Experiment

• USA The Experiment

V šokujícím psychologickém thrilleru si zahrál Adrien Brody a Forest Whitaker. Téma filmu se točí kolem dvaceti čtyř mužů, kteří se účastní experimentu, který má simulovat život ve státním vězení.  V šokujícím psychologickém thrilleru natočeném na základě nechvalně známého Stanfordova vězeňského experimentu si zahráli oscaroví herci Adrien Brody a Forest Whitaker. Tým vědců provádí dvoutýdenní psychologický experiment, kterého se účastní čtyřiadvacet dobrovolníků. Pravidla jsou jednoduchá: některým ze zúčastněných bude přidělena role dozorců a ostatní budou vězni. Ačkoli jsou bachaři jasně poučeni, že musejí udržet pořádek mezi vězni bez použití násilí, po vypuknutí vzpoury mezi trestanci jdou jakákoli pravidla stranou. Čím více se muži vžívají do svých rolí, tím více se o slovo hlásí moc, strach a celý experiment se dostává absolutně mimo kontrolu... (oficiální text distributora)

mala_kea

Příjemně strávená hodina a půl jen dokazuje, že Amerika dokáže natočit film ve vězeňskm prostředí, kde se jen vězni neřežou a dozorci nechlastaj. Ovšem "novodobý" experiment má tu smůlu, že ho jeho německý bratr předběhl o 9 let a tudíž si mohl vymýšlet kličky jaké ho jen napadnou. Toto je jen naprosto přesná a ještě poměrně nepovedená kopie. Brody to poměrně zpackal. Psycho Forest se mi velmi líbil, ale Christian ho právě před 9 lety jednoznačně trumfnul. ()

Joll

V podstaťe je jedno jestli uvidíte tento snímek nebo originál, oba dva jsou na stejné úrovni, ale tohle je bohužel jen kopie.... i když zdařilá stále jen kopie. ()

Wargoo

Forest je pán herec. Ako dôkaz mi poslúžilo to, že som ho v tom filme totálne znenávidel. Psycho debila, ktorého vzrušovala "moc bachara", jeho premena z tichej vody na maniaka bola dokonalá. Adrien, tam nič netreba dodávať, vysoká kvalita je vysoká kvalita. Veľmi sa mi páčil moment, kedy Clifton Collins Jr. zhodil tričko a ukázal, čo on vlastne za zviera je... :) Inak klasika, silnejší priemer, nič extra výnimočné, aj keď si myslím, že sa dalo urobiť viac. 3a pol *** a 70,122% ()

J. T. Kirk

A zase ten Brody, aspoň mu to šlo líp, než Predátoři. Německý originál jsem sice zatím neviděl, ale řekl bych, že je o dost lepší, než tato slátanina Whitaker magora docela umí, takže jsem mu to sežral. ()

Hapretor

Amíkům opět nefungujou mozkový závity, nechtěj mozek ani namáhat, nedělaj si velkou hlavu z vykradení původního námětu a je tu remake jak vyšitej. Horší než od Němců, lepší než úplně zprzněný remaky. Rachitickej A. Brody v roli vůdce "povstání" je úsměv dělající - stejně jako v "Predators", ale tady tolik směšnej nebyl. Fanatickej Forest VVyhteklý je zase překvápko, protože ho fakt nemusim, ale tohle zahrál dobře. Je to remake, takže víc jak dvě * prostě nedám. Na jedno kouknutí dobrý. Ale tak jako původní dílo mě toto nedostalo a nedonutilo popřemýšlet - hlavně o nás, lidech, co děláme za kraviny. P.S. Konec filmu je typický americký "bullshit". ()

BOURQUE

Remake nemeckého filmu z roku 2001 (Das Experiment). Pravdu povediac podľa mňa vo filmu sa potvrdilo „len“ staré známe pravidlo: človek, ktorý dostane do ruky moc, sa zblázni. Forest Whitaker si naozaj perfektne využil možnosti tejto „zvláštnej“ moci. Na opačnej strane zase zaskvel Adrien Brody, ako skutočný väzeň. Paul Scheuring (režisér) sa snažil využiť možnosti, čo film a dej ponúkajú, ale z nich asi využil len 50%. Asi to je v podstate všetko. Osobné hodnotenie: 70% (***) ()

