Transformers 3

Transformers 3

Transformers - Temná strana Mesiaca

Akční / Sci-Fi / Dobrodružný

USA, 2011, 148 min

Je to celkom dobrý akčný sci-fi film od Michaela Baya, ktorý je ukončením jeho slávnej trilógie. Má priemerný príbeh o mladíkovi, ktorý si už žije svoj bežný život po boku novej priateľky a hľadá prácu, ale obyčajný život musí ísť bokom, keďže z mesiaca prišli noví decepticoni, omnoho silnejší ako kedykoľvek predtým, obsadia Chicago a chcú zotročiť celú ľudskú rasu, ale mladík, vojaci a samozrejme autoboti to nenechajú len tak. So spracovaním som tiež spokojný, úvodná fáza s preskúmavaním mesiaca je vydarená, potom sa už dej začne venovať hlavne Samovi, jeho priateľke a mnohým iným zväčša novým postavám, čo síce mohlo byť aj skrátené, ale tiež sa na to pozerá dobre a celá záverečná až apokalyptická fáza v Chicagu svojim temnejším pojatím rozhodne zaujme. Akcie je tu dosť, ale moc ma nezaujala. Je stále veľkolepá a slušne rozmanitá, ale vizuálom si dosť pohoršila, Bay si tu nezanechal svoj typický štýl a hlavne obsahovo ma moc nebavila. V prvej polovici filmu sa až na celkom zaujímavú časť na Ukrajine nič akčné nenájde, ale druhá polovica je už takmer neustála akcia. Diaľničná naháňačka je čiastočne prekopírovaná z filmu Ostrov, takže sklame a zvyšok tvoria hlavne nezaujímavé ručné súboje viacerých transformerov, ktoré sú ešte aj neprehľadné alebo rúcanie mrakodrapu, ktoré je zbytočne dlhé. A tak po akčnej stránke ma na celom filme skutočne bavil len letecký výsadok vojenskej jednotky a tak je veľká škoda, že armáda v tomto filme má len minimum priestoru, keďže v predchádzajúcich dieloch boli práve boje vojakov s transformermi najlepšie. Ale mimo akcie musím pochváliť odchod, ale hlavne príchod autobotov, to sú skutočne výborné scény. Herecké obsadenie je na tom dobre, stále je tu množstvo postáv, ktoré sú pre film celkom zbytočné, ale na rozdiel od dvojky tu nikto neprekáža a svoju úlohu si splní. Shia Labeouf je výborný ako vždy, Rosie Huntington-Whiteley je lepšia ako som čakal, ani na okamih nevadila, čo je pre jej typ postavy veľkým plusom, čo ale na jej zbytočnosti pre film aj tak nič nemení. John Torturro je prvýkrát v celej sérii zaujímavý, zaujme jeho poskok a ani John Malkovich nesklame. A vojaci Josh Duhamel a Tyrese Gibson sú už klasici, hlavne Duhamel je ako v celej sérii aj tu jednou z najlepších postáv. A oproti dvojke si pochvalu zaslúži aj humor, síce ani tu nie je až tak moc vtipný, ale aspoň tu nie je nič trápne a dokonca ani malí transformeri nie sú zlí a celkom pobavia. Veľmi ma sklamala réžia, tu mi Michael Bay prišiel, ako keby točil už len na zakázku, vôbec tu nebolo cítiť to nadšenie z jeho strany a ani svojich trademarkov tu moc nemá. Ale aspoň technická stránka je samozrejme prvotriedna. A ďalším mimoriadnym sklamaním je Jablonsky ako skladateľ, oproti perfektnej hudbe z jednotky a dosť dobrej z dvojky má tu asi len dve dobré pasáže, inak väčšina jeho hudby mi vôbec nesadla. Toto je taká škoda, keď sa film zbavil všetkého zlého z dvojky, teda niektoré nudné postavy, trápny humor a nie práve najzaujímavejší príbeh, tak príde aj o väčšinu z toho dobrého, keďže réžia, hudba a v mnohom aj akcia je oproti obom predchádzajúcim dielom omnoho horšia. A tak mám z filmu celkom dobré pocity len preto, že som si už získal určitý vzťah k niektorým postavám, či už ľudským alebo robotickým a tiež k typu zápletky, inak tento film sám o sebe až tak moc nezaujme a je rozhodne najslabší z celej série. 68%(4.7.2011)

[imdb: 6.8/10] | me: Sepktakulárna super high-tech show, ktorá nemá v tomto smere konkurenciu. Do tretice akce více :) O divokú jazdu plnú vynikajúcich (tento krát už prehľadných) efektov nie je núdza a teda akciu (so všetkým čo k tomu patrí) možno jednoznačne brať ako zásah do čierneho. Každý transformerista tak dostane kvalitný "nářez skvelej řezby", čo je superpozitívum. No, ale všetko ostatné je opäť o úroveň nižšie a miestami až otravné: Rodičia Witwickyoví už nemajú to čaro a ich obsadenie je tento krát úplne zbytočné, ale ani zďaleka to nie je taká pohroma ako voľba hlavnej predstaviteľky - po čerstvom botoxe hornej pery (pýtam sa prečo ???). Spomedzi všetkých mladých krásnych perspektívnych herečiek je výber tejto (hlavne po dvoch predchádzajúcich filmoch s MEGAN FOX) prešľap najhrubšieho zrna a jej účinkovanie (v bielom outfite :)) ) v tretej tretine filmu, kde výbuchy, oheň, horúci olej a nábojnice hrajú prvé a jediné husle je potrebné asi ako vibramy pre hada. Tupí pár autobotov z predchádzajúceho filmu vystriedali rovnako otravní a "smiešni" transformeri alias Samovi house-pets. Taktiež vystúpenie Johna Turturra je už za zenitom vtipu a neprináša nič čo by stálo za to. A hoci to vyzerá po predchádzajúcich riadkoch dosť smutne, tak vďaka množstvu nadpriemerne kvalitnej akcie, ktorá sa valí z každej strany a stále dobrému LaBeoufovi je tento film dokonalý koncert obrovských robotov a ich kanónov a to je našťastie to kvôli čomu som ja do kina šiel. Proste celkový "drive" jednotky len pridaním efektov a bojov prekonať nejde, to by chcelo globálne zlepšenie vo všetkých smeroch a na to už asi popri tejto divokej jazde čas nebol, ale ako fanúšik TRANSFORMEROV dávam 4* ! Ide tu predsa hlavne o nich :)(11.7.2011)

Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit ? „Nazdar ty divochu, ty vole,tak jaká ?“ „Volal mi Pelta.“ „Pelta, jo? Čurák. Co chtěl?“ „Chtěl přepálit Transformers 3.“ „A cos mu na to řek?“ „Ať si na ně zajde do kina.“ „Tos mu řek dobře.“ „Hele Ivánku, vole, viděl si ten film?" „Jasně ty draku, ty vole.“ „Ty akční scény viď, ty byly vymazlený.“ „No ty vole, ty byly vymazlený.“ „Já na tom byl včera večer hele. Celej den hákuju v práci se snažím, padám na hubu a amíci si v klidu dělaj takovýhle komedie.“ „Já to večer neviděl. Já večer nemohl, dyť já dřu. Já se můžu dívat ráno. Já když sem ty Transformers 3 viděl ráno ...tak si říkám, ty vole já kdybych je viděl večer, tak se poseru.“ „Ivánku a řekni mi vole, proč v tom už nehrála Megan?“ „No prej už odmítla sahat Bayovi na švába.“ „Ani kopačkou ? No to mi ho teda vyndej." „Nevim viď, Megan říkala, že když Míšovi dlouho nikdo nesáhne na švába, tak se prej na place chová jak Hitler. Což údajně zase nasralo Spielberga a vyhodil jí.“ „Ty vole a co se do toho sere Spielberg.“ „Tak von to spoluprodukuje viď.“ „Ty vole ten taky, jak někde vidí, že by mu to hodilo na oučet pár jablek, nesmí u toho chybět, mrdka jedna. Měla mu Megan taky šáhnout na švába a on už by Steven povolil.“ „Ale tak to máš jedno, si našli pro svoje šváby jinou kurvu.“ „Myslíš herečku?“ „No taky jim tak můžeš říkat.“ „ Hele a co Shia, jak ten to měl se švábem ?" „Na toho se vyser, to je herec, někdo v tom filmu musí taky umět hrát viď, když se na plakátu píše „hrají“. Navíc on prej pošle Bayovi na oučet 10% jablek ze svýho honoráře a Míša mu za to dá do filmu šukací scénu. No neber to.“ „Ty vole to sou mrdky filmařský a já za to ještě platím“ „Kolik si za ten film dal jablek ?“ „Třicetník.“ „Třicetník ? No ty krávo, to mi ho teda vyndej, já padesátník, mrdky kinařský. Ale tak to už je jedno viď hlavně že sem se u filmu dobře pobavil.“ „A tobě se Transformers 3 jako líbili Ivánku?“ „Jasně akce, prdel, prostě biják jak kráva,“ „A čet si ty kritiky na ně?" „Ty vole, to se nedá číst, z toho by ses posral. Hele měj se draku, musím jít ještě na svaz poslat nějaký notičky, jestli mi rozumíš.“ „To víš že ti rozumím, ty krávo, měj se.“(8.7.2011)

Keď vydržíte dva a polhodinový film s plným mechúrom a až po skončení filmu si uvedomíte, že by bolo treba navštíviť toaletu, tomu sa povie absolútny filmový zážitok! Úplne štýlové vtiahnutie do deja, prvú kľudnejšiu polovicu som si doslova užíval. Tam, kde Bay v predošlom dieli strácal, tu bol stopercentný. Neakčné minúty totiž vyplnil stužovacím prvkom, ktorým sa stali lepšie herecké výkony. Herci podstatne menej prehrávali a boli prirodzenejší a hollywoodske gestá nebili toľko do očí. Humor ako infantilná záplata hluchých scén doslova pridal tomuto filmu na atraktivite, niektoré skeče mali dokonca lepšie pointy ako v tohtoročných vyhlásených komédiách. Dokonalá symbióza tretieho rozmeru a akčných scén nepotrebuje komentár. Tretí rozmer našiel uplatnenie v takmer každej scéne a tie dostali priam epický nádych. Druhá polovica filmu - sánka dole, onemel som. Jednoducho povedané, Michael Bay to zabil! 100%.(2.7.2011)

• woody

Frontální útok na divákův jemnocit ve filmu v němž nefunguje zhola nic a který se člověku vykouří z hlavy pár minut po zhlédnutí. A hlavně mám na jazyku nepříjemnou pachuť přehnané a nabobtnalé zbytečnosti. Když si člověk uvědomí, jaké vznikají v současnosti inteligentní blockbustery, tím spíše musí TF 3 zatratit jako urážející kýč.(1.7.2011)

• - Keď priletia Autoboti na mesiac, tak je tam celý lunárny modul ale v skutočnosti na mesiaci ostala iba spodná časť modulu. Vrchná časť sa vracia s astronautmi na obežnú dráhu mesiaca. (Lorax)

• - Na slavnost premiéry na Moskevském mezinárodním filmovém festivalu uspořádala kapela Linkin Park koncert na Rudém Náměstí v Moskvě, na který byl vstup zdarma. (GreatestFan)

• - Prvý film Michaela Baya točený 3D kamerami. (Shakers)