Polojasno

Peter Sohn

Tony Fucile

Kevin Reher

Jason Hudak

Uz nikdy vice takovyhle vtipy, zmateni skunkem pripraveni na Podmorske dobrodruzstvi 3D a oni tam hodej toto, asi tri minuty sme se hadali, ze sem vsechny zavedl do blbyho salu na jinej film, dalsi dve minuty jsem zjistoval informace od nevrleho okoli, jestli jsme spravne na tech rybickach a chaluhach. Nakonec to bylo mozna lepsi nez ty tancujici tuleni. [6.5/10 leden 2010](30.1.2010)

Manuálně nezručný mráček burácí a dává na srozuměnou, že ne všichni můžeme bejt good a super, hlavně, že máme někoho, kdo za náma bude stát a podá nám... sportovní helmu? Aerodinamický kraťas ze stratosféry, který má cit, švih a buřinu, možná není over the top Pixaru, ale zapíše se do análu tím, že objasní Potopu světa. Nemohl za ní Bůh, ale nová éra mráčků s citovou nevyrovnaností :)(20.3.2010)

Tradiční pixarovská poetika. Skvělý nápad se zde opět snoubí s precizním zpracováním a ve výsledku je tento příběh o přátelství mraku (přesně tak...mraku) vyrábějícího mláďata a čápa, který dopravuje jeho výtvory budoucím rodičům, dojemný a zároveň i vtipný. Studio Pixar opět nezklamalo. 85%(5.8.2009)

• Pertinacia

Což o to, animace a výtvarná stránka filmu jsou velmi pěkné, jak bývá u Pixaru zvykem. Jenže minipříběh, který se v těchto příjemných kulisách odehrává, mi nedává žádný smysl. PROČ hlavní hrdina, mrak jménem Gus, "vyrábí" vždy jen agresivní, nebezpečná zvířata? Copak nedokáže alespoň občas "stvořit" nějaké to kuřátko nebo koťátko, tak jako ostatní mraky? Nebo snad nechce? Vzhledem k tomu, že ho vidíme při "tvorbě" a nezdá se, že by něco omezovalo jeho kreativitu a/nebo svobodnou vůli, můžeme usuzovat na druhou možnost. Ale PROČ to dělá? Na to se odpovědi nedočkáme. Pouze sledujeme ubohého čápa, který je bezdůvodně týrán a mrzačen všemožnými kousajícími, bodajícími a jinak útočícími potvorami. (Teď mě napadá, že to možná měl být humor.) Mrak ho soucitně poklepává po rameni, ale NENAPADNE ho, že by mohl čápovu trápení snadno zamezit, čímž by mu narozdíl od laciných gest skutečně pomohl. Anebo NECHCE. Když zmučený čáp před další bestií uletí k jinému mraku, Gus se urazí, vzteká se a brečí (sám nad sebou, čápa mu líto není), aniž by se zamyslel, jestli na tom náhodou nemá nějaký podíl. Pak se čáp vrátí s helmou a chrániči k Gusovi a oba vypadají šťastní. Takže happy-end? NE, protože Gus je fikaný a tentokrát stvoří elektrického úhoře, který ubohého čápa mučí elektrošoky. CO TO SAKRA MĚLO BÝT? Jediné, co v tom vidím, je obraz patologického vztahu. Psychopatický sadistický manžel (mrak) bezdůvodně, jen pro vlastní potěšení, fyzicky i psychicky trýzní svou ženu (čáp), která trpí Stockholmským syndromem, a proto není schopna se z tohoto patologického svazku vymanit, ba ani nahlédnout jeho patologičnost. Opravdu, když si to rozebereme, všechny příznaky jsou zde. Manžel slovy a gesty ujišťuje manželku o své lásce, ale jeho činy mluví o naprostém opaku. Manželka do vztahu stále jen dává, manžel stále jen bere. Když ho manželka (bohužel jen dočasně, to je také typické) opustí, je to tím, že je zlá mrcha, on si žádnou vinu nepřipouští, i když přímo bije do očí. Manželka toužebně pozoruje jiná, harmonická manželství (což manžel nese velmi nelibě - stačí sledovat jeho, tedy Gusův, výraz), ale nenapadne ji, že by mohla od Guse odejít, protože už dávno ztratila veškerou sebeúctu a myslí si, že si jeho hrozné chování zaslouží. Když se k němu na konci jako poslušná ženuška vrátí, je k ní na chvíli laskavý a galantní, ale brzy se vše vrací do starých kolejí. Gus si našel nový způsob, jak manželku trýznit a tím jí dal jasně najevo, že jakákoliv její snaha před jeho násilím uniknout nebo se před ním ochránit je marná. Takže ji bude dál týrat a ona bude dál trpět. The end. - Ne, nemyslím si, že tohle je to, co chtěli tvůrci svým krátkým snímkem vyjádřit, ale bohužel je to přesně to, co tam vidím. Celý film je o tom, jak mrak týrá čápa a ten si to nechává líbit. A divák se nedozví proč. Proto je pro mě Polojasno nejhorší krátký film studia Pixar, a to navzdory již zmiňované pěkné výtvarné stránce filmu. Takový Zajdalen byl sice ošklivý a byla v něm podprůměrná písnička, ale aspoň jsem mohla souhlasit s jeho poselstvím. PS: Čápovo pohlaví není ve filmu upřesněno, takže to může být i čápice. Naproti tomu Gus je jednoznačně muž.(16.10.2017)

Jop jop. Tímhle začal dokonalý film UP, super nápad o tom jak to vlastně na tom světě chodí. Až se mě jednou budou moje děti ptát, jak se dělají děti, tak jim pustím tenhle animák a už to bude všecko jasný :o). Aspoň teda doufám :o) A jestli nebude, tak mu to pustím ještě jedou :o). Pixaři jsou prostě nadupaný jako vždy.(27.8.2009)

• - V některých kinech promítáno před Up (2009). (HellFire)