Dívka

Flickan

The Girl

Drama / Rodinný

Švédsko, 2009, 96 min

Skvost, stejně jako další Švédské filmy o dětech. Jak to jen oni dělají? Kdo zná Severskou filmovou poetiku dětského světa, nemůže být filmem Flickan zklamán. Je to nádherně nasnímaný, blíže neurčený, časový úsek, téměř opuštěného dítěte a Blanca Engström si za prožití své role zaslouží hluboké uznání. Navíc viděno na velkém plátně, tudíž zážitek dvojnásobný. A hudba... lehké hlazení klavírními tóny je stejné, jako pohlazení křídly kosa, které má Dívenka ve své kůlně. Za 5 *.(28.4.2011)

Dlouho jsem se nemohla rozhodnout, jak film ohodnotit. Nakonec jsem se ale přece jen rozhodla pro "pouhý" průměr, a to hlavně z důvodu, že posledních 20 (?) minut, bylo hrozně hrozně zvláštních. Je sice pravda, že v oněch "zvláštních" scénách se objevil Kryštof, na kterého jsem už od začátku čekala, ale ani on mě nedokázal přesvědčit o tom, že bych filmu měla dát lepší hodnocení než průměr. Na můj vkus byl film hodně zvláštně natočený. A to teď nemluvím o atmosféře. Ta byla naprosto úžasná! Při sledování jsem se dokázala do filmu dokonale vžít. I herecké výkony byly úžasné, obzvlášť teda herecký výkon Blancy, které jsem věřila každý její prázdný pohled ... Bohužel jsem ale po shlédnutí tohoto filmu nedokázala zkonstatovat, že by se mě nějak zaryl do paměti, a proto nemůžu hodnotit jinak, než průměrem ... Každopádně ale film rozhodně nevidím naposledy.(26.1.2016)

Uj, tak túto "dívenku" som mala celý čas nesmiernu chuť prehnúť cez koleno... Nesporne zaujímavá komorná verzia amerického "Sám doma", s tým rozdielom, že v tomto prípade sa dej až otupne vliekol. Nepridala k tomu ani skôr nesympatická hlavná protagonistka a už vôbec podivuhodná bola scéna s balónovým stroskotancom, ktorá mi do deja vôbec nesadla. Možno som tentokrát viac subjektívna, ale nemôžem si pomôcť - u mňa iba za ***.(11.7.2016)

Křehké vyprávění je vystaveno na dětské perspektivě vnímání světa a místy až meditativním a minimalistickým způsobem ukazuje odcizení jedné dětské duše od světa dospělých. Po vizuální stránce zajímavé dílo se může chlubit také perfektním hereckým výkonem představitelky hlavní dětské role. Malou kaňkou na jinak precizním a koncepčně bezchybném filmu je bohužel překvapivá účast Kryštofa Hádka, který zde do posledního písmene naplňuje pojem deus ex machina.(18.4.2011)

• Vesecký

Především, je to dětský film, ale nevím, jak ho dětské duše vnímají. Obávám se, že já jsem ho viděl v jiné rovině než autoři. Záměrem filmu bylo asi ukázat, jak se z malé, ustrašené dívky stane slečinka, která se o sebe umí postarat i v těžké situaci, kdy je opuštěna ode všech (viz skok ze skokanského můstku). Bohužel, já ve filmu viděl, jak jsou dospělí sobečtí a nevšímaví. Počínaje rodiči, kteří neváhají opustit svou dcerku, jíž nedovolí odletět s rodiči do vysněné Afriky hloupé zákony. Pokračuje nevyzrálou mladičkou tetou, která se odmítá zbavit své svobody. A konče strýcem, který přistoupí na dohodu, že nepoví své slavné podnikatelské manželce o tom, že je dívka doma sama. Až mladý balónový letec přinese dívce trochu hřejivosti. Kdy se tam znovu objevuje teta, to nevíme, ale když se rodiče, pro něž je jejich kariéra důležitější než starost o malou dcerku, vracejí z Afriky, je nejen vzorně uklizeno, ale dceruška je vyzrálá... Film jinak dějově chudý, rozplizlý v jednotlivé příhody, nikdy se nedočkáme toho, že by na osamocenost dívky někdo oznámil na policii nebo aspoň na obecním úřadě... Podivné, moc podivné. Hrůzný dabing, ta tři děvčata jako by daboval jeden hlas. A Kryštofa Hádka podle tváře neznám, neboť současné české filmy jdou poněkud mimo mne, takže na něho jsem rozhodně nečekal a ani jsem ho nepoznal.(31.10.2017)