Reklama

Reklama

Ničí syn

(festivalový název)

Obsahy(1)

Ivan, bývalý rockový zpěvák a válečný veterán, přišel ve válce o obě nohy. V šestatřiceti letech se zároveň musí vyrovnávat s rozpadlým manželstvím a smířit s tím, že se nemůže vídat se synem. Nemá budoucnost právě tak jako spousta jeho kolegů, z nichž mnozí buď raději skoncovali se životem, nebo živoří v ústavech. Ivanův otec Izidor, proslulý politický vězeň v bývalé Jugoslávii, touží proniknout do chorvatského parlamentu. Uprostřed volební kampaně se však objeví srbský uprchlík Simo a začne Izidora vydírat. Brzy začínají na povrch vyvěrat nečekaná fakta... Příběh, natočený na motivy úspěšné divadelní hry, je srozumitelný nejen těm, kteří vědí, co se odehrávalo v Bosně, Chorvatsku a Srbsku během války i po ní. Nadčasové téma o veteránech, postižených válkou i tím, že jim nikdo nedokáže pomoci. O jejich osamění a rodinách, odsouzených k zániku zločinnou absurditou války... Nejlepší chorvatský film roku 2008 se stal zároveň se šesti cenami Zlatá aréna (za nejlepší film, režii, herecký výkon, hudbu, zvukové a speciální efekty) absolutním vítězem 55. MFF v Pule. [44. MFFKV 2009] (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (15)

Flakotaso 

všechny recenze uživatele

Obdivuhodné je, jak je Matišičův scénář, při vší své složitosti sofistikovaný a v rámci možností daného žánru relativně realistický. Něco takového u nás prostě nikdo napsat neumí, takový Epstein nebo Jarchovský se na tohle můžou dívat jenom z velké dálky. Kromě scénáře stojí za pozornost zejména fantastický výkon Alena Liveriče, který je ve své roli válečným osudem zničeného rockera naprosto přesný a když začne procítěně zpívat četnické (srbské) písně, ztrátu otce, syna, manželky, nohou a nakonec i národní identity mu lze beze zbytku věřit a logicky pak vypadá i jeho závěrečný čin, který by v jiném filmu působil pravděpodobně velice samoúčelně. ()

dzira 

všechny recenze uživatele

Velmi působivě natočený film. Takový, který divák sleduje od začátku do konce se zatajeným dechem. Pokud by tvůrci reflektovali srbo-chorvatskou válku o trochu poctivěji, zasloužil by si i plný počet hvězd. Stejně, jako v několika dalších chorvatských filmech,vracejících se ke konfliktu z první půle 90. let, je i zde použit účelově zjednodušující pohled, mající světu představit Srby v tom nejhorším světle... ()

Reklama

Fr 

všechny recenze uživatele

,,CO SE STALO, STALO SE. TVÉ MATCE JSEM VŠECHNO ODPUSTIL. MOŽNÁ NÁS TAKOVÉ VĚCI MŮŽOU JEŠTĚ VÍC ZBLÍŽIT …“ /// Film pro fandy neamerickejch dramatickejch dramat. O špíně, politice, morálce, cti, válce a vztazích. Nejen mezi národy. (Takže vo tom, jak to v těhle krajích chodí.) Chtěl bych napsat, že fajnová byla třeba hudba, ale mám dojem, že je to zbytečný… /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) V hlavě mám jen tu jednu... 2.) Thx za titule ,,antonas alias tttttt“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ * ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

"Kto to kaže , kto to laže Serbija je mala?..." Príbeh vojnového veterána, ktorý ostal bez nôh na vozíku je v prvom rade rodinnou drámou. Vojenské pozadie alebo skôr minulosť je tu iba v Ivanových spomienkach. Vojnová scéna je tu len jedna , ale je veľmi vydarená. Film v skromných , ale úplne postačujúcich necelých 100 minútach rozpovie všetko podstatné a žiadna scéna tu nie je navyše. triky v ktorých vidíme Ivana bez nôh pôsobia absolútne prirodzene a slovo trik vám ani nepríde na rozum. Herci sú veľmi presvedčivý a záverečnú scénu v nemocnici som videl skôr ako film. Až na základe tejto ukážky som začal pátrať po filme a našiel som. Ničiji sin stojí za pozornosť a potvrdzuje kvalitu produkcie z Balkánu. Hajdemo! Sve! "Kto to kaže, kto to laže..." 80%. ()

NinonL 

všechny recenze uživatele

Velmi dobré psychologické drama o následcích občanské války, které přetrvávají i když válka už skončila. Nemůžu napsat o moc víc, abych neprozradila hlavní pointu. Válečná scéna je ve filmu jen jedna a v tichosti se prolíná od začátku do konce, kdy vyvrcholí. A díky ději se v ní vlastně zobrazí celá tragédie nejen občanské války, ale i hlavního hrdiny Ivana. Herce Alena Liverice jsem zatím nikde neviděla a zahrál tuto těžkou roli skvěle. ()

Galerie (3)

Reklama

Reklama