poster

Rudý úsvit: Nová krev

 • USA

  Red Dawn

 • Slovensko

  Útok na Spojené štáty

Akční

USA, 2012, 93 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • GILLWANDER
  *

  Film o udalostiach, ktoré sa neudiali ale za istých okolností sa v blízkej budúcnosti udiať môžu, o rozpore medzi kultúrno rozdielnymi národmi, ktoré na seba vyrukujú s hocičím aby zastavili svojho mocného protivníka a nastavili svoj takpovediac anarchický rozkvet, v ktorom by im nikto nebránil, ani najsilnejšia krajina planéty. USA chcelo asi týmto filmom pozdvihnúť svoju domovinu, miesto, kde sa generácie rodia dobrí a hrdinní ľudia, ktorí sú ochotní za blaho svojej zemi urobiť čokoľvek. Do popredia autori vsunuli pár obyčajných ľudí, ktorých vedie vojenský zdatný človek, vie sa v danej situácií zachovať rozumne, vie ísť ďalej a z nastolenej situácií vyťažiť potrebné. Predovšetkým vie vhnať do stratených duší potrebnú iskru, ktorá ich urobí omnoho odolnejšími. Film sa mal stať nosným pilierom amerického národa, mal v ňom vzbudiť nádej a samozrejmosť, že ak by sa takéto niečo aj v skutočnosti stalo a nepomohla by ani ťažká demontáž proti silnému súperovi, mal by svoju odhodlanosť ísť za každú cenu vpred. Žiaľ, film sa nestal pilierom, svojim zovňajškom nijak zvlášť neprekvapí, no možno Unreal scénami, kde slečinky bez problémov držia v rukách protipancierové strely a pália po húževnatých rákosníkov, alebo ako sa z detí stanú chladnokrvné beštie, ktoré preciťujú v tých najnevhodnejších chvíľach a fakt, že si skúsené kórejsko-vojenské sily nevedia dať rady s bandou tupých hulvátov je už okraj kýbľa plných nezmyselných pasáži. Scenár je tak poameričtený, že to v istých chvíľach začína byť neskutočne neznesiteľné. A predovšetkým neznášam reči, kde niekto hovorí do vnútra človeka, o tom ako si ma chrániť svoj domov a ukázať votrelcom kde patria...bla, bla, bla... Počul som už dosť. Pre mňa extra nereálna záležitosť veľmi amerického rázu, ktorá sa opäť radí medzi filmové prešľapy. 30%(22.5.2014)

 • lillien
  *

  Parta puberťáků vyrůstajících na coca-cole dokáže i bez vojenského výcviku zvládnout invazi hjundaje k amíkům. Vysolárkované kikiny v bokovkách, co sotva odrostly nutrilonu, v gerilové válce stíhají fyzicky, psychicky i strategicky. A i když se vysereme na všechny tyto zjevné nesmysly, páč je to přeci bum bum akčňák, tak mi ovšem stále chybí alespoň to charisma Swayzeho a Sheena. Novodobá generace netalentů jak vystřižená z nějaké pokleslé středoamerické soutěže superstar to prostě neutahla.(23.2.2013)

