• hygienik

Šiel som na komédiu a dostal som pre mňa príliš sofistikovanú všehochuť, v ktorej je účelom humoru kritika napr. Miloša Zemana??, Čechov, Francúzov, filmu ako média, pozitivisticklej interpretácie histórie...bohvie čoho všetkého. Áno, väčšinu významov som nepochopil. Forma ma nudila. Dúfal som, že idem na druhý Rok ďábla, miesto toho som videl skôr druhých Karamazovcov. Nuž čo, v Mníchove som sa evidentne stratil.(25.11.2015)

Nerad pisem dlhe litanie - jednak je to platforma ludi ako Eodeon, Madsbender atd - no ale tentokrat sa obavam, ze sa tomu nevyhnem. Tak jo, idem na to, abych to mal za sebou. Taky LiVentura , tak ten na dlhe komentare otvorene serie, pise stylom "jednoduche - moc prizemne" - a to mu asi staci. No mne ne. Reziser Petr Zelenka /Knoflikari, samotari/ neuvadza kazdy rok film do kin - toci len raz za cas a o to su myslim jeho filmy kvalitnejsie. Vidno tu dlhorocnu pripravu a kysi cit pre udrzanie balansu a aj schopnost napravit chyby z predchadzajucich filmov. Pre Samotarov bol typicky rozpad na fragmenty a strata celistvosti filmu - o tom boli ale aj Knflikari. Prva cast je pribeh udajne 90 rocneho papagaja, coz je bluff, lebo zvierata tohto druhu sa nedoziju takeho vetu. Usmevne potom posobia papagajove vety, ktore si udajne pamata ako ze "Fuhrer je super" a "Cesi jsou prasata". No ale ja nechcem urazat svojich CZ oblubencov, len konstatujem, co bolo vo filme. Chapem ale niektorych dvojhviezdickarov, urcite sa im nepacilo, jaxa im niekto snazi vnutit nazor z pozicie autority. Mnohi si asi aj myslia, ze film by mal byt mily, nekonfliktny, beznazorovy- tu prave suhlasim s istym danskym zmetkom menom Lars Von Trier, ktory tvrdi, ze film by mal byt ako kamen v topanke -musi tlacit a ominat a byt proste drsny a neprijemny. lebo taky je zivot. Zivot je totiz kamos, ale aj hajzel a smejd. Konkretne zase k filmu - ocenujem, ze paralely k Mnoichovskej zrade z 9/1938 sa nasilne nevkladaju tam, kam nepatria. Su presne tam, kde maju byt a kde maju svoje miesto. Dej filmu sa aj zastavi, aby si herci odriekali to svoje k Mnichovskej Zrade. Druha polka filmu uz je lepsia- je to akysi film vo filme ohladom 9/1938 a Mnichovskej zrady - divak vidi, ze to, co reziser natocil bolo spojene s komplikaciami, dalej tu natrafi an take veci ako ze u jedneho herca sao bjavuje alergia - na co konkretne, to si musi zodpovedat uz kazdy sam, najlepsie dokladnym napozeranim filmu. Komplikacie vedu rezisera a hercov k tomu, aby si n´ konecne nieco o Mnichovskej Zrade nastudovali, - taxa dostali ku knihe Jana Tesare - ta kniha je skutocna a nie je to mystifikacia. Vysoko ocenujem Zelenkovu snahu ukazat, ze nic nie je cierne alebo biele, film prinasa urcite fakta, u ktorych divak behom filmu zisti, ze vsetko je inak. Silnou strankou je, ze pred jednoznacnymi sudmi sa treba vystrihat - to, co divak vidi ako realitu sa systematicky konstruuje zo lzi a mystifikaci, niekedy umyselne, niekedy samovolne. Tema Mnichovskej Zrady je velka tema - u velkych tem su najlepsie tieto fabulacie a mystifikacie ukazane na teme napriklad Brexit - mainstream fabuluje jednym smerom, alternativne spravodajstvo zase svojim smerom. 77 %(20.10.2018)

Tak snad abychom přehodnotili historii o Mnichovské zradě? Rozhodně je to nejabsurdnější fraška o mluvícím papouškovi a české historii jaká existuje. Začátek jako z kategorie nenáročných komedií pro rodiny s dětmi, s dějovým zvratem se však film stává mnohem chytřejším a vtipné momenty pana Myšičky s jeho všemožnými alergiemi byly k zesrání. Moje uznání pro film ke konci rostlo a nižší ohodnocení přičítám tentokrát na vrub své netrpělivosti.(15.3.2016)

2015: Nejlepsi (cesky) film za poslednich x let. --- 2017: Po druhém zhlédnutí s odstupem 2 let potvrzeno.(13.11.2015)

Námět typické Zelenka, ale že bych se bavil..(15.3.2016)

Skvelé. Na Kobry a užovky to síce nemá, ale aj tak to je vysoko pozeratelné. Keď sa po klasickom českom nariekaní o tom akí su chudáčikovia a ako boli zradení a ako by sa bránili kvalitne vyzvraciate, príde zmena, kde film dostane nový kabát a začne byť skutočne zaujímavý. Pokus o vsunutie novej dejovej línie, ktorú vysvetľujú v produkcií by až stál za preskúmanie. Mne sa to páčilo aj z toho dôvodu, že milujem zábery zo zákulisia a tu som si prišiel na svoje. Herecky ten taký český priemer, ktorý nemohol nič pokaziť, ale držal to aj tak len Myšička. Veľmi dobre natočený a podaný film. 4 z 5(15.3.2016)

Poprve, co dávám Zelenkovi méně než 4* a nemám na výběr. Hluché pasáže a na druhé straně geniální momenty. Rozhodně nadprůměrný český film, ale znova už vidět nemusím....(2.4.2016)

• mikestiff

WTF? Zajímavých pár minut vysvětování Beneše před koncem, jinak mě dlouho nic tak nenudilo :((12.4.2017)

• kocik1

Začátek mě svým nekorektním černým humorem nadchnul. A konec, respetive zbylé 2/3 filmu, to zase zabily. / Víš, co říkal o Češích Reinhard Heydrich? Mí pražané mi rozumějí..../ Za tenhle vtip dávám jednu hvězdu navíc.(27.4.2017)

Absurdni humor na entou aneb absurdni absurdita.(26.10.2015)

Ze začátku jsem byla dost otrávená a nedokázalo mě to zaujmout - druhá půlka se mi líbila podstatně víc. Ale stejně si myslím, že na celovečerní film ten nápad s papouškem byl slabota (Lva za scénář bych nedala ani náhodou). Nápad s mluvícíma hlavama byl vtipný jen poprvé - v dávné mystifikaci o Visacím zámku, teď už se to jen opakovalo. Tři hvězdy dávám hlavně za jiný a chytrý náhled na Beneše - to bylo záslužné a inspirativní (a patrně i hlavní Zelenkův důvod pro vznik filmu vůbec).(17.4.2016)

• Eleanor05

Takže za 1) pokud bych se chtěla dívat hodinu a čtvrt na to, jak se natáčí film, pustím si raději libovolný "film o filmu", který většinou bývá dlouhý kolem dvaceti minut. Tvůrci oněch "filmů o filmu" zřejmě vědí, proč je netočí delší. 2) Nepřipadá mi vhodné zlehčovat situaci v Československu, později v Protektorátu Čechy a Morava za 2. světové války až do té míry, že se zdejším obyvatelům vlastně "nic tak strašného nedělo". To už není ani černý humor, ale přímo urážka. 3) Pokud mám ve filmu v hlavních rolích obsazené herce, kteří nemají dostatečné charisma (Myšička), popřípadě ani dostatečný talent, pak není zábavné se na ty čtyři herce a zbytek (předpokládám, že z 90% neherce) dívat. Martin Myšička není špatný, pokud hraje vedlejší role, tohle ale nemá šanci utáhnout. Ani Plodková a Schneiderová mě nebavily. 4) Hlavní myšlenkou filmu je téma mýtu a jeho dekonstrukce, zde dokonce několikanásobná. Což je sám o sobě velmi chytrý nápad. Ovšem na toto téma se naneštěstí zaměřuje až poslední půlhodina filmu. Hodina a čtvrt před tím je zbytečná, místy hodně nevkusná a občas i vulgární nuda. Zdá se mi, že Petru Zelenkovi se (možná záměrně) podařilo kolem svého posledního filmu taky vybudovat jeden mýtus - a sice, že je to dobrý snímek. A podle zdejšího hodnocení se mu tento mýtus docela daří udržovat...(28.4.2016)

V konkurenci výživných sraček typu Požár na moři, který mě ubíjel ráno ve Velkym (péro)sále (na doporučení mudrujících gíku z Berlinale), působi Zelenkův film jako příjemná, svižná a poměrně inteligentní komedie. Což taky je. (85%)(5.7.2016)

