Le Monde selon Monsanto (TV film)

• Německo

Monsanto mit Gift und Genen

Svet podľa spoločnosti Monsanto

The World According to Monsanto

Dokumentární

Francie / Kanada / Německo, 2008, 108 min

Monsanto je medzinárodná, v Spojených štátoch založená agrochemická spoločnosť, pôsobiaca v sektore poľnohospodárstva. Jej hlavným zameraním je produkcia osív, agrochémie a biotechnológií. Je to najväčší svetový producent herbicídu glyfosát, predávaného pod obchodnou značkou Roundup, ako aj líder v oblasti GMO plodín. Už v roku 2006 lobovalo niekoľko zástupcov americkej ambasády za to, aby táto spoločnosť dostala priestor aj u NÁS. Nebolo by na tom nič zlé, pokiaľ by množstvo okolitých štátov, ako Francúzsko, Maďarsko, Poľsko doslovne nezakazovalo "vstup" tomuto monumentu na domáci poľnohospodársky trh. Dôvod je totiž jednoduchý. Ich chemické látky, ktoré by mali napomáhať rastu zdravých BIO plodín, v skutočnosti zapríčiňujú množstvo chorôb, ba dokonca rôzne druhy rakoviny. Ich výrobky využívané na postrek sú už dokonca v regáloch HM Tesco. Nuž, neznalosť, nevedomosť ľudí je už taká. Tak sa teda navzájom povraždíme aspoň zeleninou, keď už nemáme v ruke samopaly. A ja musím opäť raz - ZAS - vysloviť tú, pár užívateľom (čo ma "poznajú") otrepanú, hádam aj otravnú vetu a myšlienku, Z HENTEJ KRAJINY Z POZA OCEÁNU - ČO MÁ VLAJKU HVIEZDAMI POSIATU, ČO V BOHA NAJVIAC VERÍ, ČO VOJNAMI MIER DOCIEĽUJE - NEZÍDE NIČ DOBRÉ.(8.6.2014)

Téměř dvouhodinová anti-reklama na nadnárodní společnost Monsanto, která se "proslavila", díky svému produktu Roundup (herbicid), který se používá přes 30 let a jeho negativní účinky, které se tato již zmíněná společnost snažila utajit na sebe nenechaly dlouho čekat(nemoci, úmrtí atd:.) a vyvolala velkou vlnu nevole proti této firmě, která je známá i svým financováním vysokých politiků ve vládě a korupcí.(15.3.2014)

Dokument je podaný veľmi vecne a odborne, sprvu pôsobí veľmi nestranne, avšak postupne odhaľuje nepeknú pravdu o spoločnosti Monsanto. Nadnárodné koncerny ma vždy svojou drzosťou a neohľaduplnosťou fascinovali a vyzerá to tak, že Monsanto je jeden z najneohľaduplnejších. V zhrnutí: Vieme čo jeme? Nie. Pomáha niekomu koncern Monsanto (okrem seba)? Nie. Prevyšujú pozitíva chemizácie negatíva? Nie. Pomáhajú chemikálie podnikateľom? Nie. Dá sa s tým niečo urobiť? N-I-E. 95%(16.7.2013)

Tento dokument sa okrem biologických a chemických problémov GMO venuje aj politike a všetkým špinavostiam okolo preniknutia firmy Monsanto do politických štruktúr. Popisuje, akým spôsobom sa najskôr pripraví politická pôda pre schválenie čohokoľvek, čo budú konzumovať hospodárske zvieratá alebo priamo ľudia. Za to patrí hlboké uznanie autorke, režisérke a novinárke Marie-Monique Robin, ktorá sa do toho pustila naozaj do hĺbky. Chvíľami tá hĺbka v dokumente až prekáža a bežného diváka môžu siahodlhé popisy politických praktík odradiť. Plusom filmu je navštívenie mnohých krajín tvrdo zasiahnutých pestovaním GMO, ako Mexiko, Paraguaj, India a zobrazenie problémov konkrétnych ľudí. Tento dokument by mal byť povinný pre všetkých poslancov akéhokoľvek parlamentu vrátane európskeho a bez pozretia by ani nemali dostať mandát.(7.3.2013)

• Burdock

Neobjektivní lživá agitka. Zde je například něco k herbicidu Roundap, o kterém je velká část dokumentu: http://www.osel.cz/index.php?obsah=6&clanek=6590 nebo ke kontaminaci Tryptophanem v roce 1989 http://en.wikipedia.org/wiki/Showa_Denko#Tryptophan_contamination Už jenom porovnáním faktů s tvrzeními v dokumentu snadno dojdete k závěru, jak nebetyčně se v tomto dokumentu lže.. (doplněk: Navíc, evidentně spoustu tvrzení vytrhávaj z kontextu a přeinterpretovávaj spoustu informací tak, jak se jim to hodí. Je to krásně vidět i na způsobu vedení rozhovorů s „protivníky“ a jejich střihu, ty jsou jak z učebnice pro manipulativní dokumentaristy.)(9.5.2013)

• - V slovenskom dabingu nahovorila autorku a novinárku Marie-Monique Robin Kamila Magálová, ktorá sa na ňu dokonca aj podobá. (Autogram)