Dívka

Flickan

The Girl

Drama / Rodinný

Švédsko, 2009, 96 min

Uj, tak túto "dívenku" som mala celý čas nesmiernu chuť prehnúť cez koleno... Nesporne zaujímavá komorná verzia amerického "Sám doma", s tým rozdielom, že v tomto prípade sa dej až otupne vliekol. Nepridala k tomu ani skôr nesympatická hlavná protagonistka a už vôbec podivuhodná bola scéna s balónovým stroskotancom, ktorá mi do deja vôbec nesadla. Možno som tentokrát viac subjektívna, ale nemôžem si pomôcť - u mňa iba za ***.(11.7.2016)

Vyborne spravene! Cloveku chodia zimomriavky po celkom tele. Kto poznal emancipovanu svinu, co chce zachranit svet, ale pri tom necha umriet najblizsich, fenu fatal, ten bude zatinat paste vazeni :-D! Fakt dobre zrezirovane; ono asi tie sturovane slapky, co klamu v prvom rade seba, ako by svet bez nich padol, existuju asi v kazdej dobe a kazdej zemi. A tak i tu, uspesna svina nam hned na uvod prezradi, ze "v tomto mikrosvete by sa zblaznila" a "konecne sme sa rozhybali" - a ich malemu 9-rocnemu dievcatku vysvetluje, ako ide zachranovat svet, a najma hladne deticky. Takze dcerka bojuje o prezitiie zysok filmu. Detska dusa znesie vela, vpije cele peklo tohto smradlaveho sveta, ibaze to clovek zvysok zivota uz celkom nidky nerozchodi. 4* - 5* by som dal, keby ten film tak nebolel. Ale to sa mu vycitat neda, ved to malo byt o tom..(25.6.2016)

Tři hvězdičky je málo, čtyři zase moc, ale budiž - tu půlku dávám za tu pětiminutovou účast Kryštofa Hádka. Film plný dětské poetiky (nikoliv však dětský film) se dá srovnat snad pouze s českým "Valérie a týden divů". Tento je však mnohem jednodušší, neunavuje tolik, není tady tolik symboliky a přesto nám dá nahlédnout do dětské duše, rovněž se ve filmu sami poznáme a připomene se nám lecco z našeho vlastního dětství - protože děti jsou přece všechny stejné. Pouze my dospělí už máme pokřivené duše..(29.6.2013)

Dlouho jsem se nemohla rozhodnout, jak film ohodnotit. Nakonec jsem se ale přece jen rozhodla pro "pouhý" průměr, a to hlavně z důvodu, že posledních 20 (?) minut, bylo hrozně hrozně zvláštních. Je sice pravda, že v oněch "zvláštních" scénách se objevil Kryštof, na kterého jsem už od začátku čekala, ale ani on mě nedokázal přesvědčit o tom, že bych filmu měla dát lepší hodnocení než průměr. Na můj vkus byl film hodně zvláštně natočený. A to teď nemluvím o atmosféře. Ta byla naprosto úžasná! Při sledování jsem se dokázala do filmu dokonale vžít. I herecké výkony byly úžasné, obzvlášť teda herecký výkon Blancy, které jsem věřila každý její prázdný pohled ... Bohužel jsem ale po shlédnutí tohoto filmu nedokázala zkonstatovat, že by se mě nějak zaryl do paměti, a proto nemůžu hodnotit jinak, než průměrem ... Každopádně ale film rozhodně nevidím naposledy.(26.1.2016)

Skvost, stejně jako další Švédské filmy o dětech. Jak to jen oni dělají? Kdo zná Severskou filmovou poetiku dětského světa, nemůže být filmem Flickan zklamán. Je to nádherně nasnímaný, blíže neurčený, časový úsek, téměř opuštěného dítěte a Blanca Engström si za prožití své role zaslouží hluboké uznání. Navíc viděno na velkém plátně, tudíž zážitek dvojnásobný. A hudba... lehké hlazení klavírními tóny je stejné, jako pohlazení křídly kosa, které má Dívenka ve své kůlně. Za 5 *.(28.4.2011)