Letadlová loď Enterprise (TV seriál)

• Česko

Dokumentární / Válečný

USA, 2006, 10x54 min

Chris Raymond

Eric Amdahl

Jestliže se mi něco na američanech libí, tak je to jejich úcta a hrdost ke svým válečným veteránům. Bohužel, je to trochu smutný kontrast s naším národem, kde každý zná září 1938, srpen 1968 a podle těchto historických události hodnoti celou naší armádu a dost se přehlíží různé zapomenuté boje, kde se naší vojáci či legionáři vyznamenali. Ale zpátky k tématu. Ona americká hrdost a patriotismus prolézající celým dokumentem může někomu lést na nervy, ale je třeba si otevřeně říct, že úspěch letadlové lodi Enterprise (a všech členů její posádky) je v historii válek prakticky nepřekonatelný. Je trochu paradoxem, že "Big E" stačilo k nesmrtelnosti jen tři a půl roku a ještě větším paradoxem, že nebýt velkého štěstí, mohla se klidně stát prvním cílem japonských útoků na Pearl Harbor. Seriál má spoustu vizuálních nedostatků (hlavně mě štvali několikrát opakované scény) a potvrzuje zažité pravidlo, že jedinou skutečnou továrnou na kvalitní dokumenty je BBC, ale jako fanoušek historie (a vzhledem ke svému nicku) nemůžu dát méně než čtyři hvězdičky. P.S. Nedávno byla sepsána petice, aby se nová letadlová loď, která se má spustit někdy v roce 2020, jmenovala právě Enterprise (nynější 50 roků stará jaderná letadlová loď Enterprise půjde za dva roky do důchodu)(21.3.2011)

Počítačové scény sú veľkolepé, rozprávanie tiež zaujme. Mínusom sú hlavne značne opomenuté bitky v "okolí", i keď sa pritom udiali dosť zásadné veci. Chápem, že to sleduje predovšetkým USS Enterprise, lenže dať prednosť šou pred informáciami na dokument nie je dobrá voľba. 4*, hlavne za veľkolepú a pútavú výpravu. Je to o lodi US-Navy, možno by prospela nejaká výpoveď, či záznamy či nebodaj výpovede od Japonských pilotov či námorníkov ale že by to bol až tak strašný patos, mi nepríde (to ste ešte nevideli Letečtí stíhači v boji). Nemal som z toho taký pocit, naopak, drží sa to celkom argumentmi historických udalostí a priebehov bitiek.(22.8.2010)

Zaujímavá dokumentárna séria o zaujímavom - v zmysle pestrom a dramatickom - osude jednej z najslávnejších vojnových lodí nielen 2. svetovej vojny. Možno to nie je objektívne, vyvážené a dokumentárne triezve, ale mne sa na to dobre pozeralo a veľmi kvitujem, že takéto dokumenty (ešte napr. aj podobné Dogfights, či o niečo kvalitnejší franc. Trafalgar) vôbec vznikajú.(15.10.2009)

Dôstojný príspevok do dejín 2.svetovej vojny, ale množstvo počítačovej štylistiky sa veľmi vzďaľuje samotnej výpovednej hodnote. Tie spomínané PC techniky sa hodia len do niekoľkých štatistických a retransformačných ukazovateľov. Zohnať o čosi viac záberov, rovnovážne zosystematizovať a bolo by to moc fajn.(2.4.2014)

Velmi dobrý válečný dokumet pro člověka, který se vyloženě zajímá. Pro někoho kdo chce jen mít přehled je to trochu moc dokola. Můj dojem kazí ten jednostraný pohled američanů. To ale na pravou míru trochu srovnávají sami veteráni (snad neovlivněni režií) se svými zážitky a zkušenostmi. Na závěr velké plus patří vizuální stránce dokumentu (i přes těch pár chybiček)(26.3.2012)