Dívka

Flickan

The Girl

Drama / Rodinný

Švédsko, 2009, 96 min

Velmi příjemné překvapení! Doporučuju všem, co chtěj na pár minut vplout zase do toho dětskýho světa, který je tak krásný a neopakovatelný. Film má dobře budovanou atmosféru, která je podpořena mnoha drobnými detaily. Ta hlavní představitelka mi v první moment přišla dost nevýrazná a moc jsem jí nevěřil - není to totiž taková ta sladká "barbínka", která člověka okamžitě rozněžní ( narozdíl třeba od hrdinky z Camina ). Ale po shlédnutí musim říct, že její volba byla naprosto vynikající. Tenhle pan režisér mě rozhodně zajímá - typickej Švéd, hodně sympatickej s promyšlenou vizí, kterou dokázal naplnit. Navíc jde o jeho filnovou prvotinu! ( když ho uváděli jako tvůrce reklam apod., rozmýšlel jsem jestli ještě rychle nevypadnout z kina :-), klasicky hloupej předsudek ). Jen tak dál, protože taková křehká filmařina se už dnes opravdu nevidí! ( 44. KVIFF )(15.7.2009)

Dlouho jsem se nemohla rozhodnout, jak film ohodnotit. Nakonec jsem se ale přece jen rozhodla pro "pouhý" průměr, a to hlavně z důvodu, že posledních 20 (?) minut, bylo hrozně hrozně zvláštních. Je sice pravda, že v oněch "zvláštních" scénách se objevil Kryštof, na kterého jsem už od začátku čekala, ale ani on mě nedokázal přesvědčit o tom, že bych filmu měla dát lepší hodnocení než průměr. Na můj vkus byl film hodně zvláštně natočený. A to teď nemluvím o atmosféře. Ta byla naprosto úžasná! Při sledování jsem se dokázala do filmu dokonale vžít. I herecké výkony byly úžasné, obzvlášť teda herecký výkon Blancy, které jsem věřila každý její prázdný pohled ... Bohužel jsem ale po shlédnutí tohoto filmu nedokázala zkonstatovat, že by se mě nějak zaryl do paměti, a proto nemůžu hodnotit jinak, než průměrem ... Každopádně ale film rozhodně nevidím naposledy.(26.1.2016)

Uj, tak túto "dívenku" som mala celý čas nesmiernu chuť prehnúť cez koleno... Nesporne zaujímavá komorná verzia amerického "Sám doma", s tým rozdielom, že v tomto prípade sa dej až otupne vliekol. Nepridala k tomu ani skôr nesympatická hlavná protagonistka a už vôbec podivuhodná bola scéna s balónovým stroskotancom, ktorá mi do deja vôbec nesadla. Možno som tentokrát viac subjektívna, ale nemôžem si pomôcť - u mňa iba za ***.(11.7.2016)

Vyborne spravene! Cloveku chodia zimomriavky po celkom tele. Kto poznal emancipovanu svinu, co chce zachranit svet, ale pri tom necha umriet najblizsich, fenu fatal, ten bude zatinat paste vazeni :-D! Fakt dobre zrezirovane; ono asi tie sturovane slapky, co klamu v prvom rade seba, ako by svet bez nich padol, existuju asi v kazdej dobe a kazdej zemi. A tak i tu, uspesna svina nam hned na uvod prezradi, ze "v tomto mikrosvete by sa zblaznila" a "konecne sme sa rozhybali" - a ich malemu 9-rocnemu dievcatku vysvetluje, ako ide zachranovat svet, a najma hladne deticky. Takze dcerka bojuje o prezitiie zysok filmu. Detska dusa znesie vela, vpije cele peklo tohto smradlaveho sveta, ibaze to clovek zvysok zivota uz celkom nidky nerozchodi. 4* - 5* by som dal, keby ten film tak nebolel. Ale to sa mu vycitat neda, ved to malo byt o tom..(25.6.2016)

Křehké vyprávění je vystaveno na dětské perspektivě vnímání světa a místy až meditativním a minimalistickým způsobem ukazuje odcizení jedné dětské duše od světa dospělých. Po vizuální stránce zajímavé dílo se může chlubit také perfektním hereckým výkonem představitelky hlavní dětské role. Malou kaňkou na jinak precizním a koncepčně bezchybném filmu je bohužel překvapivá účast Kryštofa Hádka, který zde do posledního písmene naplňuje pojem deus ex machina.(18.4.2011)