Mackennovo zlato

Mackenna's Gold

MacKennovo zlato

Western

USA, 1969, 128 min

Film má určite lepší začiatok ako stred či koniec. Prírodná scenéria so skalistými horami je úchvatná, hudba neurazí, príbeh je zaujímavý, len tie herecké výkony sú také....hm.... Zábery zo štúdia nie sú tiež nič extra, a koľko veľa ich je, johohoooj!! Zaujímavé bolo vidieť Teda Cassidyho v inej roli ako Large-a z Rodiny Adamsovcov.(12.6.2016)

Nádherný dobrodružný western o hledání ztraceného zlatého kaňonu Apačů. Gregory Peck, Omar Sharif a Telly Savalas zdobí tento film svými tvářemi a hereckými výkony. Přestože trikové zemětřesné scény poněkud zestárly, film stále patří ke klasice westernu i dobrodružného filmu. Trailer: http://www.zimbio.com/watch/qTMQmLkVCxs/Mackenna+s+Gold/Omar+Sharif(23.8.2010)

Tento western patří mezi mé nejoblíbenější. A proč? Protože mě dokázal příjemně zabavit na dvě hodiny. V prvé řadě musím pochválit herce za jejich výkony (hlavně pak G. Peck, O. Sharif a T. Savalas). Honba za apačským zlatem je dobrodružná a napínavá, sem tam nějaký ten zvrat. Uběhlo to jako voda. A výtečná hudba. 80%.(3.6.2010)

Já si pořád říkal, proč se tady tolik lidí do mého v dětství tolik oblíbeného filmu tak naváží :) a světe div se, chápu to. Skutečně je v Thompsonově honbě za pokladem něco vnitřně rozháráno a gradace nepatří k jeho silným stránkám. Myslím si ale, že kouzlo toho filmu je někde jinde - jde vlastně o dobový pastiš, který do sebe skládá hned několik inspiračních zdrojů, různých tradic westernové tvorby a vytváří tak vlastně jakýsi celovečerní "trailer" na americký western jako celek. Ten kočkopsí efekt tak možná pramení právě z toho, že je tu vlastně od všeho trochu... Najdeme tu ozvuky indiánských westernů, stejně jako nezbytný motiv unijní kavalerie (mimochodem, všiml si někdo, že jsou to právě unijní vojáci? mezi nimi v historii westernu moc padouchů nebylo!!), vášnivou indiánku i poněkud naivní, ale sošně krásnou blond bělošskou hrdinku, jižanského banditu i vychytralé jakoby intelektuálské ziskuchtivce (celá ta postřílená skupinka kolem Eliho Walacha). I ten voice over, který je z narativního hlediska jinak jakoby úplně nadbytečný, je podle mě dalším prvkem, opravňujícím čtení filmu jako určitého metakomentáře žánrových klišé, s kterými film v tak hojné míře pracuje. A hvězdné obsazení už je jen stvrzující třešničkou na dortu. Uznávám ale, že celé tohle je možná jen snaha nějak seriózně obhájit hodnocení, o kterém mám jasno hlavně z důvodů nostalgických - MAckennovo zlato bylo jedním z mých nej nej westernů a přestože už to dneska jednoznačně bezchybný zážitek zdaleka není, nejdu pod čtyři hvězdičky!(1.9.2010)

Jak hodnotit oblíbený dětský naivní film. To není objektivní. Rozhodně se v tomhle filmu nic neřeší, než touha po zlatě. Omar Sharif je zloduch, protože se na to hodí, Peck je klaďas protože se na to hodí, blonďatá holka je klaďaska, protože se to od holky z dobrý rodiny čeká a indiánka je kurva a má navíc jizvu, to se taky hodí. Pěkné si to skouknout po 30 letech.(23.4.2009)

• - Pohádkově vyhlížející údolí s vodopádem, ve kterém naleznou hrdinové úlevu po jízdě pouští, není dílem přírody, ale lidských rukou. Voda musela být na místo dopravována mnoha cisternami. (Hans.)

• - Film je natočen podle stejnojmenné knihy Hacka Alena. (Terva)

• - Julie Newmar se v roli indiánky Hesh-ke ve scéně v jezírku na poslední chvíli rozhodla, že se obnaží celá. Podle scénáře měla být jen "nahoře bez". (Terva)