnúť Davida Lyncha? Takto nie.(22.3.2016)

 • halberdier
  ****

  Ze čtyř loňských českých filmů, které jsem viděl, jsou Ztraceni v Mnichově společně s Kobrami a užovkami nejlepší a zároveň jsou Ztraceni v Mnichově jeden z nejoriginálnějších českých filmů za poslední roky. Fungují v něm obě jeho "části" - samotný film i druhá, "dokumentární" část. Pro lepší vychutnáni si doporučuji o filmu vědět co nejméně. Petr Zelenka již mnohokrát prokázal, že umí natáčet "jiné" filmy a v tomto směru nemá v českém filmu konkurenci. Ztraceni v Mnichově nejsou možná tak zábavní jako Kobry, ale jsou na poměr českého filmu originální, svěží a inteligentní zábava, která se nejspíš ale nebude líbit všem.(24.3.2016)

 • durkes
  odpad!

  V roku 2015 nemali čo českí filmári veľmi ponúknuť....žiaľ aj tento film, podobajúci sa na absolventský film študenta FAMU, ktorí má umelecké ambície a verí, že natočí niečo, čo už tu bolo a dá sa ťažko prekonať (Truffautova Americká noc) ináč. Žiaľ u skúseného tvorcu to vyznieva dosť čudne, ako aj celý tento nezmyselný film. Po hodnoteniach tuto som čakal niečo výnimočné, žiaľ, opak je pravdou. Obyčajná zbytočná sračka.(29.3.2016)

 • barbarossa
  ****

  Občas to sice trochu zaskřípe, ale celkově je to velmi osvěžující. Filmu by Lev slušel určitě lépe, než průměrným "kobrám".(31.3.2016)

 • bezprezdivky
  ****

  Ten film je tedy trochu úlet, ale pro mě správným směrem ………. Vtipný, skvěle vypointovaný, ve snesitelné míře poučný (dokonce jsem si v knihovně objednal knihu, o který ve filmu mluví).(1.4.2016)

 • Anorak
  odpad!

  Něco tak příšerného jsem neviděl od dob Panství. Upřímně řečeno, jsem tak naštvanej na jednotlivé hodnotící, že si skoro zapomínám uvědomovat, že já jsem tu pravděpodobně ten debil, který nic nepochopil. Ani zábavné, ani konzistentní, následujících pět minut nesouviselo s těmi předchozími. Je to mlácení prázdné slámy po celou dobu trvání filmu. Dialogy naprosto nesmyslné a prázdné. Herecké výkony, to je naprostý propadák. Nějak jsem nedokázal rozlišit mizerný film od hraného dokumentu. Myslím, že sám pan Zelenka byl zaskočen nenadálým úspěchem svého počinu. Tuhle jsem šel po Palmovce, na zemi leželo hovno, na čemž na Palmovce ještě není nic zvláštního, ale ono to hovno vypadalo jako naservírované od Pohlreicha a v tom hovně byla na párátku zabodnuta Čínská vlaječka a to vám tak pěkně vypadalo. Teda zase až tak pěkně ne, ale po shlédnutí snímku Ztraceni v Mnichově jsem si toho hovna s párátkem najednou začal nějak víc vážit.(1.4.2016)

 • Drobek7
  ****

  Komedie to opravdu není, ale je to velice zajímavý a naše poměry opravdu kvalitní počin.(7.4.2016)

 • psycho.ta
  **

  40 min podivného filmu a 60 min filmu o filmu..2**(26.4.2016)

 • Karolek
  ****

  Typicky Zelenkovsky mystifikačně experimentální dílo. Bavilo mě to. Jasně vnímám, co chtěl autor sdělit o Mnichově, jenom nevím, jestli interpretaci Mnichovské dohody příliš nevyhrotil zase na druhou stranu.(27.4.2016)

 • honza1205
  *****

  Presny vedeni hercu,super vyber hercu(a to Plodkovou opravdu nemusim)zadny hluchy mista.Dal bych spis ctyri, ale tech 5* davam kvuli trubkam co honej u Hrebejkovejch paskvilu co nemaj ani jedno vyse zmineny.O nametech ani nemluve!(28.4.2016)

 • tatopulos
  ****

  Můj nejoblíbenější film od Zelenky. Postmoderní dekonstrukce příběhu v akci, moc příjemné !(29.4.2016)

 • MarekT.
  ****

  Vynikající nápad a lekce filmové invence od značně nedoceněné české produkce. Komediální prvek ustupuje do úzadí experimentálnímu pojetí jedné z nejtemnějších stránek české historie. Ale opatrně, nic není takové, jako se na první pohled zdá. Před shlédnutím doporučuji přečíst knihu od Jana Tesaře, Mnichovský komplex.(5.5.2016)

 • Winster
  *

  Konspirační teorie na toto téma jsou opravdu trošku mimo mísu a jsem rád, že se toho hodně lidí nedožilo...(22.5.2016)

 • david666
  *

  to snad nemůžete myslet vážně - 72%????(26.5.2016)

 • elimS
  ***

  55% - komentář 20ti slovy: Ještě že na české filmy do kina nechodím, byl bych nasraný :D Ikdyž to bylo "originální" a občas úsměvné, ale bez pointy.(14.6.2016)

 • Barb.
  ***

  První rovina - vlastní film - je povedenou komedií, která by si zasloužila o hvězdičku víc. Druhá rovina - natáčení filmu - již není tak povedená a je plná scén, které vás nutí ptát se: "vážně?". Některé z nich by bylo možné označit až za trapné. Výsledek: tři hvězdičky.(3.7.2016)

 • ssarka
  **

  přes Knoflíkáře a Samotáře jsme se prointelektuálovali až sem...nebudu si hrát na chytrou,ale já jsem fakt nepochopila,co tím autor chtěl říct...a narovinu,myslím si,že dnes mladá generace,která si již nepamatuje minulý režim a málo co ví,co se dělo v letech 50-tých,70-tých,co je vítězný únor apod.tak o to mín si nese břímě dohody z Mnichova a rozhodně se na to nikdo nevymlouvá,pokud mu není víc 60 let...spíš jestli se na to nevymlouváte vy, pane režisére..:) dvě hvězdičky za civilní hraní a taky za dobrý typ na knížku,hned zítra si ji letím půjčit a uvidíme,co pan Tesař má za názor..:)(4.7.2016)

