Zvláštny film. Veľmi podobný Oddeleným svetom. Aj tu sa mladý človek snaží zistiť, kto je, čo je, či je silný alebo slabý v tom, čomu verí. Uniknúť do svetského sveta plnom nástrah a pokušení alebo ostať v rodinne založenej komunite odstrihnutý od zvyšku sveta? A kde je pomyselná hranica? Predvídateľný i keď nelogický záver trochu kazí celkové dojmy.(18.5.2016)

Finských filmů jsem mnoho neviděl a na tenhle jsem narazil úplně náhodou. Téma dopadu náboženství na život obyčejných lidí (mladistvých zvláště) je pro dramatický snímek velmi vděčné. Snímek utíká svižný tempem. Taky je fajn zase vidět po čase Helsinky, byť jen na obrazovce. Obě hlavní představitelky si zaslouží pochvalu za svůj výkon, tvůrci za výborný výběr hudby. Španělská písnička mě doslova vzala za srdce. Jen ta finština je jako jazyk z jiné planety.(13.12.2013)

Podlě mě povedený snímek, pojednávající o střetu dvou rozdílných světů. Je pravda, že po prvních dvaceti minutách se všechno zpomalí a natáhne, konec je už ale zase vydařený. Jestli je v pohledu do sektářské komunity tolik nadsázky a vytažení do extrému jako při pohledu do "normálního" života ve městě, tak není tenhle snímek zas tak realistický, ale to já bohužel (nebo možná naštěstí) nemůžu posoudit...Přesto byl film místy celkem působivý. Líbil se mi vývoj vztahu hlavních hrdinek k onomu "zapovězenému světu" venku i k sobě zároveň. Hezké je i fotogenické prostředí, které dává životu v sektě až reálně strašidelné rozměry. Hudba je taky povedená, ale to je tak všechno. Nejedná se o nic originálního a žádného velkého překvapení jsem se taky nedočkala. Rozhodně nelituju, že jsem snímek viděla i když mi to asi jednou stačilo.(5.9.2013)

• mat.ilda

Laskavost bez lásky činí člověka pokryteckým, spravedlnost bez lásky činí člověka tvrdým, vlastnictví bez lásky činí člověka lakomým, povinnost bez lásky činí člověka mrzutým, pravda bez lásky činí člověka kritickým, víra bez lásky činí člověka fanatickým. Základem veškerého lidského štěstí je prostě láska ve všech podobách a kdo jí nejsme schopni, stáváme se spotřební nádobou s děravým dnem a je celkem jedno, jakým extrémem jsme masírováni, nakonec si stejně musíme vybrat sami, kterému z vlivů, jež na nás útočí po celý život, podlehneme. Ani příběh Marie a Raakel nepřináší rozhřešení, jen dá za pravdu úvodním slovům - zatímco jedna prahne po zakázaném ovoci a hledá jen zážitek pro zážitek, druhá jej začne prožívat - a to je sakra rozdíl - to je ona prázdnota, co nezaplní, jen proteče a pak je jen dobře, že je kam se vrátit... Nicméně okusit dřív, než řeknu fuj a následně chuť zhodnotit, se zdá být rozumnou a zároveň i třetí možnou cestou, a to se patrně, ač dost nešikovně a nepřesvědčivě, snažil tento snímek sdělit... Jen by mě ještě zajímalo, jestli pro role duchovních byl výběr takové skvadry nechuťáků záměrem. Dávám za dvě - nejen proto, že jsem u projekce dostala obrovskou chuť na Frisco a doma jako naschvál žádné nebylo. Viděno během Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií(16.4.2015)

Zaujímavé prostredie konzervatívneho luteránskeho laestadianizmu, o ktorom sa veru moc nehovorí. Takže námet je vynikajúci, len škoda, že zo samotnej komunity a toho čo sa tam každodenne odohráva bolo zobrazené tak veľmi máličko - vlastne len pár minút na začiatku a pár minút na konci. Čo sa týka dvojice dievčat, ktoré sa vybrali objavovať "mesto hriechu", tak mi pripadali naozaj dezorientované a to ich správanie bolo občas maximálne schizofrenické. No ale týmto spôsobom bol pekne vyjadrený ten kontrast túžby a viery, medzi ktorým obe nešikovne balansovali z extrému do extrému. No keď už sa námet tejto náboženskej komunity dostal do príbehu, žiadalo si to podľa mňa aj niečo obšírnejšie a hlbšie.(10.12.2013)

• - V letech 2009 a 2010 film na pěti filmových festivalech ve Finsku, Portugalsku, Švédsku, Belgii a Kolumbii získal 6 vítězství z celkem 8 nominací. (lioncel)

• - Amanda Pilke získala za film cenu Jussi v kategórií Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe. Dome Karukoski bol nominovaný v kategórií Najlepšia réžia. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Filmovalo sa na viacerých miestach v okolí fínskych Helsínk. (MikaelSVK)