Transformers 3

Transformers - Temná strana Mesiaca

Akční / Sci-Fi / Dobrodružný

USA, 2011, 148 min

• Cervenak

Vo všetkých ohľadoch nefunkčný film. Dementný dokonca aj v rámci Bayovho dementversa. Nevyužité dobré postavy, otravné tie využité, nefungujúce vzťahy, nevtipné vtipy, zbytočne komplikovaná a teda otravná zápletka, mimoriadne zlá hudba. Triky parádne, ale načo je to dobré, keď akčné scény a všetká tá deštrukcia nemajú žiadny náboj, žiadne napätie? Po štvrtých Pirátoch druhý megafail leta 2011. Jediné výrazné plus: konečne dobré 3D.(1.7.2011)

• Tom Hardy

V podstatě smutný tvůrčí úpadek. Z kdysi progresivního, ač fetišisticky sebestředného režiséra se stal rutinér bez osobního vkladu. Podezřívám Baye, že ho natáčení trojky hrozně nebavilo a že ji udělal čistě proto, že mu to diktovala smlouva. Není tu žádná snaha o nějakou kulervoucí scénu, nebo nápaditou akci. Jen víceméně opakující se schéma, ve kterém Sam někam doběhne, Deceptikoni to místo zničí a Sam běží do nějaké další lokace. V rámci spojení termínů „mimozemská invaze + válečná vřava“ jde o podobně nezáživný mix, jaký před nedávnem nabídla Světová invaze. Akorát že tohle má šíleně dlouhých 154 minut a víc jak 90 trvá, než se začne aspoň "něco" dít. Horší než dvojka. Akčním filmem roku (zatím) zůstává Rychle a zběsile 5.(27.6.2011)

• J*A*S*M

Film Transformers 3 dělím na tři díly. I. Dialogy II. Ucelené akční sekvence (dálnice, mrakodrap) III. Zbytková akční vata. Palec nahoru za (II.), ovšem za (I.) a (III.) nakopat Baye do pozadí. Jinak doufám, že třetím dílem tahle urážka science fiction skončila (Ano, nemusím se na to dívat, ale jako sci-fi fanouškovi se mi prostě už podruhé nepodařilo poslechnout varovný hlas, který říkal: "Nekoukej na tu kravinu!").(29.12.2011)

Jsem zahanden a to těžce. Na Michaelovy film jsem vždy primárně bral jako naivní komedie, kde v pozadí každé akce je americká vlajka a hlavní hrdinky jako by vypadly z Victoria's Secret (což je v případě Rosie Whiteley pravda). Co naplat, příběh třetích robotů je sračka. Baye pouze potvrdil, že ze scénáře ho zajímají pouze ty části s barely naplněnými benzínem a díky absenci puberťáckých vtípků (žádný butt-fuck psů se nekoná) mu to člověk ani nemůže mít za zlé. Cameron a Spielberg mu vnutili 3D kameru, epileptický střih vzal za své a nahradil jej ten nejinteznivější obrazový zážitek od uvedení Avatara. Stěžovat si na sračkoidnost dvojky bylo na místě. V připadě trojky se už jedná o čistou závist.(3.7.2011)