 • rakosabasta
  ****

  Vtipně propletená hra "filmu" a "dokumentu o filmu". Drobnosti navazující na sebe a postupně se rozplétají. Provázanost reality a fikce, která šimrá diváka za ušima už od počátku naschvál amatérsky vypadajícími detaily. I po druhém shlédnutí si ale nejsem jistá, zda-li se mi podařilo skutečně rozplést genialitu "Benešova plánu". Ale o to tu, myslím, jde ze všeho nejméně...(9.7.2016)

 • ElisR
  *

  Film asi potřebuje náročnějšího diváka...Já se u filmu o filmu neskutečně nudila a doufala jsem, že brzo přijdou závěrečné titulky. Jestli jsem se zasmála dvakrát za film, tak je to hodně...opravdu nic nerikajici film. Za mně jedna hvězdička a to ještě z milosti..(15.7.2016)

 • vlk++
  *

  jednu hvězdu za tu první půlhodinu a nápad s papouškem, pak už to byl takový úlet, že jsem se ani nedodíval(23.7.2016)

 • fola
  *

  * za Záviše, k tomu bych poupravil název filmu: Nenázvuhodná prasečina(29.8.2016)

 • semo99
  ****

  A nie je ten Zelenka nahodou tak trochu cesky David Lynch? Presne tak som sa totiz v druhej polovici filmu citil - ako nechapajuci, ale kazdu sekundu hltajuci divak Mullholand Drive.... moje zaverecne WTF!! sa az naramne presne podobalo tomu, ktore zaznelo po dopozerani Lynchovho majsterstiku!!! Zaverom pevne verim, ze aj ta oda na Benesa predstavovala iba parodicko-tragicko-komicky podton nesuci sa celym filmom...za mna na vybornu, kiez by takych filmov bolo viac!!!!(3.9.2016)

 • stefaton
  **

  Rukopis Zelenky je nezaměnitelný, výběr a vedení ne-herců na pomezí amatérismu a nechtěné parodie.(17.9.2016)

 • spotczek
  ****

  Tedy považovat Mnichov za geniální a promyšlený tah Beneše je více než přehnané. Proč by mu podobné plány nevyšly s Rusy, se kterými začal vyjednávat o naší ochraně těsně před koncem války? Nebo byl Vítězný únor skutečně vítězný a naše okupace vlastně ochrana?! Souhlasit s tím nemůžu, ale jako námět do diskuze skvělé. Neotřelý pohled na dějiny může být přínosný už jen tím, že se o určitých věcech začne znovu mluvit. V Zelenkových filmech se tak děje často. A naštěstí se to nebere moc vážně. Ztraceni v Mnichově mi připadá jako zatím jeho nejvážnější film, především přímou kritikou naší národní povahy, ale příliš mě neuráží. Zelenka nezapírá, že je taky jenom Čech. Z historie mají všechny národy máslo na hlavě a hašteřit se o to, kdo víc či míň, je zcestné. Naopak je důležité připomínat, co všechno máme s ostatními společného, třeba oblibu uzenin a francouzských paštik :-) Jak trefně napsal Radek99, řada toho je jen iluze. Podle mě jde o to, jaký názor si udělá, a jak se s ním vyrovná, každý sám.(25.9.2016)

 • surprise
  **

  Chápu, byl to všechno záměr a takhle to pan Zelenka chtěl. Ale nemohu se zbavit dojmu, že se v tomto případě dělá z nouze ctnost. Na dobře našlápnutý film neměli, tak to strhli do natáčení o sobě. A může se to vydávat za podobenství o celém národu. Ne, takhle radši ne.(8.10.2016)

 • PoprockCZ
  **

  Úvodní třetina působila, pro mě až nečekaně, docela zajímavě. Dobrý nápad s papouškem a fikcí kolem Mnichovské dohody. Pak ale, jak již mnoho lidí psalo, začal úplně jiný film - film o filmu. Zbytečně dlouhý popis přípravy natáčení, zmatenost. Po velkou část filmu jsem tápala, na co se to vlastně koukám. Prostřihy do budoucnosti a minulosti pochopení jen ztěžovaly. Nakonec jsem se zklamáním zjistila, že ve skutečnosti není, co chápat. Celkově mi film rozhodně nepřišel jako komedie, nezasmála jsem se. Na drama tam bylo až moc fikce, která atmosféru shodila. Se zařazením "psychologický film" bych i souhlasila, pokud je tedy jeho definice: Divák je naustále zmaten, neví na co a proč se vlastně kouká.(16.10.2016)

 • Kortexo
  ***

  Velmi zajímavý námět, který od začátku filmů funguje a dokáže zaujmout a bavit, ale ve vrcholu děje, stane se něco naprosto nepochopitelného????????Film skončí a promění se v ubohý dokument na největší téma filmařů a podle nich největší problém českého filmů: Jak do českého filmů jde strašně málo peněz?????UBOHOST A OSTUDA.A tohle dostalo českého lva?????Kdybych našel českého lva na ulici, otevřu kontejnér a hodím ho do něj, takovou má morální hodnotu. Kéž by do českého filmů nešli žádné peníze a všechny se posílali za hranice.....(27.10.2016)

 • BlackMolla
  *

  jednu hvězdičku dávám papouškovi, jinak mě tento film (jestli se tomu tak dá říkat) absolutně nezaujal.. moc jsem od toho nečekala, ale až takovou hrůzu teda taky ne..(1.11.2016)

 • thorax65
  ***

  Pan Zelenka je jako vládní křižník naší filmové flotily, nikdy neseká bezdůvodně průtem do hov.... . Vždycky to má něco navíc. I tentokrát to funguje, jen rozdělení na dvě části mi nesedlo. Přestože komediální fragmenty koření oba kastroly tohoto guláše, u mě vítězí kus no.1. Každopádně červíček zahlodal a za to patří dík pouze vám pane Z. 60/100(11.12.2016)

 • Monditrade
  *

  Tak to byla ale debilina..(12.12.2016)

 • dauby
  **

  Slabota! Nevím, o co se Zelenka snaží. Je to sice lepší než trapní Karamazovi, ale i tak bída. Ještě se tak dá koukat na první část, ale ten film o filmu je trapný a nevěrohodný. Kde jsou ty časy, kdy Zelenka ještě uměl točit filmy (Knoflíkáři, Samotáři)... A pak, udělat z Beneše génia a hrdinu, to snad ne...(21.12.2016)

 • vitsoft
  *****

  Takhle nějak by asi Jára Cimrman natočil metafilm parodující film o filmu parodujícím Járu Cimrmana. Bravo!(23.4.2017)

