Tongues Untied

Dokumentární

USA, 1991, 55 min

Marlon Riggs

• kaylin

Nemůžu si pomoct, ale forma filmu mi tak nesedla, že by mohl být v podstatě o čemkoli a prostě by se mi to nelíbilo. Je to takové rozkouskované, jako kdyby to pořádně ani formu nemělo. Ano, ve své době to byl asi výkřik správným směrem, ale po pětadvaceti letech to zní spíše jenom jako výkřik do tmy.(25.2.2016)

• Carthorias

Připomnělo mi to tento vtip: V newyorském metru čte černoch noviny. Přisedne žid a vidí, že ty noviny jsou v hebrejštině. Zakroutí hlavou: „Pane, to vám nestačí, že jste černoch?“ Marlonu Riggsovi to asi nestačí, je totiž homosexuál. Což by mi nevadilo, kdyby nebyl zároveň i aspirující slam poeta, který svoji existenciální úzkost musí vkládat do veršů pronášených před černým (haha) plátnem. Naštěstí je tento verbální průjem proložen výpověďmi dalších černých gayů, které jsou co do obsahu i exekuce mnohem zajímavější, a vynášejí tomuto experimentu první hvězdu. Druhá je za příjemnou stopáž.(4.8.2018)