Rudý úsvit: Nová krev

Útok na Spojené štáty

Akční

USA, 2012, 93 min

• Gilmour93

Wolveríni? Co je to za klauni..? Remake Swayzeho partyzánštění se liší nejen tím, že místo Rusů napadli západní pobřeží USA Žlutí ďáblové (díky za termín, Franku), ale především nechtěně zabrousil do vod až cirkusového komična. Mládežnický odboj s make-upem, čistými nehty, vypraným oblečením, volným štrádováním si do obsazeného města a jeho korejským protektorem, co by ani neuhlídal v zemi zakopanou nádobu s kimči, mě nutil střídavě dávat oči v sloup a nevěřícně kroutit hlavou a jako bonus nečekanými akty hrdinství vyfénovaných indiánů z Větrova zaměstnal mou bránici. Sýr, jez sýr Hemsworth marný, jeho filmový bratr, co ho při porodu vytahovaly stejnými kleštěmi jako Sylvestera Stallonea, ještě marnější - tam nějaké příbuzenství s Gregory Peckem nejspíš nebude.. Jestli si to z nějakého upload serveru vrahů z Wall Streetu stáhl i Kim Čong-un, musela se mu od smíchu třást několik hodin pneumatika jako by zrovna absolvoval u doktora Dlahy test na zjišťování množství podkožního tuku..(11.3.2013)

• Special One

Říkají si Vlkodlaci, je jim patnáct, ještě neměli sex, ale už zachraňují svět. Od originálu se to liší jen tím, že to není super trapný, ale jen trapný a místo Rusáků tu puberťáci drtí severokorejskou armádu. Nad vodou to drží jen charismatický Hemsworth, který už není bůh, jen jako bůh vypadá. Vy tam v Hollywoodu, vzpamatujte se, kurva!(25.2.2013)

Absolutní guilty pleasure.Originál sem neviděl, ani o něj nestojím.Vždycky jsem miloval hru Freedom Fighters a vůbec všechno co se týká okupace a guerillového boje, takže sem se na Red Dawn maximálně těšil už přes rok.Pokaždý, když Bradley vede herce k dialogům, je to čiré zoufalství, snůžka patriotských klišé řečiček a úděsného neposlouchatelného kýče, jenže ze stopáže 93 minut je to asi 5%, takže do prdele s hateováním tohodle béčka, protože ta námrdová akce vás nenechá vydechnout prakticky celej film, už po 5. minutách začíná invaze a já se neskutečně bavil nad Bradleyho akčními a kamerovými nápady.V tom hereckém bordelu je Hemsworth něco jako Adonis mezi skupinou syfiloidních cikánů a díky bohu film táhne, co mu síly stačí.Navíc je to rozkošně politicky nekorektní a rasistické, jelikož umírají jenom požírači takos a hráči NBA, což je v Hollywoodu osvěžující jev.Film mohutně sráží 3 základní věci.....za prvé nechápu jak je možné, že se úděsná hříčka přírody s talentem larvy a xichtem gumového panáka na hraní může v dnešní době dostat k hlavní roli ( Josh Peck je 8. div světa ) za druhé filmu ublíží předvídatelný kýč ke konci a co si budem povídat zamrzelo to.... a za třetí by filmu určitě slušela eRková akce.Přeci si nikdo nemohl myslet že s ratingem PG-13 jim to může vydělat a je to opravdu škoda, jelikož akce je brutální a vidět hektolitry stříkající krve z těch Severekorejskech čuráků by mě uspokojilo daleko víc.V každym případku je nový Red Dawn slušným překvapením, které je úplně stejně luxusně scénáristicky vypatlané a naivní, jako všechy akční béčka z 80. let, je to srovnatelné s druhým a třetím Rambem, akorát že tam neběhá vysvalenej Slyouš, ale parta gelíčků a peroxidních buchtiček z MTV a kosej u toho Rudou armádu a já říkam no a co kurva, když je to plných 80% filmu totální nabušený akční výplach, který sem už tak dlouhou dobu potřeboval.Navíc hodně potěšil Jeffrey Dean Morgan který slušně zahláškoval a kdyby se tvůrci nebáli eRka, byl by to pro mě 90% zážitek jako nový Dredd, prostě totálně vypnout a užít si jízdu.75%.(27.2.2013)

I mrňavá blecha dokáže dovést velkého psa k nepříčetnosti!! Původní kousek vznikl v osmdesátých letech. Vedle všech těch hollywoodských trháků vypadal tenhle antiutopický thriller jako chudý příbuzný. A už tehdy měl námět z fantasmagorijní říše. Tentokrát se hrdinní Američané nebudou trefovat do Sovětského svazu, rozpínat na americkém území se totiž rozhodli Severokorejci. A parta teenagerů proti nim hodlá vést partizánskou válku. Obsazení všemocných Spojených států je až komicky snadné jako v případě naskákání do architektonického symbolu americké demokracie z letošního Pádu Bílého domu. Přesto, světe, div se, nesmírně pitomé to sice je, ale náramně to chutná. Přesně takhle to má totiž, sakra, vypadat!! To, že chceme být součástí téhle bandy povstalců, ilustruje fakt, že se tady něco skutečně povedlo. Je to samozřejmě totální výplach s řadou otázek v každé páté scéně, ale je to natočené zatraceně dobře. Svůj velký podíl na tom má bývalý kaskadér (i třeba filmy o Jasonu Bourneovi) a tady debutující režisér Dan Bradley. S hlasitými akčními scénami se nešetřilo a úspěšně se jimi daří zalepit ten vznášející se absurdní opar okolo (i už hodně skomírající poslední třetinu). I herci jsou nakonec poměrně fajn (samozřejmě jim vévodí relativně charismatický Chris Hemsworth, na dámské osazenstvo je zase radost pohledět), takže pokud se toho nebojíte, hoďte do sebe nějaký silný americký koktejl, nic hlubšího nehledejte a prostě si těch třiadevadesát staromilských minut vychutnejte!!(4.7.2013)

• Segrestor

Samozřejmě, vytknout tomuto remaku lze ledacos. V podstatě si tu můžeme projet film od začátku do konce, vždycky po minutě to zastavit a říct: "vidíš, tak tohle bylo zrovna úplně na hovno". Před třiceti lety (kdy vznikl původní film) vrcholila Studená válka a tak se dobrodružství malé gerilové jednotky plné studentů po obsazení USA Rusáky dalo zbaštit. Už jen proto, že jejich vojenská strategie přesně odpovídala době vzniku (byť se to jakože odehrávalo v budoucnosti). Nový Red Dawn je současný a o to víc bije do očí, jak nesoučasný vlastně je. Kupodivu si totiž s sebou do hor chlapci vzali jen jeden mobil... Ale to bych toho musel vyjmenovat strašně moc, co z filmu dělá spíš komedii, nebo lépe řečeno frašku. Jednání Korejců i uvězněných Amíků je blbost non plus ultra. Vysloveně u těch Korejců je to donebevolající. To je snad dokonce výsměch. Člověk by jim spíš dal pětikorunu na nějakou efektní ofenzívu, než že by na ně sám útočil. Ten film mohl být reálným pohledem do relativně možné situace, ale zbyla z toho jen masáž amerického heroismu pro adolescenty. Navíc je to i docela špatně natočené; děj málo graduje, z nepřítele nejde vůbec žádný strach a Wolveríni nevzbuzují žádný respekt, natož obdiv. Něco se ale docela povedlo, bylo to totiž koukatelné, ale to asi spíš ze zvědavosti, jestli se opravdu jedná jen o další nepovedený remake nebo o další zmařený pokus o restart pohodových osmdesátkových akčňáků. A hlavní představitel udatného Matta Eckerta, Josh Peck (Pech by se možná hodilo víc), je jen potvrzením toho, že to je s tímhle filmem už dopředu zabitý(24.2.2013)

• - Chris Hemsworth a Isabel Lucas spolu pracovali v australském seriálu Home and Away (od r. 1988) a později spolu také tvořili pár. (sir-dave)

• - Jedovi (Chris Hemsworth) říká jeho otec (Brett Cullen), aby se ukryli v chatě v lese, konkrétně "cabin in the woods". Hemsworth si v roce  zahrál ve filmu Chata v horách (2012), v originále Cabin in the Woods. (JohnSmith)

• - Film byl natočen a dokončen už v roce 2009. Původně měl snímek mít premiéru v druhé polovině roku 2010, ale skrze finančních problému studia MGM byl odložen. V postprodukci se pak změnila invazní armáda Číny na Severní Koreu, aby film mohl v Čině více vydělat. Veškeré vlajky, propagantistické plakáty a jiné insignie tak musely být v postprodukci digitálně změněny. (sir-dave)