 • JihadJoe
  **

  Film mě bavil, než přišla děsná druhá část. Ve chvíli kdy by to mělo začít nabírat grády, tak je film nemilosrdně utnut a nastává prapodivný experiment, který film zabíjí. Ani jsem neměl náladu to dokoukat.(24.4.2017)

 • tata22
  ****

  Rád bych film okomentoval ale nějak se to ve mně pere. Nemohu se vůbec ani sám se sebou dohodnout na hodnocení. Asi nejvýstižněji bych řekl, že film se snažil zabít hodně much jednou ranou a měnil několikrát svůj směr a možná i cestu samotnou. Nevím jestli to tak mělo opravdu být nebo se to tak semlelo při natáčení či psaní scénáře ale rozhodně si nejsem zcela jist tou základní a hlavní myšlenkou, která by v každém filmu rozhodně měla být. Těch vedlejších, těch jsem tam našel dost a dost, i když překvapivě na sebe ne úplně navazovaly. Ale člověk asi nemůže chtít všechno. Možná si má divák prostě jen vybrat tu svojí. Zřejmě tím hlavním poselstvím bylo, že ta špinavá hra, kterou s námi v roce 1938 velmoci hráli nebyla zas tak špinavá a našimi politiky nechtěná jak se celá léta povídá. To jen někdo šikovný chtěl aby to tak vypadalo. Souhlasím, že to tak mohlo být a myslím si ostatně už dávno, že válka s Německem by tenkrát nic řešila, jen více mrtvých. Ale dávat to najevo způsobem, že to může zaniknout v přehršli jiných motivů mně přijde trochu zvláštní. Ale možná se jenom mýlím....(24.4.2017)

 • Ironhead
  **

  Film az prilis filozofujici na tema ceske povahy a toho proc nic nejde a proc za vsechno spatne u nas muze nekdo treti, nejlip cizinec, nejlip francouz :_)... Styl filmu trosku pripomina Rok dabla, coz neni az tak zvlastni, kdyz je autor a reziser stejna osoba, nicmene v Roku dabla to fungovalo cele daleko lepe... pribeh drzel pohromade a hlavne to bylo opravdu ftipne, a jindy to zachranovala skvela hudba... coz se casto u Ztraceni v Mnichove rict neda... bohuzel... pro mne je tohle proste slabsi kousek od Petra Zelenky...(25.4.2017)

 • Sidenius
  ***

  proběhlo téměř bez povšimnutí . mě se líbilo... i to že o tom filmu nikdo neví :)(27.4.2017)

 • sarianna
  ***

  Vždycky mě dokáže fascinovat, jak filmař po přečtení jedné knihy o mnichovské zradě, která není, řekněme, tradiční z pohledu laika, a pojme podezření, že celou problematiku pochopil. No nepochopil. Ale oceňuju nápad s papouškem a zejména Martina Myšičku, který se musel poprat s tolika alergiemi:). Ovšem, že by se jednalo o nějak zvlášť vtipnou komedii, to se říct nedá.(5.5.2017)

 • tomino28
  ****

  Dokonalost sama to nakonec po zhlédnutí není, ale minimálně na začátku to k ní mělo velmi dobře nakročeno. Zelenka na plátně rozehrává své hry a nechává diváka tápat a domýšlet si, co tím chtěl režisér vlastně říci. Mnohým se dílo zdá bizarní a podivné, ale ve skutečnosti je potřeba ocenit geniální nápad a originální zpracování. Ono přijetí veřejností nebylo tak vřelé, protože na podobné filmy zkrátka nejsme z kin zvyklí. V rámci české filmové tvorby poslední dekády by ale papoušek jménem Sir P určitě neměl zapadnout.(24.5.2017)

 • kodwin
  ***

  Na mě to bylo dost těžké. Napoprvé jsem se lehce ztrácel a napodruhé by to zase byl ztracený čas, protože mě to zas tak moc nebavilo. Určitě originální s vtipnými momenty, ale vnímám to tak, že nejvíc to bavilo Zelenku a jeho přátelé. I když výjimka se jistě najde. Nicméně myslím, že stojí za to vidět, hlavně pro toho kdo má rád historii.(1.6.2017)

 • paax
  *

  Jednu hvězdičku dávám jen proto, že jsem po 30ti minutách usnul a spal až do rána...(22.10.2017)

 • Kozlowski8
  ****

  70 let po mnichovské konferenci se v Praze objeví papoušek Edouarda Daladiera - jako živá relikvie doby - a pouští si pusu (zobák) na špacír, když cituje daladierova "soukromá" prohlášení. Toho využije český mazaný novinář a papoucha unese. Mezinárodní politický skandál je na světě...První půlhodina = mystifikační, absurdní, trochu crazy komedie, zbytek = trochu film o filmu, trochu vysvětlovačka o nástrahách natáčení a proč se to a to nepovedlo a taky jakási demýtizace či alternativní pojetí Mnichova. Tento "zbytek zásadně určuje smysl a filozofii zelenkova díla. Režisér s notnou dávkou ironie, mystifikace a absurdity míchá dokument s fikcí, kdy herci vystupují v rolích postav i sebe samých a hlavně s vtipnou ironií zobrazuje marnou snahu členů štábu ukočírovat hroutící se natáčení uchylováním se k více či méně bizardním kompromisům (shánění umělého papouška kvůli myšičkově alergii a dubléra Myšičky z téhož důvodu..., chybějící francouzský herec, kterého nahradí francouzský řezník..., žárlivý partner Plodkové, který najíždí do svých rivalů..., zapálené motorky..., problémy s konzistencí ptačího trusu..., vlastní papouškův karavan atd.). Všechna ta ironie a závěrečné protifrancouzské běsnění je metaforou k Mnichovské zradě, vyjadřující českou malost ve vztahu k mýtům, k medializaci a k neochotě přiznat si své nezdary, které našinec často svaluje na vnější nepřátele a zrádce. Mnohovrstevný, složitý film, který ale Zelenka natočil s neuvěřitelnou lehkostí, vtipem a nadhledem. Druhá polovona ale mohla být trošku svižnější - místy jsem se začínal nudit. Docela dobře chápu ty diváky, kteří film odsoudili a třeba ani nedokoukali do konce a stejně tak rozumím těm, kteří jsou z něj nadšeni. Řadím se k těm druhým, i když absolutní nadšení nesdílím. 80%.(6.11.2017)

 • Podle_mne
  *****

  Zatím nejlepší film Petra Zelenky a jeho přátel. Jeho klady už popsali jiní ve svých komentářích, netřeba se opakovat. Doporučuju ke shlédnutí.(23.11.2017)

 • bonovox
  **

  Na mňa príliš veľký experiment ktorý má vôbec nezaujal a to Rok ďábla sa mi veľmi páčil.(1.12.2017)

 • WikingVik
  odpad!

