poster

Experiment

 • USA

  The Experiment

Drama / Thriller / Psychologický

USA, 2010, 92 min

Režie:

Paul Scheuring

Scénář:

Paul Scheuring, Don Bohlinger (původní scénář)

Hudba:

Graeme Revell

Střih:

Peter S. Elliot

Scénografie:

Gary Frutkoff

Kostýmy:

Yasmine Abraham
(další profese)
 • Ant
  ***

  Lidi jsou zvířata, to není nic nového pod sluncem. Experiment je ale absolutně neoriginální film, kdy je jednání postav často těžko uvěřitelné. Jak Brodyho, tak Whitakerova postava jsou navíc obě strašně průhledné a jejich jednání předvídatelné. Whitaker je jako obvykle na přesdržku, aspoň Brody tradičně nezklamal. Ničím nepřekvapující film.(25.8.2010)

 • genetique
  ***

  Ach, jo. Veľká škoda, že tento film tak okato kopíroval svojho nemeckého predchodcu. A zároveň ho asi nekopíroval s dostatočnou sústredenosťou na vykreslenie atmosféry a charakterov postáv, pretože presne tie z neho pred desiatimi rokmi spravili hit. Amerika zase len precedila európsku stopercentnú kvalitu a vznikol len ďalší odvar, po ktorom ma prešla chuť na ďalšie porcie filmového menu. 55%.(2.2.2011)

 • GigaPudding
  ***

  Adrien Brody je sympaťák jako vždycky a Forest Whitaker to zvládal docela dobře, ale jeho postava zas byla nějakým divným způsobem napsaná, takže to nevyznělo tak jak mělo. Rozhodně ne tak jak v původním německým experimentu. Navíc to tady nějak divně hrotili úplně do ztracena tím jakým způsobem změnili závěr a vyznění celého filmu. Navíc do toho ještě jako tak trochu zvláštně pojatá postava nácka, ke kterýmu snad má mít člověk sympatie právě skrze to že je to aktuální nebo bývalý nácek? To je trochu divný :).(13.3.2013)

 • dO_od
  ***

  // Prach jsi a v prach se obrátíš, jinými slovy svět nezměníš, lidi jsou co jsou a žádné dno neexistuje. Autoři Stanfordského experimentu se to bohužel naučili tvrdou cestou, proto mě docela mrzí, že místo abych sledoval kvalitně natočené a zahrané psychologické drama, které dbá na autenticitě a pravdivé výpovědi, dostanu víceméně obraz klasického filmového vězení plného klasických klišé, se špatným vizuálním hávem, nulovou hudební vložkou a ještě navíc devět let poté, co to někoho chytřejšího napadlo v Německu. Neviděl jsem původní adaptaci, ani ten dokument, takže to nebudu srovnávat, ale faktem zůstává, že tohle zkrátka promarnilo velký potenciál. A Brody s Whitakerem mohli hrát sebelíp, okolnosti to zkrátka zabily. Tenhle rok se na Sundance promítalo každopádně něco nového o tomhle incidentu a prý to nebylo špatné, takže fingers crossed :)(1.2.2015)

 • Hrabka
  ****

  Asi jsem si měl nejdřív pustit originál, ten má ale delší stopáž, do které se mi v tu chvíli nechtělo, tak jsem dal přednost tomuto remaku. Bezpochyby se jedná o zajímavý koncept inspirovaný událostmi ze 70. let. Ještě než jsem se o něčem takovém dozvěděl, tak mě samotného napadalo, že by se něco takového mohlo uskutečnit (prostě si jen tak vyzkoušet, jaký to je žít ve vězení). Na filmu je nejzajímavější právě ona myšlenka tohoto "experimentu" a studium lidského charakteru, který se může v extrémních podmínkách rapidně změnit. Napětí je taky na velmi dobré úrovni a o skvělých hereckých výkonech netřeba mluvit. Povedený film, ale můj názor na něj by byl možná jiný, kdybych viděl nejdřív origo, které si určitě nenechám ujít... 75%(22.5.2013)

 • - Původně se počítalo s uvedením do kin. Nakonec šel snímek v USA rovnou na video a stejně tak ve většině ostatních zemí. (darek kartac)

 • - Spoiler: Poté, co Barris (Forest Whitaker) bodne nožem Travise (Adrian Brody), není v další scéně vidět na pořezané levé ruce Travise žádné zranění ani krev. (rakovnik)

 • - Stanfordský vězeňský experiment, který realizoval Dr. Philip G. Zimbardo, byl – stejně jako ve filmu – ukončen již po šesti dnech, a to 20. srpna roku 1971. (Vangelis)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace