Transformers 3

• Nizozemsko

Transformers: Dark of the Moon

Akční / Sci-Fi / Dobrodružný

USA, 2011, 148 min

Jestliže Terrence Malick je věrozvěst soudobé kinematografie povznášející publikum ke kontemplaci, víře a božímu nadhledu nad lidským údělem, pak Michael Bay je jeho démonický protipól vyzývavě svádějící na scestí materialismu, machismu a orgasmu. Stejně jako u starého profesora filosofie můžeme i u megalomanského šovinisty říct, že nikdo jiný v současné kinematografii netočí stylem jako on, byť se o to mnozí pokoušejí. Bay do filmu vnesl clubberský syndrom, tedy styl, jenž divákům umožňuje za omezený časový úsek návštěvy kina vstřebat co nejvíc maximálně stimulujících vjemů. Nejen Bayovy tituly, ale i řada jiných (od "Terminator: Salvation" přes "Bez litování" po "Zastav a nepřežiješ") na diváky valí vágně motivované a neprovázané sledy extrémního afektu. Díla postrádají gradaci a dramaturgii nejen uvnitř akčních sekvencí, ale i napříč celým vyprávěním; vše ustupuje mechanickému vršení osamocených vyhrocených obrazů. Jestliže Neveldine/Taylor jako jediní dokázali styl ukotvit v soudobém multimediálním prostředí a řada jiných tvůrců jen marně klopýtá v nastaveném tempu trailerové smrště, Mr. Blockbuster povyšuje řečený princip na ryzí abstrakci. "Transformers 3" nemají příběh, postavy se zjevují a odcházejí bez jakéhokoli opodstatnění, akční sekvence nesetrvají na jednom místě déle jak několik málo vteřin a genderové motivy a ideologická schémata, která jinde bývají nezáměrnými podprahovými signály, zde představují jedinou výraznou linii ve vyprávění. Stejně jako "Strom života" měl přinést kontemplativní vhled do Malickovy víry, "Transformers 3" představují našňupanou jízdu po mysli svého autora, kde atrakce jsou prezentované ve své ryzí formě a jeden money shot střídá druhý – existenciální dialog obřích robotů u západu slunce, permanentně našpulené rtíky Rosie Huntington-Whiteley, jež sama je zhmotněnou esencí veškeré umělosti a objektivizace Bayova pohledu na ženy, postavy zásadně zabírané z podhledu, pitvořící se herecké osobnosti, otáčivé průlety do nejmenšího detailu zkonstruovanou virtuální destrukcí a především absolutní mramorizace lásky mužů k jejich autům (jíž ve finále ochotně stvrdí i hrdinova přítelkyně). Největší hitmaker současnosti se nespokojí s kýčem, nýbrž publiku prezentuje campovou mocninu campu. "Transformers 3" jsou mocné bukkake konzumního fetišismu, které s gerojským křikem obnovuje hrdost šovinismu v době krize maskulinity. Michael Bay vpravdě je jedním z největších umělců současnosti.(12.7.2011)

Don't mess with chevy! Po chladné dvojce, která byla spíše estrádou elegantních plechů z Megalománie přichází Dark of the Moon představující vřele smířlivé propojení fines z jedničky a dvojky, aby mohlo rozpřáhnout své železné 3D paže k závěrečnému objetí a vypálit Vám na památku lens flares do zřitelnice. Tentokrát tu nejde o kluka a jeho auto, ale o kluka a jeho holku (na Megan si nikdo ani nevzpomene) a ačkoliv se jedná o hloupoučký slepenec všeho možného i nemožného, z něhož vykukují Vetřelčí interiéry a robo-predátoři, ten malý kluk ve mně tentokrát zvítězil. Už úvodní střihová retro koláž dokáže zarazit do sedačky a díky hlavním postavám - ke kterým si divák za ty dva filmy nějaký vztah vybudoval - je první hodina snesitelnou a vtipnou přehlídkou, kdy se až neslušně dere na mysl představa romantického filmu – kterak super sexy modelka sbalila prvotřídního losera a za zvuků Goo Goo Dolls spolu odjíždí v jeho chevy za sluncem zalitý obzor. T3 není tip top, ale v rámci možností je trošku někde jinde než byli T2, byť divák bude odcházet z kina značně rozpolcen. Míša Bay si pak v konečném účtování zaslouží i to obdivné smeknutí, protože ukočírovat takhle velký kolos chce nervy ze železa. Nostalgie to je prevít.(27.6.2011)