  Tak tento film se vážně nepovedl. Pokud někdo čeká komedii, nedostane ji. Drama, tak to už vůbec ne. Za to si autoři zahráli na amatérské historiky. Jenže si nejsem jist, zda před tím nestrávili nějakou dobu na psychiatrii. Takže za mě totální červená karta – odpad.(28.4.2018)

 • Parisienne09
  **

  Tušila jsem, že to bude trochu crazy, protože Zelenka je Zelenka a s tím je třeba k dílu přistupovat. Nicméně je to vlastně taková blbost až konina. Je tam všechno, co lze s Mnichovem spojit a nevyplyne z toho nic. Tvůrci se při natáčení i celé připravě díla určitě dobře pobavili. Někdy (zřejmě paradoxně se záměrem říci toho hodně) vznikly až příliš velké zkratky, takže divákovi, který není zvyklý se pohybovat "inside" některých oborů, z celkové mozaiky několik kamínků vypadne a pak se logicky ptá, proč jsou tam ty ostatní.(19.5.2019)

 • benedikt28
  **

  Jako hříčka pro lidi od fochu dobrý, ale jako plnohodnotný film za 180,- kaček vstupného trochu podvod na diváka :-((19.10.2015)

 • protonpost
  *****

  Velmi zajímavé vyprávění o filmu a problematice Mnichova a češství Zelenka poskytl zde: http://video.aktualne.cz/dvtv/zelenka-mnichovska-zrada-je-to-tragicky-mytus-dohoda-byla-di/r~dbc0849273d811e58f1e002590604f2e/ Pro mne je Zelenkův počin jedno z nejzásadnějších děl pro naše vyrovnání se s komunisticku histografií. Lež o Mnichovské zradě, kterou zavedl Beneš a rozšířili komunisti, formuje naší národní povahu více než co jiné. Je vidět jak je možné rozšířit a zakořenit absolutní lež a prohodit odpovědné aktéry z Beneše na Franicii a Británii. Beneš jako agent Stalina s krycím jménem 19 se nezasadil o stát, jak byl přijat zákon poslanci, ale o komunistickou totalitu a moc SSSR v naší zemi, která trvá až dodnes viz poslední dva kašpaři na Hradě. PS: Škoda, že papoušek řekl, že Hitler je super a ne Hitler je gentleman. :)(19.10.2015)

 • volnicko
  *****

  O novém filmu Petra Zelenky je těžké psát. Není tomu tak proto, že by nebyl dostatečně inspirativní, jen je zrovna tady pro diváka mnohem příjemnější, když o něm nebude příliš vědět. Je mnohem větší legrace, když třeba vypustíte trailer. Ztraceni v Mnichově je opravdu zábavná (často a hlasitě jsem se smál) absurdní komedie, která si ráda hraje se svoji formou a vyprávěním samotným. Zelenka si tropí žerty ze světa medií, z kinematografie, nás Čechů, nás diváků, sám sebe a ještě k tomu komentuje Mnichov. To, že se mu daří vzhledem ke stavbě filmu držet vše pohromadě a tak, aby to dávalo smysl, je sakra velký úspěch.(21.10.2015)

 • Y2ORSI
  *****

  Po posledních českých pokusech o film, kdy jsem vždy z kina odcházel s obrovským pocitem nasranosti (zdravím wilsonov), přichází originální film, který je natočen s takovým přehledem. Český film, který si zaslouží velkou pozornost. Zelenka tak navrací důvěru v českou tvorbu. Jen víc tak sebevědomě natočených filmů.(25.10.2015)

 • jjbaraque
  *****

  Pokud byste měli pocit, že není dodržen žánr, že film překládá jednostranný pohled, pak, třebas se mýlím, ale to je podstatné, film právě ukazuje, že jeden pohled - jeden pitomý český mýtus - je chyba. A že to, co bychom především měli dělat, je myslet kriticky a nevázat se k něčemu jako absolutně platnému. A mimochodem: těch 60 stránek Tesařovy knihy rozhodně stojí za přečtení.(26.10.2015)

 • augustin43
  **

  první 1/3 docela dobrá komedie. potom začnou filmaři točit film o filmařích a je legraci konec. Jeden dva fórky tu více jak hodinu utrpení už nezachrání. Těžko ostatně říct, nakolik šlo o humor a nakolik šlo o to během srandy vecpat trochu současné ideologie. To by ovšem bylo ještě tím nejmenším problémem. Tím hlavním byla bezradnost "o čem to je"-to si neujasnili ani tvůrci natož divák. Už jsem se těšil nakonec a zavíral oči před tou trapností, která se přede mnou odehrávala. Naprosto souhlasím s " benedikt28 "(28.10.2015)

 • ajlonka
  *****

  Tenhle film je neuvěřitelně drzý! Naváží se do filmařského řemesla, do politiky, do historie, bere Čechům historickou hrdost i výmluvu. Prostě pecka! Lidi běžte na to do kina!!(28.10.2015)

 • Lukchasa
  ***

  To zas byl haluz, ale člověk se u toho docela pobaví(28.10.2015)

 • sebii53
  ****

  Zelenkova pocta Francois Truffautovi, která z čechů dělá blbce. Nebo je ze sebe děláme sami? Každopádně mám námět k přemýšlení, jak že to s tím Mnichovem bylo.(28.10.2015)

 • HoncPe
  ****

  Naprosto mě překvapila scenáristická nápaditost tohoto filmu. Jsem moc rád, že po dlouhé době u nás vznikl film, který můžu s klidným svědomím doporučit. Bohužel nás v kině bylo všehovšudy jen 8.(31.10.2015)

 • andydufrsn
  odpad!

  Mít nedotažený scénář, trapného formátu, který svým rozsahem vydá tak na krátkou povídku do Bakalářů (či jiné obdobné trapnosti) a pokusit se z něj udělat film, nastavením jeho délky jakýmsi trapným jakoby filmem o filmu, který si hraje s historií jak ten zmiňovaný Führer s evropskými politiky své doby, je zoufalá nechutná trapnost! Mně se snad přestanou líbit i Samotáři protože jsou od Zelenky!!(2.11.2015)

 • Dunric
  ****

  Historie, i ta nejaktuálnější, je už z podstaty iluzí psanou vítězi a věci se většinou mají tak trochu, nebo spíš hodně, jinak … Jen pošetilec si nedokáže udržet nezbytný odstup. Nebo hůř, pokud se k nějaké interpretaci přímo upíná a naplňuje jeho život. Řídit se iluzemi se myslím nazývá ignoranství. Děkuji Zelenkovi, že její relativistickou povahu připomíná pro něj tak typickým poetickým stylem a přitom na pozadí chladně racionální matrice. Škoda jen občasné ztráty rytmu, jinak se mi to moc líbilo.(9.11.2015)

 • Orbeek
  *****

  Francois Truffaut se v hrobě jistě neobrací, naopak český upgrade jeho Americké noci jej dokonale vzkřísil. Zelenka na hrad! Ondříček do kancléřství.....PS: Inspirace je jedinou ušlechtilou krádeží.(20.11.2015)

 • Vlkopec
  ****

  Zelenka opět originální, zábavný a překvapující, ale oproti jeho nejlepším filmům tomu přece jen něco schází.(5.12.2015)

 • Junis07
  *****

  První polovina filmu - říkal jsem si dobrý, hezky natočená, chytrá mystifikační komedie. Pak najednou střih a druhá půlka - ještě lepší, ještě zajímavější, něco mi to připomíná... už vím, Mňága - Happy End. Zkrátka Zelenka se nezapře. Sice to na první pohled působilo trochu zvláštně, ale když člověk do sledování filmu zapojí hlavu, zjistí, že rozhodně tohle mělo co říct, a myslím si, že se to i povedlo. P.S.: Ta kniha ve filmu zmíněná skutečně existuje. U ostatních informací, událostí a postav je jejich pravdivost či existence více než sporná :-)(6.12.2015)

 • phoebinka
  ****

  Slyseli jsme o tom tak moc, ze nas to pripravilo o zvrat v prvni polovine filmu. Zpetne me to mrzi, kazdopadne je to rozhodne cesky must-see film.(29.12.2015)

 • saman.MM
  *****

  Geniální ! Pro lidi od filmu dvojnásob zajímavé a zábavné. K tomu ještě donutí k zamyšlení. Zkrátka- povedlo se.(7.1.2016)

 • Cardas
  ***

  Asi mě to trochu minulo, absurdní humor Zelenky mi už nějak vyprchává. I když místy se člověk směje, už mě moc nebaví pátrat po hranicích mystifikace. Ale trefy do české povahy byly celkem vydařené, jako postřehy zajímavé; po zprávě, že odborníci a diváci, kteří viděli, si u filmu mlaskají, na mé straně mírné zklamání.(12.1.2016)

 • ABC1
  ****

  Skvělé, vtipné, okouzlující...vynikající scénář, režie i herci např. Martin Myšička..úúúžasný!!!(21.1.2016)

 • L_Into
  ****

  Velmi zdařilá zelenkovská mystifikace. Jen jestli ne až moc. Trochu se bojím, že mnoho diváků nepochopí, že kniha není její součástí. Ne, Tesařův Mnichovský komplex je skutečná publikace a Ztraceni v Mnichově ji převádí na plátno (v příslušných pasážích) dosti věrně. Doslovně, ale věrně. Tu knihu moc ráda nemám, ale její zásadní myšlenka je nevýslovně důležitá. Proto je škoda, že prostřednictvím filmu dostatečně nevyzní. naopak, myslím si, že zapadne. Právě proto, že to Zelenka tak pěkně celé skoulel....(29.1.2016)

 • Indio
  ****

  Odvážnej film. Čumim, že je na něj tak malej ohlas když každej druhej ma na tema mnichova plnou hubu kecu. Tu knizku si přečtu.(3.2.2016)

 • amalia
  ***

  Nečekala bych, že ve filmu uvidím jako herce Stanislase Pierreta, kterého znám z úplně jiné funkce na velvyslanectví, nu vida starý známý...zvláštní film(7.2.2016)

 • vito_s
  ****

  Nezvyklá pocta filmovému řemeslu. V jádru absurdní komedie s typickými Zelenkovskými motivy: mj. relativnost pravdy, osobní odhodlání, média a my.(6.3.2016)

 • Kateeerina
  ****

  Na české poměry nadprůměrný filmový počin, který pracuje se spoustou bizarních prvků, které opravdu baví, ale i tak mám pocit, že bych si tento příběh raději přečetla, než ho viděla.(8.3.2016)

 • Pucmeloud
  **

  Řemeslně dobře udělaná "rádobymystifikace" s trapným vyzněnním...film o filmu o ničem. Akorát zostuzení díla historika profesora Tesaře. Ale takový už je Zelenka, já ho asi nikdy nepochopím (ale nevadí mi to). Začátek sliboval slušnou zábavu se zajímavou zápletkou, ale druhá a třetí třetina byla tragédie...ale že ta slátanina dostala Českého lva je typicky české:-((11.3.2016)

 • Horus8
  odpad!

  Co to bylo ? To je snad zlý sen českého filmu.(13.3.2016)

 • Tempter
  ****

  Dost dobrá prča místy nutící až k zamyšlení o povaze českého národa a jeho roli v kontextu evropských dějin :-D Asi nejvíc by bylo to sledovat v narvaném kině někde ve Francii a umět francouzsky. No nic, francouzsky neumím a v tym kině by asi stejně nebylo narváno...(14.3.2016)

 • mskarabeus
  **

  Asi jsem divný, ale za mě totální blbina, co to jako mělo být? Čekal jsem zábavu a místo toho druhé dvě třetiny jakoby dokument o natáčení filmu? Po tom, co film po půl hodině skončí a začne ten trapas o natáčení jsem to překlikal až nakonec a .....nic.... :-((14.3.2016)

 • MAGR
  ****

  Vyfabulovaná realita se stává absurdním dokumentem o filmu plném absurdních situací a natáčení, kde to národnostně skřípe jako po Mnichovu. Kdyby někdo zkoušel napodobit Zelenkův režíjní a scénáristický styl, vyjde z toho něco, po čem si nebudete hledat, zda zmiňovaná kniha o dohodě čtyř mocností skutečně existuje. Ano existuje, ale nejsou tvrzení, která z ní ve filmu zazní jen další mystifikací? Film skončil a přichází další pátrání.(15.3.2016)

 • Opeth
  **

  Originální, myšlenkové, nezařaditelné a tak. Jenže mě film zklamal a nic na tom nezměnilo, že místama to bylo vtipný. Ztracen v Nudě.(20.3.2016)

 • movie_freak
  odpad!

