Nezbytnosti života

• Kanada

Ce qu'il faut pour vivre

Necessities of Life, The

Kanada, 2008, 102 min

Benoît Pilon

Michel La Veaux

Richard Comeau

Opravdových nezbytností života je strašlivě malinko. Při takovémhle filmu si to člověk naplno uvědomí. Jednoduchoučký příběh, o kterém každý tuší, kudy se bude ubírat, zasazený do prostředí, ve kterém všichni samozřejmě vědí, co je důležité, zbytečnostmi si nepletou hlavu, a právě proto žijí záviděníhodně čistě a přímočaře. Těžko říct, že je to drama, spíše vyprávění o životě.(28.11.2010)

3* Je to typický nezávislý festivalový snímek, který nemusí brát ohledy na mainstreamové diváky a soustřeďuje se na vyprávění o pocitech inuitského lovce, který je kvůli nemoci izolován na dlouhý čas od domova a rodiny. Chápu, že má film podnětné poselství a je ověnčený mnoha cenami, ale na mě bohužel působil utahaně, i když má slušné herecké obsazení i výpravnou stránku. Takže jen upozorňuji, aby si na něj dali bacha běžní diváci a pak zbytečně nesnižovali skóre tohoto kvalitního snímku. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 0 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 2 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ](3.3.2018)

Krehký a clivý príbeh o človeku, ktorého násilne vytrhli z prírody, v ktorej žil, a vrhli ho džungle civilizácie, kde sa cítil opustenejší, ako na ľadovej kryhe. Neznáme prostredie, neznámi ľudia, hovoriaci neznámou rečou. A on uprostred toho všetkého. Jedinými spriaznenými dušami sa mu stáva malý inuitský chlapec a ošetrovateľka. Nadchol ma "natívny" herecký výkon Natara Ungalaaqa ...(28.11.2011)

Dávám pět hvězd, protože jsem na filmu nenašel žádnou vadu - a tak je to asi správně, známku kazí pouze chyby. Není tu sice nic navíc (experiment, nová vize, něco extra dokonalého), ale to se do známkování nezahrnuje... Tiviiho odysea je nejen dramatická, ale také romantická záležitost. A právě tento úhel pohledu mě zcela zaujal i nadchnul. Tedy rozhodně žádná červená knihovna!... Někde jsem psal, že dobrý film se projeví tím, že na něm nebo některé jeho části (režie, stavba, kamera, herecký výkon) člověk ulpí a alespoň po dobu jeho trvání se s ní nějak ztotožní. Vzhledem k sobě samému to byl paralelní příběh, zde v "reálu" u mě ve "fikci". Moje místo vyděděnosti není Quebeck, ale Extremadura, u Kiviiho to byly lesy, u mě kameny(5.9.2015)

Jak dokonale vykreslit beznaděj, zoufalství, izolaci i strach z neznáma, ale na druhou stranu, také přátelství a srdce na správném místě? Pust'te si tento skrytý filmový klenot o eskymáckém lovci, jemuž lékaři diagnostikují tuberkolózu a on tak musí opustit svoji rodinu i přírodní severské útočiště a ulehnout v dalekém městském sanatoriu, kde bude kromě nemoci zápasit s jazykovou bariérou...Asi nedokážu být objektivní, ale tyhle filmy s probleskujícími záběry na krásnou přírodu a kadencí jedné věty za pět minut prostě miluji. Po prvních patnácti minutách jsem věděl, že budu celý film poslouchat jen svůj vlastní dech a na konci mě to prohodí zavřeným oknem...tohle je prostě nezbytně nutné vidět.(2.2.2014)