Rudý úsvit: Nová krev

Red Dawn

Útok na Spojené štáty

Akční

USA, 2012, 93 min

Film jako zrozený do současného světa. Konflikt Ameriky se Severní Koreou na západním pobřeží. Kecy nebo nemyslitelná akce? Zprávy ze světa, z toho opravdového, hovoří, že se něco takového může klidně stát. V tomto případě ale ne takovým způsobem, jakým to podal Dan Bradley. Chápu, že se snažil držet hlavních rysů původního filmu se Swayzem a nahodit to do moderní doby, ale vidět, jak parta středoškoláků vyřídí celou severokorejsou armádu ve stylu Ramba, to bylo komické. Neviděl jsem původní film, ale takto by to určitě nešlo. Přestřelky a akce byly sice natočeny svižně, dalo se na ně celkem zábavně koukat, v tu ránu ale přichází další knockout. Že by byli Korejci až tak hloupí a že by jich přistálo tak málo? Mě to někdy přišlo, že na půlmilionový Seattle byla vyčleněna hrstka vojáků a jeden tank. A tady se už pohybujeme ve světě fantasy. Když si odmyslím všechny tyto zásadní drobnosti, fIlm to není nejhorší, ale osobně raději sáhnu po druhém nebo třetím Modern Warfare.(10.4.2013)

A tak vznikl odboj a poslali žluťáky do pekel! Je to nadsazené jak prase, to beze sporu, ale v rámci jakési moderní, akční a značně naivní variace toho, jakbychom se mohli zachovat v případě invaze korejců, mě to bavilo až běda! Bradley zvládá akci levou zadní. Úvodní 15 minutovka je poutavá a akční jak drak, potom to trošku drhne ve střední části se zbytečnými proslovi a nekonzistentním a zbrklým vyprávěním děje s pár divnýma střihama, ale konečná půlhodinka je opět velmi solidní akční paráda. Děcka v odbojí střílí kulomety, bazukami, odpalují C4 a Bradley je kočíruje opravdu dívatelně a se svižným drajvem po celou dobu. Navíc to má několik opravdu silných momentů, které mě překvapily. Originál jsem neviděl, ale tahle přestřelená, logiku postrádající, náctiletá jízda mě opravdu bavila, i když to z mentálního hlediska drhne. Chtěl jsem dát 3*, ale ten konec mě překvapil a značně bavil, takže střílím po 4*. Red Dawn není žádný skvost, ale je to sympatická akčňárna se zajímavou hlavní sestavou, která mě v konečném výsledku opravdu bavila.(9.3.2013)

Film určitě není ani zdaleka tak špatný, jak by mohlo místní hodnocení, jako už několikrát úplně mimo, napovídat. Je trochu jiný než jeho předloha. Místy zajímavější, místy hloupější. Občas si říkáte jak tohle mohli tvůrci přehlédnout, jindy se pousmějete při odkazu na původní film a jindy se bavíte. Mě na tomhle snímku vadí jedna jediná věc. Pokud s něčím takovým jdete ven bez ambicí, tak logicky nikdy žádný nenaplníte. Každopádně místy jsem se vážně bavil a proto dávám silné 3 hvězdy a 68 procent.(1.4.2015)

jedna z veci ktore som pocas sledovania nedokazal prekusnut je fakt ze to je severna korea ktora napadne ameriku (ak vezmeme v uvahu velkost ich armady a fakt ze su na pokraji hladomoru) a ta s tym nedokaze nic spravit (dojde i na vysvetlenie preco, ale to je len stupidne). inak to nie je tak zle a byt mlade decko tak som asi vo vytrzeni! hemsworth ako vodca wolverinov je sympatak, ale totalne mi nesadol josh peck v ulohe jeho brata ktory sa vacsinou sprava ako totalny dement. zvysok osadenstva vyzera dobre, ale ani jeden z nich nema skoro ziadnu charismu. skoda ze tvorci sa drzali viac menej pri zemi takze neocakavajte nejake akcne krvave orgie (a nedockame sa ani suboja vrtulnik vs mladici ako v originale), ale len par viac menej slusnych akcnych pasazi odohravajuc sa v uliciach mesta a i v lesoch ktore funguju dobre a su i celkom prehladne. ako akcnak pre mladych ktori miluju call of duty skvele ale nic co by z toho spravilo klasiku...(20.2.2013)

• maverick10

Bradley je totalne bez fantazie. Jeho kopirak je uz tolik opotrebovanej, ze se proste rozhodne ukrast i ten samotnej kopirak nekomu jinemu. Namet, ktery se v 80. letech dal s jistou nadsazkou povazovat za originalni, je dnes dementnejsi nez samotna mimika Joshe Pecka, jehoz oblicej rozhybe snad jen spatny televizni prijem na obrazovce. Nejvtipnejsi na tom celem je, ze z originalu prelepil ruskou vlajku vlajkou severokorejskou. Tedy statem, ktery se ve svych vyzkumnych ustavech stale zaobira problematikou propojeni dvou monitoru ve windows 98, by dost tezko logisticky zvladl v cracklych officech pripravit toliko narocnou operaci. Normalne by se jeste ted zabyval problemy nastaveni obrazku na plose.(27.3.2013)

• - Film byl natočen a dokončen už v roce 2009. Původně měl snímek mít premiéru v druhé polovině roku 2010, ale skrze finančních problému studia MGM byl odložen. V postprodukci se pak změnila invazní armáda Číny na Severní Koreu, aby film mohl v Čině více vydělat. Veškeré vlajky, propagantistické plakáty a jiné insignie tak musely být v postprodukci digitálně změněny. (sir-dave)

• - Původní plakát k filmu obsahoval rudou hvězdu s čínským znakem a nápis v čínským písmem. Po změně Číny za Severní Koreu byl nahrazen standartnějším se skupinkou herců. (p3tris)

• - Jedovi (Chris Hemsworth) říká jeho otec (Brett Cullen), aby se ukryli v chatě v lese, konkrétně "cabin in the woods". Hemsworth si v roce  zahrál ve filmu Chata v horách (2012), v originále Cabin in the Woods. (JohnSmith)