  Člověk se nemá těšit, pak to stojí za prd. Stejně jako tenhle film. Začátek se rozbíhá slibně, ale pak to z ničeho nic skočí do hraného filmu o filmu a je to v prdeli. Chápu tu urputnou snahu o originalitu, ale výsledek je tristní. Neuvěřitelná nuda. Za mě odpad.(20.3.2016)

 • Don_SP

  toto ani nemozem hodnotit, lebo som to nedopozeral...vacsiu blbost som uz davno nevidel, namet dobry, avsak uplne nezazivne spracovanie(21.3.2016)

 • KEJCA
  **

  Prvni pulka fimu byla vcelku dobrá ale potom ten film ve filmu nebo co to bylo to není muj šálek kávy, dotrpěl jsem do konce a pro mě další doklad že s českym filmem to jde s kopce.(23.3.2016)

 • jzhk
  ***

  Kolegové komentátoři toho řekli tolik, že už nic nebudu přidávat. Snad jen to, aby to každý viděl a vzal si z toho pro budoucnost to nedůležitější. Nedívat se na to jenom jako na film. Toť vše!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!(24.3.2016)

 • tommy.posser
  ***

  Další zbytečná elitářská hříčka. Příliš nechapu proč takový film někdo natočí. Ani vtipné to moc není, ale tepe to ty čecháčky, takže si to diváka v cílové skupině najde. Hlavně se tam muší mluvit hodně cizími jazyky, aby na to odradilo plebs...(26.3.2016)

 • Pecaldo
  odpad!

  Co to mělo bejt za splácanou sračku? Vlastně co to mělo bejt za obrovskou splácanou sračku? Pardon a ted už definitivně, co to mělo bejt za největší ultra mega maxi sračku? Herecký výkony na vrcholu trapnosti typu Ulice a Ordinace a to přehození v půli filmu na ,,rádoby hraný filmy o filmu´´? Nechutná patlanina. Za mě k blití!(27.3.2016)

 • Herbert007
  *****

  nejvtipnější český film za posledních pár let(27.3.2016)

 • brondy
  **

  "..vy jste alergický na to mnichovský téma" ..a DOST! prvé pozretie v tomto momente vypnuté. ||| celý nasraný som si film s odstupom pustil od spomínanej hodiny a čosi aby som ho dopozeral. za pokus o historickú konšpiráciu dávam jednu hviezdu a za papouška jednu hviezdu. ďalšieho komentára sa radšej zdržím.(28.3.2016)

 • dragon'88
  *

  Zly a nudny film, az na "patranie" ku koncu.(28.3.2016)

 • Montmorency
  **

  Zasmála jsem se jednou při výčtu Myšičkových alergií a ''převratný'' historický výklad významu mnichovské dohody mně teda fakt neposadil na zadek...(29.3.2016)

 • Logicomix
  ***

  Tak jsem konečně viděl tento kritikou (s)chválený film a nevím, co si o něm myslet. Rovnou se přiznám, že na mou první signální nejlépe fungovala první část filmu. Když film zvážněl, (část film o filmu), nebyl jsem schopen se přeladit. Onen historický objev Pekaře, pro mne nebyl díky edukaci ČT art po uvedení filmu, nijak šokantní. Jestli je tohle jeden ze dvou nejlepších českých filmů loňského roku, je to pozoruhodné.(30.3.2016)

 • 710.cz
  *****

  Zelenka umí točit hodně jiný filmy. Při projekci jsem měl pocit, že Zelenka sedí v režisérském křesle a potutelnej úsměv doprovází zdviženým prostředníčkem... Odpouštím i občasné Taclíkovo a Myšičkovo teatrální přehrání.(31.3.2016)

 • zebu_cz
  ***

  Originální snímek s nevšedním námětem. Klade spoustu otázek a vyžaduje divákovu pozornost. Nicméně jako celek mě to nestrhlo.(11.4.2016)

 • filmovyfan
  *****

  Pokud chcete zhlédnout tenhle film, což vřele doporučuji, nezjišťujte si o něm vůbec nic, protože jinak to jednoduše nebude ono. Proto se ani já nezmůžu na delší komentář než tento: Výborní herci, skvělý scénář a geniální film.(18.4.2016)

 • mfanta
  ***

  60% - Kdyby tento film nenatočil Petr Zelenka, tak bych ho asi hodnotil příznivěji. Jedná se o x-tou variaci na podobné téma (mystifikace o neexistujícím filmu/jiném uměleckém díle) a protože jsem Zelenkovým obrovským fanouškem, tak musím konstatovat, že se začíná významně opakovat. Stále ještě je na co se koukat, lze hledat skryté významy a pomrkávat na sebe s autorem, jak je to sofistikované, ale tak nějak má člověk pocit, že už by to chtělo něco z úplně jiného soudku. Druhá varianta je, že jsem film vůbec nepochopil. Velkým plusem pro mě je hlavní sdělení filmu, které ač se snaží být zakamuflováno humorem a jinými ohýbači reality, tak je očividné a v zdejších krajinách poměrně odvážné.(10.5.2016)

 • Final
  odpad!

  Tenhle film je jasný důvod toho, proč se současná česká kinematografie řadí mezi jedny z nejhorších. Obdobně jako Babovřesky je film Ztraceni v Mnichově něco, co nemělo nikdy spatřit světlo světa. Ve skutečnosti totiž necílí na nic jiného, než na lidskou (českou) vypatlanost v moderní společnosti. Beneš, zrada Francie, atd. je pouze berličkou, kterou se snaží dát tomuto paskvilu vážnou formu. Skrze papouška pak i něco jako drama. Výsledek ovšem zůstává zcela jasný - 30 minut filmu a dalších 70 minut film o filmu, který Vám vlastně vysvětluje, proč je výsledek tak příšerný. A to je velká škoda, protože zrovna herecké obsazení nebylo nejhorší a Martina Myšičku mám vlastně i docela rád. 200 kila bych zaplatil snad jen za to, abych viděl, jak někdo tenhle film spálí a pohřbí.(14.5.2016)

 • sefer
  **

  Převážně mě to zklamalo. Pár vtipů, pár dramatických zvratů.(7.6.2016)

 • Janek14
  *****

  Filmaři si dělají srandu z filmařů a výsledkem je skvělá česká komedie. Originální dějová linka vypráví, jak moc dramaticky se může filmařská práce vyhrotit. Vtipné postavy v rukou skvělích herců. Takhle by měla vypadat česká komedie.(5.7.2016)

 • dense
  odpad!

