Zátoka

Louie Psihoyos

Mark Monroe

J. Ralph

Fisher Stevens

Tak tenhle počin je vážně síla, dramatičtější dokument asi neexistuje. Odpůrci namítají - v Japonsku delfíni, u nás krávy či prasata - ale opravdu je možné to takhle porovnávat? Z našeho pohledu těžko říct, nicméně před tím, co tvůrci v tomto dokumentu podstoupili, je třeba smeknout. V neposlední řadě má dokument také ohromnou výpovědní hodnotu.(2.2.2015)

Působivá agitka od toho nejzasvěcenějšího z nejzasvěcenějších. Informační části jsou nápaditě prokládany s "akcemi" aktivistů. Co mě opravdu pobavilo, byla komise pro lov velryb. Fraška plná ignorantů. Jen ty srdcervoucí záběry interakcí s delfíny se mi rychle přejedly. Nicméně na mě The Cove udělal hodně velký dojem.(12.3.2010)

V jistém smyslu je postupná snaha o komplexní uchopení problematiky, která je hodně složitá a široká, lehce na škodu. Trochu se tím totiž rozmělňuje budované napětí, které skrze důkladné přípravy a samotnou akci à la Splinter Cell, mohlo vystoupat do nebeských výšin. Závěr v "Rudé" Zátoce je nicméně natolik silný a devastující, že nechávám plné hodnocení.(31.3.2016)

.. pokud se jedná o byznys, lidská bytost smýšlí napříč kontinenty a zeměmi téměř totožně. Nezáleží na tom, jestli obchodujete se vzácnými kovy v Číně nebo s delfíny v Japonsku. Pokud je obor lukrativní (jakožto, že oba jsou) nehledíte na důsledky, které z vašeho počínání vyplývají. Oscarový dokument, který, mimo výše zmíněné, zachycuje také poznání člověka, který v oboru rybolovu mnoho let podnikal a vydělával miliony. Nyní stojí na druhé straně barikády, což v jistém ohledu vyvrací moji první větu. Doporučuji.(25.2.2013)

Pokud něco dokáže upozornit na jakýkoliv národní či mezinárodní problém a dát věci do pohybu, pak je to právě filmový dokument. A vůbec nejhorší je, pokud o nějakém problému ví celá společnost i mezinárodní neziskovky, přičemž pozadí onoho problému zná jen pár vyvolených, často z řad politické reprezentace. V současnosti je navíc čím dál tím těžší získat nefinanční (morální) podporu a hlavně - důkaz.(12.10.2011)

• - Společnost Kerner Optical, dříve Industrial Light and Magic model shop, pro natáčení vyrobila speciálně maskované kamery, které měly vzhled kamene. Tyto kamery pak pomohly zachytit utajené dění v zátoce. (PATTXA)

• - Dokument získal na 25. výročním filmovém festivalu Sundance, konaném v lednu 2009 v USA, Cenu diváků. Porazil tak 878 dalších přihlášených dokůmentů. (PATTXA)

• - Film sa v Japonsku premieta v upravenej verzii - sú rozmazané tváre rybárov a pribudla poznámka, že panujú spory o tom, aké množstvo ortute sa nachádza v mäse delfínov, ktoré sa bežne predáva i podáva v školských jedálňach. (XR)