 • Gemini
  **

  John Milius evidentně k stáru dost vyměkl, protože za mladších let by dost možná po vzoru Waltera z Big Lebowskiho (který je ostatně "z části" napsán podle Johna Miliuse) vzal svou věrnou pětačtyřicítku, a za tohle někoho hezky postaru odprásknul, Dirty Harry style... Proč? Inu tak třeba proto, že letitá Miliusova verze Rudého Úsvitu byla film, který, ač brnkal na vlastenecké struny a nechal bandu teenagerů partyzánsky prudit invazní síly Varšavského paktu (a Nikaragujců a Kubánců;)), na některých místech nepěkně kousal a trhal naivní představy o hrdinství. To se pochopitelně u novodobé "reimaginace", která se v honbě za čínským kinomamonem překabátila tak, že během natáčení z Číňanů raději udělala sci-fi hi-tech verzi našich Severních Korejců, nemůže stát. Určitým varováním by měl samozřejmě být i Chris Hemsworth v hlavní roli "staršího bráchy - mariňáka". Rozhodně je plus, že se film snaží dělat dojem nějakého realismu v akčních scénách, ale to platí jen při elementárních přestřelkách - velkolepé akční finále, ve kterém jde o magický EMP kufřík, který může zvrátit celou válku (yes, sir, až takhle hustokrutopřísné to je), je naprostý výsměch. A z jednoho z nejsilnějších momentů originálu (sledovací čip) je tu zdegenerované klišé "jeďte, já je zdržím". On celkově scénář prošel značnou lobotomizací, a kromě jednoho opravdu nečekaného momentu ho dokážete bez problémů číst několik desítek minut dopředu. A ano, má to jen hodinu a půl, takže opravdu moc nepřekvapí:) Tohle si historie filmových remaků zkrátka za rámeček nedá. 40%, a to ještě jen proto, že "znám zem, kde se děti bojej vo svý mámy a táty, ta zem se menuje Spojený Státy, tam vidíš lidi za vostnatym drátem stát, to v Sovětskym Svazu se nemůže stát...":)))(6.2.2017)

 • castor
  ****

  I mrňavá blecha dokáže dovést velkého psa k nepříčetnosti!! Původní kousek vznikl v osmdesátých letech. Vedle všech těch hollywoodských trháků vypadal tenhle antiutopický thriller jako chudý příbuzný. A už tehdy měl námět z fantasmagorijní říše. Tentokrát se hrdinní Američané nebudou trefovat do Sovětského svazu, rozpínat na americkém území se totiž rozhodli Severokorejci. A parta teenagerů proti nim hodlá vést partizánskou válku. Obsazení všemocných Spojených států je až komicky snadné jako v případě naskákání do architektonického symbolu americké demokracie z letošního Pádu Bílého domu. Přesto, světe, div se, nesmírně pitomé to sice je, ale náramně to chutná. Přesně takhle to má totiž, sakra, vypadat!! To, že chceme být součástí téhle bandy povstalců, ilustruje fakt, že se tady něco skutečně povedlo. Je to samozřejmě totální výplach s řadou otázek v každé páté scéně, ale je to natočené zatraceně dobře. Svůj velký podíl na tom má bývalý kaskadér (i třeba filmy o Jasonu Bourneovi) a tady debutující režisér Dan Bradley. S hlasitými akčními scénami se nešetřilo a úspěšně se jimi daří zalepit ten vznášející se absurdní opar okolo (i už hodně skomírající poslední třetinu). I herci jsou nakonec poměrně fajn (samozřejmě jim vévodí relativně charismatický Chris Hemsworth, na dámské osazenstvo je zase radost pohledět), takže pokud se toho nebojíte, hoďte do sebe nějaký silný americký koktejl, nic hlubšího nehledejte a prostě si těch třiadevadesát staromilských minut vychutnejte!!(4.7.2013)

 • Special One
  **

  Říkají si Vlkodlaci, je jim patnáct, ještě neměli sex, ale už zachraňují svět. Od originálu se to liší jen tím, že to není super trapný, ale jen trapný a místo Rusáků tu puberťáci drtí severokorejskou armádu. Nad vodou to drží jen charismatický Hemsworth, který už není bůh, jen jako bůh vypadá. Vy tam v Hollywoodu, vzpamatujte se, kurva!(25.2.2013)

 • - Původní plakát k filmu obsahoval rudou hvězdu s čínským znakem a nápis v čínským písmem. Po změně Číny za Severní Koreu byl nahrazen standartnějším se skupinkou herců. (p3tris)

 • - Chris Hemsworth a Isabel Lucas spolu pracovali v australském seriálu Home and Away (od r. 1988) a později spolu také tvořili pár. (sir-dave)

 • - Ve filmu se objevuje scéna, kde hlavní hrdinové zmiňují hru "Call of Duty: Modern Warfare". V této hře je mimo jiné mise s názvem "Red Dawn", která já inspirána právě původním filmem Rudý úsvit (1984). V pokračování této hry "Call of Duty: Modern Warfare 2" je navíc mise nazvaná "Wolverines", v níž jsou USA napadeny armádou Ruska. (Žralok)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace