Pět dětí na tvrzi a zákeřný soused za branami. Vítejte v tak trochu jiném středověku! Tento napínavý film ze středověku je určen divákům, kteří mají rádi dobrodružství, romantiku, humor a to nejlépe všechno dohromady. Jeho děj začíná ve chvíli, kdy Martin z Vamberka musí na rozkaz krále odejet do války bojovat proti Saracénům a pověří ochranou své tvrze nejstaršího syna Petra. Ten se (nikoli bezdůvodně) netěší zrovna veliké popularitě u svých sourozenců a ti mu jeho novou roli rozhodně nehodlají ulehčit. Nikdo ale netuší, že si na jejich panství dělá zálusk zlotřilý soused Albrecht z Krvenos, pán sousedního hradu, který se neštítí ničeho, aby dosáhl svého. Kolem tvrze se brzy začnou dít podezřelé věci. Děti musí rychle zapomenout na rozmíšky a začít čelit hrozícímu nebezpečí. Jenže co se z počátku zdálo jednoduché, změní se postupně v boj na život a na smrt… (Česká televize)

MartinezZ

21.6.2010 ~ ZAKAŽTE NATÁČET NOVODOBÉ POHÁDKY!!! Zakažte natáčet i novodobé pohádkové příběhy, rádoby dětské historické příběhy a vůbec, zakažte Čechům natáčet cokoliv. Z 90% jsou to sračky nebetyčné, úděsné a zkroušený pláč vyvolávající. Janáku, smaž se v pekle! ~ Karel Janák je takový ten režisér, co se dle mého soudu dostal do režisérské sesle jen díky tomu, že tady prostě víc lepších režisérů nemáme, a tak díky němu vznikly, sice "týnejdžry" opěvovaní Snowboarďáci, Rafťáci a Ro(c)k podvraťáků, kteréžto nadšené reakce většiny mých vrstevníků jsem nechápal a nechápu dodnes, ale hlavně díla, jejichž opomenutí pod závojem času je jistojisté a udržovat při životě tyhle pitomosti budou jen občasné reprízy na televizních kanálech ("kanál" se k tomu celkem hodí). A tenhle vpravdě mistrný umělec dostal do rukou možnost natočit rodinný (čti dětský) historicko-dobrodružný příběh jednoho pána českého hradu a "jeho" šestice dětí. ~ Jsou dva hrady, jeden s hodným pánem a houfem dětí, okolo něj se motajících, a druhý, jemuž vládne zlý pán. Zlý pán ovšem chce obě území a existence pána dobrého jest mu překážkou. Vymyslí tedy ďábelský plán, obviní hodného pána z čarodějnictví, ten je nucen jet to vysvětlovat na královský dvůr, přičemž je zlým pánem lapen a uvězněn, tudíž by se na královský dvůr dostat neměl a tudíž tak jako doznat úprkem svoji vinu (ďábelské HAHAHÁ!). Jenže to bychom tu nesměli mít právě onu šestici neohrožených děcek, které všemu přijdou na kloub a nebýt jich, dobrý pán by shnil v šatlavě. ~ Dočkáme se tak nudy na n-tou, imbecilních hereckých etud, dějových zvrat(k)ů, nelogického jednání, řady nesmyslů a vůbec, tohle je sračka. Janákovi by měly soudním rozhodnutím zakázat přiblížit se k čemukoliv schopnému zaznamenávat obraz či zvuk na pět set světelných let. Být dvanáctiletým děckem považoval bych tohle za urážku mé inteligence. ~ David Prachař jako hodný pán je sterilnější než znojemské okurky, jeho arabský slouha je blb, nejstarší chlapec a dědic hradu má herecký projev kýblu na štaflích, proč se tu objevuje Tereza "vyhulenější-a-vychlastanější-hlas-široko-daleko-nenajdeš" Voříšková je záhadou (někdo musí brnkat na city tomu kýblu na štaflích), takže kupodivu jediní slušní herci jsou tu ti nejmladší, v čele s blonďatým malým pišišvorem, malou ukecanou Andrejkou Žádníkovou, která, podle příjmení, nebude mít daleko ke Zdeňce Žádníkové - Volencové, známé Ivanky z Rodinných pout a VéKáVéček. Na straně zla ještě uvidíte herce émerických rozměrů, který se ještě z poza velké louže rád vracel domů, Pavla Kříže, který zde své herecké umění bravurně nezúročil a místo něho mohl roli převzít kdejaký ochotník z nejbližší vesnice, a ještě trojice lupičů a hrdlořezů, kteřížto trapnost a debilitu většiny postav už jen doplnili. ~ Samotná zápletka by nemusela být špatná, kdyby to dostal do rukou někdo, kdo má ruce a ne lopaty. Geniální vynalézavost jednoho z mladších chlapců by se hodila Ridleymu Scottovi a Orlandu Bloomovi při obraně Jeruzaléma v 'Království nebeském'. V tomhle komorním prostředí ale bitva o hrad (hrádeček kdesi u lesíka na louce) vyznívá dost trapně, vlastně jako většina celého filmu. Vlastně jsem zjistil, že jsem část tohohle skvostu viděl někde v televizi, kdy to bylo rozkouskováno na mini seriál. Už tehdy to bylo k pláči a uvědomit si tohle rovnou, mohl jsem si ušetřit čas. Brak. Hvězdička jen za čtveřici nejmladších herců, ti jediní se snažili. () (méně) (více)

