Transformers 3

• Nizozemsko

Transformers: Dark of the Moon

Akční / Sci-Fi / Dobrodružný

USA, 2011, 148 min

Trvalo mi 4 roky, než jsem pochopil, co tolik lidí vidělo na prvních Transformerech. Teď jsem to ale konečně objevil u posledního dílu. Osudovost, emoce, brilantní akce a všudypřítomná velkolepost mě nechávaly chladnými v roce 2007 a neskutečně nasíraly o dva roky později, na potřetí mě ale Michael Bay konečně dostal a já mu to zobal z ruky od začátku až do konce. Leonard Nimoy citující sám sebe je mimochodem nehorázně cool!!! Viděno ve 2D a v originálním znění...(30.6.2011)

Co jsem se díky Hollywoodu dozvěděl tentokrát? 1) S nepřáteli se nevyjednává, nepřátelé se střílí. 2) Když máte scénář céčkového sci-fi, nepomůže ani dvousetmilionový rozpočet. Chybí málo a bylo by to tak špatné, až by to bylo zábavné. Škoda. Méně namachrovaná Světová invaze se teď jeví jako akční sci-fi roku. Plus: LaBeouf, některé akční scény, Bayova do absurdity přesahující záliba v blyštivých věcičkách za několik set tisíc dolarů. Mínus: všechno ostatní. (Třetí hvězdičku, přesněji její půlku, dávám po odmyšlení ubíjejícího českého dabingu.) 55%(27.6.2011)

• H34D

Možná třetí Transformers nejsou tak hrozní, ale jako projev svého znechucení nad Bayovým přístupem k látce mu třetí hvězdičku přeci jen seberu. Jestliže se ve dvojce stupidity omlouvaly pokusem o humor, tak ve trojce, která navíc avizovala hlubší zabřednutí do mytologie robotů, nelze plytkost až nesmyslnost omluvit ničím. Apokalyptický rámec postrádá ducha, postavy, v čele s novou barbínou, jsou ploché až zbytečné, člověk se občas ztrácí v tom, který robot vlastně ničí kterého a kdo má momentálně převahu, ale paradoxně, dokud se mezi sebou mlátí, ani na tom nezáleží. Zbývá už jedině akce, ta je skutečně jedinou atrakcí filmu, ať už se jedná o robotí mlátičky všeho druhu, efektní průlety Chicagem, nebo vyvrcholení v mrakodrapu, akci Bay umí na jedničku, jenže vše ostatní je odpad. 5/10(4.10.2011)

Méně z Baye, více z Emmericha čili tak trochu z bláta do louže. Přesto jasně nejlepší díl trilogie. A to i navzdory první polovině, kde se "dělá jakože humor skrze infantilní pitvoření se". Naopak ve druhé ryze akční polovině se Bay umravnil co se týče střihu a rozklepané kamery, vynechal veškeré "udělala ftip" momentky (dokonce ani rodiče či Turturro si od přesunu do Chicaga neškrtnou!) a valí jednu epickou scénu za druhou; respektive jednu hodinovou. Což je paradoxně velký problém, protože se toho děje tolik najednou a v kuse bez jakýchkoli klidnějších vsuvek, které by dopřály oddechu, že se to během několika (desítek) minut chtě nechtě zákonitě přejí a časem i otupí. A to je škoda, protože nejedna pasáž by za odpovídající vychutnání rozhodně stála; v čele s eskapádami při unikání z padajícího mrakodrapu. Opět se potvrzuje otřepané, že méně bývá mnohdy více.(29.6.2011)

Megan prohlásila Baye za asociála a Hitlera a Spielberg ji za to vyhodil, ale co když tím nevědomky vystihla klíčovou povahovou vlastnost Baye, kterou je nulová empatie nejen vůči lidem, ale i vůči postavám, které v jeho filmech zvládají komediální a akční polohu, ale jako postavy sami o sobě nikdy neobstojí? Vždycky jsem tvrdil, že Bay je nesmírně schopný a talentovaný člověk, ale že s Transformery promrhal deset let svého života, ale dnes jsem si to uvědomil – on ty roboty miluje víc než lidi, proto k té trilogii tak přilnul. Dát život kovu znamená většinou výstražný apel proti umělé inteligenci, nebo nějaký zastaralý lament proti přetechnizovanosti světa, ovšem u Baye je to jen nejzazší… misantropie.(27.6.2011)

• - Po 35 dnech od premiéry má film na kontě celosvětově $1,003,920,148, což je o více než 167 miliónů dolarů více, než jeho předchůdce Transformers: Pomsta poražených. (O´Neill)

• - Autobot, který se mění v Mercedes-Benz E550 (neoficiálně je nazýván Wheeljack) nese jméno Que po návrháři zbraní Q ze série filmů s Jamesem Bondem. (HellFire)

• - Michael Bay řekl, že dvojčata Skids a Mudflap se ve filmu neobjeví. Ve skutečnosti se v jedné scéně objevila a Bay slíbil 25 000 amerických dolarů tomu, kdo je zahlédne. (GreatestFan)