Dívka

The Girl

Drama / Rodinný

Švédsko, 2009, 96 min

• Vesecký

Především, je to dětský film, ale nevím, jak ho dětské duše vnímají. Obávám se, že já jsem ho viděl v jiné rovině než autoři. Záměrem filmu bylo asi ukázat, jak se z malé, ustrašené dívky stane slečinka, která se o sebe umí postarat i v těžké situaci, kdy je opuštěna ode všech (viz skok ze skokanského můstku). Bohužel, já ve filmu viděl, jak jsou dospělí sobečtí a nevšímaví. Počínaje rodiči, kteří neváhají opustit svou dcerku, jíž nedovolí odletět s rodiči do vysněné Afriky hloupé zákony. Pokračuje nevyzrálou mladičkou tetou, která se odmítá zbavit své svobody. A konče strýcem, který přistoupí na dohodu, že nepoví své slavné podnikatelské manželce o tom, že je dívka doma sama. Až mladý balónový letec přinese dívce trochu hřejivosti. Kdy se tam znovu objevuje teta, to nevíme, ale když se rodiče, pro něž je jejich kariéra důležitější než starost o malou dcerku, vracejí z Afriky, je nejen vzorně uklizeno, ale dceruška je vyzrálá... Film jinak dějově chudý, rozplizlý v jednotlivé příhody, nikdy se nedočkáme toho, že by na osamocenost dívky někdo oznámil na policii nebo aspoň na obecním úřadě... Podivné, moc podivné. Hrůzný dabing, ta tři děvčata jako by daboval jeden hlas. A Kryštofa Hádka podle tváře neznám, neboť současné české filmy jdou poněkud mimo mne, takže na něho jsem rozhodně nečekal a ani jsem ho nepoznal.(31.10.2017)

Já prožívala tento film jako mírnější podobu severské detektivky. Po celou dobu jsem měla na všechny dospělé - rodiče, teta, otec kamarádky - opravdový vztek, a o dívenku jsem měla opravdu strach. To mi vlastně nabourávalo poetičnost příběhu. Docela nebezpečná škola života. Ale seveřani umí, opravdu jo. Atmosféra vynikající a Blanca taktéž. Moc pěkný komentář od emmy53.(26.5.2016)

Uj, tak túto "dívenku" som mala celý čas nesmiernu chuť prehnúť cez koleno... Nesporne zaujímavá komorná verzia amerického "Sám doma", s tým rozdielom, že v tomto prípade sa dej až otupne vliekol. Nepridala k tomu ani skôr nesympatická hlavná protagonistka a už vôbec podivuhodná bola scéna s balónovým stroskotancom, ktorá mi do deja vôbec nesadla. Možno som tentokrát viac subjektívna, ale nemôžem si pomôcť - u mňa iba za ***.(11.7.2016)

Poetický příběh o dočasně osamělém děvčátku se svým vnitřním uzavřeným světem, tolik odcizeným světu dospělých, kterému se co nejvíc vyhýbá a cítí se v něm nešťastná. V krátkých momentkách jsem dokonce viděla samu sebe, jako tu malou dívenku poletující po poli plném obilí. Přesto všechno, že tenhle svět bývá někdy smutný, svým způsobem někdy i skličující, zůstaňte v něm co nejdéle, protože věřte, že ten druhý svět, svět dospělých je v mnoha ohledech většinou několikanásobně víc beznadějnější a smutnější. Blanco, doufám, že tvůj svět je ve skutečnosti daleko veselejší.(25.1.2015)

Velmi příjemné překvapení! Doporučuju všem, co chtěj na pár minut vplout zase do toho dětskýho světa, který je tak krásný a neopakovatelný. Film má dobře budovanou atmosféru, která je podpořena mnoha drobnými detaily. Ta hlavní představitelka mi v první moment přišla dost nevýrazná a moc jsem jí nevěřil - není to totiž taková ta sladká "barbínka", která člověka okamžitě rozněžní ( narozdíl třeba od hrdinky z Camina ). Ale po shlédnutí musim říct, že její volba byla naprosto vynikající. Tenhle pan režisér mě rozhodně zajímá - typickej Švéd, hodně sympatickej s promyšlenou vizí, kterou dokázal naplnit. Navíc jde o jeho filnovou prvotinu! ( když ho uváděli jako tvůrce reklam apod., rozmýšlel jsem jestli ještě rychle nevypadnout z kina :-), klasicky hloupej předsudek ). Jen tak dál, protože taková křehká filmařina se už dnes opravdu nevidí! ( 44. KVIFF )(15.7.2009)