poster

Mackennovo zlato

 • Česko

  Mackenovo zlato

 • USA

  Mackenna's Gold

 • Slovensko

  Mackennovo zlato

Western

USA, 1969, 128 min

 • Davson
  **

  Průměrný, poněkud mělký western, který by si zasloužil mnohem lepší prokreslení postav a jejich motivací. Peckův Mackenna i Sharifův Colorado měly náběh do zájímavějších a hodnověrnějších charakterů, bohužel obě postavy nakonec zůstaly černobílé a ploché a to samé by se dalo říct i o ostatních. Vysvětlující vypravěčův komentář jenom otravoval, logika dostala zabrat a tak zůstaly jenom krásné záběry na přírodní scenerie a dobrý střih (nejlepší scéna je hned úvodní přestřelka). Celkově je to však přeceňovaná záležitost, na které se hold negativně podepsal zub času. Mezi klasickými westerny se rozhodně najde mnohem víc zajímavějších a lepších kousků.(22.8.2010)

 • waits
  ****

  Oddychový western, působící trochu starosvětsky, se silnými tahouny Peckem a Shariffem. Shariff hraje lehce stylizovaně, na padoucha působí občas měkce a nepatřičně sympaticky, ale čas od času ukáže, proč velí tlupě zrovna on. Peck je skvělý, stejně jako Wallach, Thompson používá zajímavé záběry (indinái jedou tryskem v hustém lese, záběry z koně, např.) jediné, co film trochu brzdí, jsou (občas studiové?) exteriéry a nepřekvapivý děj. Na nedělní podvečer lze doporučit.(21.12.2016)

 • Martin741
  ****

  Vyborny western zo 60. rokov. Je sice pravda, ze vtedy sa tocilo 100 westernov za rok, nastala akasi westernova inflacia a trochu pomalsi je rozjazd Mekenovho Zlata. Ale hraju tu slusni herci ako Omar Sharif a Gregory Peck. Nudnejsie tempo a slabsie dialogy v strede filmu vynahardzuje masakrozny zaver : 85 %(20.12.2016)

 • bearmeedek
  ****

  Viděl jsem kdysi a nyní si připomněl. Na staré filmy bývá s odstupem většinou jiný pohled. Tento western má trochu pohádkový nádech, což by nevadilo. Odpustit by se mohla zadní projekce i nevalně vytvořený sesuv skal, i když v této době se podobné scény točily běžně více naturálně. Ale přesto je to stále slušný film a dobře se na něj dívá.(21.12.2016)

 • Valentin
  ****

  Dobrý western v jehož centru dění je zlato a to nejenom honba za ním, ale i jak lidi vidina zlata proměňuje. Ctihodní občané odpustí desperádovi vraždu slunce, aby z toho taky něco měli a když je přepadne kavalérie hned zase křičí, že jsou nevinní. Seržant zabije raději své muže a přidá se honbě za zlatem, dokonce i unesená dívka v závěru téměř propadne zlaté horečce (celkově scéna, kdy tam konečně dojedou a vrhnou se po zlatě, je výborně natočená). Akorát ten souboj na sklaní plošině byl nesmysl... proč tam vůbec hrdinové lezli? To nechápu.(26.8.2011)

 • - Některé scény byly z finančních důvodů točeny na 35mm materiál a pak opticky zvětšeny. Výsledky však nebyly příliš kvalitní, měli špatnou barvu a mimořádně zrnitý obraz. (Hans.)

 • - Ačkoliv je spousta záběrů v závěrečné části trikových, v mnoha případech jde o reálnou destrukci. Studio si totiž pro tento účel zakoupilo skutečnou, geologicky nestabilní lokalitu, kterou poté zničilo. (Hans.)

 • - Film je spojen s Georgem Lucasem, který během svých studií vytvářel dokument o jeho vzniku. Když byl přítomen na place, přispěl mnoha nápady ke konečnému vyznění některých scén. (Hans.)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace