poster

Milionová bankovka

 • Velká Británie

  The Million Pound Note

 • USA

  Man with a Million

Komedie / Romantický

Velká Británie / USA, 1954, 90 min

 • tomtomtoma
  ***

  Nenáročná a lehká, trochu naivní, ale zábavná komedie, která přechází až v satiru. Henry Adams (dobrý Gregory Peck), Američan ocitnuvší se náhodně a bez prostředků ve staré dobré Anglii, se stává obětí sázky dvou trochu zlomyslných bohatých bratří. Síla peněz? Už jen zdání bohatství dodává na vážnosti ve všech směrech. Dalo by se říci, že peníze přináší další peníze, ale i váženost až nadšení. Zdání chudoby pak nevěrohodnost, zoufalství, a davové choutky k lynčování při domněnce podvedení. Naivita se zde zobrazuje v podobě, že i dívka z bohatých vrstev Portia Lansdowne (Jane Griffiths), nedává svou lásku za peníze. Ale její zvraty spíše ukazují na určitou nedospělost rozmazlence z dobré rodiny. Další zajímavé postavy: zlomyslní bratři sázkaři Oliver (Ronald Squire) a Roderick Montpelierovi (Wilfrid Hyde-White), uražený a škodolibý vévoda Frognal (A.E. Matthews), nemluvící Rock (Reginald Beckwith), a nadšený spekulant Lloyd Hastings (Hartley Power). Nenáročné, ale rozhodně pobaví.(3.8.2011)

 • misterz
  ****

  Roztomilý, komediálne ladený príbeh o tom, čo dokážu spraviť so spoločnosťou peniaze a povesť boháča. Ach áno, stará známa vec, peniaze vládnu svetom a ten sa delí na tých čo ich majú a sú rešpektovaní a na tých čo majú len prázdne vrecká. Tým už nezostáva žiaľ nič iné iba sa podlizovať bohatým alebo živoriť tak ako živoril vo svojej úlohe fantastický G. Peck na začiatku filmu... Vynikajúca dobová atmosféra spolu s peknou kamerou a farbičkovou vizážou celkový pozitívny dojem ešte umocňuje. 80/100(4.6.2016)

 • golfista
  ****

  Tuším že se tenhle film jmenoval "Milionová bankovka". Gregory Peck v roli náhodného dočasného milionáře dokazuje, že jenom povědomost o tom, že je člověk bohatý z něj může udělat váženého člověka i když nemá ani vindru........ Původní komentář z kamenných dob CSFD, kdy bylo českých názvů poskrovnu :))(26.2.2003)

 • Dr.dogous
  ****

  Pohádka o pohádkovém zbohatnutí. Roztomilý myšlenkový experiment, co se stane, když vám někdo svěří velkou bankovku a udělá z vás milionáře. Co pro nás znamenají natištěné papírky, bankovky, zvláště pokud má bankovka 6 nul? Vlastník této bankovky, Gregory Peck, získává rázem na společenské postavení a na vážnosti. Peněz není nikdy dost, navíc se snadno rozkutalejí. To by člověk nevěřil, kolik se náhle objeví charitativních nadací. Peníze kazí lidí, pokud je nemají tak podvádějí a kradou, hlavní hrdina . Lehce nabyl, kupodivu nepozbyl. 70%(15.1.2012)

 • Rodriguez
  *****

  Jeden z klasických snímků, který sází na jednoduchost děje. Mladý muž přijíždí bez hotovosti do Británie. Když se snaží loupnout jídlo, tak si ho všimne dvojice vykutálených bratrů, kteří se okamžitě vsadí. Když však chudák zjistí jakého mění nabyl a chce bankonvku vrátit, tak po bratrech jako by se slehla zem... 90%(29.7.2016)

 • - Film se natáčel v Buckinghamshire ve Velké Británii. (rafix)

 • - Ve filmu se objevuje záběr na americkou vlajku, která má 48 hvězd, přičemž v novinách Daily News je uveden rok 1903. Vlajka se 48 hvězdami se však používala až od roku 1912 do roku 1959. V době, kdy se má děj odehrávat, by měla viset vlajka s 45 hvězdami, která se používala do roku 1908. (Kamiiik)

 • - V roce 1903 byl 1 000 000 liber srovnatelný s 100 000 000 americkými dolary nebo 65 000 000 librami v roce 2014. (Mol)