Ťažko hodnotiť film, na ktorý sa dá pozerať z dvoch rovín. Dá sa naň pozerať čisto technicky (réžia, kamera, herci, hudba, scenár...), a tiež sa naň dá pozerať ako na myšlienky, ktoré mu vôbec dali námet na vznik. Pri prvom pohľade sa pred našimi očami objavia dve krásne mladé herečky, ktorým sa dá uveriť ich hranie. Hudba, ktorá nieje síce nejak badateľná, ale krásne dopĺňa silné okamžiky filmu. No ak vidíme príbeh na krátko uviazaných psíkov odtrhnutých z reťaze, ak vidíme ako nezmyselne až totalitne zasahuje sekta (cirkev) do života jej oviec, pardon ovečiek, je mi z toho až zle. Film ma dostal aj v tom zmysle, že sa veľmi podobá na príbeh mojej veľmi dobrej kamarátky. Veľmi kvalitný snímok severskej koprodukcie, z ktorej sa naneštastie ku mne nedostáva veľa filmov. O to som viac prekvapený nad kvalitou, akou film disponuje.(21.11.2010)

• mat.ilda

Laskavost bez lásky činí člověka pokryteckým, spravedlnost bez lásky činí člověka tvrdým, vlastnictví bez lásky činí člověka lakomým, povinnost bez lásky činí člověka mrzutým, pravda bez lásky činí člověka kritickým, víra bez lásky činí člověka fanatickým. Základem veškerého lidského štěstí je prostě láska ve všech podobách a kdo jí nejsme schopni, stáváme se spotřební nádobou s děravým dnem a je celkem jedno, jakým extrémem jsme masírováni, nakonec si stejně musíme vybrat sami, kterému z vlivů, jež na nás útočí po celý život, podlehneme. Ani příběh Marie a Raakel nepřináší rozhřešení, jen dá za pravdu úvodním slovům - zatímco jedna prahne po zakázaném ovoci a hledá jen zážitek pro zážitek, druhá jej začne prožívat - a to je sakra rozdíl - to je ona prázdnota, co nezaplní, jen proteče a pak je jen dobře, že je kam se vrátit... Nicméně okusit dřív, než řeknu fuj a následně chuť zhodnotit, se zdá být rozumnou a zároveň i třetí možnou cestou, a to se patrně, ač dost nešikovně a nepřesvědčivě, snažil tento snímek sdělit... Jen by mě ještě zajímalo, jestli pro role duchovních byl výběr takové skvadry nechuťáků záměrem. Dávám za dvě - nejen proto, že jsem u projekce dostala obrovskou chuť na Frisco a doma jako naschvál žádné nebylo. Viděno během Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií(16.4.2015)

• Tuxedo

V důvěrnostech, vzezření postav a výběru tématu vesměs nepřesvědčivé drama, bojácně se zdržující jakéhokoliv zhodnocení či rýpavého pohledu (a rozhodně nikoliv ve prospěch dokumentárního nadhledu, kdy je konečný verdikt ponechán na divákovi) a zuby nehty se držící v rámci motivu pochyb ve víře klasického schématu "první chce poznat svět a ten jí ublíží, druhá ani moc nechce, pozná však tu hezkou stránku, ale zase se poslušně spolu se zdeptanou kamarádkou vrátí mezi pastýřovy ovečky". Nebýt poměrně sympatických představitelek titulních rolí a zasmušilé hudby, celé to posouvající alespoň k průměru, neměl by film zhola nic. 5/10 (44. MFF KV - 11.7.08)(17.7.2009)

Severská záležitost jak má být. Skvělá kamera, nadprůměrná hudba. Holky tu řeší problém, zda žít doslova v okovech víry dané prostředím a rodinou a nebo žít normálně(Je normálně, taky dobře?). No a nějak to vyřeší, nechte se překvapit, která do toho práskne. Film plný zajímavých obrazů, neobyčejného prostředí a děje, který je pro protagonistky vážně Vážný. Najdete tu plno neobvyklých scén. Milujme se aniž se dotýkáme. Scéna se sexem ve stodole je taky nesmírně originální, onanující chlapec prosí za odpuštění hříchu svojí dívky. Kurva, viděl jsem asi 10 000 filmů ale tohle ještě ne!(31.7.2011)

V málokterém filmu jsem náboženstvím tolik neopovrhovala jako v tomto počinu, poukazující na rozdíl mezi životem a existencí, mezi racionalitou a iracionalitou. Nádherně jemně natočené drama/ romantika s existencionálními prvky o poznávání a přijetí či odsuzování právě onoho rozdílu, který je zde představen pomocí přátelství, jenž je ovšem narušeno chápáním světa každé z dívek a povede nevyhnutelně k návratu nebo k úprku z té až dábělsky náboženstvím posedlé komunity. Při sledování filmu jsem byla opět o kus šťastnější, že jsem nepoznala nic, jako je víra v Boha. Náboženství je vskutku opiem lidstva.(5.6.2011)

• - Amanda Pilke získala za film cenu Jussi v kategórií Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe. Dome Karukoski bol nominovaný v kategórií Najlepšia réžia. (Orvokki)

• - Filmovalo sa na viacerých miestach v okolí fínskych Helsínk. (MikaelSVK)

• - V letech 2009 a 2010 film na pěti filmových festivalech ve Finsku, Portugalsku, Švédsku, Belgii a Kolumbii získal 6 vítězství z celkem 8 nominací. (lioncel)