Luk Skywalker

Mě se líbila více německá verze, zdála se mi trochu lépe propracovaná, což bude dáno kratší stopáží tohoto filmu. Naopak se mi zde více líbil závěrečný boj vězňů s dozorci a trochu lépe propracované charaktery postav. Nejlepší z filmu je scéna, kdy se hlavní dozorce odvolává na červené světlo, jakoby to byla nějaká modla. ()

Darkslayer

Rozmýšľal som medzi 3* a 4*. Nakoniec som sa rozhodol pre 3* pretože film obsahuje niekoľko nedostatkov. Original som nevidel takže v tomto smere film hodnotiť nemôžem. Myšlienka "Dajte mi moc a ja Vám ukážem, kto v skutočnosti som" je veľmi zaujimavá a jej stvárnenie medzi múrmi "experimentalnej" väznice je dobre uchopené. Ústredná dvojica hercov je vhodne zvolená a nimi zosobnené postavy presvedčivo zahrané. Na niektoré scény sa mi až zle pozeralo. Tu sa však dostávame k nedostatkom. Dej filmu sa točí len okolo ústrednej dvojice dozorca-Whitaker/Vezeň-Brody, zvyšok dozorcov zasahuje do deja len minimalne a ostatní vezni až na dvoch ako keby vo vezení vôbec neboli. Čo mi však vadilo viac bola nedostatočná takmer žiadna charakterizácia postáv. Pohnutky ich konania dedukujeme len na základe niekoľko-sekundových flashbackov a kamerovych zaznamov, to je pri filme založenom na psichyke a interakcií postáv veľmi málo. Taktiež mi chýbalo aspoň čiastočné zobrazenie pozadia experimentu (prečo pri určitých situáciach vobec nezasahovali) a taktiež jeho výustenie je nedostatočne vysvetlené. Záverečná veta je síce výstižná a úderná, ale chýba jej silnejší dejový podklad. V skratke film sa sústreduje takmer výhradne na dianie vo väznici a všetko mimo je len tichý šum, pre to sa nemôže prehupnúť cez 3*. ()

Eluin

Abych se přiznal, tak zrovna unesen jsem nebyl, Stanfordský experiment stál zcela jistě v ideovém pozadí filmu, ale z něj samotného si bere jen základní premisu, což je bohužel docela málo... ()

jura-roy

Nelze se vyhnout srovnání s německým experimentem. Americká verze je oproti verzi našich sousedů slabej čajíček. Navíc Whitaker je strašnej slušňák, kterýmu sem to hraní tvrdýho bachaře vůbec nebaštil. Smůla, ale The E. je propadák a Das E. vede na plný čáře. ()

Olík

Fajn, celkem OK, ale prosil bych natočit ještě jednou. Tohle je k..va téma, bohužel z jeho ztvárnění jsem maličko zklamán. Ještě se musím podívat na Hirschbiegelův originál z roku 2001 abych zjistil, kde udělali soudruzi z USA chybu, ale zatím řadím Experiment do kategorie „Dobrý, ale potenciál nebyl stoprocentně využit“. ()

Fridecka

Tak na tento snímek jsem byla velice zvědavá, jelikož Zimbardův Stanfordský experiment a dění kolem trochu blíže znám. Takže tvůrci se opakovaného zfilmování pokusu zhostili opravdu dobře. Snažili se, myslím po americkém způsobu, ukázat drsnou realitu tohoto pokusu, ale zároveň si myslím, že asi na škodu věci byli ještě drsnější než realita. Není mi známo, že by při tomto pokusu někdo zemřel. Také skladba pokusných osob byla odlišná, v reálu to byli zdraví studenti. Na místě autorů bych se držela všech faktů a nic nepřibarvovala. Byl to totiž tak kontroverzní pokus s tak otřesnými výsledky, že není co přibarvovat. A to pokus trval jen 6 dní a musel být ukončen na žádost Zimbardovy budoucí ženy, psycholožky K. Maslachové! Kdo má zájem, Stanfordský experiment má své webové stráky i s videi a komentáři. Dodnes se polemizuje, čehože to vlastně tento pokus byl důkazem. Nepochybně extrémní podmínky a neomezená moc probudí v lidech zde viděné extrémní chování, k němuž ještě přispějí povahové rysy jednotlivých osob. Ale již si tolik nemyslím, že by se něco z pokusu dalo bez výhrad aplikovat na jiné situace, např. válečné. Pravděpodobný je asi fakt, że v každém z nás dřímá něco ďábelského, co se může v extrémní situaci dostat ke slovu...Je škoda, że nemohu srovnávat s původním dokumentem s originálními příspěvky či s německou verzí. ()

