Možná až trošku moc hnané do extrémů (asi by to tak ve skutečnosti nebylo - myslím především to nabízení panenství ...), ale to pokrytectví a totální potlačování jakéhokoli vlastního názoru je ve všech těchto sektách pravidlem....hygienik mě samozřejmě předběhl v upozornění na film ODDĚLENÉ SVĚTY, který řeší stejný problém u Svědků Jehovových.(27.6.2010)

• Antimana

Severské drámy obľubujem no táto sa mi akosi nedostala pod kožu skôr sa okolo mňa len obšuchla. Vadila mi prílišná citlivosť zbližovania sa blonďavej predstaviteľky s chlapcom.... popravde išlo mi z toho rozpučiť hlavu. Fanaticky veriace dievčatá z komunity oddelenej od civilizovaného sveta sa mohli viac odtrhnúť z reťaze. Inak téma má veľký potenciál len to spracovanie mi nevyhovovalo ... citlivé, intímne, nevyvodzujúce žiadne závery, nikoho neurážajúce(22.1.2011)

Na podobnom princípe ako Oddelené svety (2008), ako tam tak i tu sledujeme konfrontáciu myšlienok uzavretej a hlboko konzervatívnej náboženskej sekty s okolitým a moderným svetom. Ide o príbeh dvoch lestadiánskych dievčat, ktoré sa rozhodnú, pomaly a opatrne, vyskúšať všetky vymožnosti moderného sveta. Dopadne to presne tak, ako sa dalo čakať. Pekný film s myšlienkou hodnou dumania. 75/100(2.6.2014)

Zajímavé, jak se to celé obrátilo. Maria, rebelka,která touží po dobrodružství, poznání, zakázaném ovoci,zakotví doma.V prostředí, kde vyrůstala, odkud utíkala. V domově nábožensky sevřeném, ale jistém. Naopak plachá a poddajná Raakel opustí tuto jistotu a vydá se do světa nepoznaného, nejistého, ale pro ni svobodného, kde musí rozhodovat sama za sebe a podle toho také nést následky. A to byla stěžejní myšlenka celého filmu.(7.1.2014)

----- "Svět je zrádné místo. Slabé duše skončí v zatracení - na věky věků.“ ----- O konfrontaci dvou světů, o hledání vlastní pravdy - a vlastní cesty. O víře, která sice může (za vhodných podmínek) i hory přenášet, ale pokud je svázána nesmyslně přísnými pravidly, která mají udržet stádečko věřících v poslušnosti a v bázni Boží, stává se svou vlastní karikaturou. Snímek nemá tak promyšlenou koncepci a nezasáhne cíl s takovou razancí a přesností jako „Domov šedých motýlů“, přesto zůstal pevně vězet někde v mé hlavě, takže svůj účel splnil … 3,5*(11.10.2010)

• - Amanda Pilke získala za film cenu Jussi v kategórií Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe. Dome Karukoski bol nominovaný v kategórií Najlepšia réžia. (Orvokki)

• - V letech 2009 a 2010 film na pěti filmových festivalech ve Finsku, Portugalsku, Švédsku, Belgii a Kolumbii získal 6 vítězství z celkem 8 nominací. (lioncel)

• - Filmovalo sa na viacerých miestach v okolí fínskych Helsínk. (MikaelSVK)