  Dá se ocenit jen to, že Zelenka sebral odvahu k tomuto tématu. Ovšem váženě se dá brát skutečně jen režijní peripetie ve stylu "Ave Cesar". V pasážích, které se dotýkají nějaké historické analýzy, je lepší si zacpat uši. Snaha vnutit nám nějaký komplex je trapná. Snad i na objednávku (skutečně film nespozorvala nějaká evropská proneměcká či profrancouzská instituce?) Koneckonců i v současných evropských poměrech vidíme, jak asi vážná je "láska" Francie k ČR. Na to nepotřebujeme oživovat téma Mnichova.(24.8.2016)

 • yan001
  *****

  Nejlepší český "porevoluční" film. Toto je FILM. Vlastně se na tom dá učit několik filmových řemesel.(29.8.2016)

 • rass
  *****

  Očekávání bezezbytku splněno! Těšil jsem se na originální, netuctový, zajímavý, mnohovrstevný, zábavný, poctivě udělaný „Zelenkovský“ film – a dostal jsem ho. Zároveň je mi jasné, že tohle není dílo pro každého. Takovýto žánrově těžko zařaditelný film, se zvláštním smyslem pro humor, kde si divák není jist, co je míněno vážně a co ne, prostě někomu sedí a pak se bude přes hodinu a půl bavit a užívat si to. Bude ale jistě i nemalá skupina diváků, pro které je tento film zcela mimo obzor a prohlásí ho za hovadinu. Ona to v podstatě hovadina je, ale tak nápaditě vystavěná a neotřele natočená! Za mne jednoznačných 5*.(8.9.2016)

 • Lady_Gaga
  **

  Začátek docela ušel... Při druhé části jsme všichni usnuli - až tak to bylo zajímavé. Dvě hvězdy jen za Myšičku a Taclíka.(9.9.2016)

 • JerryPilsen
  **

  Těžko říct jestli má smysl takovým způsobem rozpárat klasické vyprávění a falešným dokumentem jakoby doplnit zbytek filmu.Nefungovalo vůbec nic a i jakoby dokumentární záběry byly dost násilně zahrané.(12.9.2016)

 • BigJohn02
  **

  Skvělý nápad, škoda, že po třiceti minutách došla autorům fantazie a pak se jen pindalo o hovnu...(15.9.2016)

 • Kuthas
  **

  Ty wole...tak já nevim...víc si nedovolím myslet.(15.9.2016)

 • andy60
  *

  ...a já se zase ztratil v ději. Zelenka je každopádně osobitý tvůrce, ale tohle mě přestalo bavit ve chvíli, kdy se děj změnil na film o filmu. To se radši kouknu pětkrát po sobě, jak Hrušínský plivne na lokomotivu.(19.9.2016)

 • Wasper
  *****

  Film s velice originálním zpracováním, založený na mystifikaci ponoukající člověka nebo spíše celou společnost nad sebezamyšlením, s průměrným hereckým obsazením. Přestože může někoho nudit, pravděpodobně nejlepší český film roku.(20.9.2016)

 • mac000
  ****

  Výborná mystifikace, avšak trochu zda forma převažuje nad obsahem. Nebo lépe řečeno nad obsahem by se divák možná neměl ani tak zamýšlet, protože potom by možná začal o některých věcech ve filmu pochybovat. A to by ale byla škoda...(2.10.2016)

 • Jarda68
  ****

  Petr Zelenka je stále režisér hračička,který rád schovává do svých filmů různé metafory a alegorie o naší české společnosti...U tohoto filmu zajímavě zpracoval svojí verzi náhledu na Mnichov,ale Kobry a užovky jsou lepší...75%(20.10.2016)

 • tenista57
  *

  Musím hned na začátku napsat, že film mne dost nudil a v jeho půlce jsem to vzdal, takže vlastně hodnotím jen tu shlédnutou půlku. Historická fikce natočená jako polodokument. Já bych se zde do hodnocení tohoto filmu ani nepouštěl, kdyby se nejednalo o tak citlivé téma Mnichova 1938. Asi před deseti lety jsem shlédl na čt2 pořad, kde jakýsi historik mluvil o Daladierovi, že Mnichovskou dohodu podepsat nechtěl, ale že musel dodržet demokratické rozhodnutí francouzského parlamentu, který o jeden jediný hlas rozhodl o podepsání. Připomíná to kauzu článku o Peroutkovi, kterou se tak neslavně proslavil náš podařený pan prezident, ale já si fakt nepamatuju rok vysílání, ani jméno historika, ani název pořadu. Možná to bylo v Událostech, komentářích, nebo v Historii.cs, fakt nevím. Mohl by toto někdo zjistit a dát mi vědět? Pokud chcete vědět více, tak o tom píšu v mé knize Bradla v šuplíku, kterou mají knihovny v ČR. Klidně tady uvádím i mobil na mne 777012657. Pane Zelenko, nechtěl byste mne kontaktovat? Ve své knize píšu i o vás. Můžeme ten Mnichov prodiskutovat.(30.10.2016)

 • Jan_Hybern
  ****

  Velmi vtipná, inteligentní komedie. Toto prostě Zelenka umí :))) Není to sice na válení se smíchy v obýváku, ale pod vousy jsem se usmíval celou dobu. A hlavně... ta dobrá nálada zůstala i po filmu. Jen by mě zajímalo, kam na ty nápady chodí... a co z toho vlastně byla pravda a ne :)))) Prostě tyto dokumenty mě vždy zůstávají dlouho v hlavě... Nutí člověka přemýšlet a dívat se na věci jiným pohledem.(31.10.2016)

 • steelspace
  *****

  Výjimečně povedený film, který vlastně nemá žádnou slabou stránku. Nejlepší český za poslední léta.(2.11.2016)

 • Emillia
  odpad!

