Zátoka

Louie Psihoyos

Mark Monroe

J. Ralph

Fisher Stevens

Killing for killing, alebo zabíjanie, len preto, aby sa zabíjalo. Už ani nie pokrytecky na "výskum", ako to Japonci robia roky na veľrybách, ani kvôli potrave, lebo Japonci delfínie mäso nejedia, ani kvôli výžive, lebo obsahuje ortuť, ani kvôli pracovným príležitostiam, lebo ponúkané peniaze rybári nevezmú. Všetko to začal začiatkom 70/tych rokov Flipper .... Teda nie on, ale tu sa datujú počiatky vraždenia delfínov. Vraždenia, ktoré Japonci nechcú ukázať svetu. A bojovať ako aktivista proti tejto nezmyselnosti, je problematické, nakoľko japonská polícia aktivistov uväzní na 28 dní bez udania dôvodu. Lebo to majú povolené vo svojej ústave. My svojich zločincov púšťame po 72 hodinách na slobodu. Ale my nemáme delfínov ....(21.7.2011)

Když ne svobodu, tak alespoň Oscara že ti delfíni mají. Dokumentu se tu vyčítá jednostrannost, já mám ale pocit, že dát více příležitosti ´obhajobě´, byl by ještě silnější a vzbuzoval by ještě větší emoce. Závěrečná vzkazka na dárcovskou zprávu je sice moc pěkná, zajímalo by mě ovšem, kolik z nás dojatých a rozlícených delfinistů na jedno použití nakonec ten telefon doopravdy zvedne...(25.1.2013)

Od počátku přiznanej aktivistickej dokument, kterej však nepůsobí pouze tím, jak moc šokující informace objevuje, ale také tím, jak je to zatraceně dobře natočené. Přebírá to prvky z hraného filmu a televize (např. skrytá kamera, reality show) a přitom to perfektně graduje - čímž se snímek dělí do třech částí. Divácky je to jeden z nejvděčnějších dokumentů poslední doby a přirovnání, že The Cove je agentem Bournem dokumentů opravdu sedí - adrenalin to vypumpuje spolehlivě.(25.2.2010)

Investigatívny dokument, ktorý si svoje ocenenia právom zaslúži. Po ňom si viac cením aj svoju obľúbenú herečku Hayden Panettiere, taktiež pána, ktorý uznal, že keby v mladosti vedel, čo sa deje, nekupoval by si v nevedomosti často nové Porsche, ale pomohol by tam, kde je to treba, pri ochrane delfínov. Možno po tomto filme zmeníte názor na "šikmáčov" z Japonska, možno už pre vás nebudú iba tými milými dobrosrdečnými ľudkami, ale pochopíte, že aj tam je zlo, faloš, klamstvo na najvyšších miestach, je tam chamtivosť, sú tam zvrátenosti, väčšina ľudí žije v nevedomosti ako ovce, sú presvedčovaní a často presvedčení o zlých veciach a v spätosti so svojou mierne pomýlenou kultúrou, čo sa týka náboženstva a tradičných pokrmov, škodia planéte, iným ľuďom, ale aj samým sebe. Možno si v budúcnosti po tomto rozmyslíte, či budete jesť príšerky z mora, či budete podporovať kúpou podobné jedlá zo supermarketov, či na trhoviskách, kde sa to predáva, či budete delfinária a podobné zábavné parky, kde zvieratá trpia podporovať už len svojou návštevou, všetko je o zodpovednosti a premýšľaní, nebyť ľahostajný, to ničí túto Zem a následne aj hon za ziskom s tým spojený. Zvieratá patria do voľnej prírody, ktorú by sme im nemali ničiť, neznečisťovať ju, lebo sa nám to formou škodlivín z nich vracia, potom sa nedivte neplodnosti, chorobám, alergiám, deformáciám a podobne. Ďalší dokument, ktorý odporúčam, je to film so zdvihnutým prstom, kde ľudia klamali, porušovali zákony, v utajení vypovedali zo strachom o život a z mučenia, len aby svetu priniesli pravdu a ten s tým niečo spravil a nielen nečinne prizeral ako tí zástupcovia na medzinárodných konferenciách. Delfíny, či veľryby sú naši príbuzní z ríše cicavcov, uvedomte si to!(21.12.2012)

Hodnotím výhradně dokument jako takový, nikoli skutečnost, které se věnuje. Je to dokument, který ve mně vyvolal rozporuplné pocity. Nadchnul mě k obdivu k inteligentní kráse delfínů a rozesmutnil svým přispěním dalšího střípku k mému obrazu dnešního světa, ve kterém žijeme. "The Cove" osobně interpretuji jako projev kulturní bariéry mezi americkou a japonskou kulturou. O delfíny zde jde až v druhém plánu. Udělení Oscara, bytostně amerického symbolu euroamerické kultury, budiž názorným dokladem toho, jak v dnešním globalizovaném světě paradoxně chybí porozumění pro jinakost. Chceme-li totiž kritizovat třísku v oku bratra svého, je nejprve fér vyndat břevno z vlastního oka. Žel, "The Cove" má k tomu daleko. Žijeme v kultuře, ve které je denní samozřejmostí ostrý protiklad mezi hýčkanými domácími mazlíčky a zvířecím infernem velkochovů hospodářských zvířat. Je-li poselstvím tohoto dokumentu apel na jediný správný přístup k němým tvářím v podobě "let it be", pak by bylo logickým a nutným komplementárním přístupem i vzdání se všech domestikovaných zvířat a jejich propuštění do volné přírody (kde by však většina domestikantů brzy zahynula, natolik jsou již vázání na lidskou civilizaci). "The Cove" je dokument s několika silnými momenty, který mě však po většinu své stopáže nudil až iritoval. Do TOP 300 na ČSFD nepatří, protože od tohoto žebříčku - bohužel asi zcela naivně - očekávám nekompromisní seznam 300 nejlepších filmů světové kinematografie, jaké byly kdy natočeny. Obávám se, že na tento citově vyděračský a bytostně americký dokument však bude již brzy zapomenuto, až se podaří zastavit masakry delfínů, kterým to upřímně přeju. Fascinující zvířata, a dokument, který nemá v TOP 300 co dělat, toť můj názor.(11.6.2011)

• - Oscar 2009: nejlepší celovečerní dokument. (zdeny99)

• - Dokument získal na 25. výročním filmovém festivalu Sundance, konaném v lednu 2009 v USA, Cenu diváků. Porazil tak 878 dalších přihlášených dokůmentů. (PATTXA)

• - Společnost Kerner Optical, dříve Industrial Light and Magic model shop, pro natáčení vyrobila speciálně maskované kamery, které měly vzhled kamene. Tyto kamery pak pomohly zachytit utajené dění v zátoce. (PATTXA)