Experiment

The Experiment

Drama / Thriller / Psychologický

USA, 2010, 92 min

Paul Scheuring

Paul Scheuring, Don Bohlinger (původní scénář)

Graeme Revell

Tak tohle je opravdu masakr. Adrien Brody a Forest Whitaker byli přímo úžasní! Každý sice z opačného směru, ale herecké výkony byli dokonalé. Vynikající experiment, díky kterému si člověk uvědomí, že v některých věcech se lidé chovají jako zvířata, bohužel. Všichni herci byli vybráni přímo na míru. Atmosféra byla výborná, stejně jako pocit po skončení filmu. Překvapilo mě, že zde není nic příliš nechutného nebo krvavého, ale pravý vězeňský teror. Myslím, že je to snímek, s hodně velkým podtextem.(16.6.2012)

• nash.

Už první filmový Experiment byl pro mě zklamáním a naděje, že remake bude lepší, bohužel nezemřela poslední. Zemřela jako první. Už ve chvíli, kdy promluvil vědátor připomínající šíleného vědce, kdy se ukázalo, že rozdělení rolí neurčuje los a dozorci jsou sbírka zamindrákovaných frajírků a psychopatů, bylo zbytečné v experimentu i filmu pokračovat. Zejména, když následovalo dění nejen zcela nelogické, porušující vlastní pravidla, ale místy až nesmyslné, a také zcela předvídatelné, a to i pro toho, kdo nikdy neslyšel o Stanfordu ani původním německém filmu. Vše co bylo v reálném experimentu děsivé a šokující, vše co v německém originálu mělo alespoň nějaký vývoj, bylo tady uspěchaně a bez zájmu či logické příčiny odbyto. A nezachránil to ani snaživý Whitaker, ani Brodyho smutné psí oči.(2.5.2015)

Lidi jsou zvířata, to není nic nového pod sluncem. Experiment je ale absolutně neoriginální film, kdy je jednání postav často těžko uvěřitelné. Jak Brodyho, tak Whitakerova postava jsou navíc obě strašně průhledné a jejich jednání předvídatelné. Whitaker je jako obvykle na přesdržku, aspoň Brody tradičně nezklamal. Ničím nepřekvapující film.(25.8.2010)

Hned jak jsem spatřil lehce pošahaného profesůrka z Číslo 5 žije, bylo mi jasné, že se experiment vymkne z rukou.. Uzavřené prostředí, probouzení stinných stránek pod tlakem situace a vybíjení si komplexů - jen člověk se silnou vůlí dokáže popřít zvíře v sobě, to je známá pravda, ale tady bylo vše v rámci dramatizace vyhnáno do zbytečných extrémů (smrt účastníka behaviorálního, téměř i orálního, výzkumu) a vývoj psychologie postav připomínal zbrkle postavený domeček z karet. Mám tušení, že na Scheuringovy filmy se v budoucnosti řady stát nebudou a Brody, ty se vrať ke hře na piano.. Jen mě tak napadlo, kdyby do experimentu zapojili Reginu s Biolitem, Zvěřinu na Babetě a hysterického lunetika Vladka, tak už druhý den budou bachaři i vězni společně klečet na kolenou u červeného světýlka a modlit se v jeho rozsvícení..(4.5.2012)

• spaceboyCZ

Velmi slusny zacatek, ktery slibuje vysinutou podivanou, nakonec naprosto nepochopitelne rychle skonci a cely dojem z filmu totalne zkazi, jakoby tvurcum bud dosly penize nebo producenti se shodli na tom, ze 96minut je az az a vice nebudou divaka trapit. Skoda, Whitaker nemel daleko k tomu, aby se stal nejslizactejsim bacharem filmoveho platna...(13.1.2011)

• - Původně se počítalo s uvedením do kin. Nakonec šel snímek v USA rovnou na video a stejně tak ve většině ostatních zemí. (darek kartac)

• - Spoiler: Poté, co Barris (Forest Whitaker) bodne nožem Travise (Adrian Brody), není v další scéně vidět na pořezané levé ruce Travise žádné zranění ani krev. (rakovnik)

• - Filmovanie prebiehalo v americkom štáte Iowa a na viacerých miestach v ďalekej Indii. (MikaelSVK)