Mackennovo zlato

Mackenna's Gold

MacKennovo zlato

Western

USA, 1969, 128 min

Jeden z mých úplně prvních westernů, není divu, že jsem z něj byla tehdy pořádně nakřivo. Ale co je úžasné, mně to zůstalo do teď. Technicky (hlavně ty zde zhusta zmiňované zadní projekce) to není moc dobré, dabingově to nebylo dobré, ale je to tak naivní a má to takové exteriéry, že to ani nevadí. Úžasné dobrodružství s úžasným cílem - kaňonem plným zlata. A po jeho stopách se vydává veselá skupina (čítající v titěrných rolích Eliho Wallacha či R. Masseyho, kteří vezmou záhy za své), aby do zlatého cíle dorazila jen nejnezdolnější elita: Velmi nesympatický šerif Mackenna Peck, jediný znající cestu, honosící se celý film postojem: „zlato patří indiánům a já ho nechci ani vidět“ a starající se o velmi nesympatickou osiřelou blondýnu. Za jejími rodinnými událostmi stojí po 99% filmu stoprocentně optimisticky naladěný skautík Colarado Sharif, přenášející svůj nezdolný entuziasmus (či se o to alespoň pokouší) na všechny kolem (až na poněkud prkenného studeného čumáka Pecka), vtipkující, radující se, sem tam nejistý (čili tak trochu lidský) a v jádru jen toužící si za krvavé peníze zařídit pěkný poctivý život Američana v Paříži. A samosebou, jak už to tak bývá u mých favoritů, strašlivě nebezpečný a krutý. Jeho osobní indián (znám nám coby Lurch ze seriálu Addamsova rodina), fešná indiánka a posléze krutý Savalas tradičně bez vlasů nám doplňují skupinu. Mnohé útrapy na pouti za tajemstvím kaňonu vrcholící záběry z dovolené, to vše ovšem přerušeno zcela nepochopitelnou skalní bitkou, kdy je mnou dlouhou dobu uznávaný prototyp kovboje (voilà, Egypťan), vůdce skautského oddílu Colorado ošklivě otlučen o zeď. Ale vězte, že bozi se rozzlobí (snad na Mackennu hodí aspoň šutr, ne?) a jejich pomsta je věru nejapokaliptičtějším kouskem, co znám. Kojoti holt zalezou do hodně hlubokých nor, aby je hrdinný napakovaný Peck nevyčuchal, přesto relativně šťastný závěr a hudba nezapomenutelná - čili nostalgie mého srdce. Gold, Gold, Gold, you can live without that gold…(29.5.2013)

Jak probíhá nákaza "zlatou horečkou". Své oběti si nevybírá - nerozlišuje mezi mladými a starými, bohatými a chudými ani zdravými a nemocnými ... Dnes už klasická dobrodružná westernová pohádka s otřepaným, nicméně VELICE zajímavě zfilmovaným příběhem, se zatraceně dobrým hereckým obsazením, s působivými kulisami, originální kamerou a půvabnou pointou. S ohledem na rok vzniku silně nadprůměrný snímek, který přináší dobrou zábavu i v 21. století.(24.8.2011)

Spoustu scén tu být nemuselo, ale především jsou scény mnohem delší, než by být měly, aby udržely pozornost diváka. Užijete si hodně detailů lezení po skalách, ježdění na koni atd. atd. Proč střihač neúřadoval? Byl by z toho mnohem svižnější kousek. Takto se to táhne jak smrad z apačského záchodu. Pravda, herci nebyli špatní a tu blondýnku bych bral taky, ale než jsme se dostali ke konci, podstoupili jsme fakt dlouhou cestu, během níž se nic moc nedělo. Navíc nemám moc v oblibě filmařskou berličku typu všezhroucení čehokoli v závěru filmu i za předpokladu nestabilního geologického podloží za přispění apačských ducháčků... Co ale naopak velmi oceňuji, že Peck hraje opravdového gentlemana ve vztahu k ženě a nikoli (s)permanentního rozsévače. Holt stará dobrá škola.(13.1.2019)

Přiznám se, že westerny příliš v lásce nemám, ale pokud jsou kvalitní, rád se na ně podívám... Mackennovo zlato JÁ za kvalitní western považuji. Samozřejmě, že pro průměrného dnešního dilváka může působit trochu "málo akčně", ale u westernů to není tak důleřité a hlavně, také to není nejmladší film... Přiznat ale musím, že film rovněž velice zvedli skvělí herci. Gregory Peck, Omar Sharif, Telly Savalas a Eli Wallach, to je opravdu špička. Všichni hráli více než výborně, a proto se výše zmíním jen o jediném z nich, který (i mezi nimi) vynikal... tedy o Gregory Peckovi. To je herec, který svým všestranným hereckým talentem pozvedl mnoho filmů. Mezi herci z dalších let by se za jeho pokračovatele dal počítat R. Shaw, ale mezi současnými herci jen s těží hledám herce s takovým talentem...snad jen možná Bruce Willis. Ale zpět k filmu. Jedná se podle mého o jeden z nejlepších westernů vůbec. Rozumějte, POKUD už western, tak Mackennovo zlato (a ještě asi dva další...). Proto, i když se mnou asi mnozí nebudou souhlasit, dám tomuto filmu 5*!(20.5.2005)

Oproti všem očekáváním u mě film své ambice nenaplnil. Důvodů je víc, ale za hlavní problém považuju velmi slabý scénář, nešikovně poslepovaný a s mnoha nepochopitelnými pasážemi (Colorado vystřelí na skále, čímž sice přiláká pozornost Apačů, ale ti ho z neznámých důvodů nepronásledují; při útěku před vojáky má skupina jen minimální náskok "na dohled", ale v klidu se na kopci zastaví a pozoruje je atd.).___Obvykle přijímám zadní projekci jako něco dobového, co k filmu patří a je to specifikum doby, rozhodně mi nevadí. V Mackennově zlatu jsou ale projekce vyloženě pouťové, kdy všichni sedí na kdovíčem a jsou vidět jen nad pas, hýbají se přitom ze strany na stranu. Ve scéně na voru pustili záběry z popředí (pohyb lidí a koní) zrychleně, což taky nevypadá dobře proti normálně plynoucí řece. Trikově je to prostě dost nepovedené, a to samozřejmě respektuju dobu vzniku filmu, střih značně nepřesvědčivý. No prostě tady šlápli pánové od techniky vedle.___ K hercům: Gregory Peck na jedničku, Omar Sharif až na tu příšernou angličtinu (Proč tak mluvil? Kdo mu to poradil?) taky. Camilla Sparv, i když celou dobu v záběru, měla spíš jen štěky, Julii Newmar to v roli indiánky moc seklo, ale tu paruku by si bývala zasloužila lepší.___Viděl jsem už lepší a logičtější westerny.(7.9.2008)

• - Snímek obsahuje mnoho krásných exteriérových záběrů z Monument Valley v Arizoně, Glen Canyonu v Utahu a Velkého kaňonu řeky Colorado, kam je děj snímku fakticky posazen. (SeanBean)

• - Julie Newmar se v roli indiánky Hesh-ke ve scéně v jezírku na poslední chvíli rozhodla, že se obnaží celá. Podle scénáře měla být jen "nahoře bez". (Terva)

• - Roli, již hraje Gregory Peck, měl původně hrát Clint Eastwood. Ten však nabídku odmítl kvůli filmu Pověste je výš. (Javert)