Mackennovo zlato

Mackenna's Gold

MacKennovo zlato

Western

USA, 1969, 128 min

Jak probíhá nákaza "zlatou horečkou". Své oběti si nevybírá - nerozlišuje mezi mladými a starými, bohatými a chudými ani zdravými a nemocnými ... Dnes už klasická dobrodružná westernová pohádka s otřepaným, nicméně VELICE zajímavě zfilmovaným příběhem, se zatraceně dobrým hereckým obsazením, s působivými kulisami, originální kamerou a půvabnou pointou. S ohledem na rok vzniku silně nadprůměrný snímek, který přináší dobrou zábavu i v 21. století.(24.8.2011)

Jeden z mých nejoblíbenějších westernů. Jeden herec vedle druhýho je charizmatickej (Gregory Peck, Lee J. Cobb, Omar Sharif, Telly Savalas, Anthony Quayle atd.), zápletka sice opršalá ale zábavně pojatá a děj spádovatý jak severní stěna K2. Navíc skvělá písnička Old Turkey Buzzard od Jose Feliciana a pěkný exteriéry. Nejzábavnější dobrodružný western své doby. S Leoneho filmy je to nesrovnatelný, protože všude šlo o úplně něco jinýho. Tady spíš o to, aby se divák pobavil a užil si jízdu, tam spíš o uměleckej portrét lidských charakterů.(23.1.2006)

Špageťárna po americku. Spíš než western je to giganticky nasnímané, legračními triky zpochybněné chlapácké dobrodružství s exploatačními a erotickými scénami. Peck je v hlavní roli poněkud unavený (možná i alkoholem, měl jsem dojem), vyniká Sharif, jenž tu hopsá jako čamrda po energetickém nápoji, a třeba Savalas hraje naopak příšerně, jako by byl poprvé před kamerou. Film pro velký kluky! Já ho viděl už jako malej, kult holt zůstal kultem. O tý nahatý indiánce se mi zdá dodneska... Jinak verze, která v srpnu 2010 šla na ČT1, je technicky obdivuhodná, takovýhle domácí biják jsem snad ještě nazažil. Mrzelo mě ale, že krvárny a drasťárny jsou poněkud přistřižené...(23.8.2010)

Jeden z mých úplně prvních westernů, není divu, že jsem z něj byla tehdy pořádně nakřivo. Ale co je úžasné, mně to zůstalo do teď. Technicky (hlavně ty zde zhusta zmiňované zadní projekce) to není moc dobré, dabingově to nebylo dobré, ale je to tak naivní a má to takové exteriéry, že to ani nevadí. Úžasné dobrodružství s úžasným cílem - kaňonem plným zlata. A po jeho stopách se vydává veselá skupina (čítající v titěrných rolích Eliho Wallacha či R. Masseyho, kteří vezmou záhy za své), aby do zlatého cíle dorazila jen nejnezdolnější elita: Velmi nesympatický šerif Mackenna Peck, jediný znající cestu, honosící se celý film postojem: „zlato patří indiánům a já ho nechci ani vidět“ a starající se o velmi nesympatickou osiřelou blondýnu. Za jejími rodinnými událostmi stojí po 99% filmu stoprocentně optimisticky naladěný skautík Colarado Sharif, přenášející svůj nezdolný entuziasmus (či se o to alespoň pokouší) na všechny kolem (až na poněkud prkenného studeného čumáka Pecka), vtipkující, radující se, sem tam nejistý (čili tak trochu lidský) a v jádru jen toužící si za krvavé peníze zařídit pěkný poctivý život Američana v Paříži. A samosebou, jak už to tak bývá u mých favoritů, strašlivě nebezpečný a krutý. Jeho osobní indián (znám nám coby Lurch ze seriálu Addamsova rodina), fešná indiánka a posléze krutý Savalas tradičně bez vlasů nám doplňují skupinu. Mnohé útrapy na pouti za tajemstvím kaňonu vrcholící záběry z dovolené, to vše ovšem přerušeno zcela nepochopitelnou skalní bitkou, kdy je mnou dlouhou dobu uznávaný prototyp kovboje (voilà, Egypťan), vůdce skautského oddílu Colorado ošklivě otlučen o zeď. Ale vězte, že bozi se rozzlobí (snad na Mackennu hodí aspoň šutr, ne?) a jejich pomsta je věru nejapokaliptičtějším kouskem, co znám. Kojoti holt zalezou do hodně hlubokých nor, aby je hrdinný napakovaný Peck nevyčuchal, přesto relativně šťastný závěr a hudba nezapomenutelná - čili nostalgie mého srdce. Gold, Gold, Gold, you can live without that gold…(29.5.2013)

Vynikající obsazení (včetně vedlejších rolí - Edward G. Robinson, Eli Wallach) nedokáže zachránit film, který dnes v mnoha ohledech působí spíš legračně...ať už to je svůdná hippie indiánka plavoucí nahá v laguně nebo velkolepé destrukční finále s nesmyslným Peckovým výlezem na skálu. Krom toho film dost kolísá v tempu a ve srovnání s Leoneho kousky, nebo třeba s tradičnějším Hawkesovým El doradem, zůstává spíš zajímavostí, kterou trumfne i Poklad na stříbrněm jezeře.(22.8.2010)

• - Legenda, na jejímž základě je postaven příběh filmu, vychází ze skutečného příběhu. Po ztraceném apačském zlatě se v 19. století skutečně pátralo a postava Adamse (Edward G. Robinson) opravdu existoval. [Zdroj: Cinema] (Terva)

• - Pohádkově vyhlížející údolí s vodopádem, ve kterém naleznou hrdinové úlevu po jízdě pouští, není dílem přírody, ale lidských rukou. Voda musela být na místo dopravována mnoha cisternami. (Hans.)

• - Roli, již hraje Gregory Peck, měl původně hrát Clint Eastwood. Ten však nabídku odmítl kvůli filmu Pověste je výš. (Javert)