Je to celkom dobrý akčný sci-fi film od Michaela Baya, ktorý je ukončením jeho slávnej trilógie. Má priemerný príbeh o mladíkovi, ktorý si už žije svoj bežný život po boku novej priateľky a hľadá prácu, ale obyčajný život musí ísť bokom, keďže z mesiaca prišli noví decepticoni, omnoho silnejší ako kedykoľvek predtým, obsadia Chicago a chcú zotročiť celú ľudskú rasu, ale mladík, vojaci a samozrejme autoboti to nenechajú len tak. So spracovaním som tiež spokojný, úvodná fáza s preskúmavaním mesiaca je vydarená, potom sa už dej začne venovať hlavne Samovi, jeho priateľke a mnohým iným zväčša novým postavám, čo síce mohlo byť aj skrátené, ale tiež sa na to pozerá dobre a celá záverečná až apokalyptická fáza v Chicagu svojim temnejším pojatím rozhodne zaujme. Akcie je tu dosť, ale moc ma nezaujala. Je stále veľkolepá a slušne rozmanitá, ale vizuálom si dosť pohoršila, Bay si tu nezanechal svoj typický štýl a hlavne obsahovo ma moc nebavila. V prvej polovici filmu sa až na celkom zaujímavú časť na Ukrajine nič akčné nenájde, ale druhá polovica je už takmer neustála akcia. Diaľničná naháňačka je čiastočne prekopírovaná z filmu Ostrov, takže sklame a zvyšok tvoria hlavne nezaujímavé ručné súboje viacerých transformerov, ktoré sú ešte aj neprehľadné alebo rúcanie mrakodrapu, ktoré je zbytočne dlhé. A tak po akčnej stránke ma na celom filme skutočne bavil len letecký výsadok vojenskej jednotky a tak je veľká škoda, že armáda v tomto filme má len minimum priestoru, keďže v predchádzajúcich dieloch boli práve boje vojakov s transformermi najlepšie. Ale mimo akcie musím pochváliť odchod, ale hlavne príchod autobotov, to sú skutočne výborné scény. Herecké obsadenie je na tom dobre, stále je tu množstvo postáv, ktoré sú pre film celkom zbytočné, ale na rozdiel od dvojky tu nikto neprekáža a svoju úlohu si splní. Shia Labeouf je výborný ako vždy, Rosie Huntington-Whiteley je lepšia ako som čakal, ani na okamih nevadila, čo je pre jej typ postavy veľkým plusom, čo ale na jej zbytočnosti pre film aj tak nič nemení. John Torturro je prvýkrát v celej sérii zaujímavý, zaujme jeho poskok a ani John Malkovich nesklame. A vojaci Josh Duhamel a Tyrese Gibson sú už klasici, hlavne Duhamel je ako v celej sérii aj tu jednou z najlepších postáv. A oproti dvojke si pochvalu zaslúži aj humor, síce ani tu nie je až tak moc vtipný, ale aspoň tu nie je nič trápne a dokonca ani malí transformeri nie sú zlí a celkom pobavia. Veľmi ma sklamala réžia, tu mi Michael Bay prišiel, ako keby točil už len na zakázku, vôbec tu nebolo cítiť to nadšenie z jeho strany a ani svojich trademarkov tu moc nemá. Ale aspoň technická stránka je samozrejme prvotriedna. A ďalším mimoriadnym sklamaním je Jablonsky ako skladateľ, oproti perfektnej hudbe z jednotky a dosť dobrej z dvojky má tu asi len dve dobré pasáže, inak väčšina jeho hudby mi vôbec nesadla. Toto je taká škoda, keď sa film zbavil všetkého zlého z dvojky, teda niektoré nudné postavy, trápny humor a nie práve najzaujímavejší príbeh, tak príde aj o väčšinu z toho dobrého, keďže réžia, hudba a v mnohom aj akcia je oproti obom predchádzajúcim dielom omnoho horšia. A tak mám z filmu celkom dobré pocity len preto, že som si už získal určitý vzťah k niektorým postavám, či už ľudským alebo robotickým a tiež k typu zápletky, inak tento film sám o sebe až tak moc nezaujme a je rozhodne najslabší z celej série. 68%(4.7.2011)

• - Biele lietadlo v pozadí, keď Sam (Shia LaBeouf) špehuje v hangári s hodinkami, ma rovnaké označenie ako vrtuľník v prvej časti z úvodnej scény - 4500X. (LAPoska)

• - Sam (Shia LaBeouf) nosí ve filmu hodinky Bulgari Diagono X-Pro Chrono NEU incl MWST mit B+P. (Roland Sands)

• - Sentinel Prime měl být původně žlutý, ale protože se transformuje do červeného hasičského auta, od záměru se upustilo. (Dreadd)