Dívka

Flickan

The Girl

Drama / Rodinný

Švédsko, 2009, 96 min

Já prožívala tento film jako mírnější podobu severské detektivky. Po celou dobu jsem měla na všechny dospělé - rodiče, teta, otec kamarádky - opravdový vztek, a o dívenku jsem měla opravdu strach. To mi vlastně nabourávalo poetičnost příběhu. Docela nebezpečná škola života. Ale seveřani umí, opravdu jo. Atmosféra vynikající a Blanca taktéž. Moc pěkný komentář od emmy53.(26.5.2016)

Velmi příjemné překvapení! Doporučuju všem, co chtěj na pár minut vplout zase do toho dětskýho světa, který je tak krásný a neopakovatelný. Film má dobře budovanou atmosféru, která je podpořena mnoha drobnými detaily. Ta hlavní představitelka mi v první moment přišla dost nevýrazná a moc jsem jí nevěřil - není to totiž taková ta sladká "barbínka", která člověka okamžitě rozněžní ( narozdíl třeba od hrdinky z Camina ). Ale po shlédnutí musim říct, že její volba byla naprosto vynikající. Tenhle pan režisér mě rozhodně zajímá - typickej Švéd, hodně sympatickej s promyšlenou vizí, kterou dokázal naplnit. Navíc jde o jeho filnovou prvotinu! ( když ho uváděli jako tvůrce reklam apod., rozmýšlel jsem jestli ještě rychle nevypadnout z kina :-), klasicky hloupej předsudek ). Jen tak dál, protože taková křehká filmařina se už dnes opravdu nevidí! ( 44. KVIFF )(15.7.2009)

Dlouho jsem se nemohla rozhodnout, jak film ohodnotit. Nakonec jsem se ale přece jen rozhodla pro "pouhý" průměr, a to hlavně z důvodu, že posledních 20 (?) minut, bylo hrozně hrozně zvláštních. Je sice pravda, že v oněch "zvláštních" scénách se objevil Kryštof, na kterého jsem už od začátku čekala, ale ani on mě nedokázal přesvědčit o tom, že bych filmu měla dát lepší hodnocení než průměr. Na můj vkus byl film hodně zvláštně natočený. A to teď nemluvím o atmosféře. Ta byla naprosto úžasná! Při sledování jsem se dokázala do filmu dokonale vžít. I herecké výkony byly úžasné, obzvlášť teda herecký výkon Blancy, které jsem věřila každý její prázdný pohled ... Bohužel jsem ale po shlédnutí tohoto filmu nedokázala zkonstatovat, že by se mě nějak zaryl do paměti, a proto nemůžu hodnotit jinak, než průměrem ... Každopádně ale film rozhodně nevidím naposledy.(26.1.2016)

O čem film je přesně vystihl popis v obsahu.Dobrý scénář.exteriéry.Malá Blanca zahrála jak oscarová star.Mám ráda film kde se klade důraz i na na to co by se mohlo zdát upozaděné.Pohled pohyb těla ,ruky....Prostě režisér je puntičkář!.Mě ten příběh opravdu dostal.V dětské dušičce se opravdu odehrávají chemické pochody které někteří dospělí nejsou sto pochopit ani za sto let.Poučení do života odkazem "Co koukáš,jednou budeš takhle vypadat i ty" to vydá za popsanou stránku v nějaké učebnici(1.2.2017)

Křehké vyprávění je vystaveno na dětské perspektivě vnímání světa a místy až meditativním a minimalistickým způsobem ukazuje odcizení jedné dětské duše od světa dospělých. Po vizuální stránce zajímavé dílo se může chlubit také perfektním hereckým výkonem představitelky hlavní dětské role. Malou kaňkou na jinak precizním a koncepčně bezchybném filmu je bohužel překvapivá účast Kryštofa Hádka, který zde do posledního písmene naplňuje pojem deus ex machina.(18.4.2011)