Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Sázka dvou bohatých gentlemanů zamává se životem spokojeného, chudého ale poctivého mladíka v centru Londýna. Dokáže milionová bankovka změnit jeho společenské postavení? Jistě! Ale dokáže to bez toho, aby byla byť jen z části utracena? A dokáže zažehnout i lásku? (Chegi)

Recenze (85)

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Nenáročná a lehká, trochu naivní, ale zábavná komedie, která přechází až v satiru. Henry Adams (dobrý Gregory Peck), Američan ocitnuvší se náhodně a bez prostředků ve staré dobré Anglii, se stává obětí sázky dvou trochu zlomyslných bohatých bratří. Síla peněz? Už jen zdání bohatství dodává na vážnosti ve všech směrech. Dalo by se říci, že peníze přináší další peníze, ale i váženost až nadšení. Zdání chudoby pak nevěrohodnost, zoufalství, a davové choutky k lynčování při domněnce podvedení. Naivita se zde zobrazuje v podobě, že i dívka z bohatých vrstev Portia Lansdowne (Jane Griffiths), nedává svou lásku za peníze. Ale její zvraty spíše ukazují na určitou nedospělost rozmazlence z dobré rodiny. Další zajímavé postavy: zlomyslní bratři sázkaři Oliver (Ronald Squire) a Roderick Montpelierovi (Wilfrid Hyde-White), uražený a škodolibý vévoda Frognal (A.E. Matthews), nemluvící Rock (Reginald Beckwith), a nadšený spekulant Lloyd Hastings (Hartley Power). Nenáročné, ale rozhodně pobaví. ()

pezz 

všechny recenze uživatele

Ak by tu bola možnosť zverejňovať obrázky v komentároch tak by som vám aj tú bankovku milión dolárov zverejnil, inak ju nájdete v zaujímavostiach ak mi to schvália, je aj uložená na ww. ulozto.sk tam si ju dajte vyhľadať je to naozaj skutočná miliónová bankovka USD dolárová mal som ju osobne v rukách a nafotil som si ju na svojom pracovnom stole. Rok vydania je ale 2000. Ale myslím si že takéto mohli kľudne vydať aj v  30 tých rokoch, už 1900 vydávali dolárové certifikáty typu bankoviek, kryté zlatom centrálna banka USA. Vo filme je anglická librová bankovka samozrejme. Pezz ()

Reklama

Jenda 

všechny recenze uživatele

Gregory Peck jako chudý (ale fešácký) Američan v Londýně, kterého si vyhlédnou místní bratři boháči, aby si na něm ověřili, že vydělat balík a dostat VIP zacházení leze již jen za zdání, že jste při penězích. Peníze generují peníze. V balíčku s klasickou scénou, ve které hlavní hrdina honí milionovou bankovku, se kterou si pohrává vítr, po ulici a poněkud jednorozměrnou rolí ženy, jejíž hlavní úlohou je se na první pohled hluboce zamilovat do hlavního hrdiny. ()

duddek 

všechny recenze uživatele

Natočeno poněkud starosvětsky, ale příjemně si u toho člověk odpočine. Adaptace Twainovy povídky věrně zachycuje, jak vám majetek otevře spoustu dveří (a to nemusíte utratit ani vindru) a zajistí zájem a úctu na všech frontách, ale zároveň jak rychle se tenhle přístup změní, když to tam je náhle vaše jmění. P. S. Je zajímavé, že chudí muži dovedou mezi smetánku zapadnout přesvědčivě i bez důkladného výcviku, který potřebovala třeba Eliza Doolittlová. :) ()

mortak 

všechny recenze uživatele

I děti kapitalistů potřebují své pohádky. Třeba o tom, že peníze mají velikou moc, ale lásku si za ně nekoupíte. Milionová bankovka tak nevědomky potvrzuje Marxovo učení: kultura patří do nadstavby, která je závislá na základně (ta určuje, kdo vlastní výrobní prostředky). Buržoazie si tedy vytváří mýtus o kapitalismu s lidskou tváří - základní kapitál je nutný, ale zbytek závisí na důvěryhodnosti podnikatele. A kdo by nevěřil Gregory Peckovi? Filmový přepis Twainovy povídky je sice vybroušený klenot po všech stránkách, ale přesto tomu hemžení pánů v buřinkách nějak nemohu přijít na chuť. ()

Galerie (11)

Zajímavosti (4)

  • V roce 1903 byl 1 000 000 liber srovnatelný s 100 000 000 americkými dolary nebo 65 000 000 librami v roce 2014. (Mol)
  • Film se natáčel v Buckinghamshire ve Velké Británii. (rafix)
  • Ve filmu se objevuje záběr na americkou vlajku, která má 48 hvězd, přičemž v novinách Daily News je uveden rok 1903. Vlajka se 48 hvězdami se však používala až od roku 1912 do roku 1959. V době, kdy se má děj odehrávat, by měla viset vlajka s 45 hvězdami, která se používala do roku 1908. (Kamiiik)

Reklama

Reklama