Transformers 3

Transformers 3

Transformers - Temná strana Mesiaca

Akční / Sci-Fi / Dobrodružný

USA, 2011, 148 min

Co jsem se díky Hollywoodu dozvěděl tentokrát? 1) S nepřáteli se nevyjednává, nepřátelé se střílí. 2) Když máte scénář céčkového sci-fi, nepomůže ani dvousetmilionový rozpočet. Chybí málo a bylo by to tak špatné, až by to bylo zábavné. Škoda. Méně namachrovaná Světová invaze se teď jeví jako akční sci-fi roku. Plus: LaBeouf, některé akční scény, Bayova do absurdity přesahující záliba v blyštivých věcičkách za několik set tisíc dolarů. Mínus: všechno ostatní. (Třetí hvězdičku, přesněji její půlku, dávám po odmyšlení ubíjejícího českého dabingu.) 55%(27.6.2011)

Scénář: Ehren Kruger .. Megafilm. ___ Obsahově o několik tříd výše než stupidní druhé pokračování. Navíc mne baví konspirační roubování na historicky známé momenty. Osobně se snímek kvalitami a zábavností dokonce rovná prvnímu dílu a v akční rovině i překonává, protože zatímco před lety byla trendy roztřesená kamera (která pokazila nejeden film) zde je vše v divácky přívětivějších kolejích. K tomu opět bezchybný Shia LaBůh, déle ani ty hvězdně obsazené vedlejší role nejsou tak zatraceníhodné, jak zde někteří lamentují a ani Rosie Huntington-Whiteley nakonec nebyla prohrou. Zkrátka z celku jsem měl dojmy veskrze pozitivní. ___ Viděno na Andělu, z digitální kopie ve 2D v původním znění - a už jen audiovizuál samotný byl famózním zážitkem!! _ 3D a český dabing jsou zlo!;-)(1.7.2011)

• Gilmour93

Představte si, že jste arabský terorista na skautském táboře v Guantanamu a vaši šlechetní vychovatelé vám dají v den státního svátku na výběr ze dvou forem mučení. Buď waterboarding a nebo nejnovější kasaštyk od megalomana s mega gulama. No není nad čím váhat, ne..? Mám ovšem dvě zprávy - jednu dobrou a jednu špatnou. Ta dobrá je, že umřel Emmerich a ta špatná, že se vtělil do toho, co přišel bavit lidi, ale přitom dle jeho posledního díla to už nebaví ani jeho samotného. Akce je jen sprostou rutinou, Shia neustále hystericky ječí, vlajky tolik nevlají a když už ano, tak jsou potrhané a modelka, co označila věci pravými jmény, je vystřídána jinou, která má tak nateklý horní ret, že ji lechtá na špičce nosu. Celou sérii bych si dovolil shrnout přirovnáním, jenž odkazuje na jistou postavičku z českého snímku Nahota na prodej: „Michael Bay je Fuko a Optimus Prime má pěkné, nablýskané výfuky…“ Jak tak nad tím přemýšlím, loknout si trochu vody a zažít pocit topení, zase není tak špatné..(4.7.2011)

• Malarkey

Michael Bay hraje hrozně na efekty a já mu to nemám za zlý. V kině některý scény z tohodle filmu musely bejt strašnej nářez. Ale mimo ty akční scény to byla taková píčovina, že snad s žádnou jinou si není rovna. K tomu se tam snad každej choval jak čurák. V jedničce se to dalo ještě zvládnout, ale tohle bylo fakt šílený. Blockbustery rád mám, ale Transformers prostě nejsou pro mě...(7.8.2012)

Jestliže Terrence Malick je věrozvěst soudobé kinematografie povznášející publikum ke kontemplaci, víře a božímu nadhledu nad lidským údělem, pak Michael Bay je jeho démonický protipól vyzývavě svádějící na scestí materialismu, machismu a orgasmu. Stejně jako u starého profesora filosofie můžeme i u megalomanského šovinisty říct, že nikdo jiný v současné kinematografii netočí stylem jako on, byť se o to mnozí pokoušejí. Bay do filmu vnesl clubberský syndrom, tedy styl, jenž divákům umožňuje za omezený časový úsek návštěvy kina vstřebat co nejvíc maximálně stimulujících vjemů. Nejen Bayovy tituly, ale i řada jiných (od "Terminator: Salvation" přes "Bez litování" po "Zastav a nepřežiješ") na diváky valí vágně motivované a neprovázané sledy extrémního afektu. Díla postrádají gradaci a dramaturgii nejen uvnitř akčních sekvencí, ale i napříč celým vyprávěním; vše ustupuje mechanickému vršení osamocených vyhrocených obrazů. Jestliže Neveldine/Taylor jako jediní dokázali styl ukotvit v soudobém multimediálním prostředí a řada jiných tvůrců jen marně klopýtá v nastaveném tempu trailerové smrště, Mr. Blockbuster povyšuje řečený princip na ryzí abstrakci. "Transformers 3" nemají příběh, postavy se zjevují a odcházejí bez jakéhokoli opodstatnění, akční sekvence nesetrvají na jednom místě déle jak několik málo vteřin a genderové motivy a ideologická schémata, která jinde bývají nezáměrnými podprahovými signály, zde představují jedinou výraznou linii ve vyprávění. Stejně jako "Strom života" měl přinést kontemplativní vhled do Malickovy víry, "Transformers 3" představují našňupanou jízdu po mysli svého autora, kde atrakce jsou prezentované ve své ryzí formě a jeden money shot střídá druhý – existenciální dialog obřích robotů u západu slunce, permanentně našpulené rtíky Rosie Huntington-Whiteley, jež sama je zhmotněnou esencí veškeré umělosti a objektivizace Bayova pohledu na ženy, postavy zásadně zabírané z podhledu, pitvořící se herecké osobnosti, otáčivé průlety do nejmenšího detailu zkonstruovanou virtuální destrukcí a především absolutní mramorizace lásky mužů k jejich autům (jíž ve finále ochotně stvrdí i hrdinova přítelkyně). Největší hitmaker současnosti se nespokojí s kýčem, nýbrž publiku prezentuje campovou mocninu campu. "Transformers 3" jsou mocné bukkake konzumního fetišismu, které s gerojským křikem obnovuje hrdost šovinismu v době krize maskulinity. Michael Bay vpravdě je jedním z největších umělců současnosti.(12.7.2011)

• - Ve scéně z roku 1969 při startu Apolla 11 je vidět vlajka NASA, která vznikla až v roce 1976. (GreatestFan)

• - Jerry Wang (Ken Jeong) má ve filmu dvě pistole Beretta 92FS Inox ráže 9x19mm. (dc125)

• - Spoiler: První díl, kde člověk zabije jiného člověka. (karatista36)