  Slibny zacatek nasledovalo velke zklamani. Pro mne, jakozto velkeho fanouska historie, je to az moc fiktivni interpretace dejin. Smysl druhe casti jsem vubec nepochopila a vlastne ani nechci.(16.1.2017)

 • farinelli77
  *

  Každý národ holt musí mít aspoň jednoho Zelenku, jinak by na festivalech neměl kdo vyhrávat ceny a u nás by museli zrušit Českého lva...(23.4.2017)

 • ajdam45
  *****

  Film, kterej potřebuje inteligentní diváctvo...(23.4.2017)

 • Talbotus
  *****

  Jeden z nejlepších českých filmů za poslední roky. Skvělá směs absurdního (ryze českého) humoru, dramatu a dokumentu. Film se nedá popsat bez toho, aby člověk spoiloval. Bez nad sázky je to mistrovsky zpracovaný kousek kinematografie. Těší mě, že se u nás stále točí takové filmy.(24.4.2017)

 • adaben
  ***

  První třetina mi přišla jako vtipný a bystrý film, ale pak ten zvrat - i když byl natočen také svižně - mne zklamal a nechytl mne, byl to pro mne opravdu jen film o filmu. A jen na okraj a i když to není rozhodující, když už se dělá film dost vystavěný na Daladierovi, přece jen by bylo slušné i zmínit, že následně válku také odskákal, kus z ní strávil v koncentráku, pokud se nepletu, tak byl spoluvězněm Peroutky (sic) a že v samotném Mnichově sehrál závažnější roli britský premiér Chamberlain.(24.4.2017)

 • cekatesmrt
  *****

  Něco tak zabavného , jednoducheho,nečekaného a přitom docela z nepříjemným hlavnim tematem jsem necekal ,super film 😊(24.4.2017)

 • film_fanda
  ***

  První polovina filmu super a pak to taky mělo své chvilky, ale celkově mám z toho takový rozpolcený pocit.(24.4.2017)

 • mipla
  *****

  Skvělý počin Petra Zelenky a nejlepší český film, jaký jsem v poslední době viděla. Netradiční pohled autora na známou historickou událost (Mnichovská dohoda), zajímavé filmové postupy i nečekané vyústění příběhu - pro mne opravdu milé překvapení, které si zaslouží 5 hvězdiček!(25.4.2017)

 • diccon
  odpad!

  Dobrej den, ja jsem nejakej vtipnej pan Zelenka a se svoji skvadrou kamaradu vam ted vysvetlim, jaky jste vsichni pomstychtivy a pomyleny hovada. Jako vy Cesi. Budete cumet - je to majstrstyk, fakt sem si s tim pohral. Zatocil jsem s babou a ted zatocim s vama, vy srabi. Bude to jakoze mystifikace, ale nakonec pochopite, ze to vlastne myslim vazne. Postavim to na knize zneuznanyho historika Tesare. Nemeli ho radi komousi, takze ma urcite ve vsem pravdu. Jo. Vona to teda neni zadna historicka prace a vsechny hlavni tvrzeni v ty knize jsou vybajeny... vlastne... je to spis takovej polobulvarni vylev Tesarovejch smyslenek a soukromejch nazoru. Ale ja s nim souhlasim, protoze jsem prozrel. A vy tedka prozrete taky jak ja vam nastavim zrcadlo! Jo a je tam papousek. Humor. To se zasmejete. ... tragedie je, ze i takovejhle odpad je natocenej diky statnim penezum. Kdyz pominu, ze ta Tesarova kniha je uplne mimo (detailni rozbor: http://toulky.vojenstvi.cz/3-obranyschopnost-ceskoslovenska-v-roce-1938.html), obsahuje film radu nepravdivejch a z kontextu vytrzenejch tvrzeni, ktery vydava za pravdu. A pak se clovek v recenzich docte, ze Zelenka "demytizuje" Mnichov. Takovej hovadismus skoro az boli.(26.4.2017)

 • sawtooth
  ***

  50% ... příběh - 5/10 ... herci - 4/10 ... hudba (zvuk) - 6/10 ... výprava - 5/10(27.4.2017)

 • ostravak30
  ***

  Jeden z mála filmů, u kterých nevím přesně co napsat je tento. Je to film o filmování, jak se to dělá, když to jde a když to nejde. Úvodní snímek, o jehož natáčení pak je zbytek snímku je asi to nejzajímavější na celém filmu. Pak následuje celá řada rozhovorů, problémů s natáčením a co mě zaujalo nejvíc nesmírně zajímavá úvaha o Benešovi, zradě na Čechoslovácích a vydání Sudet Hitlerovi. Ta byla minimálně v části logická a kdo ví, třeba na ní krapet pravdy je. Každopádně vzhledem ke kapce humoru bych ještě dodal, že za břicho jsem se rozhodně nepopadal. Scénář byl takový, jaký asi mohl být vzhledem k celé úrovni filmu. Opravdu mám problém tenhle snímek jakkoli ohodnotit, a to se mi zrovna často nestává. Většinou vím. Každopádně, přestože Petr Zelenka točí většinou skvělé filmy a já jeho filmy mám rád, tohle považuju za úlet stárnoucího filmaře, který četl dobrou knihu o tom, jak Beneš Sudety Hitlerovi sám dal a dobrovolně a nikdo nás nezradil a rozhodl se o tom natočit film. Nevěděl ale jak to udělat a aby to nebyla pro Čechy moc velká rána, udělal z toho tématu trochu zaobalenou podivnost.(28.4.2017)

 • Frisko
  ****

  Zakladni myslenka filmu je silna, provedeni zajimave. Herecke vykony se samozrejme hodnotit moc nedaji, jelikoz je to zpola dokument.(7.6.2017)

 • tehol
  *****

  Nejlepší český film jaký jsem viděl. Jediná jeho slabina je, že jeho hlášky nedosáhnou kultovosti kupříkladu Pelíšků. Myšička je u mě už na úrovni Trojana, sám dokáže odtáhnout film a jen svou přítomností zkvalitňuje všechno okolo..(15.8.2017)

 • fricek12
  ***

  Nejdřív jsem to chtěl po 30 minutách vypnout, pak mi došlo, že jde o nezdařilý remake svěrákovského Trháku, ale ten byl aspoň vtipnej.(5.11.2017)

 • za.on
  ****

  Po dlouhé době opravdu kvalitní český film! 70%(24.11.2017)

 • peter.m
  **

  "Jak by jsme mohly pochopit histórii, když nedokážeme pochopit ani to, co se deje teď a tady." Z globálneho hľadiska veľká blbosť s perfektnou pointou. Potešili zábery "ako sa to robí" a hudba od Radůzy. PS: názor mojej pani: "Mám rada, keď sú veci medzi riadkami ale toto boli dve stránky zlepené sekundovým lepidlom."(14.12.2017)

 • McMerkurion
  **

  ... natočit českej film ve francouštině bez titulků můžou opravdu jen slaboduší jedinci, proto odpad ... a je úplně jedno, že druhá půlka by si zasloužila vcelku minimálně průměrné hodnocení >>> ne všichni mají trpělivost přečkat první půlku ... ... po nalezení verze s titulky a dokoukání do konce měním hodnocení na dvě ...(11.7.2018)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace