Transformers 3

Transformers 3

Transformers - Temná strana Mesiaca

Akční / Sci-Fi / Dobrodružný

USA, 2011, 148 min

1) Dílo, v němž je motivů, situací, scén a střihů za dva či či tři filmy. 2) Nejlépe udělaný 3D hraný film (nepočítáme-li Avatara dělaného jinou technologií). 3) Nejtemnější díl Transformerů. 4) Film, který mazaně propojuje absolutní nedůvěru k institucím, podporuje víru v konspirační teorie, a zároveň říká, že kdosi (vláda, armáda, hodní autoboti...) stojí na naší straně. Mimochodem hodně zajímavý příspěvek na téma "korporání kultury" - musí to strašně silně oslovovat ty, kteří pracují ve velkých firmách a cítí se podcenění. 5) Tuna klišé a fetišů, z nichž část je ale reflektovaná. Z hlediska demostrace sexuality unikátní příklad toho, že ženské tělo může být zvěcněně vnímáno jako karosérie auta a neustálé transformování bojových robotů lze vykládat i jako vyjádření autorovy infantilní sexuality, jež se projevuje polymorfní perverzností ;) (Doufám, že psychoanalytik Slavoj Žižek o tom jednou napíše esej.)(29.6.2011)

První zásadní přínos 3D světové kinematografii: Michael Bay se vzdal epileptického střihu a nesnesitelné palby detailů. Akce v T3 je naopak často snímaná na jeden zátah, zpomaleně, následkem čehož vynikne jak skvostná vizuální stránka, tak skvěle rozpohybovaná kamera. S jistou úlevou navíc musím konstatovat, že zmizela nesnesitelná rozříštěnost dvojky a směšná snaha udělat z Tranďáků metafyzický mýtus. Trojka je bay(k)ovina zcela ryzí - první část se ještě nese v klasické robotí partituře, druhá trochu zdrsní a servíruje mimozemskou invazi na Bayův způsob. Větší trikové maso nenajdete široko daleko, navíc tím, že konečně díky epickým celkům oceníte režisérovu schopnost ukočírovat obří plátno, musí to zaujmout i zatvrzelé skeptiky. Všechno ostatní je už víceméně zbytečná omáčka, i když některé dílčí fórky ujdou a připravují filmu ironickou půdu pro nastolení vlády těžkotonážního patosu. |Narozdíl od Armabetonu mě ale dost bavil. Všechny ty heroické podhledy, kompozice s hvězdou a pruhy i vinou špatného dabingu až guilty pleasure patos. Tohle je Bay, jak ho mainstream potřebuje. Poslední Mohykán vysokorozpočtové tupoty, ochránce klišé, ničitel invence. Mohl bych dát 4 *, ale když si odmyslím pobavený úsměv a lehce spadlou čelist z vizuálu, jsou T3 přesně tím typem blockbusteru, díky kterému tak docením záležitosti typu Thor či X-Men: First Class. With all due respect, mr. Bay: ***(27.6.2011)

• choze

KONEČNĚ dokonale přehledné a vychutnatelné (navrch v pěkně udělaném a pro megalomana Baye jako šitém 3D) s pár ukázanými mrtvolami jako bonusem, ale jinak si to může s dvojkou podat ruce. Opět žádný příběh a postavy, opět úmorná velkolepost, opět ultratrapný humor. Rozverný polibek dvojice kmenových coenovských herců pod závěrečnými titulky je nejlepší scéna z celého dvousetmilionového ajntopfu. A s tím chlapíkem, co cestou z kinosálu zmiňoval Čapka a R.U.R., bych rád hodil řeč...(8.7.2011)

• J*A*S*M

Film Transformers 3 dělím na tři díly. I. Dialogy II. Ucelené akční sekvence (dálnice, mrakodrap) III. Zbytková akční vata. Palec nahoru za (II.), ovšem za (I.) a (III.) nakopat Baye do pozadí. Jinak doufám, že třetím dílem tahle urážka science fiction skončila (Ano, nemusím se na to dívat, ale jako sci-fi fanouškovi se mi prostě už podruhé nepodařilo poslechnout varovný hlas, který říkal: "Nekoukej na tu kravinu!").(29.12.2011)

Standardní hra na hodná a zlá autíčka mne v zásadě nijak nepohoršuje, ale k tomuto kousku bych pár osobních výhrad bez větší námahy našel. Zejména začínám držet protestní hladovku kvůli výměně úžasné holky od vedle za nafintěnou pipinu, dále bych závěrečnou akci potřeboval asi o hodinu kratší a jeden povedený fórek za dvě a půl hoďky také zcela nenaplnil má očekávání.(11.6.2012)

• - 532 aut ke zničení k potřebám natáčení darovala bez poplatků pojišťovna, a to bez poplatku, protože byla všechna poškozena povodní. (GreatestFan)

• - Spoiler: Jedná se o první díl, kde není padouchem pouze Decepticon. (karatista36)

• - V závěru filmu pronese Sentinel Prime, kterého v originální verzi nadaboval Leonard Nimoy, představitel Spocka ve filmu Star Trek (1979), že „potřeby většiny převažují nad potřebami menšiny“. Stejné tvrzení prohlásil Nimoy už dříve právě v roli Spocka. (rossi001)