Mackennovo zlato

Mackenna's Gold

MacKennovo zlato

Western

USA, 1969, 128 min

Westernopý klenot 60 - tych rokov uvádzaný na panoramatickom 70 mm formáte bol hitom v našich kinách. Pamätám sa, ako dav fanúšikov vytlačil okienko pri pokladni a musela zasiahnuť Verejná bezpečnosť.. Film má svoje čaro aj dnes, aj keď scény zo zadnou expozíciou pôsobia archaicky a naivne,no práve to je na týchto filmoch 60 - tych rokov nostalgicky krásne...No a hviezdne obsadenie nemá komentár...(25.2.2009)

Jak probíhá nákaza "zlatou horečkou". Své oběti si nevybírá - nerozlišuje mezi mladými a starými, bohatými a chudými ani zdravými a nemocnými ... Dnes už klasická dobrodružná westernová pohádka s otřepaným, nicméně VELICE zajímavě zfilmovaným příběhem, se zatraceně dobrým hereckým obsazením, s působivými kulisami, originální kamerou a půvabnou pointou. S ohledem na rok vzniku silně nadprůměrný snímek, který přináší dobrou zábavu i v 21. století.(24.8.2011)

Film má určite lepší začiatok ako stred či koniec. Prírodná scenéria so skalistými horami je úchvatná, hudba neurazí, príbeh je zaujímavý, len tie herecké výkony sú také....hm.... Zábery zo štúdia nie sú tiež nič extra, a koľko veľa ich je, johohoooj!! Zaujímavé bolo vidieť Teda Cassidyho v inej roli ako Large-a z Rodiny Adamsovcov.(12.6.2016)

MacKenna byl vůl, o tom žádná. Celej film se ho snaží zbalit nadržená indiánská krasavice a ten trouba jí od sebe furt odhání a místo toho se zahazuje s tuctovou špinavou blonckou, která si ani nesundá hadry, když se jde koupat. Nechápu. A ten ostatními vychvalovaný konec tu na mě působil jak pěst na oko, tohle patří tak do fantasy, a ne do westernu. Navíc mi připadal trikově velmi mizerně provedený i na tu dobu vzniku. A pak ty ústavičný zadní projekce při jízdě na koni, naprosto zbytečná věc a film to pouze shazuje. A taky mě zamrzelo jak strašně málo prostoru dostali herci jako Eli Wallach, Edward G. Robinson nebo Lee J. Cobb. Ovšem má to skvělou hudbu, kvalitní herce a řek bych, že film se nesnaží hrát si na něco víc než je, tj. pohodová zábava, což je taky plus. Takže slabší čtyři si to zřejmě zaslouží.(16.6.2008)

• Dan9K

Ze začátku to vypadá docela nadějně, i když trochu nudně. Jenže postupem času se film stává stále debilnější, zejména kvůli absenci věrohodnosti konání postav a logickým chybám. Na konci se pak zcela pohřbí. Hezky to shrnul canakja. Zadní plátno bylo opravdu tragické, bez něj by to fungovalo daleko líp. Jo a proč není v kolonce žánru uvedeno fantasy? Nekonečný příběh hledal inspiraci na zvláštních místech!(21.8.2010)

• - Film je natočen podle stejnojmenné knihy Hacka Alena. (Terva)

• - Ačkoliv je spousta záběrů v závěrečné části trikových, v mnoha případech jde o reálnou destrukci. Studio si totiž pro tento účel zakoupilo skutečnou, geologicky nestabilní lokalitu, kterou poté zničilo. (Hans.)

• - Ve scéně, kdy Indián hodí po starci tomahavk a zasáhne ho do zad, je vidět, že herec má pod košilí schovanou desku, do které se tomahavk zasekne. (topesto)