Darmošlapové

Darmošľapi

I Vitelloni

Drama / Podobenství / Povídkový / Romantický

Itálie / Francie, 1953, 103 min

Bez stálej práce, ale stále s plným žalúdkom, teplou večerou a postieľkou po krčmovo pouličných pestvách noci. Tak si žije partia mladých mužov okolo tridsiatky v malom prímorskom meste povojnového Talianska. Rodina sa postará o nocľah a živobytie, dotyk s veľkým svetom zabezpečia karnevaly a občasné kultúrne predstavenia umelcov zavítajúcich z veľkých miest (rozjarený tancujúci sprievod, farebné papierové flitre, girlandy sú typickými znakmi i pre neskoršie Felliniho filmy) a nejaký ten peniaz na pohárik čohosi silnejšieho sa vždy niekde splaší. Flákačský život bez práce je pohodovou alternatívou sveta živnostníkov večne pracujúcich pre svoj krámik, či sveta ťažko pracujúcich robotníkov (o čom sa presvedčia i vysmievajúci sa hrdinovia v následnej konfrontácii s päsťami nahnevaných cestárov). Pocity nenaplnenia a nezodpovednosti k vlastným skutkom spôsobujú tienisté stránky života darmošľapov. Sny o úniku do veľkých miest, na svetové divadelné scény, sny o neodolateľnom zvodcovskom šarme, ktorému podľahne každá, ale narážajú na tvrdú realitu. V tomto Felliniho filme dominuje nenáročná mikropríbehová linka opakujúceho sa malomestského prežívania s jemne načrtnutým sociálnym podtextom.(18.8.2005)

Snad první film počínající zralé fáze Felliniho tvorby vybočuje z dobového zaměření na strádání tzv. lidových vrstev a zaměřuje svou pozornost na sociální parazity. Mělkost a prázdnota jejich existence, ta myšlenková i ji doplňující mravní, je zřejmá. Manželský pár středních let, lnoucí k sobě pevnou a nepřestajnou láskou, je přesvědčivý v nenásilné demonstraci svého samozřejmě a nenápadně žitého lidství v pozitivnosti své varianty vůči výchozímu modelu. Je zvláštní, že nikdo si tu nepovšimnul hereckého projevu jedné z nejlepších českých hereček vůbec - tragické i marnotratné Lídy Baarové-Babkové. Felliniho suverénní kresba italského maloměsta, vyznívající nadčasově, se od českých poměrů (HOSTINEC U KAMENNÉHO STOLU) příliš neliší. Lidé jsou tady i tam až příliš lidští ve svém ne-lidství. Půlstoletí starý film italského mistra si uchovává svou svěžest. Divák tu má stále jistotu, že v této oáze ducha bude vždy náležitě napojen i zasycen.(26.8.2007)

Musím říct, že jsem od tohoto snímku příliš nečekal a nakonec mě přikoval ke křeslu na celých 103 minut. Darmošlapové totiž nejsou ani na okamžik nudní, pravda, příběh není příliš složitý, ale velice se mi líbilo vykreslení filmových postav a zaujmula mě taková ta "typicky italská" atmosféra snímku.(14.6.2005)

Bravissimo Fellini,bravissimo!!!Tento výrazný režisér si ma čoraz viac získava,lebo pozeranie jeho snímkov je neprekonateľné v dnešnej dobe... Fausto,Fausto,aby som Ti rozumy dával,Ty asi nevieš,že prichádzaš o ženu,ktorá je do teba blázon...!Vieš čo,zamysli sa nad sebou ty jeden nenapraviteľný sukničkár,ktorý by stále nakúkal do nohavičiek...Aj Tvoj vlastný otec Ti musel dať poza uši,aby si sa spamätal,bič na teba platí účinne...Takto by som mohol pokračovať donekonečna,pokiaľ by som konečne našiel zadosťučinenie v tomto nenapraviteľnom bláznovi,ktorý si neváži,čo má...Fausto predtým ako nevie,čo robí,je jedným z partie,ktorí v podstate hľadajú zmysel života.V partii sú Moraldo,Alberto,Leopoldo,Riccardo,títo chuligáni sa motajú bezcieľne po uliciach,nulová predstava do budúcnosti,žijú tzv.zo dňa na deň,nie preto,že by živorili,ale preto,že chcú žiť tak,ako by si zaslúžili,ale či to bude platiť pre všetkých,tak to nechám na divákovi,v jednom prípade určite áno,ale jemu trvalo dlho,že to pochopil.Rozum dostal,ale ako sa mu darilo,to neviem,podľa gestá,myslím,že áno. Zahrala si tu aj slávna česká rodáčka Lída Baarová,ktoré slovo slávna dávam do úvodzoviek,škoda,že jej kariéra nesmerovala opačným smerom,ale jej úloha tu je viac menej nepodstatná,najpodstatnejšie sú epizódky piatich ľudí a ich dennodenne potulovanie životom bez určitého cieľa...(8.12.2014)

Federico Fellini měl dar. Dokázal vyprávět o lidech způsobem natolik samozřejmým, laskavým, nevulgarizujícím, obyčejným a přitom poutavým a fascinujícím, každá jeho Picollo Creatura je skutečná, a člocěk si ji prostě musí zamilovat. V Darmošlapech předvedl svoji schopnost pracovat s obrazem, byť černobílým, což dokazuje především ve všech scénách na pláži, i úžasný cit pro zobrazení drobných radostí, spontánní lidské potřeby bavit se a užívat si života i vyrovávání se se strastmi s tímto způsobem bytí spojenými. Moc hezké.(8.5.2006)

• - Jedná se o jeden z 10 nejoblíbenějších filmů Stanleyho Kubricka. (Lektor)

• - Do scény, kdy Sandra (Leonora Ruffo) vyhraje soutěž krásy na začátku filmu, se vetřelo několik chyb. Když je vyvolána k předání šerpy, stojí napravo od moderátora, ale když přijde herečka, aby jí šerpu předala, stojí od moderátora nalevo. Poté, co si šerpu navleče, se však její pozice opět změní. A později ve scéně se mění i přehození šerpy přes její ramena zleva doprava. (hansel97)

• - Lída Baarová sa vyjadrila, že v tomto filme hrala po prvýkrát charakternú úlohu. S Fellinim mala počas nakrúcania aj konflikt, pretože bola odchovaná maskérskou školou, čo znamenalo, že postavy, ktoré predtým stvárňovala, boli za každých okolnosti vždy pekné a hlavne dobre nalíčené. Fellini od nej požadoval reálne stvárnenie bez maskérskych zásahov, s čím Lída nesúhlasila. Z jej strany došlo aj na plač, čo Fellini hneď šikovne využil a keď doplakala, prikázal scénu natočiť. Nakoniec sa Baarová dočkala odškodnenia a keď sa jej postava zúčastnila plesu, nalíčili ju presne tak, ako bola dovtedy zvyknutá. O Fellinim sa vyjadrila, že to bol pán režisér, ktorý vedel čo chce a vyznal sa v ženách. (JančiBači)