fila.tes

Originál jsem neviděl a zcela upřímně, mám z toho docela strach. Chtěl bych vidět všechny verze, ale tato (pro mě jako první) mi nastavila poměrně vysoko laťku. Film na mě udělal veliký dojem a ještě nějaký čas mě nutil se nad ním zamýšlet. Forest Whitaker - parádní výkon, šel z něj strach, respekt, hrůza, šílenost.... za mě 4* ()

MarleyCZ

Dejte lidi do uzavřeného prostoru, rozdělte je na policajty a zloděje a hleďte, co se z toho vyklube. Podle mě zatím nejlepší zpracování tohoto tématu s vynikajícím Forestem Whitakerem, u kterého mám respekt jak z jeho obličeje, tak jeho nevyspytatelného chování. Skvělé drama u kterého není důvod k opakovanému shlédnutí, protože to co chce film říci z toho budete mít husí kůži jen jednou. Připravte se tedy na neopakovatelnou atmosféru. 4,5* ()

Pooli

Výborné herecké obsadenie. Veľký potenciál filmu s takým obsadením však trestuhodne nevyužitý naplno. Film ma však navnadil na ďalšie diela s týmto behaviorálnym experimentom z roku 1971. ()

Harts

Tento remake se nepovedl, moc naroubované do sebe, moc umělé, žádná hluboká psychologie postav, vše předvídatelné, prostě film jen, aby to vypadalo, tak jak originál, ale bohužel, zničilo to ten požitek a hloubku, tu myšlenku, který film v sobě skrývá. Už jen čekám, kdy příjde remake filmu Die Welle ()

Blaogranas

Hned na úvod podotýkám, že jsem neviděl německý originál. Tenhle film má dvě roviny. Jednu hereckou, která je velice kvalitní, za 4 klidně i za 5*, protože takovýho hajzla, jako v podání Whitakera, už jsem dlouho neviděl. Myslím, že každej divák si bude přát, aby mu rozkopali tu jeho držku. Druhá rovina se týká neskutečně dementně napsaného jednání postav, bohužel možná podle pravdy. Ať mi tvrdí kdo chce co chce, ale rozumný jedinec by se takhle v roli dozorce nechoval. A i kdyby jeden, tak snad ne všichni?! Tahle rovina je tak max. za 1*. Průměr je tedy celkem jasný, popř. ať se každý přikloní k té rovině, která se mu více líbí. ()

LyBerion

Pokud chcete vědět jak to vypadá, když má funkci idiot a tím myslím ještě větší než váš šéf v práci pak byste snímku měli věnovat těch 96 minut jeho stopáže. Obsazení bylo perfektní Adrien Brody dokáže zahrát drsňáka i chudinku a Forest Whitaker zase prvotřídní "svini". Jediný nedostatek, alespoň u mě byl ten, že sem se nedokázal vžít do role jakékoli z postav a celá vězeňská atmosféra šla tak trochu mimo mou osobu. Je to první výtvor Paula Scheuringa a já jsem jen zvědavý jestli se odhodlá na další kousek. Snímek nemusí sednout každému, ale já dávám 75% a rozhodně doporučuji ke zkouknutí. ()

AngelG

Tak za prvé, nechápu koho napadlo posadit Adriena Brodyho do hlavní role buřiče a rebela celé té party. I když si myslím, že Adrien je opravdu znamenitý herec a že nejednou odvedl skvělou práci, tak tady mi absolutně nepasoval. Za druhé, nechápu koho napadlo udělat z Foresta Whitakera takového přehnaného psychopata, který konečně zaplašil méněcenost. A za třetí, nechápu koho napadlo udělat z Cama Gigandeta naprosto zbytečného úchyla, který se celý film snaží přefiknout nějakého ubožáka. Řekla bych, že tohle je další remake, který američani pojebaly (pardon) :)) ()