Nepatřím moc mezi milovníky filmů Petra Zelenky, ale v tomto případě musím říct, že se mi tento film (resp. vlastně tak trošku tři filmy v jednom) docela líbil. Snímek začíná kratičkým dokumentární filmem shrnujícím oficiální verzi událostí kolem Mnichovské dohody (za sebe coby milovník Fibichovi opery Pád Arkunu jsem ocenil použitou dramatickou hudbu z předehry k této opeře). Poté následuje výborně komediálně laděný film ve filmu, (nejen o siru „P", devadesátiletém papouškovi který kdysi patřil Edouardu Daladierovi), a po zbytek snímku pak můžeme sledovat jakýsi film o vzniku onoho filmu o papouškovi. V této části mi tedy ne všechno sedlo (viz třeba postupná alergie hlavní postavy filmu skoro na všechno možné, nebo zápletka s motorkáři) i když většinou jsem i vnímal, že to vše má ve filmu nějaké opodstatnění. Coby milovníka české novodobé historie mě samozřejmě nemohl nezaujmout alternativní výklad mnichovských událostí podle historika Jana Tesaře. Tuhle jeho knížku znám, tak pro mě tento výklad nebyl úplně překvapující. Ale určitě oceňuji to, že se prostřednictvím tohoto filmu dostal mezi širší veřejnost, kam by se asi jinak nedostal. Jen si nejsem jistý, zda vzhledem k poněkud mystifikačnímu charakteru celého filme nebude většina diváků i tuto část filmu považovat jen za jakousi historickou fabulaci. Ale je mi jasné, že ve výsledku autorům filmu ani tak nešlo o to ukázat jiný možný pohled na Mnichov jako spíše obout se tak trošku do naši švejkovské národní povahy, které vyhovuje když může všechny naše nezdary v historii (i současnosti) svádět na někoho jiného (v tomto případě na Francouze, v jiném dnes tak aktuálním třeba zas na Brusel). A v tomto směru film funguje velmi dobře.(23.4.2017)

Po dlouhé době jsem zavítal do kina na český film a lépe jsem si vybrat nemohl. Skvělý film.(15.11.2015)

No, nevím nevím, jestli je český lev za scénář v těch správných rukou... To by nebyl Zelenka, aby si z nás neudělal pořádný šoufky. Uznávám, že tenhle film je hodně netradiční a že ho každý nemusí uplně pochopit. Co na něm hodně oceňuju, tak je začátek, když sem si bláhově myslel, že to bude fakt film. Cca po půl hodině mně ale bylo jasný, co na nás zase ten prevít chystá :o). Musím uznat, že jeho smysl pro humor je v ČR naprosto unikátní a je opravdu moc dobře, že tady máme někoho takovýho. Ale že by tohle mělo lepší scénář než Kobry a užovky? To se mi moc nepozdává. Co mě taky hodně dostalo, tak "skutečnost" jak to vlastně měl Beneš promyšlený. Akorát na tom je blbý to, že se nikdy nedozvím jestli je to taky jen perdel z diváka nebo historickej fakt. Každopádně mám Zelenku rád už jen proto, že sem ho jednou viděl na koncertu Mňágy s kejtrou zpívat " Chytit vítr". Tak snad ho jednou chytí :o)(11.3.2016)

Na české poměry velmi netradiční a dovolím si tvrdit ojedinělý snímek, který rozhodně není pro každého, někomu může sednout, jiného může k vzteku vytočit. Nicméně jedno se novému počinu Petra Zelenky vytknout nedá, je to chytré a v mnoha ohledech až děsivě pravdivé drama s komediálním nádechem, které šije do všech stran. Rozhodně se nejedná o čistou komedii, u které se budete smát od začátku do konce, ale pokud máte rádi sofistikovanou zábavu, tak zde ji rozhodně naleznete. Moje hodnocení 75%.(14.3.2016)

• ilonaho

Jako déjà vu... ale nadšení z Visacího zámku, Mňágy... a Roku ďábla už se napočtvrté nedostavilo... Nelze stále vařit z jedné vody...(19.3.2016)

Normálně bych dal o hvězdu méně nebo bych o tom rozhodnutí aspoň trochu polemizoval, ale možnost vidět, že dnešní český film experimentuje? To je jako sen popeláře, který přijde domu a má prázdný koš. A hlavně můj tajný sen, který si vysloužil můj obdiv.(24.3.2016)

Bizarní, ale výborné. Trochu mě mrzelo, že to byl "film o natáčení filmu", protože začátek mě bavil mnohem víc, ale rozhodně to zážitek ze Ztraceni v Mnichově ozvláštnilo a já se celkem upřímně bavil. Má to ovšem trochu hlušší místa.(25.7.2016)

• MaMitti

Zajímalo by mě, co by na toto dílko řekl Milan Kundera...(24.4.2017)

1 4 5 6 7 8 9 10 12 18 23