Letadlová loď Enterprise (TV seriál)

• Česko

Dokumentární / Válečný

USA, 2006, 10x54 min

Chris Raymond

Eric Amdahl

Dôstojný príspevok do dejín 2.svetovej vojny, ale množstvo počítačovej štylistiky sa veľmi vzďaľuje samotnej výpovednej hodnote. Tie spomínané PC techniky sa hodia len do niekoľkých štatistických a retransformačných ukazovateľov. Zohnať o čosi viac záberov, rovnovážne zosystematizovať a bolo by to moc fajn.(2.4.2014)

Ve výsledku je dokumentární série mnohem lepší než např. nedávno uvádění Letečtí stíhači v boji, tedy méně vlastenecky nabubřelá, patetická a tendenční, nicméně hluboké přesvědčení o tom, že Američané mají lepší zbraně, vojáky, výcvik, techniku a zcela jistě i mozky a koule, se celým cyklem vine naprosto zřetelně. Na tenhle emočně zaujatý styl jsem už poněkud alergický, zlatá BBC. Celkový dojem: 55 %.(8.8.2009)

Velmi dobrý válečný dokumet pro člověka, který se vyloženě zajímá. Pro někoho kdo chce jen mít přehled je to trochu moc dokola. Můj dojem kazí ten jednostraný pohled američanů. To ale na pravou míru trochu srovnávají sami veteráni (snad neovlivněni režií) se svými zážitky a zkušenostmi. Na závěr velké plus patří vizuální stránce dokumentu (i přes těch pár chybiček)(26.3.2012)

Poměrně zajímavá dokumentární série, která Vás provede celou pacifickou částí války. Je plná svědectví veteránů, vyjádření expertů a historiků, různých rozborů a animací, technických detailů i autentických záběrů. Až přehnaný patriotismus bych přešel. Co jí ale v mých očích hodně sráží je několikanásobné opakování jednotlivých částí, některé záběry se opakují snad pětkrát, kdy už na ně opravdu nikdo nemůže být zvědavý. A vyjadřování 1st sgt. Williama Bodettea bych nejradši vystříhal, ačkoliv věřím, že všechna ocenění získal po zásluze.(24.11.2010)

Tak předně, je to americký seriál. Amíci od Midway začli Japíky hnát od atolu k atolu. Nešlo to beze ztrát, Japonci byli tvrdý nepřítel nicméně to Amíci nakonec zvládli. Ani já nesnáším patetyčnost a jejich někdy s hysterií srovnatelný patriotismus. Ale ti hoši od námořnictva, letectva, námořní pěchoty ad. to prostě zmákli. Mají nač být hrdí. Letadlová loď Enterprise si tento dokumentární pomník jistě zaslouží a hlavně všichni muži co na ni sloužili. Animace byly na slušné úrovni a reálií neznalému divákovi pomohly přiblížit všechny ty třídy torpédoborců, typy letadel, ráže děl atd... Mně osobně na amerických seriálech nejvíce sejří to neustálé opakovaní. Seriál byl v domovině jistě procpán hutnou reklamou na cokoliv a tak obsahuje mnoho předělů. Po každém předělu zřejmě z obavy, že americký divák po reklamě na boty či čoko tyčinku zapomněl co bylo před deseti minutami je posledních pět minut děje zrychleně zrekapitulováno. Bohužel u nás seriál běží prakticky bez reklam, ale opakovačky po předělech nabíhaly ustavičně. To obzvláště pozorného či reálií znalého diváka musí jednoznačně iritovat. To byl problém i u Leteckých stíhačů.... Každopádně milovníkům historie rozhodně doporučuji ke shlédnutí! U mne je to za tři palubní Corsairy. * * *(10.12.2012)