• KevSpa

Jednou se to stát muselo, jednou mě prostě můj oblíbenec Michael Bay musel zklamat. Transformers 3 jsou dramaturgicky naprosto nezvládnutý film. Je to neskutečně dlouhé a plné infantilních vtípků a první hodinu se tam vlastně vůbec nic neděje. Když už konečně na akci dojde, je divák natolik otupený, že si ji ani pořádně nevychutná. Zvláště když i ta akce začne být po chvíli monotónní. Film nemá jedinou dech beroucí scénu a na to prostě u Baye nejsem zvyklá. Pár humorných situací sice pobaví, stejně jako účast seriálových herců Patricka Dempseyho (Grey's Anatomy) a Alana Tudyka (Firefly). Ale to je prostě málo. Jen nevím, zda s tak mizerným scénářem se vůbec dalo udělat něco víc. A abych nezapomněla... dabing je absolutní ZLO, 3D jen částečné zlo.(27.6.2011)

• Gilmour93

Představte si, že jste arabský terorista na skautském táboře v Guantanamu a vaši šlechetní vychovatelé vám dají v den státního svátku na výběr ze dvou forem mučení. Buď waterboarding a nebo nejnovější kasaštyk od megalomana s mega gulama. No není nad čím váhat, ne..? Mám ovšem dvě zprávy - jednu dobrou a jednu špatnou. Ta dobrá je, že umřel Emmerich a ta špatná, že se vtělil do toho, co přišel bavit lidi, ale přitom dle jeho posledního díla to už nebaví ani jeho samotného. Akce je jen sprostou rutinou, Shia neustále hystericky ječí, vlajky tolik nevlají a když už ano, tak jsou potrhané a modelka, co označila věci pravými jmény, je vystřídána jinou, která má tak nateklý horní ret, že ji lechtá na špičce nosu. Celou sérii bych si dovolil shrnout přirovnáním, jenž odkazuje na jistou postavičku z českého snímku Nahota na prodej: „Michael Bay je Fuko a Optimus Prime má pěkné, nablýskané výfuky…“ Jak tak nad tím přemýšlím, loknout si trochu vody a zažít pocit topení, zase není tak špatné..(4.7.2011)

|| Scenár: Ehren Kruger / Transformers by Hasbro | Hudba: Steve Jablonsky | Produkcia: Don Murphy, Tom DeSanto, Lorenzo di Bonaventura, Ian Bryce | Distribúcia: Paramount Pictures | Štúdio: DreamWorks Pictures | Rozpočet: 195 miliónov $ | Tržby: 1,123,746,996 $ || Možno je Transformers 3 za hranicami strávitelnosti, no ja ten Bayov sajrajt proste žeriem aj na tretí krát. Teraz navyše s nevídanou prehladnosťou, ktorá u mňa kompenzuje plyťkosť deja a absenciu Megan. Guilty pleasure. Neuveritelný, neprekonateľný audio-vizuál za "hrstku" penazí.(28.6.2011)

• - Mirage se měl původně měnit na Formuli 1, ale nakonec dostal podobu Ferrari Italia 458. (HellFire)

• - Jedná se o první druhé pokračování Michaela Baye. (GreatestFan)

• - Vrták byl vytvořen ze 70.000 různých kusů. ILM muselo k renderování (jeden snímek vyšel na 122 hodin renderování) použít celou „farmu“ svých počítačů. (HellFire)