IvyH

Ať žijí rytíři odráží ve středověku ducha současnosti; chybí zde pohádkovitost, zlo má lidskou tvář a dobru musí stejně nakonec pomoct slaboši a zloději. Janák coby režisér a scenárista snímku pak skončil na půli cesty; tam, kde je výborná kamera a hudba, tam selhává příběh a herecké výkony. Možná by se proto film lépe vyjímal rovnou v nedělním programu České televize, než na plátně kin. ()

(Z)denny

Celou cestu z kina jsem přemýšlel, co bych o tomhle filmu řekl. V žádném případě ho nechci nijak shazovat, ale byla to tragédie. Hlavně co se týče hereckých výkonů. Z té bídy člověka asi nejvíc zaujme Pavel Kříž, který celou první polovinu filmu vypadá, jako kdyby byl vožralej, no a tu druhou, jako by bojoval s neskutečnou kocovinou.. Nesetkal jsem se tam s žádnou dobrou hláškou, které bych se mohl alespoň pousmát. Omlouvám se - pobavilo mne to nefalšované překvapeni malých diváků sedícich v řadě předemnou, když ke konci filmu zjistili, že to čtyřprocentně vyhlížející páže v podání Jana Batteka, je vlastně kluk.. DODATEK: rozhodně je lepší na to kouknout na seriál, protože odstraní určitá hluchá místa, kterými trpí film. Ale moje celkový pohled na tento snímek to nezmění.. ()

Malarkey

Trošku to nechápu. V Český republice existují fantastický kulisy na parádní rytířskou pohádku. Města, kde se dá točit, tu jsou, a mají po historické stránce úžasné možnosti. Kromě toho tu i lidi, kteří ten středověk dokáží oživit taky jsou. Šermířské skupiny tu totiž taky jsou a řekl bych, že patří mezi jedny z těch nejlepších, co existují. Proč pak ale musí samotnej film vypadat strašně uměle, rádoby cool a debilně? Vždyť mi neřikejte, že samotnejm tvůrcům Pavel Kříž na plátně nepřišel jak debil...To je fakt strašný. Člověk se těší na film ze středověku, i když pro děti, a dostanu ultrapravicovou sračku s hustejma výrazama jak ze současnosti a s příběhem, kterej by rozdováděl i samotnou nesmrtelnou tetu. A přitom tu ty možnosti máme! Celkově mi nejde na hlavu, proč se v naší zemi netočí více historických filmů. Jako kdyby to byl problém...hlavně že cizinci ty historický filmy točí právě u nás. A proč? No protože na to máme kulisy. Dřív bych nad tím nepřemýšlel, ale když poslední roky jezdím do měst a vídám, jak každé město má svojí osobnost a má co nabídnout, tak se opravdu divim. Jen v mým okolí to jsou Nymburk, Mělník, Kouřim, Kutná Hora a další....vždyť to není složitý. Jen by lidi měli svoji práci dělat pořádně a ne to odfláknout a pak na zajímavý nápad nahnat do kina tuny diváků a ukázat jim práci, na které si ani z poloviny nedali záležet. Je to škoda. ()

ZkuKol

Taky už by si nejmenší generace zasloužila nějaký film, u kterého jednou bude nostalgicky vzpomínat a vychutná si ho i se svými ratolestmi. Rytíři to nebudou. Ani nevadí "malost" filmu, Martin Preiss s kamerou umí a občas vykouzlí opravdu povedený obraz a i ta akce je na místní poměry slušná. Soundtrack má energii a umí i záběr na 4 jezdce epochálně nafouknout. Jenže, jediný Pavel Kříž ví, jak se přehrává (a vychutnává si to), tak jak žádá žánr. Děti jsou opravdu otřesné, ale i to je slabota proti Prachařovi a spol. Janák tak nějak drží tempo příběhu, ale gagy mu jdou do ztracena s tím, že čím horší, tím častěji se opakují. Takže už Karlovi nevěřím ani na poli žánrovek a je to poslední film od něj, na který jsem koukal úmyslně. Přitom ten příběh, atmosféra a sdělení jsou nadčasové, univerzální a mají potenciál bavit. Třeba se jednou dočkáme povedeného remakeu. Zlý Albrecht, chce hodného Martina tvrz, ale nepočítal s tím, že Martinovi děti jsou horší než vozová hradba - jak pro něj, tak pro zábavnost filmu... 30% ()

• V seriálu otec dětí Martin z Vamberka (David Prachař) jede na královskou výzvu do boje proti takzvaným saracénům. Etymologie pojmu „saracén“ se dosud nepodařila spolehlivě prokázat, nicméně jedná se o středověké označení Turků či Arabů, všeobecně se míní, že pojem je odvozen z řeckého Sarakenoi, což byl řecký název pro divoký arabský kmen Saraků. V českých středověkých rukopisech se termín saracén objevuje poprvé v roce 1148, avšak sloužil k označení příslušníku pohanských etnik na východě od českých hranic. (Nick321)
  • Lenka Krobotová, ktorá stvárnila rolu kráľovnej, bola iba mesiac po pôrode, keď jej ponúkli zahrať si vo filme. Štáb preto musel vyriešiť jej brnenie, ktoré musela mať na sebe pri natáčaní. Nedotiahli jej na ňom skrutky, aby mohla svojho potomka kojiť. (Zdroj: ceskobudejovicky.denik.cz) (Raccoon.city)
  • Snímek se natáčel unikátní digitální technologií 4K Red Cam srovnatelnou s klasickým 35mm filmem, která zajišťuje mimořádnou hloubku a ostrost obrazu. Pro své vysoké rozlišení je nazýváno také UHD / Ultra High Definition. Jde o první případ použití této technologie při natáčení podobného filmu v České republice. (Taninaca)